Γαλλία Ένας ταξιδιώτης στο Παρίσι...

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Καλησπέρα στην παρέα.
Προς το τέλος Ιουλίου θα βρεθώ για 5 μέρες στο Παρίσι. Έχοντας διαβάσει άπειρα ποστ εδώ από όλους σας, προσπάθησα να βγάλω ένα πρόγραμμα το οποίο θα σας παραθέσω. Έχει 2-3 κενά, τα οποία θα ήθελα να συζητήσουμε μαζί. Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα να περπατάω όλη μέρα, εξάλλου μου αρέσει.

ΗΜΕΡΑ 1
- Πύργος Άιφελ
- Αψίδα Θριάμβου
- Champs Elysees
- Place de la Concorde
- Μονμάρτη (βράδυ)

ΗΜΕΡΑ 2
- Λούβρος
- Galleries Lafayette
- Βόλτα στο Σηκουάνα με βαρκάκι (απόγευμα)

ΗΜΕΡΑ 3
- Disneyland ή όχι????

ΗΜΕΡΑ 4
- Κήποι του Λουξεμβούργου
- Πάνθεον
- St Germain des pres
- Latin Quarter (βράδυ)

ΗΜΕΡΑ 5 (επιστροφή)
- Παναγία των Παρισίων
- Sainte-Chapelle
- Place Saint Michelle

Να ξεκαθαρίσω πως στο ανάκτορο των Βερσ. δεν θέλω να παω, δε με ενδιαφέρει.

Θέματα προς συζήτηση.
1)Αν την ημέρα 3 δεν πάω Disneyland, πως θα συμπληρώνατε εσείς τη μέρα? Σαν να βγάζατε πρόγαμμα δηλαδή....
2)Αν την ημέρα 3 πάω Disneyland, το απόγευμα-βράδυ τι μπορώ να κάνω?
3) Τα καμπαρέ αξίζουν? Μπορεί να πάει κάποιος μόνος του, εννοώ χωρίς παρέα?
4) Η ημέρα 4 μήπως είναι λίγο άδεια? Τι άλλο μπορώ να βάλω εκεί?
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
103
Όχι. Εννοώ τι να κάνω στο Παρίσι, το βράδυ, που θα γυρίσω από Disneyland
Αν θυμάμαι καλά το πάρκο κλείνει για τους επισκέπτες στις 6 το απόγευμα τοπική ώρα.. όταν επιστρέψεις στο Παρίσι μπορείς να βάλεις αν θέλεις το βράδυ της 3ης μέρας την βόλτα στο Σηκουάνα! Θα είναι όλα τα κτήρια φωτισμένα και είναι απίστευτα!! :)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
το προγραμμα σου εμενα προσωπικα μου αρεσει ωστοσο εχω να επισημανω καποια πραγματα!την δευτερη μερα που θα εισαι στις Galleries να πας στην Μονμαρτη!την τεταρτη μερα το προγραμμα που περιγραφεις ειναι πολυ συντομο και αν ξεκινησεις νωρις κατα τις 12 το μεσημερι θα εχεις τελειωσει!μετα πηγαινε στα νησια!οπως και την πεμπτη μερα το προγραμμα ειναι μικρης διαρκειας!
γενικα να ξερεις οτι περα απο τα μνημεια το μυστικο ειναι οι ατελειωτες βολτες!κι επισης απο μερη οπως η Παναγια, η Champs Elysees κ.α. θα περνας τακτικα!
 

lucia

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Κι εγώ θα είμαι στο Παρίσι το ίδιο διάστημα και έχω παρόμοιες απορίες, τύπου: πάμε Disneyland ή όχι;Σημειωτέον ότι εγώ θα χρειαστεί να πάω μόνη μου, γιατί οι υπόλοιποι της παρέας έχουν ξαναπάει και βαριούνται. Οι απόψεις τους διίστανται πάντως. Κήποι Βερσαλιών ναι ή όχι;
 

lucia

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επίσης, έχω απορία ως προς τα εισιτήρια της Disneyland. Γιατί έχει διαφορετικές τιμές για τους Γάλλους και άλλες για τους λοιπούς Ευρωπαίους; Επίσης, ενώ θεωρητικά κερδίζει κανείς αν γνωρίζει ακριβή ημερομηνία προσέλευσης, δεν την βλέπω πουθενά αυτήν την επιλογή για μη Γάλλους. Δίνει τιμή 59Ε στο νετ. Συμφέρει να αγοραστούν από νετ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.499
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom