Ηνωμένο Βασίλειο Έκλεισα για Λονδίνο, μήπως βιάστηκα;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Επειδη είχα παει πέρυσι τα Χριστούγεννα στο Λονδίνο και δείπνησα ανήμερα με τσιπς και μπυρες απο ένα ψιλικατζιδικο στο southwark, θα πρότεινα στις 26 του μήνα που είναι η λεγόμενη boxing day, πρώτη μέρα των εκπτώσεων, να μην μπείτε στο τρυπακι για ψώνια. Υπάρχουν μιλιουνια τουριστών κυρίως ασιατικής καταγωγής που στήνονται σε ουρές και 10 μέτρων έξω απο το Selfridges, η Oxford Street βουλιάζει απο κόσμο.

Εγω προσωπικά άμα ξαναπαω χριστούγεννα 26 του μήνα θα τη βγάλω σε καποιο γήπεδο της Πρέμιερ να δω μπαλα. Δεν την ξαναπαταω με τα ψώνια...

Sent from my iPhone using Travel stories
Για φαγητό μπορούμε να κάνουμε κάπου κράτηση από την προηγούμενη; Ή δεν ανοίγουν καν τα περισσότερα εστιατορια;
Για τα ψώνια γιατί είσαι τόσο αρνητικός; Επειδή είχε πολύ κόσμο; Στις 6 μέρες διαμονής σκεφτόμουν να αφιερώσουμε μισή μέρα για ψώνια και να είναι η boxing που έτσι κι αλλιώς από αξιοθέατα τα πιο πολλά θαναι κλειστά..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
echo2011 said:
Για φαγητό μπορούμε να κάνουμε κάπου κράτηση από την προηγούμενη; Ή δεν ανοίγουν καν τα περισσότερα εστιατορια;
Για τα ψώνια γιατί είσαι τόσο αρνητικός; Επειδή είχε πολύ κόσμο; Στις 6 μέρες διαμονής σκεφτόμουν να αφιερώσουμε μισή μέρα για ψώνια και να είναι η boxing που έτσι κι αλλιώς από αξιοθέατα τα πιο πολλά θαναι κλειστά..
Αν θες να υποστείς αυτη την τρέλα πήγαινε. Να ξέρεις όμως ότι δεν μπορει να ψωνισεις με την ησυχία σου όταν πακεταρεσαι σε κυλιόμενες σκάλες, ή όταν πας να δοκιμασεις παπούτσια και δεν βρίσκεις ούτε κατα διάνοια να κάτσεις, αλλα πολλές φορές ούτε το άλλο παπουτσι απο το ζευγάρι σου. Όταν λέω πολυ κοσμο, εννοώ ότι δεν χώρας να περπατησεις. Δεν έχω ξαναδεί περισσότερο κόσμο. Γνώμη μου πάντα να αφιερώσεις παρα πάνω απο μισή μέρα για ψώνια, είναι η ιδανική πόλη.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
echo2011 said:
Για φαγητό μπορούμε να κάνουμε κάπου κράτηση από την προηγούμενη; Ή δεν ανοίγουν καν τα περισσότερα εστιατορια;
Για τα ψώνια γιατί είσαι τόσο αρνητικός; Επειδή είχε πολύ κόσμο; Στις 6 μέρες διαμονής σκεφτόμουν να αφιερώσουμε μισή μέρα για ψώνια και να είναι η boxing που έτσι κι αλλιώς από αξιοθέατα τα πιο πολλά θαναι κλειστά..
Τα περισσότερα μαγαζια που ρώτησα ήταν κλειστά ανήμερα. Όλα βασικα. Εκτός απο το ξενοδοχείο που είχε κάτι γαλοπούλες με σάλτσα βατομουρου με 15? το πιάτο.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Σε συνδυασμό με το ποστ σου για το Ιταλικό φαγητό... η γαλοπούλα με την μαρμελάδα είναι μια χαρά γεύση, άσχετα αν ξενίζει... μην κοροιδεύεις το φαγητό στο Λονδίνο... αν ξέρεις που να φας είναι καταπληκτικό...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Traveller said:
Σε συνδυασμό με το ποστ σου για το Ιταλικό φαγητό... η γαλοπούλα με την μαρμελάδα είναι μια χαρά γεύση, άσχετα αν ξενίζει... μην κοροιδεύεις το φαγητό στο Λονδίνο... αν ξέρεις που να φας είναι καταπληκτικό...
Αυτη ήταν η άλλη εναλλακτική για τα Χριστούγεννα...

Μην κοροιδευεις την προτίμηση μου στο Σικελο, άμα έτρωγες εκει θα αλλαζες γνώμη...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Πέτυχες πολύ καλή τιμή με ΒΑ! Μία μέρα πριν κλείσω ήταν στα 175, δε το πρόλαβα, εκλεισα με 195 και το άλλο ζευγάρι που θα πάμε μαζί έκλεισε μια βδομάδα μετά και το'χαν ξαναρίξει στα 175. Δε ξέρω αν έπεσαν και παρακάτω..
Για booking καλό είναι να κλείνεις κάτι με δωρεάν ακύρωση για να εισαι καλυμένος και αν προκύψει καλύτερη προσφορά τελευταία στιγμή το αλλάζεις. Μάλλον τα ξενοδοχεία που βλεπουν ότι δε γεμίζουν δινουν τελευταία στιγμή προσφορές. Εγώ τελικά ακύρωσα από booking και εκλεισα απ'το site των travelodge (του Λονδίνου δε συνεργάζονται με booking). Ήταν με προπληρωμή αλλά δε πειράζει γιατί δε νομίζω να έβρισκα κάτι καλύτερο και κεντρικό. Πλέον εξαντλήθηκαν τα δωμάτια στο συγκεκριμένο τις μέρες που θα πάω οπότε τελικά δε βιάστηκα όπως νόμιζα..
Ευχαριστω για την συμβουλη στο Booking θα το εχω υποψη ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για φαγητό μπορούμε να κάνουμε κάπου κράτηση από την προηγούμενη; Ή δεν ανοίγουν καν τα περισσότερα εστιατορια;
Για τα ψώνια γιατί είσαι τόσο αρνητικός; Επειδή είχε πολύ κόσμο; Στις 6 μέρες διαμονής σκεφτόμουν να αφιερώσουμε μισή μέρα για ψώνια και να είναι η boxing που έτσι κι αλλιώς από αξιοθέατα τα πιο πολλά θαναι κλειστά..
Ακριβως οπως τα λεει ο Νικος ειναι. Σχεδον τιποτα δεν ανοιγει ανημερα τα Χριστουγεννα. Ελαχιστα μεχρι το μεσημερι και μερικα μουσουλμανικα το βραδι.

Η boxing day ειναι ωραια για να ζησεις την ατμοσφαιρα αλλα οχι και για να ψωνισεις. Αν εισαι Λονδινο πριν τα Χριστουγεννα φροντισε να εχεις δοκιμασει ηδη τα ρουχα και παπουτσια που θες να ψωνισεις. Εκεινη τη μερα ειναι αδυνατο να δοκιμασεις. Στα περισσοτερα μαγαζια στην Oxford ειναι δυσκολο ακομα και να τραβηξεις το ρουχο απο την κρεμαστρα ή το ραφι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Eπαναφέρω το θέμα μου γιατί θέλω βοήθεια με το πρόγραμμα.. έχω κάνει ένα πρώτο πρόγραμμα και αφού πάρω και καμιά γνώμη για το αν είναι εφικτό θα κάνω όσες αλλαγές χρειαστούν.. Να πω αρχικά ότι

  • θα είμαστε 2 ζευγάρια, οι άλλοι έχουν ξαναπάει οπότε θα προσθέσουμε και κάποια αξιοθέατα που δεν είναι για "αρχάριους".
  • δε μας ενδιαφέρουν tussauds και london eye (εκτός αν μείνει τελικά σε κάποια μέρα χρόνος και πάμε μόνο εμείς σε ένα από τα δύο)
  • λόγω Χριστουγέννων κάποια αξιοθέατα θα είναι κλειστα 25-26 οπότε το έλαβα υπόψην μου στο πρόγραμμα.
  • έχω γενικά θέμα για το τι να βάλω στο πρόγραμμα για τα απογεύματα, αφού νυχτώσει δηλαδή..


Δευτέρα 24/12 από τις 18.30 και μετά (φτάνουμε heathrow 16.20)
μια πρώτη βραδυνή βόλτα σε trafalgar square, covent garden, soho, chinatown

Τρίτη 25/12
Εφόσων δε θα υπάρχει συγκοινωνία θα κάνουμε μια μεγάλη βόλτα με τα πόδια ξεκινώντας από το σταθμο waterloo που θα μενουμε, πλάι στο ποτάμι ως london tower και μετά στους δρόμους του city, St Paul, Soho, trafalgar square, covent garden, st James park ως Buckingham palace,Westminster abbey, houses of parliament, aπέναντι στο Lampath palace, imperial war museum, και πίσω στο ξενοδοχείο που είναι εκεί κοντά. Υπολόγισα με το google earth και αυτή τη διαδρομή που θέλω να ακολουθήσουμε τη δίνει διάρκειας 3 ωρών. Αν συμπεριλάβουμε στάσεις για φωτογραφίες, φαγητό κτλ. θα φτάσει 4-5 το απόγευμα αν ξεκινήσουμε γύρω τις 10 το πρωί.

Tετάρτη 26/12
Bόλτα στο Greenwich, επιστροφή και ψώνια όσο πάρει

Πέμπτη 27/12
St paul, Tower of London, Hyde park, Harrods, μουσείο φυσικής ιστορίας και μουσείο επιστημών (στα δύο πρώτα 3-4 ωρες σύνολο, ενώ στα υπόλοιπα σύντομη περιήγηση)

Παρασκευή 28/12
Ηampton court palace (γύρω στις 4 ώρες), μετά τα αγόρια στο γήπεδο/μουσείο της Chelsea, και τα κορίτσια στο V&A museum.
Aργά το απόγευμα (τις Παρασκευές είναι ανοιχτά ως αργά) Τate modern (πιο πολύ για τη θέα αλλά θα χαζέψουμε και λίγο τα έργα), Βritish museum (2-3 ώρες), national gallery (για να δούμε κάποιους συγκεκριμένους πίνακες άρα μικρή στάση)

Σάββατο 29/12 (ως τις 16.00 γιατί 19.00 πετάμε από Ηeathrow)
Βόλτα στο Notting hill και κάποια τελευταία ψώνια


Αυτά έχω σκεφτεί, ακουω προτάσεις!

1) Καταρχάς βγαίνει; έχω ξεχάσει κάτι βασικό;
2) Αν προλάβουμε κι άλλη μία αγορά ποια να προτιμήσουμε Borough ή Camden; Και ποια μέρα/ώρα να την βάζαμε;
3) Άλλο πάρκο δεν πρόσθεσα γιατί χειμωνιάτικα δε ξέρω αν αξίζει τόσο σε σχέση με τα υπόλοιπα αξιοθέατα. Αν όμως αξίζει πολύ καποιο και χωράει πείτε!
4) Στη βόλτα της Τρίτης που θα είναι όλα κλειστά υπάρχει κάπου που είναι ωραία να πάμε με τα πόδια και δε το έβαλα; Για το βράδυ των Χριστουγέννων τι προτείνετε; Κάτι που να είναι ανοιχτό την Τετάρτη;;
5) Υπάρχει κανένα αξιοθέατο ή αγορά που να'ναι ανοιχτα και λίγο πιο αργά; π.χ. ως 7-8 το βράδυ.. (εκτός london eye γιατί αν πάμε θέλω να'ναι μέρα ακόμα για φωτογραφίες)


Ευχαριστώωωω

Ps: έκανα edit γιατί μόλις είδα ότι εκτός από τα natural history και science museum στις 26 είναι κλειστά και british και tate modern..Οπότε τα έβαλα Παρασκευή που είναι ανοιχτα ως αργά και την Tεταρτη που έμεινε κενή έβαλα greenwich..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.949
Το V/A Museum είναι μια ανάσα από τα μουσεία Φυσικής Ιστορίας και Μουσείο Επιστημών. Μπορείτε να στείλετε τις κυρίες απέναντι την ίδια ημέρα να δουν τα εκθέματα για να μην ξαναγυρίζουν στην ίδια περιοχή. Όπότε την ημέρα που θα είστε γήπεδο στείλτε τες για ψώνια...
Επίσης, πολύ κοντά στην Tate modern είναι το Globe Theatre, μπορείτε να πάτε, αν αντέχετε τόσα την ίδια μέρα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Το V/A Museum είναι μια ανάσα από τα μουσεία Φυσικής Ιστορίας και Μουσείο Επιστημών. Μπορείτε να στείλετε τις κυρίες απέναντι την ίδια ημέρα να δουν τα εκθέματα για να μην ξαναγυρίζουν στην ίδια περιοχή. Όπότε την ημέρα που θα είστε γήπεδο στείλτε τες για ψώνια...
Επίσης, πολύ κοντά στην Tate modern είναι το Globe Theatre, μπορείτε να πάτε, αν αντέχετε τόσα την ίδια μέρα
Εγώ είμαι η μία απ'τα κορίτσια :D.. To είδα στο χάρτη ότι είναι διπλα με τα άλλα δύο μουσεία αλλά δε ξερω αν θα εχουμε κουράγιο σε μία μέρα να δουμε και τα τρία, και επειδή τα αγόρια δεν πολυψήνονται για V&A και εμείς καθόλου δε ψηνόμαστε για γήπεδο σκέφτηκα να το χωρίσουμε έτσι.. Αν τα καταφέρουμε πάντως τη προηγούμενη μέρα, όπως λες και συ θα κάνουμε ψώνια στη θέση του!
Thanks για το globe theatre! Θα το προσθέσω και αν μας φτάσει ο χρόνος θα πάμε..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τρίτη 25/12
Εφόσων δε θα υπάρχει συγκοινωνία θα κάνουμε μια μεγάλη βόλτα με τα πόδια ξεκινώντας από το σταθμο waterloo που θα μενουμε, πλάι στο ποτάμι ως london tower
Tower Bridge τη λένε!

και μετά στους δρόμους του city,
Cheapside, Barbican, τα στενάκια κάτω απ' την St Mary le Bow, Leadenhall Market (Gherkin, Lloyds, Walkie Talkie (όπου να 'ναι)), πλατεία του Guildhall

Somerset House
Βritish museum (2-3 ώρες),
:haha:

2) Αν προσθέσουμε greenwich ποια μέρα μπορεί να μπει; έχει νόημα και για απόγευμα-βράδυ εκεί;
Να πας με DLR και να γυρίσεις με clipper. Ακόμα κι αν δεν ανεβείς στο λόφο, κάνε αυτές τις δυο διαδρομές. Ίσως άσε το Hampton Court για τώρα και κάνε τούτο

3) Αν προλάβουμε κι άλλη μία αγορά ποια να προτιμήσουμε Borough ή Camden;
Η Borough μπορεί να γίνει και ξεπέτα (δες στο site της για ώρες λειτουργιας). To Camden ΟΧΙ!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Toν Πύργο του Λονδίνου εννοούσα (Τower of London), εννοείται βέβαια πως για να παμε εκεί θα περάσουμε απέναντι από την πιο ωραία γέφυρα του Λονδίνου :)


Cheapside, Barbican, τα στενάκια κάτω απ' την St Mary le Bow, Leadenhall Market (Gherkin, Lloyds, Walkie Talkie (όπου να 'ναι)), πλατεία του Guildhall
Τα κράτησα ήδη!

Δε θα προλάβουμε 2-3 ώρες να δούμε κάποια βασικά στο Βρετανικό; Το έβγαλα από την Τεταρτη γιατι θαναι κλειστο και πήγε για Παρασκευή βράδυ


Να πας με DLR και να γυρίσεις με clipper. Ακόμα κι αν δεν ανεβείς στο λόφο, κάνε αυτές τις δυο διαδρομές. Ίσως άσε το Hampton Court για τώρα και κάνε τούτο
Το clipper τι έιναι;καραβάκι; Θα λειτουργούν συγκοινωνίες εκεί 26/12; έβαλα τότε το Greenwich γιατί έμεινε κενή η μέρα.
Εννοείς το λόφο που είναι το αστεροσκοπείο; Λογικά κλειστό θαναι κι αυτό, θα το ψάξω..


Η Borough μπορεί να γίνει και ξεπέτα (δες στο site της για ώρες λειτουργιας). To Camden ΟΧΙ!
Οπότε Borough που είναι σχετικά κοντά στο ξενοδοχείο ίσως πεταχτούμε κάποια στιγμή (βρήκα τις ώρες λειτουργίας, λειτουργεί καθημερινά εκτός Κυριακής).. Έτσι όπως τα βλέπω Camden δε χωράει πουθενά (εκτός αν είναι ανοιχτά ως αργά, στο site τους δε βρήκα ώρες λειτουργίας).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.912
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom