Ακτοπλοϊκά εισιτήρια 2012: Κάθε λιμάνι και καημός

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Δε θαυμαζω αυτους που κλεβουν
2.Αλλο , όμως, το να 'κλεβεις' και αλλο αυτο.
3. Το ξερεις οτι απο τη Χιο για Μυτιληνη το πλοιο έχει 20 ευρω? Γιατι? Τα αξιζει? Ενω η διαφορα των απλων εισιτηριων ειναι στα 10 ευρω (37-47 αντιστοιχα).
4.Για να παω στην Κρητη , στο χωριο μου, θελω καθε φορα 80 ευρω (χωρις καμπινα). Στη Ρωμη πηγα με 55, αεροπορικως.
5.Για να παω στο αλλο χωριο μου θελω με το ΚΤΕΛ 80 ευρω. Ο συμφοιτητης μου απο την Αλβανια παει στο δικο του με 40.
1.αυτό έγραψες πριν, θαύμασες μια απαράδεκτη και παράνομη συμπεριφορά.
2. δεν υπάρχουν εισαγωγικά. η κλοπή είναι παράνομη πράξη.
3-5. απλοποιήσεις που και βαριέμαι να απαντήσω και θα έβγαινα εκτός θέματος. συγκρίνεις ανόμοια πραγματα. ρώτα κάποιον που ξέρει παραπάνω από σένα επί του θέματος.
και για να μην παρεξηγηθώ: τα χειρότερα που είπα πριν, την έλευση των οποίων προφανώς διευκολύνουν παρόμοιες συμπεριφορές, είναι τα λιγότερα δρομολόγια, τα χειρότερα πλοία, οι χειρότερες υπηρεσίες. αποτέλεσμα του αφελληνισμού της ελληνικής ακτοπλοιας και της εξαφάνισης του έλληνα ναυτικού. όποιος θέλει να πάρει μια ιδέα από το μέλλον ας πάει ένα ταξιδάκι στην Αδριατική.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
κατ'αρχας, ειμαστε η νεα γενια. Δε θαυμαζω αυτους που κλεβουν - ουτε τους ψηφιζω-. Αλλο , όμως, το να 'κλεβεις' και αλλο αυτο. Το ξερεις οτι απο τη Χιο για Μυτιληνη το πλοιο έχει 20 ευρω? Γιατι? Τα αξιζει? Ενω η διαφορα των απλων εισιτηριων ειναι στα 10 ευρω (37-47 αντιστοιχα).

Για να παω στην Κρητη , στο χωριο μου, θελω καθε φορα 80 ευρω (χωρις καμπινα). Στη Ρωμη πηγα με 55, αεροπορικως.

Για να παω στο αλλο χωριο μου θελω με το ΚΤΕΛ 80 ευρω. Ο συμφοιτητης μου απο την Αλβανια παει στο δικο του με 40.
Γιατί δεν πας και συ στην Αλβανία διακοπές να σε φιλοξενήσει ο συμφοιτητής σου αντί να πας στο χωριό σου? Είμαι σίγουρος ότι θα την περάσεις και φθηνότερα και δε θα γκρινιάζεις για τα πανάκριβα εισιτήρια...

Υ.Γ. Αν στη Ρώμη πήγες με Ryanair τότε να είσαι σίγουρη ότι το εισιτήριό σου το πριμοδοτήσαμε εμείς οι υπόλοιποι μακ@κες που ούτε κλέβουμε στα πλοία και μπορεί καν να μην πετάμε με αεροπλάνα...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.487
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
τo Εl Greco των Μινωικών ήταν. εξυπηρετούσε πολύ και τους Κρητικούς.
Ιδίως τους φοιτητές σαν επιβάτες, και αποστολή δεμάτων με τρόφιμα κλπ.
Κι όταν πουλήθηκε το αντικατέστησε το Ο/Γ Αγ. Γαλήνη με το οποίο κουβαλούσαμε... μόνο νταλίκες με τους οδηγούς τους μεταφέροντας τα κρητικά κηπευτικά στη Σαλονίκη. Αναχώρηση από Ηράκλειο 2300, μια ολιγόλεπτη στάση στη Σαντορίνη, και την επομένη στις 7 το απόγευμα άφιξη στη Σαλονίκη
Από κει μια φορά κουβαλήσαμε αρνιά σε ειδικά φορτηγά και μας βρόμισαν το πλοίο με το άρωμα τους... Προερχόμενα από Βουλγαρία, θα σφαζόταν πριν το Πάσχα στην Κρήτη, άρα...Κρητικά κρέατα.
Αλλά η μεγάλη μπόχα ήταν από τα άγρια ζώα ενός τσίρκου που μεταφέραμε στο Ηράκλειο. Μας έπνιγαν... μέχρι που φτάσαμε
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Γιατί δεν πας και συ στην Αλβανία διακοπές να σε φιλοξενήσει ο συμφοιτητής σου αντί να πας στο χωριό σου? Είμαι σίγουρος ότι θα την περάσεις και φθηνότερα και δε θα γκρινιάζεις για τα πανάκριβα εισιτήρια...

Υ.Γ. Αν στη Ρώμη πήγες με Ryanair τότε να είσαι σίγουρη ότι το εισιτήριό σου το πριμοδοτήσαμε εμείς οι υπόλοιποι μακ@κες που ούτε κλέβουμε στα πλοία και μπορεί καν να μην πετάμε με αεροπλάνα...
ελπιζω αυτο να μην ηταν ενα 'ρατσιστικο' σχόλιο για την Αλβανια, γιατι ετσι το εξελαβα. Οπως καταλαβαινεις, στο χωριο μου πάω γιατι πρεπει να παω , δεν παω για τουρισμο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν είναι δυνατόν να εκθειάζεις την κλεψιά και να σε πειράζει που σου πρότεινα να επισκεφτείς τη γείτονα και να με κατηγορείς και για ρατσιστή... who speaks about empathy!!!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
1.αυτό έγραψες πριν, θαύμασες μια απαράδεκτη και παράνομη συμπεριφορά.
2. δεν υπάρχουν εισαγωγικά. η κλοπή είναι παράνομη πράξη.
3-5. απλοποιήσεις που και βαριέμαι να απαντήσω και θα έβγαινα εκτός θέματος. συγκρίνεις ανόμοια πραγματα. ρώτα κάποιον που ξέρει παραπάνω από σένα επί του θέματος.
και για να μην παρεξηγηθώ: τα χειρότερα που είπα πριν, την έλευση των οποίων προφανώς διευκολύνουν παρόμοιες συμπεριφορές, είναι τα λιγότερα δρομολόγια, τα χειρότερα πλοία, οι χειρότερες υπηρεσίες. αποτέλεσμα του αφελληνισμού της ελληνικής ακτοπλοιας και της εξαφάνισης του έλληνα ναυτικού. όποιος θέλει να πάρει μια ιδέα από το μέλλον ας πάει ένα ταξιδάκι στην Αδριατική.
το ξερω ότι δε μπορω να συγκρινω το ΚΤΕΛ της Αλβανιας ή την Easy Jet με τις αντιστοιχες ελληνικες υπηρεσίες. Επιμενω , όμως, ότι δε μπορουμε να τα βλεπουμε όλα αυτα νορμάλ. Και, ναι, οι Ελληνες ναυτικοι θα επρεπε να ειναι πολυ ψηλοτερα απο εκει που ειναι, ίσως στην κορυφη. Και το πιθανοτερο είναι ότι στο τέλος θα πιάσουν πάτο. Δεν εξαρταται, όμως, αυτο απο εμενα ουτε μπορω να αναστρεψω την κατασταση και , στην τελικη, αν όντως ηταν προβλημα, θα πετυχαιναιμε πού και πού κανενα ελεγχο στο πλοιο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αν είναι δυνατόν να εκθειάζεις την κλεψιά και να σε πειράζει που σου πρότεινα να επισκεφτείς τη γείτονα και να με κατηγορείς και για ρατσιστή... who speaks about empathy!!!
δεν σε κατηγορησα για κατι, δεν ημουν κατηγορηματικη σε κατι. Απλα επιασα εναν ειρωνικο τονο και ζητησα διευκρινιση. Με ποια λογικη να παω Αλβανια ΑΝΤΙ να παω στο χωριο μου, δηλαδη?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To KTEΛ Αλβανίας σου φαίνεται φθηνό επειδή ζεις σε μια πολύ πλουσιότερη χώρα με υψηλότερους μισθούς... δε ρωτάς το φίλο σου πόσο φθηνό φαίνεται το εισιτήριο των 5500 λεκ (40EUR) σε ένα Αλβανό με μηνιάτικο Aλβανίας?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
To KTEΛ Αλβανίας σου φαίνεται φθηνό επειδή ζεις σε μια πολύ πλουσιότερη χώρα με υψηλότερους μισθούς... δε ρωτάς το φίλο σου πόσο φθηνό φαίνεται το εισιτήριο των 5500 λεκ σε ένα Αλβανό με μηνιάτικο Aλβανίας?
αυτο που λες το καταλαβαινω. Δεν καταλαβαινω γιατι στην Ελλαδα, που η ανεργια χτυπαει κοκκινο και οι μισθοι μειωνονται τοσο, κάθε χρονο αυξανουν οι τιμες στα μεταφορικα. Μα πώς γινεται αυτο? Δεν ειναι παράλογο? Ξερω , η φορολογία, το πετρελαιο.....Μονο εδω υπαρχουν αυτα? Δεν ειναι 'ανωμαλο'?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.652
Likes
10.202
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το τριημερο του Αγιου Πνευματος που ταξιδευα με το Fast Ferries-Θεολογος απο Ραφηνα μετα την Ανδρο υπηρξε σχετικη ανακοινωση απο τα μεγαφωνα να παραμεινουν ολοι οι επιβατες στην θεση τους για να γινει ελεγχος εισιτηριων ..

Τα πιο φθηνα δρομολογια παραμενουν τα κρητικα,ας ειναι καλα ο ανταγωνισμος των εταιρειων ..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
νομιζω πως ζουμε το θεατρο του παραλογου..σηκωνει μεγαλη συζητηση αλλα θεωρω καταντια της κοινωνιας μας την κουτοπονηρια που υπηρχε ανεκαθεν βεβαια και τη λογικη του παραλογου του τυπου ''μας κλεβουν και ολα ειναι πανακριβα,ε θα κλεψω κι εγω,δικαια πραγματα''...

και θεωρω πως αυτο δεν ειναι απο αγανακτηση αλλα για καποιους και τροπο ζωης..οπως το κανουν για να γλιτωσουν τα 30 ευρω να πανε σε ενα νησι θα κανουν το ιδιο και για το 1 ευρω να παρουν το αστικο.γιατι φυσικα ειναι σπανιο να σε πετυχει ελεγχος..

ναι τα ακτοπλοικα ειναι ακριβα αλλα ειναι μεσα στα εξοδα που θα κανεις εφοσον θες να πας σε ενα νησι..εκτος αν και εκει κλεψεις με ευκολια στο καφε,στο κλαμπ στην παραλια κτλ..και η κλεψια δεν ειναι ουτε μαγκια και σε καμια περιπτωση δεν ειναι λυση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.961
Αν είμαστε όλοι τόσο θυμωμένοι με το κόστος των εισιτηρίων, η λογική λέει ότι οφείλουμε να διαμαρτυρηθούμε μαζικά. Όχι να τη βγάζουν καθαρή με μικρές πονηριές όσοι έχουν το θράσος. Εγώ δεν το'χω, τί πρέπει να γίνει; Οι μισοί να πληρώνουν ολόκληρο το εισιτήριο και οι άλλοι μισοί να μας θεωρούν κορόϊδα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom