sos-Κρατηση και booking!

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Αλλες ειναι οι τιμες στα sites των ξενοδοχειων και στο booking.com κι αλλες τιμες πετυχαινεις στην απευθειας επικοινωνια με τα πιο πολλα ξενοδοχεια.
Καμμια φορα το ξενοδοχειο πραγματι δεν κανει καλυτερη τιμη απο αυτη του ιντερνετ. Αυτο συμβαινει ή γιατι το δωματιο πρεπει να πουληθει οπωσδηποτε απο τη booking ή το πιθανοτερο γιατι το ξενοδοχειο απο σεβασμο στους πελατες του που εχουν κανει ηδη κρατηση δεν θελει να πουλησει σε πολυ φθηνοτερη τιμη τα τελευταια δωματια.
Δεν μπορει δηλαδη ενας tour operator που αγορασε εκατονταδες δωματια μηνες πριν να πληρωνει ιδια τιμη ή και μεγαλυτερη απο καποιον που κανει κρατηση πολυ αργοτερα.
Καταλαβαινετε πως σε αυτην την περιπτωση η ζημια για το ξενοδοχειο ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το να του μεινουν 1-2 δωματια αδεια.
νομίζω οι εκτιμήσεις σου ειναι αυθαιρετες και δεν ισχυουν σε πολιτικες ξενοδοχειων
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
λεβεντη μου για ψαξε λιγο καλυτερα τους όρους και τις προυποθεσεις των ξενοδοχειων και του booking
Ποια ειναι η ενσταση σου γιατι δεν εχω καταλαβει... η εγγυηση χαμηλοτερη τιμης αναφερεται σε online τιμες.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Αυτο συμβαινει ή γιατι το δωματιο πρεπει να πουληθει οπωσδηποτε απο τη booking .
Ποιος το επιβάλλει αυτό?
ή το πιθανοτερο γιατι το ξενοδοχειο απο σεβασμο στους πελατες του που εχουν κανει ηδη κρατηση δεν θελει να πουλησει σε πολυ φθηνοτερη τιμη τα τελευταια δωματια.
Που είναι ο σεβασμός προς τον πελάτη που έχει ήδη κάνει κράτηση σε σχέση με τις προσφορες τις τελευταιας στιγμής ?

Δεν μπορει δηλαδη ενας tour operator που αγορασε εκατονταδες δωματια μηνες πριν να πληρωνει ιδια τιμη ή και μεγαλυτερη απο καποιον που κανει κρατηση πολυ αργοτερα.
Δηλαδή τον συμφέρει να μένει με άδεια δωμάτια ?
Ποια ειναι η ενσταση σου γιατι δεν εχω καταλαβει... η εγγυηση χαμηλοτερη τιμης αναφερεται σε online τιμες.
Που το αναφέρεις αυτο? μήπως εδώ¨
Kαι τα ξενοδοχεία στα δικά τους sites δίνουν εγγύηση χαμηλότερης τιμής
Υ.Γ.
Παληκαρι μου απ' αυτο ζω τα τελευταια 13 χρονια...
Ας υπάρχει τουλάχιστο και ο ελάχιστος σεβασμός στις προσφωνήσεις σου
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποιος το επιβάλλει αυτό?
Καθε ξενοδοχειο στο συμβολαιο του με τη booking.com δεσμευει ενα ελαχιστο αριθμο δωματιων τα οποια μπορει να πουλησει μονο μεσω της συγκεκριμενης σελιδας (υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα δεν μπορουν να γινονται συνεχεια και οχι την τελευταια στιγμη)

Που είναι ο σεβασμός προς τον πελάτη που έχει ήδη κάνει κράτηση σε σχέση με τις προσφορες τις τελευταιας στιγμής ?
Οι προσφορες τις τελευταιας στιγμης ειναι οτι κενα απεμειναν και δεν βολευουν ολο τον κοσμο. Αν καποιος πχ θελει να κανει κρατηση για διαμονη 5 ημερων , δεν τον εξυπηρετει μια προσφορα τελευταιας στιγμης των 2 ή 3 ημερων. Επισης τα δωματια τις τελευταιας στιγμης ειναι πολλες φορες (οχι παντα φυσικα) τα χειροτερα δωματια.

Δηλαδή τον συμφέρει να μένει με άδεια δωμάτια ?
Ναι αν ειναι να χαλασει την εικονα του και τη συνεργασια του με πελατες που του αφηνουν πολυ περισσοτερα. Τα αδεια δωματια θα προσπαθησει να τα πουλησει τελευταια στιγμη.

Που το αναφέρεις αυτο? μήπως εδώ
¨

Το καλυτερο πραγμα που εχεις να κανεις ειναι η αμεση επαφη με το ξενοδοχειο. Το εχω γραψει πολλες φορες στο φορουμ. Και καλυτερη τιμη πετυχαινεις και ξερεις αν το δωματιο και το ξενοδοχειο καλυπτει τις αναγκες σου (για να μην πεφτεις απο τα συννεφα κατα την αφιξη σου. αυτο προυποθετει βεβαια να σου λεν αληθειες απο το ξενοδοχειο).

Ας υπάρχει τουλάχιστο και ο ελάχιστος σεβασμός στις προσφωνήσεις σου
Σε φορουμ ειμαστε, οχι σε πρεσβεια. Αλλα αν παλι υπαρχει προβλημα επισημανατε τον τιτλο τιμης να σας προσφωνω με αυτον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω ξερω, εσυ φαινεται δεν ξερεις να διαβαζεις τις απαντησεις.

Και επι του παροντος, λες πως τα ξενοδοχεια δεν κανουν καλυτερες τιμες. Που το στηριζεις; Γιατι κατι τετοιο δεν συμβαινει τις περισσοτερες φορες. Κι αν συμβει υπαρχει καποιος λογος. Αυτους τους λογους προσπαθησα να εξηγησω. Σαφως υπαρχουν κι αλλοι (δεν μπορω να γνωριζω την πολιτικη εκατομμυριων ξενοδοχειων ανα τον κοσμο) αλλα ειπα τι συνηθιζεται.

Ακουω και τη δικια σου γνωμη πανω στο θεμα. Γιατι δεν κανουν καλυτερες τιμες;

ΥΓ Παρακολουθω τουλαχιστον 3 σεμιναρια το χρονο (μεταξυ αυτων και της booking.com), πηγαινω σε περισσοτερες απο 5 εκθεσεις και ολη τη θερινη περιοδο εχω καθημερινη επαφη με επαγγελματιες του χωρου. Συν του οτι επι 5+ μηνες διαχειριζομαι καθημερινα το συστημα κρατησεων σε booking και αλλες σελιδες για 1-2 ωρες το λιγοτερο τη μερα ωστε η πληροτητα να αγγιζει το 100% .
Και δεν ξερω τι λεω... Μαλιστα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.906
Likes
14.751
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ΥΓ Παρακολουθω τουλαχιστον 3 σεμιναρια το χρονο (μεταξυ αυτων και της booking.com), πηγαινω σε περισσοτερες απο 5 εκθεσεις και ολη τη θερινη περιοδο εχω καθημερινη επαφη με επαγγελματιες του χωρου. Συν του οτι επι 5+ μηνες διαχειριζομαι καθημερινα το συστημα κρατησεων σε booking και αλλες σελιδες για 1-2 ωρες το λιγοτερο τη μερα ωστε η πληροτητα να αγγιζει το 100% .
Και δεν ξερω τι λεω... Μαλιστα.
Ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο αφού :bleh::bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.310
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ΥΓ Παρακολουθω τουλαχιστον 3 σεμιναρια το χρονο (μεταξυ αυτων και της booking.com), πηγαινω σε περισσοτερες απο 5 εκθεσεις και ολη τη θερινη περιοδο εχω καθημερινη επαφη με επαγγελματιες του χωρου. Συν του οτι επι 5+ μηνες διαχειριζομαι καθημερινα το συστημα κρατησεων σε booking και αλλες σελιδες για 1-2 ωρες το λιγοτερο τη μερα ωστε η πληροτητα να αγγιζει το 100% .
Και μετά πέφτεις στο τριπάκι να προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις, με τις επαγγελματικές σου γνώσεις, σε συζήτηση που γίνεται με όρους και επιχειρηματολογία καφενείου (δεν το λέω για τη συγκεκριμένη, εξ αντικειμένου έτσι γίνονται οι συζητήσεις σε ένα forum). Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες, λέει μια παροιμία. Καλύτερα (για σένα) να μη μπαίνεις σε συζητήσεις που αφορούν θέματα με τα οποία ασχολείσαι επαγγελματικά (την έχω πατήσει κάποτε κι εγώ με θέματα της δικής μου επαγγελματικής ενασχόλησης, κι από τότε απέχω συστηματικά). Τόσα άλλα θέματα υπάρχουν.
 

stelstef

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
sos

Συγγνωμη παιδια θελω να σας ρωτησω για ενα σαιτ στο facebook. Υπαρχει ενα φθηνεςδιακοπεςTravel που δινει κατι πολυ οικονομικες τιμες και ρωταω αν ξερει κανεις αν ειναι εγκυρο.Ευχαριστω αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.453
Likes
14.460
Ειναι απο Θεσσαλονικη?Ζητα καταθεση σε λογαριασμο τραπεζας?Αν ναι προσοχη,ειναι απατη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.325
Μηνύματα
888.026
Μέλη
38.988
Νεότερο μέλος
ABDALKHALEQ BARBA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom