Γερμανία Αθήνα - Βερολίνο με τρένο !

Nenuphar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία - Ισλανδία
Χαιρετώ..

έχω την αδήριτη επιθυμία να ταξιδέψω στο αγαπημένο Βερολίνο με τρένο .. περί τα μέσα Ιουλίου σκοπεύοντας να ζήσω τσιγγάνικη ζωή για ένα μήνα.

αρχικός μου (μας) καλοκαιρινός προορισμός ήταν η νότια Ισπανία αλλά όντας κυκλοθυμικοί και ανοιχτοί σε νέες προκλήσεις .. γνέφουμε ήδη για κάτι πιο ενναλλακτικό (ως προς το τρόπο-μέσο προσέγγισης)
Γνωρίζει κανείς infos για κατι τέτοιο? (δρομολόγια,αρνητικές ενδεχόμενες όψεις, θετικές κτλπ)

για interRail έχω ισχνή γνώση αλλά θέλω την πιο οικονομική επιλογή.

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι εκτιμητέα :roll:

υγ. ταξίδι με τρένο διασχίζοντας Ευρώπη στο μυαλό μου φαντάζει νοσταλγία. ρομαντισμό και περιπέτεια συγχρόνως.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μ' αρέσει το γεγονός ότι αποφάσισες να γευτείς "τσιγγάνικη" ζωή στη Γερμανία! Χάθηκαν τα Βαλκάνια ή η Ιβηρική ή αν το θέλεις πολύ εξτρίμ η Ινδία!
Πλάκα κάνω φυσικά αλλά το "τσιγγάνικο" και η Γερμανία δεν μου πολυπηγαίνουν μαζί!

Με τρένο από Ελλάδα φτάνεις Σόφια ή Βουδαπέστη και από εκεί όλο και κάποιο τρένο -ή λεωφορείο έστω- θα βρεις για κάποια από τις Γερμανικές πόλεις ή και για το ίδιο το Βερολίνο ίσως. Ψάξτο λίγο στο ίντερνετ και θα βρεις πολλές πολλές πληροφορίες.

Καλά να περάσεις...


 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
λοιπον, η διαδρομή που γνωρίζω σίγουρα έχει ως εξής...
...τρενακι από Θεσσαλονίκη για Βελιγράδι..απο κει αλλο τρένο για Μοναχο και απο κει τρένο για Βερολίνο...
Για τη διαδρομή Αθηνα - Βελιγραδι, το εισιτήριο πήγαινε έλα κάνει οσο κάνει η καρτα balkan flexipass card (48 ευρώ). οποτε καλύτερα να βγάλεις την καρτα..που ξερεις..μπορει να ξεμείνεις βαλκανια και να γουστάρεις βολτες..
τωρα από κει και πέρα το μόνο που γνωρίζω από τίμες είναι για τη διαδρομή Βελίγράδι - μοναχο και αυτη μέχρι Σλοβενία που μου κοστισε πηγαινε έλα μια 40αρα.. Μολις βγεις από το Μπαλκαν Σταιτ δεν ξέρω τι συμβαίνει από τιμές...

Τωρα ως εναλλακτική παίζει και επιλογή από Βελιγράδι να πας με τρένο Βουδαπέστη και απο κει μου φαίνεται σπίθανο να μην υπάρχει σύνδεση με Γερμανια..

τσεκαρε και δω για πιο σίγουρα...

bahn.com - your online travel booking tool for rail journeys, holidays, city trips and car rental

Η σιδηροδρομική εταιρία της Γερμανιας..λεει για όλα τα δρομολογια στην Ευρώπη..;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σκέψου και την εναλλακτική να πάρεις το πλοίο για τη Βενετία, και να συνεχίσεις από κει με τρένα. Δεν ξέρω πως είναι από χρόνο (μάλλον συγκρίσμοι χρόνοι), αλλά είναι μάλλον αρκετά λιγότερη ταλαιπωρία...
 

Nenuphar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία - Ισλανδία
μερσί ! θα φιλτράρω τις infos καθόσον θα ψάχνω.. οποιαδήποτε απορία έχω θα επιστρέψω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.391
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom