Αεροπορική εταιρεία δίνει στις γυναίκες την επιλογή να μην καθίσουν δίπλα σε άνδρες

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.906
Likes
10.014
Αν το κάνουν για θρησκευτικούς λόγους (που είναι το πιο πιθανό) τότε μόνο πίσω πάμε.
Ότι συμβαίνει σιγά σιγά στην Ευρώπη δηλαδή.
Δεν το κανουν για θρησκευτικους λογους... στην Ινδια οι γυναικες ουτε καλυμμενες απο την κορφη μεχρι τα νυχια απαιτειται να ειναι, και σε αντρες "σηκωνουν" τα ματια τους και μιλανε κανονικα. Οι επιθεσεις σε γυναικες ομως ειναι μαστιγα. Και μαλιστα ιδιαιτερα απεχθη εγκληματα. Δεν εχω νιωσει μεγαλυτερο φοβο, απειλη και ευαλωτοτητα απο οτι εχω νιωσει στην Ινδια.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.762
Δεν το κανουν για θρησκευτικους λογους... στην Ινδια οι γυναικες ουτε καλυμμενες απο την κορφη μεχρι τα νυχια απαιτειται να ειναι, και σε αντρες "σηκωνουν" τα ματια τους και μιλανε κανονικα. Οι επιθεσεις σε γυναικες ομως ειναι μαστιγα. Και μαλιστα ιδιαιτερα απεχθη εγκληματα. Δεν εχω νιωσει μεγαλυτερο φοβο, απειλη και ευαλωτοτητα απο οτι εχω νιωσει στην Ινδια.
Ειναι σωστη σαν σκεψη να δινεται αυτο το δικαιωμα στις επιβατιδες. Με δεδομενα περιστατικα αγγιγματων ενω μια επιβατης κοιμοταν, τα οποια εχουν πραγματοποιηθει πολλακις. Η ενσταση των περισσοτερων φανταζομαι δεν εχει να κανει με το ποσο ιδιαιτερη και επικινδυνη ειναι η Ινδια, γεγονος δηλαδη, αλλα με το δεδομενο οτι υποτιθεται οτι σε ενα αεροπλανο οτι και να κανεις σε μπουζουριαζουν αμεσως και σε παραδιδουν στις αρχες, αρα ισως ειναι υπερβολη μιας και το αεροπλανο δεν ειναι ενα αγνωστο ταξι, ΙΧ αυτοκινητο κτλ....Ελα ομως που συμβαινουν και αυτα που προειπαμε αρα ισως εχει νοημα αυτη η επιλογη....
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.847
Likes
7.345
Δεν το κανουν για θρησκευτικους λογους... στην Ινδια οι γυναικες ουτε καλυμμενες απο την κορφη μεχρι τα νυχια απαιτειται να ειναι, και σε αντρες "σηκωνουν" τα ματια τους και μιλανε κανονικα. Οι επιθεσεις σε γυναικες ομως ειναι μαστιγα. Και μαλιστα ιδιαιτερα απεχθη εγκληματα. Δεν εχω νιωσει μεγαλυτερο φοβο, απειλη και ευαλωτοτητα απο οτι εχω νιωσει στην Ινδια.
Καμιά εταιρία δεν εισάγει καινοτομίες αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την υπάρχουσα διάταξη (δηλαδή αναφορές, η καταγγελίες από γυναίκες επιβάτες) η αν δεν στοχεύει σε συγκεκριμένο γκρουπ ατόμων πιστεύοντας ότι θα τους κερδίσει.
Είναι οπισθοδρομική κίνηση και ρατσιστική. Τόσα χρόνια παλεύουμε για την ισότητα.
Ο φόβος μου είναι πως αν γίνει αρεστό στα γκουπ που απευθύνετε και κερδίσει πελάτες έναντι του ανταγωνισμού θα το υιοθετήσουν κι άλλοι.
Δεν είναι κάλο.
Το αεροσκάφος είναι ελεγχόμενος χώρος. Μάλλον σκοπεύει προς την συντηρητική πελατεία.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.762
Καμιά εταιρία δεν εισάγει καινοτομίες αν δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την υπάρχουσα διάταξη (δηλαδή αναφορές, η καταγγελίες από γυναίκες επιβάτες) η αν δεν στοχεύει σε συγκεκριμένο γκρουπ ατόμων πιστεύοντας ότι θα τους κερδίσει.
Είναι οπισθοδρομική κίνηση και ρατσιστική. Τόσα χρόνια παλεύουμε για την ισότητα.
Ο φόβος μου είναι πως αν γίνει αρεστό στα γκουπ που απευθύνετε και κερδίσει πελάτες έναντι του ανταγωνισμού θα το υιοθετήσουν κι άλλοι.
Δεν είναι κάλο.
Το αεροσκάφος είναι ελεγχόμενος χώρος. Μάλλον σκοπεύει προς την συντηρητική πελατεία.
Μια πιθανη επεκταση του στυλ, επιλεγω αν καθεται διπλα μου μωαμεθανος, ευσωμος, ασπρος, γυναικα κτλ πιθανον να μην ειναι επικερδες μοντελο επιχειρηματικοτητας. Ο λογος ειναι οτι θα ειναι κατι σαν μια ερευνα σε βαση δεδομενων με πολλα φιλτρα που θα περιοριζει πολυ τις διαθεσιμες επιλογες αρα θα κανει πιο δυσευρετη και ακριβοτερη την επιλογη θεσεων .

Απο την αλλη μερια, σαν εργαλειο για καποιους ανθρωπους που βαζουν σαν πρωτη προτεραιοτητα αυτες τις επιθυμιες και δεν τους ενοχλει να πληρωσουν παραπανω για αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακη ιδεα. Παρολα αυτα πιστευω οτι δεν εχει εφαρμοστει ακομη για λογους που αντιτιθενται στην ισονομια εναντι σε φυλες, χρωματα κτλ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.976
Είναι οπισθοδρομική κίνηση και ρατσιστική. Τόσα χρόνια παλεύουμε για την ισότητα.
Ακριβώς αυτό. Σήμερα διάκριση και επιλογή λόγω φύλου, αύριο λόγω χρώματος, κιλών,
και πάει λέγοντας.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.906
Likes
10.014
Συμφωνω μαζι σας εν μερει... Ναι αν επεκταθει γιατι ο διπλα μου ειναι ευσωμος και με στριμωχνει ή ασιατης και με εκνευριζει, ναι ειναι θεμα... Αλλα καταλαβαινω και την αναγκη για την προστασια των γυναικων. Στο Μεξικο Σιτυ, για παραδειγμα, οι γυναικες με τα ανηλικα παιδια τους, τις βραδινες ωρες, μπαινουν στο μετρο σε βαγονια που δεν επιτρεπονται αντρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.685
Likes
43.967
Αλλα καταλαβαινω και την αναγκη για την προστασια των γυναικων. Στο Μεξικο Σιτυ, για παραδειγμα, οι γυναικες με τα ανηλικα παιδια τους, τις βραδινες ωρες, μπαινουν στο μετρο σε βαγονια που δεν επιτρεπονται αντρες.
Eκανε αυτο τους αντρες καλυτερους; Η λειτουργησε η αυτοεκπληρουμενη προφητεια "αφου με βλεπουν ολοι σαν πιθανο βιαστη, ας αρχισω τις καφριλες"?
Μην πω για αντρες που εχουν τελειως μη ηγεμονικες αρρενωποτητες, πως ειναι να τους τσουβαλιαζουν ως πιθανους βιαστες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.976
Αλλα καταλαβαινω και την αναγκη για την προστασια των γυναικων.
Αν πραγματικά ενδιαφέρονταν για την ασφάλεια των γυναικών και δεν είναι διαφημιστικό τρυκ,
να βάλουν σεκιούριτι. Αλλά αυτό στοιχίζει, ενώ από την επιλογή θέσης θα οικονομάνε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.045
Μέλη
39.268
Νεότερο μέλος
AnitaDag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom