Nikko "το φως του ήλιου"

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
" Μην πεις υπέροχο, αν δεν δεις το Nikko " λένε οι Γιαπωνέζοι...

H Nίκκο είναι μια μικρή πόλη, 140 χιλιόμετρα βόρεια του Τόκυο, στο βουνό Nantai-san του νομού Tochigi. Είναι η είσοδος του Εθνικού Πάρκου Νikko, του οποίου οι ναοί και άλλα αξιοθέατα έχουν ανακηρυχθεί από την Unesco ως μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς. Είναι μια από τις πιο σημαντικές πολιτιστικά και ιστορικά περιοχές της Ιαπωνίας.


πηγή http://www.greece-japan.com/nikko.htm
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Τι γαλήνιο, μυστηριακό μέρος.....
(το έχεις συμπεριλάβει στο πρόγραμμα που θα βγάλουμε, έτσι? Βάλε το λιγότερο 4 μέρες...)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλα υπολογιστε ενα εξαμηνο ταξιδι για να είμαστε μεσα...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι γαλήνιο, μυστηριακό μέρος.....
(το έχεις συμπεριλάβει στο πρόγραμμα που θα βγάλουμε, έτσι? Βάλε το λιγότερο 4 μέρες...)
Καλα υπολογιστε ενα εξαμηνο ταξιδι για να είμαστε μεσα...
Είναι μαγευτική...και όσο την ψάχνω, τόσο περισσότερο ξεφεύγω...μάλλον 6άμηνο να κάτσουμε, να δούμε και τις αλλαγές των εποχών, ε ? :lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εννοειται! Θα πάμε τέλος χειμώνα να δούμε και λίγο από τα χιόνια και θα φύγουμε όταν τα φύλλα που γίνονται κόκκινα!
Για να παω τετοιο ταξίδι προβλέπω οτι εκείνο το οικοπεδακι, την κληρονομιά μου, πρέπει να πουλήσω και τώρα δεν είναι και κατάλληλη εποχή για πωλήσεις!:(
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Εννοειται! Θα πάμε τέλος χειμώνα να δούμε και λίγο από τα χιόνια και θα φύγουμε όταν τα φύλλα που γίνονται κόκκινα!
Για να παω τετοιο ταξίδι προβλέπω οτι εκείνο το οικοπεδακι, την κληρονομιά μου, πρέπει να πουλήσω και τώρα δεν είναι και κατάλληλη εποχή για πωλήσεις!:(
1) Συγγνώμη, αλλά αφού θα τη δούμε που θα τη δούμε την ανθοφορία, ε, να κάτσουμε ακόμα λίγο, να φάμε και κανένα κεράσι....;)

2) Θα είμεθα ολιγαρκείς: θα τρώμε το νιγκίρι χωρίς το ρύζι, ή την τεμπούρα χωρίς το τόφου...Μην τα θέλουμε κι όλα! Ααααα....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εννοειται! Θα πάμε τέλος χειμώνα να δούμε και λίγο από τα χιόνια και θα φύγουμε όταν τα φύλλα που γίνονται κόκκινα!
Για να παω τετοιο ταξίδι προβλέπω οτι εκείνο το οικοπεδακι, την κληρονομιά μου, πρέπει να πουλήσω και τώρα δεν είναι και κατάλληλη εποχή για πωλήσεις!:(
1) Συγγνώμη, αλλά αφού θα τη δούμε που θα τη δούμε την ανθοφορία, ε, να κάτσουμε ακόμα λίγο, να φάμε και κανένα κεράσι....;)

2) Θα είμεθα ολιγαρκείς: θα τρώμε το νιγκίρι χωρίς το ρύζι, ή την τεμπούρα χωρίς το τόφου...Μην τα θέλουμε κι όλα! Ααααα....
Παραθέτω εξαίσια ατάκα της Ρενάτας, για σκέψη και προβληματισμό...:p


" Ωραία !!! τώρα που παίρνει μορφή η Ιαπωνία,μάθαμε και για τα νησάκια της,ώρα να την κάνομε!!!
τι ώρα λέτε να κάνομε το ντού σε τράπεζα???:D"


__________________
 
Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Πλάκα πλάκα, ας πούμε πως έχουμε ένα μήνα στη διάθεσή μας...Υποτιθέστω, που λένε....Πού θα πηγαίναμε, και από πόσες μέρες???:roll:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πλάκα πλάκα, ας πούμε πως έχουμε ένα μήνα στη διάθεσή μας...Υποτιθέστω, που λένε....Πού θα πηγαίναμε, και από πόσες μέρες???:roll:
:D:D:D...ακόμα μελετάω...κι άμα την ξετινάξω :D, θα αναρτήσουμε το πρόγραμμα, για δημόσια διαβούλευση...:D:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
1) Συγγνώμη, αλλά αφού θα τη δούμε που θα τη δούμε την ανθοφορία, ε, να κάτσουμε ακόμα λίγο, να φάμε και κανένα κεράσι....;)
Η Liz στην τελευταια τραβελστοριτικη συναντηση για την κοπη της πιτας, στην ερωτηση μου τι κανουν τα τοσα κερασια, περιμενοντας να ακουσω για κερασομαρμελαδα και κερασακι γλυκο, μου απαντησε οτι η ποικιλια των δενδρων αυτων δεν παραγει βρωσιμους καρπους και απλως τα φυτευουν για λογους καλαισθησιας και μονο.
Οποτε Rosa μου να σου φερω να δοκιμασεις τα υπεροχα κερασια Εδεσσης, γιατι γιαπωνεζικα κερασια δεν εχει.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
μου απαντησε οτι η ποικιλια των δενδρων αυτων δεν παραγει βρωσιμους καρπους και απλως τα φυτευουν για λογους καλαισθησιας και μονο.
Κρίμα...ένα γεύμα πλην...τζίφος :bleh::haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
1)

2) Θα είμεθα ολιγαρκείς: θα τρώμε το νιγκίρι χωρίς το ρύζι, ή την τεμπούρα χωρίς το τόφου...Μην τα θέλουμε κι όλα! Ααααα....

Ναι ειδα το ποσο ολιγαρκεις εισασταν στη Βιρμανια: Καθε βραδι δοκιμαζατε και αλλα κρασια και κοκτεηλ κλπ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.325
Μηνύματα
888.028
Μέλη
38.988
Νεότερο μέλος
ABDALKHALEQ BARBA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom