Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

pan82

Member
Μηνύματα
680
Likes
852
Εγώ είχα light ναύλο και δεν γινόταν να βάλω μέσα στο μπουφάν κάτι, ήταν ήδη φουλ :rolleyes-80:
Εντάξει ήταν ρίσκο τότε το light ειδικά αν μιλάμε για κοντά 60€ το επιπλέον κιλό τότε είναι μονόδρομος το κανονικο.
Εγώ πάντως έχω προσεξει ότι η χειραποσκευη μου μόνο με τα βασικά μέσα είναι οριακά στα 8 κιλά και σχεδόν πάντα φεύγω με 8,5-9 κιλα πλοπότε δε παίζει ειδικά σε επιστροφή να μην ειναι 9+ για αυτό πάντα έχω μαζί μου τη ζυγαριά για να μεταφέρω στη τσάντα αν τα δω σκούρα
 

porcelain

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Αγαπημένοι ταξιδιώτες θέλω βοήθεια! Εχω εισιτήριο από Κρακοβία για Αθήνα την Δευτέρα 5/5, δεν το θέλω τελικά. Μπαίνω να κάνω αλλαγή και μου δίνει μόνο στην ημερομηνία. Μπορώ να αλλάξω κάπως προορισμό;

Το αντίστοιχο Αθήνα - Βαρσοβία με Ryanair με αφήνει να αλλάξω για οπουδήποτε, οποτεδήποτε μόνο με 45€ + τον έξτρα ναυλο.αν υπάρχει...τι παίζει με ετζιαν;
 

pan82

Member
Μηνύματα
680
Likes
852
Αγαπημένοι ταξιδιώτες θέλω βοήθεια! Εχω εισιτήριο από Κρακοβία για Αθήνα την Δευτέρα 5/5, δεν το θέλω τελικά. Μπαίνω να κάνω αλλαγή και μου δίνει μόνο στην ημερομηνία. Μπορώ να αλλάξω κάπως προορισμό;

Το αντίστοιχο Αθήνα - Βαρσοβία με Ryanair με αφήνει να αλλάξω για οπουδήποτε, οποτεδήποτε μόνο με 45€ + τον έξτρα ναυλο.αν υπάρχει...τι παίζει με ετζιαν;
Αν πρόκειται για εισιτήριο flex η comfort flex με ένα τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο μπορείς να αλλάξεις προορισμό με χρέωση 23€ συν τη διαφορά ναύλου φυσικά. Αν το μεταφέρεις στον ίδιο προορισμό online απλά δε πληρώνεις ούτε το 23€ μόνο τη διαφορά ναυλου
 

porcelain

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Είναι flex οπότε με τηλέφωνο αλλάζω και προορισμό και ημερομηνία σωστά; Τέλεια ευχαριστώ !!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
266
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Οι άνθρωποι είναι ανεκδιηγητοι. Χθες έκλεισα για Μάρτιο Αμμαν και σήμερα η διαδρομή Αθήνα-Αμμαν δεν εμφανίζεται στα ταξίδια μου. Με αναζήτηση που έκανα με αριθμό κράτησης μου βγάζει ότι η πτήση ακυρώθηκε. Η πτήση επιστροφής Αμμαν-Αθηνα εμφανίζεται κανονικά εν τω μεταξύ. Αλλά αν πας να αναζητήσεις σήμερα εισιτήρια για Αμμαν για Μάρτιο βγάζει μήνυμα ότι δε βρέθηκαν πτήσεις. Στη Skyscanner αν πας να αναζητήσεις πτήσεις για Μάρτιο τις βγάζει κανονικά. Αντε πείτε τώρα..
 

jpsih

Member
Μηνύματα
249
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
???
 Η παρούσα επιστολή αποτελεί αποδεικτικό για την παροχή και έκδοση ενός (1) εισιτηρίου μιας διαδρομής, σε απευθείας πτήση, με δικαίωμα επιβεβαιωμένης θέσης ανάλογα με τη διαθεσιμότητα,
 Η επιστολή μπορεί να εξαργυρωθεί σε δρομολόγιο αντίστοιχο αυτού που πραγματοποίησε ο επιβάτης (Εσωτερικό/Εξωτερικό) και στην ίδια κατηγορία θέσης (Διακεκριμένη/Οικονομική).
 Η κράτηση και η έκδοση του εισιτηρίου γίνονται αποκλειστικά από τα εκδοτήρια της Aegean σε όλα τα αεροδρόμια του Εσωτερικού Δικτύου (εξαιρούνται τα αεροδρόμια Κρατικής Εκμετάλλευσης «Άγονες Γραμμές») ή τηλεφωνικώς μέσω του Τμήματος Κρατήσεων, σε εύλογο χρονικό διάστημα πριν την επιθυμητή ημέρα ταξιδίου.  Δεν συμπεριλαμβάνονται φόροι αεροδρομίων και η χρέωση παρεχόμενων υπηρεσιών (service charge).



Υπηρξε μεγαλη καθυστερηση σε εσωτερικη πτηση Ολυμπιακης και ελαβα και καλα "free" ticket με τους παραπανω ορους.

Γνωριζετε αν ειναι και για εισητηρια μετ'επιστροφης ή υποχρεωτικα για απλη μεταβαση? Επισης αποκλειστικα για πτηση εσωτερικου και φανταζομαι τρωω κανονικα το 23αρι(?) για κλεισιμο μεσω τηλεφωνου περα απο τους φορους αεροδρομιου?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.138
Likes
1.991
 Η παρούσα επιστολή αποτελεί αποδεικτικό για την παροχή και έκδοση ενός (1) εισιτηρίου μιας διαδρομής, σε απευθείας πτήση, με δικαίωμα επιβεβαιωμένης θέσης ανάλογα με τη διαθεσιμότητα,
 Η επιστολή μπορεί να εξαργυρωθεί σε δρομολόγιο αντίστοιχο αυτού που πραγματοποίησε ο επιβάτης (Εσωτερικό/Εξωτερικό) και στην ίδια κατηγορία θέσης (Διακεκριμένη/Οικονομική).
 Η κράτηση και η έκδοση του εισιτηρίου γίνονται αποκλειστικά από τα εκδοτήρια της Aegean σε όλα τα αεροδρόμια του Εσωτερικού Δικτύου (εξαιρούνται τα αεροδρόμια Κρατικής Εκμετάλλευσης «Άγονες Γραμμές») ή τηλεφωνικώς μέσω του Τμήματος Κρατήσεων, σε εύλογο χρονικό διάστημα πριν την επιθυμητή ημέρα ταξιδίου.  Δεν συμπεριλαμβάνονται φόροι αεροδρομίων και η χρέωση παρεχόμενων υπηρεσιών (service charge).



Υπηρξε μεγαλη καθυστερηση σε εσωτερικη πτηση Ολυμπιακης και ελαβα και καλα "free" ticket με τους παραπανω ορους.

Γνωριζετε αν ειναι και για εισητηρια μετ'επιστροφης ή υποχρεωτικα για απλη μεταβαση? Επισης αποκλειστικα για πτηση εσωτερικου και φανταζομαι τρωω κανονικα το 23αρι(?) για κλεισιμο μεσω τηλεφωνου περα απο τους φορους αεροδρομιου?
Για απλη μεταβαση αλλα μπορεις να επιλεξεις πτηση απο αεροδρομιο εσωτερικου προς Αθηνα,δεν ειναι υποχρεωτικο να ξεκινησεις απο Αθηνα πχ..το 23αρι κ τους φορους δε τους γλυτωνεις με τιποτα,τωρα για το αν μπορεις να το εξαργυρωσεις για εξωτερικο δε γνωριζω αλλα ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση θα σου λυσει την απορια...παντως εμεις που ειχαμε "free" εισιτηριο απο καθυστερηση πτησης εξωτερικου μας ειχαν πει οτι εξαργυρωνετε και σε πτηση εσωτερικου αν θελουμε...εχουν περασει ομως 2 χρονια οποτε μη σε παρω στο λαιμο μου...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.784
Likes
51.157
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
 Η παρούσα επιστολή αποτελεί αποδεικτικό για την παροχή και έκδοση ενός (1) εισιτηρίου μιας διαδρομής, σε απευθείας πτήση, με δικαίωμα επιβεβαιωμένης θέσης ανάλογα με τη διαθεσιμότητα,
 Η επιστολή μπορεί να εξαργυρωθεί σε δρομολόγιο αντίστοιχο αυτού που πραγματοποίησε ο επιβάτης (Εσωτερικό/Εξωτερικό) και στην ίδια κατηγορία θέσης (Διακεκριμένη/Οικονομική).
 Η κράτηση και η έκδοση του εισιτηρίου γίνονται αποκλειστικά από τα εκδοτήρια της Aegean σε όλα τα αεροδρόμια του Εσωτερικού Δικτύου (εξαιρούνται τα αεροδρόμια Κρατικής Εκμετάλλευσης «Άγονες Γραμμές») ή τηλεφωνικώς μέσω του Τμήματος Κρατήσεων, σε εύλογο χρονικό διάστημα πριν την επιθυμητή ημέρα ταξιδίου.  Δεν συμπεριλαμβάνονται φόροι αεροδρομίων και η χρέωση παρεχόμενων υπηρεσιών (service charge).



Υπηρξε μεγαλη καθυστερηση σε εσωτερικη πτηση Ολυμπιακης και ελαβα και καλα "free" ticket με τους παραπανω ορους.

Γνωριζετε αν ειναι και για εισητηρια μετ'επιστροφης ή υποχρεωτικα για απλη μεταβαση? Επισης αποκλειστικα για πτηση εσωτερικου και φανταζομαι τρωω κανονικα το 23αρι(?) για κλεισιμο μεσω τηλεφωνου περα απο τους φορους αεροδρομιου?
Απλή μετάβαση, από τη στιγμή που ήταν πτήση εσωτερικού μόνο τέτοια δικαιούσαι, φόρους πληρώνεις και -κυρίως- οι θέσεις για τις οποίες έχεις δικαίωμα είναι συγκεκριμένες, περίπου όπως και όταν κλείνεις με μίλια. Βασικά για τις μέρες που βλέπεις ότι δεν υπάρχει θέση για μίλια δεν υπάρχει ούτε για το δικό σου εισιτήριο-κουπόνι.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.611
Likes
5.735
Υπηρξε μεγαλη καθυστερηση σε εσωτερικη πτηση Ολυμπιακης και ελαβα και καλα "free" ticket με τους παραπανω ορους.

Γνωριζετε αν ειναι και για εισητηρια μετ'επιστροφης ή υποχρεωτικα για απλη μεταβαση? Επισης αποκλειστικα για πτηση εσωτερικου και φανταζομαι τρωω κανονικα το 23αρι(?) για κλεισιμο μεσω τηλεφωνου περα απο τους φορους αεροδρομιου?
Είναι απλό εισιτήριο μονής διαδρομής στην ίδια θέση με αυτό της καθυστέρησης εσωτερικού η εξωτερικού.
Το κόστος έκδοσης νέου είναι οι φόροι αεροδρόμιου συν 10 εύρω (αν δεν κάνω λάθος) τέλος εξυπηρέτησης.
Όταν δεν έχει θέσεις σε βάζουν σε λίστα αναμονής και σε μερικές μέρες παίρνουν τηλέφωνο για έκδοση εισιτηρίου. Σχεδόν πάντα βρίσκεις αρκεί να το προβλέψεις καιρό πριν.
Έχω την εντύπωση πως δεν αλλάζει ημερομηνία και δεν ακυρώνετε.
Ένα τηλέφωνο καλύτερα στην αιγαίου να σου λύσει τις απορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.389
Μηνύματα
890.486
Μέλη
39.047
Νεότερο μέλος
Annoula Maniat

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom