Live from... (click and post one photo)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Ο Σκεπτόμενος, του Ροντέν. Προφανώς αντίγραφο (ένα από τα πολλά του συγκεκριμένου αγάλματος)
Ηρεμα το λεω, τα μουσεια απαγορευεται να εχουν αντιγραφα.
"Προπλασματα" λεγονται στη γλυπτικη, γι αυτο ειναι μικροτερα. Θεωρουνται "μελετες" του εργου και οχι αντιγραφα, αφου ειναι γνησια του καλλιτεχνη.
Απο wiki για τον Ροντεν: Small versions
edit
Rodin's method of making large sculptures was to employ assistant sculptors to copy a smaller model made from a material which was easier to work than marble. Once they had finished, Rodin himself would put the finishing touches to the larger version.

Before creating the marble version of The Kiss, Rodin produced several smaller sculptures in plaster, terracotta and bronze.
 
Last edited:

katerina**

Member
Μηνύματα
11
Likes
10
Ηρεμα το λεω, τα μουσεια απαγορευεται να εχουν αντιγραφα.
"Προπλασματα" λεγονται στη γλυπτικη, γι αυτο ειναι μικροτερα. Θεωρουνται "μελετες" του εργου και οχι αντιγραφα, αφου ειναι γνησια του καλλιτεχνη.
Απο wiki για τον Ροντεν: Small versions
edit
Rodin's method of making large sculptures was to employ assistant sculptors to copy a smaller model made from a material which was easier to work than marble. Once they had finished, Rodin himself would put the finishing touches to the larger version.

Before creating the marble version of The Kiss, Rodin produced several smaller sculptures in plaster, terracotta and bronze.
Σωστά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Πεδιο εξεγερσεων των εργατων μεταξιου και Αντιστασης. Ευχαριστω τον @gkalla που μου ειπε εδω σε ανυποπτο χρονο οτι εχει κρυμμενα μυστικα η Λυον. Οι υπογειοι διαδρομοι επικοινωνιας των εργατων σε δυο γνωστα σημεια ηταν κλειστοι με καγκελοπορτες, ειδα οσα μπορουσα.

20240507_110920.jpg
20240507_111001.jpg
20240507_113557.jpg
20240507_114353.jpg
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.833
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
σε ανυποπτο χρονο οτι εχει κρυμμενα μυστικα η Λυον.
Τόσο ανύποπτο που ούτε εγώ δεν το θυμάμαι. 🤣
Θύμησέ μου, στην προηγούμενη ανάρτησή σου, ποια είναι η εκκλησία της 2ης φωτογραφίας; Έχω μια δικιά μου εκεί από το ‘86 και δεν μπορούσα να θυμηθώ με τίποτα ποια είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.492
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom