Ιράν Iράν, πρόγραμμα

sw8jvw

Member
Μηνύματα
17
Likes
47
Δεν θα συνιστούσα οδήγηση στο Ιραν τουλάχιστον εντός πόλεων, εκτός κι αν διαθέτετε γρήγορα αντανακλαστικά. Όπως προαναφέρθηκε το πρόβλημα είναι κυρίως εντός πόλεων όπου επικρατεί ο νόμος του "όποιος πρόλαβε" είτε πεζός είναι, είτε δίκυκλο είτε αμάξι, πχ μην θεωρήσετε δεδομένο ότι επειδή είστε σε διάβαση πεζων οι οδηγοί θα κόψουν ταχύτητα. Το αξιοπερίεργο είναι ότι ούτε μικροατυχήματα είδα ούτε εκνευρισμό. Μάλλον θεωρείται αποδεκτική οδηγική συμπεριφορά. Αν συνεβαινε κάτι αντίστοιχο σε ελληνική πολη στην καλύτερη θα πλακώνονταν στο ξύλο.
Οσο για τους Ιρανούς το έχω γράψει και παλιότερα κι εξακολουθώ να το πιστεύω ότι είναι από τους πλέον φιλόξενους κι ευγενικούς ανθρώπους που έχω συναντήσει. ΄Ενα ταξίδι που αξίζει να κάνει κανείς δεδομένης της ιστορίας της χώρας και του ενδιαφέροντος κοινωνικά καθώς ερχεται σε πλήρη αντιδιαστολή με ότι προσλαμβάνουμε σαν εικόνες από τα ΜΜΕ
Εμείς δυστυχώς είδαμε μπροστά μας δύο θανατηφόρα και ένα φορτηγό να βγαίνει από τον δρόμο να έρχεται Τούμπα μα ευτυχώς ο οδηγός βγήκε σώος.
 

sw8jvw

Member
Μηνύματα
17
Likes
47
Είναι οι πιο φιλόξενοι άνθρωποι στον κόσμο γράφει ο Βροχίδης στο βιβλίο του. Κι αυτός με μοτοσυκλέτα πήγε.
Συμφωνούμε σε αυτό γιατί και εγώ αυτό διαπιστώνω όσο τους συναναστρεφομαι, σε μια πόλη Izeh όσο ψάχναμε για ξενοδοχείο ήρθαν και επίμονα ήθελαν να κατέβουμε από το μηχανάκι για να πιούμε τσάι μαζί τους.
 

sw8jvw

Member
Μηνύματα
17
Likes
47
Να πω εδώ ότι με το μηχανάκι μπαίνουμε αναγκαστικά μέσα σε χωριά και πόλεις εκτός των τουριστικών περιοχών. Τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά από τις όμορφες μεγάλες πόλεις όπως Ισπαχαν ή Ισφαχαν Σιραζ, Γιαζντ, Ταμπριζ και πολλές άλλες. Οι άνθρωποι πάραμένουν ίδιοι αλλά το όλο σκηνικό σε παραπέμπει στην Συρία πριν τον πόλεμο στο Ιράκ και τις Ινδίες.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Συμφωνούμε σε αυτό γιατί και εγώ αυτό διαπιστώνω όσο τους συναναστρεφομαι, σε μια πόλη Izeh όσο ψάχναμε για ξενοδοχείο ήρθαν και επίμονα ήθελαν να κατέβουμε από το μηχανάκι για να πιούμε τσάι μαζί τους.
Μάλιστα, Ευτυχώς που είχες μαζί σου το έτερον ήμισυ αλλιώς θα σου κάνανε και προξενιά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.417
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom