Travel-Wars #2: Βιέννη vs Πράγα

TRAVEL-WAR #2: Βιέννη vs Πράγα


  • Total voters
    151

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Φωτογένεια: Η Πράγα εδώ κερδίζει με τα χέρια κατεβασμένα. Τα σοκάκια, το ποτάμι με τις γέφυρες, το κάστρο, οι στέγες... 0-1.

Σύγχρονη Ιστορία: Άνοιξη της Πράγας vs. πατρίδα του Χίτλερ. 6-2.

Μοντέρνα Τέχνη: Klimt vs Mucha: 6-3.

Γυναίκες: Χωρίς άλλα σχόλια, 8-4.

ΥΓ: Άντε για την τιμή των όπλων, ένας πόντος ακόμα για την Πράγα, για το Μαύρο θέατρο (έτσι γενικώς). 14-5.
Στο πρώτο θα συμφωνίσω... η Πράγα έχει φωτογένεια και εντυπωσιάζει εύκολα... ένα πράμα σαν τα Ιταλικά αυτοκίνητα... σε όλους αρέσουν και λίγοι τα αγοράζουν...

Στο σύγχρονη ιστορία δεν συμφωνώ καθόλου... μα καθόλου... που την βρήκε την σύγχρονη ιστορία η Πράγα? τι σχέση έχει ο Χίτλερ με την Άνοιξη της Πράγας?

Στη Μοντέρνα τέχνη επίσης δεν συμφωνώ... ο Mucha όντως είναι μέγας αλλά είναι μόνος του... κάτι για Οtto Wagner και Jugendstil έχετε ακουστά κυρίες και κύριοι??

Για τις γυναίκες... κι εδώ χωρίς πολλά-πολλά οφείλω να συμφωνήσω... ναι είναι ωραίες και κλασσάτες οι Βιεννέζες αλλά όταν τις συγκρίνουμε με το βαρύ πυροβολικό της Ευρώπης έχουμε άτακτη υποχώρηση... η Τσέχες είναι εύκολα στο top five της Ευρώπης...

Υ.Γ. Επειδή είμαι ψυχοπονιάρης και δίκαιος θα δώσω ένα πόντο στην Πράγα για την laterna magica... αν βρεθείτε ποτέ σε αυτό το χάλι που λέγετε Πράγα αφιερώστε ένα βράδυ εκεί, το αξίζει...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.101
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι πρόκειται για δημοσκόπηση σε ταξιδιωτικό φόρουμ, οπότε ψηφίζουμε για το ποια πόλη είναι ομορφότερη ως ταξιδιωτικός προορισμός και όχι ως μόνιμος τόπος διαμονής, οπότε αυτά περί ποιότητας ζωής κλπ τα ακούω βερεσέ.
Επίσης δε με πείθει το επιχείρημα ότι από την Πράγα αξίζει μόνο το ιστόρικο της κέντρο, και παραέξω υπάρχει φτώχεια και άσχημη αρχιτεκτονική. Επαναλαμβάνω κρίνουμε το επισκέψιμο τουριστικά κομμάτι κάθε πόλης.
Έχουμε και λέμε λοιπόν: Αριστοκρατική Βιέννη εναντίον Παραμυθένιας Πράγας.

Οκ η Βιέννη έχει περισσότερα μουσεία και αξιοθέατα γενικώς, τα οποία εκτείνονται μάλιστα σε μεγαλύτερο κομμάτι της πόλης. Επίσης έχει πανέμοραφα πάρκα, τα οποία κυριολεκτικά λάτρεψα.
Στην αρχιτεκτονική των κτιρίων για μένα υπερτερεί η Πράγα.
Επίσης στις εκκλησίες συνολικά και πάλι ψηφίζω Πράγα, καθώς τόσο ο Άγιος Βίτος με τα υπέροχα βιτρό και την καταπληκτική του θέα από ψηλά, υπερτερεί του Άγιου Στεφάνου, αλλά και γιατί η Λορέτα με το αντίγραφο της santa casa και το μοναστήρι του strahov με την ιστορική του βιβλιοθήκη κερδίζει κατά κράτος τη Βιέννη.
Η όπερα της Βιέννης σίγουρα είναι πιο εντυπωσιακή και οι παραστάσεις της καλύτερες από αυτές της Πράγας, αλλά η Πράγα είναι η χώρα που γέννησε το Μαύρο Θέατρο και έχει υπέροχες παραστάσεις, ενώ έχει και καταπληκτικά τζαζ κλαμπ με ζωντανές μπάντες, τα οποία ταιριάζουν περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία μου. Και σε αυτό τον τομέα λοιπόν η Πράγα ξεχωρίζει με την ιδιαιτερότητα της.
Όπως είπα και πιο πάνω η Βιέννη κερδίζει κατά κράτος στον τομέα Μουσεία-Αξιοθέατα, αλλά παλάτια και μουσεία μπορώ να βρω σε πολλές πόλεις, αλλά αξιοθέατο σαν την παραμυθένια καστροπολιτεία, την οποία χαζεύεις είτε την ημέρα είτε το βράδυ φωτισμένη δε βρίσκεις εύκολα. Αστρονομικό Ρολόι στην Πράγα μοναδικό. Για να μη μιλήσω για τη Γέφυρα του Καρόλου κλπ.
Ιστορικό κέντρο: Οκ ωραία η Βιέννη, θα κάνω τα ψώνια μου, τα οποία όμως μπορώ να κάνω και στην Αθήνα, θα περπατήσω στη συνοικία των Μουσείων, αλλά το κουκλίστικο της Πράγας δεν το φθάνει με τίποτα.
Στο φαγητό υπερτερεί ελαφρά η Βιέννη.
Μουσική: Κλασική μουσική εναντίον τζαζ και το φεστιβαλ άνοιξης στην Πράγα σημειώσατε 2.
Στις γυναίκες ούτε λόγος να γίνεται. Μόνο ένα όνομα θα πω Σκλεναρίκοβα.
Περίπατοι: Ωραία τα πάρκα, τα οποία όμως μπορώ να βρώ και στο Λονδίνο ή και σε άλλες πόλεις, και τα παλάτια με τους υπέροχους κήπους, αλλά στην Πράγα, όταν περπατάς μέσα στην Καστροπολιτεία ή στο σοκάκι των Αλχημιστών νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε άλλη εποχή. Η βόλτα νωρίς το πρωί στη Γέφυρα του Καρόλου με τα υπέροχα αγάλματα και θέα το κάστρο ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Η αίσθηση που νιώθεις όταν περπατάς στη γειτονιά της mala strana αλλά και σε όλο το ιστορικό κέντρο της είναι απλά μαγεία.
Κοντινές εκδρομές: Σάλτσμπουργκ και Ινσμπρουγκ εναντίον Καρλοβυ Βάρυ και Τσέσκυ Κρουμλόβ. Με διαφορά στήθους Πράγα λόγω της μοναδικότητας του Τσέσκυ Κρουμλοβ.
Ποδόσφαιρο: Νέντβεντ εναντίον Ιβανσιτς. Ουδέν σχόλιο.

Συνοψίζοντας η Βιέννη είναι για τους πολλούς, η Πράγα με την ιδιαιτερότητα της και τη μαγική της ατμόσφαιρα είναι για μας τους ολίγους και τους πιο ψαγμένους. Άλλωστε προτιμώ το παραμυθένιο της Πράγας, από το Αριστοκρατικό της Βιέννης.
Όσον αφορά το μύθο ότι η Πράγα είναι μόνο για δύο-τρεις ημέρες, εγώ στις δύο επισκέψεις μου έμεινα από πέντε μέρες και ήθελα να μείνω άλλο τόσο.
Πράγα λοιπόν και μόνο Πράγα.:clap::clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.845
Likes
19.055
Σοκάκι αλχημιστών, αστρονομικό ρολόι κτλ κτλ....από tourist traps, η Πράγα είναι πράγματι ασυναγώνιστη...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο πρώτο θα συμφωνίσω... η Πράγα έχει φωτογένεια και εντυπωσιάζει εύκολα... ένα πράμα σαν τα Ιταλικά αυτοκίνητα... σε όλους αρέσουν και λίγοι τα αγοράζουν...
ατυχής η παρομοίωση..στο Ντουμπάι χωρίς ιταλικό δεν μετράς..άλλο εννοείς λέγοντας ιταλικό στην ψαροκωσταινα αλλο στο Ντουμπάι..
πολυ συμφωνούμε εδώ και αρχίζει η ανία..
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Έχω πάει και στις δύο, τις λατρεύω εξίσου και τις δύο!!
Έριξα όμως την ψήφο μου στην Πράγα για όλα αυτά που γράφουν παραπάνω η Δάφνη και ο dik-7, αλλά και για δύο ακόμα λόγους:
Ο ένας είναι ότι στην Πράγα μπορώ ακόμα να πηγαίνω σε καφέ κι εστιατόρια και να απολαμβάνω και το τσιγάρο μου σαν άνθρωπος (και όχι να με τρώει το αγιάζι :haha:).
Ο δεύτερος, είναι ότι με όλα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα για την ταλαίπωρη την Πράγα , έχω βάσιμες υποψίες ότι θα κερδίσει η Βιέννη, οπότε κι εγώ έριξα ψήφο συμπαράστασης :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και να απολαμβάνω και το τσιγάρο μου σαν άνθρωπος (και όχι να με τρώει το αγιάζι :haha:).
μα στην Αυστρία είναι χειρότερα από δω.καπνίζουν στα 2/3 των μαγαζιών. ή έχασα κανενα επεισόδιο από πέρσυ?
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
μα στην Αυστρία είναι χειρότερα από δω.καπνίζουν στα 2/3 των μαγαζιών. ή έχασα κανενα επεισόδιο από πέρσυ?
:roll: Τι να σου πω? Λες να ήμουν εγώ η τυχερή κι έπεφτα συνεχώς σε μαγαζιά μη καπνιστών??? Διόλου απίθανο! :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
:roll: Τι να σου πω? Λες να ήμουν εγώ η τυχερή κι έπεφτα συνεχώς σε μαγαζιά μη καπνιστών??? Διόλου απίθανο! :haha:
αν και έχω να πάω από πέρισυ, κάπνιζαν όλοι παντού..


Austria has implemented several laws which limit or outlaw smoking in certain areas:
  • Smoking is prohibited in all offices with certain exceptions such as bars, discos, restaurants etc. If all employees agree on allowing smoking in a work place, smoking may continue.
  • Smoking was banned from all trains and train stations when Germany introduced such a ban in 2007.<SUP class=reference id=cite_ref-4>[5]</SUP>
  • As of January 2009, a new law was put in place which mandates all restaurants, bars, discos and pubs which are larger than 80m² to introduce smoking rooms and non-smoking rooms. Below 50m² the owner may opt to either be a smoking or non-smoking place, between 50m² and 80m² there is an option under certain circumstances. The law provides for a very long transition phase.<SUP class=reference id=cite_ref-5>[6]</SUP> Despite a flood of thousands of complaints especially in Vienna, the lack of control by authorities and the vague language in the law as well as the transition phase render the law virtually ineffective as of May 2009.
List of smoking bans - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Επίσης δε με πείθει το επιχείρημα ότι από την Πράγα αξίζει μόνο το ιστόρικο της κέντρο, και παραέξω υπάρχει φτώχεια και άσχημη αρχιτεκτονική. Επαναλαμβάνω κρίνουμε το επισκέψιμο τουριστικά κομμάτι κάθε πόλης.
Το ότι κρίνουμε το επισκέψιμο τουριστικά κομμάτι κάθε πόλης μάλλον το έβγαλες από το μυαλό σου.. συνολικά τις πόλεις κρίνουμε και όχι μόνο το ιστορικό τους κέντρο... αν εσύ τώρα φοβάσαι να βγεις από τον ζωολογικό κήπο του κέντρου της Πράγας γιατί θα φρίξεις με το χάλι της και το τριτοκοσμικό της κατάστασης είναι σεβαστό αλλά έλα όμως που για μένα μια πόλη δεν είναι 10 τετράγωνα του ιστορικού κέντρου και μια βόλτα στο κάστρο...


Στην αρχιτεκτονική των κτιρίων για μένα υπερτερεί η Πράγα.
Αν λατρεύεις τον Σοσιαλιστικό ρεαλισμό μπορώ να σου προτείνω την ένδοξη Πετρζάλκα της Μπρατισλάβας το ηρωικό Μίνσκ και το μαγευτικό Βουκουρέστι... σοβαρευτείτε λίγο μας διαβάζουν και μικρά παιδιά...


Η όπερα της Βιέννης σίγουρα είναι πιο εντυπωσιακή και οι παραστάσεις της καλύτερες από αυτές της Πράγας, αλλά η Πράγα είναι η χώρα που γέννησε το Μαύρο Θέατρο και έχει υπέροχες παραστάσεις, ενώ έχει και καταπληκτικά τζαζ κλαμπ με ζωντανές μπάντες, τα οποία ταιριάζουν περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία μου. Και σε αυτό τον τομέα λοιπόν η Πράγα ξεχωρίζει με την ιδιαιτερότητα της.
Από πότε το Μαύρο θέατρο έγινε υψηλής μορφής τέχνη και είναι μάλιστα άμεσα συγκρινόμενο με την Όπερα? Για να καταλάβω συγκρίνουμε δηλαδή την Χριστουγενειάτικη συναυλία της Βιέννης και μια παράσταση στην Όπερα της Βιέννης με το Μαύρο θέατρο και 2-3 τουριστικά μπαράκια της Πράγα με τζαζ μουσική? Αυτά τώρα τα πιστεύετε που τα γράφετε?


Στις γυναίκες ούτε λόγος να γίνεται. Μόνο ένα όνομα θα πω Σκλεναρίκοβα.
Το σκότωσες... καμιά σχέση η Σκλεναρίκοβα με την Πράγα και την Τσεχία γενικότερα...

αλλά στην Πράγα, όταν περπατάς μέσα στην Καστροπολιτεία ή στο σοκάκι των Αλχημιστών νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε άλλη εποχή. Η βόλτα νωρίς το πρωί στη Γέφυρα του Καρόλου με τα υπέροχα αγάλματα και θέα το κάστρο ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Η αίσθηση που νιώθεις όταν περπατάς στη γειτονιά της mala strana αλλά και σε όλο το ιστορικό κέντρο της είναι απλά μαγεία.
Σαφέστατα βρίσκεσαι σε άλλη εποχή... για την ακρίβεια χάνεις τα αυγά και τα πασχάλια από τις ορδές των τουριστών που πηγαίνουν σε όλες αυτές τις διαβόητες tourist traps...

Κοντινές εκδρομές: Σάλτσμπουργκ και Ινσμπρουγκ εναντίον Καρλοβυ Βάρυ και Τσέσκυ Κρουμλόβ. Με διαφορά στήθους Πράγα λόγω της μοναδικότητας του Τσέσκυ Κρουμλοβ.
Mε όλο το θάρρος αλλά το Κάρλοβυ Βάρυ είναι στην καλύτερη αδιάφορο και στην χειρότερη χάλια... όσο για το Σάλτσμπουργκ έχω την εντύπωση ότι είναι παρασάγγες καλύτερο από το πανέμορφο είναι η αλήθεια Τσέσκυ Κρουμλοβ... αν κάποιος έπρεπε να διαλέξει μεταξύ των δύο Σαλτσμπουργκ θα διάλεγε...


Συνοψίζοντας η Βιέννη είναι για τους πολλούς, η Πράγα με την ιδιαιτερότητα της και τη μαγική της ατμόσφαιρα είναι για μας τους ολίγους και τους πιο ψαγμένους. Άλλωστε προτιμώ το παραμυθένιο της Πράγας, από το Αριστοκρατικό της Βιέννης.
Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι γελάσαμε και πάλι... να υποθέσω οτι οι ψαγμένοι μαγεύονται από τον σοσιαλιστικού ρεαλισμού αρχιτεκρονικό αχταρμά της Πράγας, απο την υπέροχη γαστριμαργική σκηνή της , από τις βόλτες στα tourist traps μαζί με χιλιάδες άλλους κατσαπλιάδες, από τις λαμπερές παραστάσεις του Μαύρου θεάτρου, από τους ευγενέστατους και φιλόξενους κατοίκους της και από τις υπέρλαμπρες και κατακάθαρες γειτονιές της... ψαγμένοι... καλή σας απόλαυση...

Εμεις πάλι που δεν ξέρουμε θα μείνουμε στη μιζέρια της Βιέννης... άσε εμάς τους άσχετους να πιούμε ένα καφέ στο Central, να φάμε μια σοκολάτα στο Sacher, να κάνουμε μια βόλτα στο Μuseums Quartier, να απολαύσουμε ένα Schnitzel, να μαγευτούμε από μια παράσταση στην όπερα και να πάρουμε ένα κουκλίστικο αμαξάκι για να γυρίσουμε την πανέμορφη Βιέννη...

Όσον αφορά το μύθο ότι η Πράγα είναι μόνο για δύο-τρεις ημέρες, εγώ στις δύο επισκέψεις μου έμεινα από πέντε μέρες και ήθελα να μείνω άλλο τόσο.
Κοίτα κι εγώ έχω ένα μπάρμπα που έχει ένα αυθαίρετο στη Λούτσα και πηγαίνει συνέχεια, χειμώνα καλοκαίρι αλλά δεν το φωνάζει κιόλας...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ζαχερ Τορτε,εκεινο το μπαγιατικο πραγμα!Χαχα!,Εντουτοις,πρεπει να παω Βιεννη καλοκαιρι,για να ειμαι πιο αντικειμενικος!Προς το παρον,ομως η ψηφος στην Πραγα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.968
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom