Φινλανδία Hard rock Hallelujah!! Ανοιξιάτικος χειμώνας στο Ελσίνκι 🇫🇮

Alex Loco

Member
Μηνύματα
340
Likes
1.765
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Τη Φινλανδία πάντα είχα θετική άποψη. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ακόμα μηχανή που είναι ένα από τα όνειρα μου και να ταξιδέψω σε πολλές άκρες της γης με αυτήν . Ένα από τα ταξίδια που έχω στην καρδιά μου και ανυπομονώ είναι το Nord Cape η αλλιώς Nordkapp. Το βορειότερο σημείο της Ευρώπης στην άκρη της Νορβηγίας. Για να πας μια επιλογη που θέλω να ακολουθήσω ως διαδρομή είναι η Φινλανδία . Ελσίνκι , Ροβανιέμι αρκτικός κύκλος Λαπωνία και τέλος Nord Cape. Πάντα έλεγα ότι εφόσον θα το κάνω κάποια στιγμή δε χρειάζεται να πάω στη Φινλανδία άλλη φορά . Έλα που η Ryanair έβγαλε απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη για Ελσίνκι αρκετά φτηνά για πρώτη φορά . Εδώ είμαστε . Ένας δύσκολος προορισμός πλέον είναι μια εύκολη επιλογή. Μισό κλικ δρόμος. Δεν μπορούσαμε να πούμε όχι με τη Σοφία . Έτσι κι αλλιώς άλλο με πτήση και Ελσίνκι αποκλειστικά και άλλον να δεις όλη τη Φινλανδία αρκετές πόλεις της τα νησιά Aland που επίσης θέλω να πάω το Τούρκου και λοιπά με τη μηχανή. Ας έπαιρνα μια πρώτη γεύση από τη γη των Lordi , των Moomin , του Σιμπέλιους και του Κίμι Ραϊκόνεν. Τη χώρα των μεταλαδων ( ίσως η Νορβηγία να είναι περισσότερο δεν ξέρω ) , των χιλιάδων λιμνών και των πολλών ταράνδων!!

Το Ελσίνκι (φινλανδικά: Helsinki προφέρεται Χέλσινγκι, σουηδικά: Helsingfors) είναι η πρωτεύουσα της Φινλανδίας. Βρίσκεται στο νότιο τμήμα της Φινλανδίας στις ακτές του Κόλπου της Φινλανδίας. Το Ελσίνκι σχηματίζει μαζί με τα Έσποο, Βάνταα και Καουνιάινεν μια ευρύτατη αστική περιοχή, που αποκαλείται περιοχή της πρωτεύουσας. Στην περιοχή αυτή κατοικούν περίπου 975.000 κάτοικοι. Η ευρύτερη περιοχή του Ελσίνκι εμπεριέχει πολλούς άλλους δήμους και διαθέτει συνολικό πληθυσμό 1.249.820 κατοίκων (2016).[6]

Έτσι λοιπόν περνούσαμε από αεροδρόμια Μακεδονία , από την ηλιόλουστη και καυτή για τα δεδομένα του Απριλίου Θεσσαλονίκη. Δύο του μηνός ο μήνας μπαίνει ωραία. Καθυστέρηση στην πτήση μας 3 ωρών
Τώρα τελευταία πολύ καθυστέρηση παίζει και δεν ξέρω αν είναι καινούργιο συνήθειο η γίνονταν πάντα . Σχεδόν σε κάθε πτήση που θα πάρω τα τελευταία χρόνια θα έχει και καθυστέρηση. Έστω και αν φτάσαμε νύχτα η λαχτάρα και η προσμονή ήταν μεγάλη. Εντωμεταξυ βλέπουμε ότι στο Ελσίνκι θα χιονίσει... Εδώ πρέπει να είχε 30 + βαθμούς χωρίς πλάκα . Μας λέει ο πιλότος ότι το βράδυ θα έχει καταρρακτώδη βροχή στο Ελσίνκι. Πράγματι. Ανοίγοντας την πόρτα του αεροσκάφους, πατάτες στα σκαλοπάτια μικρά παγωμένα μπαλάκια. Κάτι μεταξύ χιονιού και χαλαζιού! 1 βαθμός κελσίου. Το απόλυτο κοντραστ ... Καλωσήρθατε στη Σκανδιναβία.. είχα πάρει μια γεύση από το ταξίδι μου στη Στοκχόλμη Οκτώβριο μήνα που ετρεμες από το κρύο αλλά εδώ φύγαμε σχεδόν με αμανικα από Σαλόνικα , ευτυχώς έχοντας ετοιμαστεί πλήρως !! ( Μόνο στα παπούτσια έκανα βλακεία πήρα αθλητικά εντελώς , αλλά δεν ειχα φανταστεί ...) Εισιτήρια, λεωφορείο και ήδη περπτουσαμε στην άδεια και νεκρή βραδινή πρωτεύουσα της Φινλανδίας. Είχε παγωνιά , έβρεχε - χιόνιζε με μανία και ήταν 11 το βράδυ. Αλλάξαμε λεωφορείο καθώς είχαμε κλείσει ένα ξενοδοχείο κάπου στα 7 χιλιόμετρα από το κέντρο , όμως με το μέτρο ήταν πάρα πολύ κοντά , μόλις 4-5 στάσεις απόσταση. Φτασαμε στο ξενοδοχείο απέξω όπως έλεγε ο χάρτης , όμως δεν μπορούσαμε με τίποτα να καταλάβουμε που ήταν η είσοδος. Μιλάμε για απίστευτη παγωμένη βροχόπτωση που την έτρωγες στα μούτρα , τα δάχτυλα είχαν παγώσει επειδή κρατούσαμε τις τσάντες και ήταν εκτεθειμένα στο κρύο και το GPS δεν βοηθούσε άλλο. Το πήρα πάνω μου. Την άφησα σε ένα υπόστεγο με τα πράγματα και έψαχνα δεξιά αριστερά για την είσοδο μέχρι που τη βρηκα. Ήταν ένα όμορφο ξενοδοχείο χωρίς κάποιον στην reception . Έκανες μόνο σου τσεκ ιν και check out στο τέλος . Είχαμε δωμάτιο με δική μας κουζίνα και γενικά υπήρχε γυμναστήριο , χώρος διασκέδασης με Playstation, κουζίνα και χωρίς για να δουλέψεις με το λάπτοπ σου. Δεν πήγαμε σε τίποτα από αυτά εντωμεταξυ γιατί λείπαμε έξω όλη μέρα και όταν γυρνούσαμε βαριομασταν το οτιδήποτε. Χιόνι έξω εμείς χουχουλι και ταινία !! Είδα ότι υπάρχει σχεδόν απέναντι ένα McDonalds . Τέτοια ώρα οι επιλογές ήταν συγκεκριμένες. Βασικά τι συγκεκριμένες πάλι καλά που υπήρχε αυτό ήταν 24ωρο και πήγαινες με το αμάξι κυκλικά σαν τα δικά μας που έχουμε . Πάω σαν το χαζό με σχεδόν χιονόπτωση μέσα στη νύχτα δε βλέπω ψυχή. Με φωνάζουν δύο τυπισσες κάτω από ένα κιόσκι και μου είπαν ότι αυτές δούλευαν αλλά έκαναν διάλειμμα για τσιγάρο . Η ξανθούλα δυνατό κλασική Σκανδιναβη. Με λέει welcome to Finland . This is our Spring. Αραξε εδώ τώρα στο κιόσκι που θα πας μέσα καλά είμαστε είπα να τη πω 🤣 περίμενα σαν τον τρελό στο παράθυρο χωρίς όχημα 😂 με σκάει και ένα χαμόγελο , ( τρωγεσαι εσύ να έρθω μόνιμα Φινλανδία να εκτρέφω Ταράνδους και να με ταιζεις McDonalds) και πάω σπίτι. Με λέει η άλλη άργησες. Και τη λέω είχε ενα καλό γκομενάκι και κάναμε σου σου . ( Με κοίταξε με τη φάτσα τη κλασική " θα φας καμία με το τακούνι θα σε πω εγώ 😇👠) . Έτσι λοιπόν το πρώτο μας βράδυ τέτοια ώρα που φτάσαμε κιόλας δεν θα μπορούσε να έχει κάτι παραπάνω. Φαγητό , ζεστό πάτωμα θερμαινόμενο το οποίο το λάτρεψα και ξάπλα στην κουβέρτα. Ανοίγοντας τα μάτια μου βλέπω την άλλη να με λέει Γιεεεειιι!! Χωρίς πλακα. Ήταν στο παράθυρο και με λέει ελα να δεις !! Να σου και ο George Michael σε χριστουγεννιάτικο vibe ! Let it snow λοιπόν !! Με βροχή κοιμηθήκαμε παραμονή Χριστουγέννων ξυπνήσαμε . Η άλλη έβαλε το Last Christmas να παίζει. Φουλ χιόνια παντού . Στρωμένο στο δρόμο όλα καλυμμένα από χιόνια. Εντωμεταξυ χθες κοντεψαμε να πάμε για κοκτέιλ στην ερωτική και σχεδόν καλοκαιρινή Θεσσαλονίκη και σήμερα γράφαμε γράμμα στον Αη Βασίλη. Λατρέψαμε αυτό που είχε συμβεί. Ετοιμασίες λοιπόν, ζεστό ντύσιμο , ώστε να βγούμε έξω να αρχίσει η εξερεύνηση της χιονισμένης Φινλανδίας!!
Συνεχίζεται....

ab7bb702-3427-43d7-8a66-14b98fc5ac65photo.jpeg

IMG_20240405_133053.jpg
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
340
Likes
1.765
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Έτσι λοιπόν , ξεχυθηκαμε στο χιονισμένο Ελσίνκι !! Αποφασίσαμε να το ζήσουμε απόλυτα όπως κάνουμε σε κάθε ταξίδι αλλά ειδικά ενώ είχε χιόνια που τόσο μας αρέσουν και ξεκινήσαμε για το κέντρο με τα πόδια . Δεν ήταν πρωι αλλά μεσημέρι προς απόγευμα. Είχαμε χαλαρώσει πολύ στο ξενοδοχείο, πήγαμε σούπερ μάρκετ για ψώνια για το σπίτι , φαγητά και λοιπά εφόσον δεν θεωρούσαμε ότι θα βρίσκαμε και πολλά τοπικά πράγματα να φας ( πέρα από τάρανδο που δοκίμασα και φυσικά γλυκά , ζαχαρωτά και λοιπά που έχουν σε αφθονία) . Τα τοπία πολύ όμορφα. Η διαδρομή φυσικά από ειδικό μονοπάτι για πεζούς και παράλληλα για πατίνια ποδήλατα. Το άχτι μου με την ανόητη χώρα μας αυτές οι αντιθέσεις. Ούτε μονοπάτια ούτε καλά καλά πεζοδρόμιο. Το ένα σπίτι πάνω στο άλλο και αυτοκίνητα παντού . Η διαδρομή και το τοπίο άλλαζαν. Εκεί που περπατούσες δίπλα στον κεντρικό δρόμο κατεβαίνεις από μια γέφυρα και ξαφνικά δίπλα σου υπήρχε κάτι σαν οικισμός μόνο με μονοκατοικίες. Όλα χιονισμένα . Έπειτα ένα δάσος φουλ στο χιόνι και ένα παγωμένο ποτάμι !! Μετά γινόταν από εικόνα χωριού ένα στυλ ακριβής γειτονιάς. Διώροφα σπίτια , ιδιωτικό πάρκινγκ , όμορφα στενά ανάμεσα τους και γενικά χλιδή . Έπειτα περνούσες πάνω από γέφυρες και έβλεπες απίστευτες πολυκατοικίες πολύ ψηλές τις οποίες τις έβρεχε η θάλασσα !! Δηλαδή κάθεσαι μπαλκόνι και αν πέσεις βουτάς κατευθείαν μέσα στο νερό. Φυσικά ακραίο κρύο για να μένεις σε αυτά τα σπίτια και αρκετός αέρας αλλά αν μη τι άλλο εντυπωσιακό το σκηνικό !! . Στάση του μετρό κάτω από γέφυρα και είσοδος σε εμπορικό το οποίο είναι κάτω από το δρόμο και δε φαίνεται ουσιαστικά. Πάθαμε μια πλάκα εκεί . Συνεχίσαμε και αρχίσαμε να φτάνουμε στο κέντρο. Δε θέλαμε να δούμε τίποτα συγκεκριμένο. Είχαμε άλλες δύο γεμάτες μέρες και θέλαμε απλά να περπατήσουμε και να χαθούμε στα στενά του Ελσίνκι. Απολαμβάναμε το χιόνι , και βλέπαμε πως ζούνε την καθημερινότητα τους οι Φινλανδοί. Το μοναδικό μνημείο που είδαμε ήταν ο καθεδρικός ναός του Ελσίνκι που ήταν τεράστιος και η πλατεία Γερουσίας ακριβώς μπροστά από το ναό. Αυτό ήταν το παλιότερο μέρος του κέντρου της πόλης . Έβγαλα δύο φωτογραφίες σε αυτό το μέρος. Για να καταλάβετε τις αντιθέσεις στις καιρικές συνθήκες. Η μία είναι την Τετάρτη και η άλλη την Πέμπτη.

IMG_20240423_121718.jpg

Τετάρτη 😎

IMG-74dd52819645ae692aecca120eeb86e6-V.jpg


Πέμπτη 🥶

Δεν κάτσαμε πουθενά , δεν φάγαμε πουθενά , καθώς είπαμε η πρώτη γεμάτη μέρα να είναι εντελώς χαλαρή και να φάμε στο σπίτι. Είχαμε πάρει πολλα και διάφορα. Στο πρόγραμμα μας είχαμε αρκετά πράγματα . Θέλαμε να δούμε αν μπορεί να χωρέσει μια επίσκεψη στο κάστρο Σουομενλινα , ένα νησάκι 15 λεπτά από το Ελσίνκι. Θέλαμε να δοκιμάσουμε τάρανδο σε κάποιο τοπικό εστιατόριο. Φυσικά πάντα κυνηγάω τα γήπεδα σε κάθε χώρα που πηγαίνω όποτε ήταν στόχος το γήπεδο της Ελσίνκι. Το παρεκκλήσι του Κάμπεν όπως λέγεται νομίζω πολύ κοντά στο κέντρο στην ομώνυμη στάση του μετρό Kampen , ο καθεδρικός ναός Ουσπένσκι, ο σιδηροδρομικός σταθμός , ο πέτρινος ναός και γενικά πολλά και διάφορα που συναντάς στο δρόμο σου εξερευνώντας την πόλη . Δεν είμαστε από τα άτομα που λέμε πάμε μέχρι το ναό να τον δούμε η το σιδηροδρομικό σταθμό αλλά σίγουρα περπατάμε αρκετά και ξέρουμε ότι εκεί κοντά που είμαστε βρίσκεται και κάτι που αξίζει να δεις. Φυσικά το επίσημο μαγαζί των Moomin , παιδική αγαπημένη ανάμνηση της Σοφίας που ως μισή σουηδέζα η μαμά της την έχει μυήσει σε πολλά σκανδιναβικά παιδικά , παραμύθια , φαγητά κουλτούρα και λοιπά. Αύριο λοιπόν θα μπούμε στο ψητό. Φυσικά δε θα παραλείψουμε να επισκεφτούμε τα H&M , τα Lindex , τα NewYorker , τα Bershka και δεν ξέρω και εγώ πόσα άλλα μαγαζιά σε τόσα εμπορικά που με σέρνει η άλλη ..🙄🥴🥴
Συνεχίζεται...
IMG-b7c824f5b3b8d4a3e002489dcdf55a6f-V.jpg

IMG_20240404_210632.jpg

IMG-bb0e3ace908d615ee89bf87fe6f28b94-V.jpg

IMG_20240403_173353.jpg
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
340
Likes
1.765
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Έτσι λοιπόν ξυπνήσαμε την επομένη νωρίς για να έχουμε όλη τη μέρα γεμάτη. Το χιόνι υπήρχε μεν αλλά έλιωνε και δεν χιόνιζε άλλο. Έκανε μια ώρα να βαφτεί φυσικά η άλλη και πήγαμε στη κοντινότερη στάση του μετρό. Λεγόταν Hartoniemi η στάση όπως και η γειτονιά αν δεν κάνω λάθος. Πήραμε 24ωρα εισιτήρια έτσι ώστε να μας πιάνουν και για το Σάββατο πρωί που θα πηγαίναμε στο αεροδρόμιο για να γυρίσουμε Ελλάδα. Η απόπειρα που έκανα να φάω σουηδικό πρωινό απέτυχε . Είχε πάρει η Σοφία κάτι σαν σως γαρίδας . Στα σουηδικά λέγεται Skagenröra!! Θα προτιμούσα καμια μπουγάτσα αντι για γαρίδα .. πήραμε το μέτρο και πήγαμε σε ένα κεντρικοτατο σημείο στο Kammpi , που έβγαινες μέσα σε ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο με μαγαζιά εστίασης και ρούχα. Ήπιαμε για αρκετή ώρα έναν πολύ ωραίο καφέ στο Espresso House πριν αρχίσει το shopping therapy . Η πλατεία του Kammpi είχε το Kammpi chapel, ένα γαλήνιο παρεκκλήσι ως σήμα κατατεθέν και ένα μουσείο τέχνης με ένα χαρακτηριστικό φάρο απέξω.

IMG-2c4e67335446d92b967b934d7e8f0d4f-V.jpg

IMG-d08b1e68279f991967facfa41a4aaa61-V.jpg


Εκεί δίπλα ακριβώς είχε ένα εκ των δύο τριών μαγαζιών των Moomin. Θα τα ξέρετε φαντάζομαι οι περισσότεροι. Είχε και παιδικό στην ΕΡΤ παλιά . Αφορά μια οικογένεια από τρόλ που ζούνε στο φανταστικό κόσμο των Μουμιν. Κληρονομιά των Φινλανδών αν και παίζει και πολύ στη Σουηδία. Γεμάτο κόσμο μέσα κυρίως Ασιάτες 😛 φυσικά όλα πανάκριβα . Έρωτας για τη Σοφία. Συνολικά πήρε 3-4 τσάντες με Μουμιν σε όλο το ταξίδι για να βάζεις μέσα ψώνια. Έχει και βιβλία στο σπίτι της . Πήγαμε και σε ένα ακόμα πιο μεγάλο. Κι εκεί γεμάτο Ασιάτες !
IMG_20240405_132705.jpg

IMG_20240404_174413.jpg

IMG_20240404_174406.jpg

IMG_20240404_174355.jpg

Γενικά είδε τουρισμό. Γυρίσαμε δύο τρία μαγαζιά με σουβενίρ στα οποία είχε και Έλληνες και Αμερικάνους θορυβώδεις απόλυτα αυτοί , ένιωθα λες και είμαι στο Μπρονξ. Η μέρα είχε περιπλάνηση . Χαθήκαμε στα στενά κατεβήκαμε στο λιμάνι , εκεί που έφευγε το φέρι για Ταλίν και το νησάκι Σουομενλινα που ακόμα σκεφτόμασταν αν θα πάμε την επόμενη μέρα και γενικά δεν είχαμε συγκεκριμένα πλάνα. Κάναμε βολτες . Είπαμε όταν μια χώρα δεν έχει εντελώς συγκεκριμένα πράγματα να δεις , τότε αξίζει να χαθείς σε στενα να περιπλανηθείς και να περπατήσεις όσο περισσότερο γίνεται , να ζήσεις έστω λίγο την κουλτούρα τους να δεις τι θα κάνουν μετά τη δουλειά παράδειγμα , η όταν θα έχει καλό καιρό και λοιπά. Στο λιμάνι κοντά ήταν ο καθεδρικός ναός Ουσπένσκι. Επιβλητικός.
IMG-67d4c0fee0f04266f188a868aa56bd1f-V.jpg
Εκεί δίπλα ακριβώς είχε μια γέφυρα με κλειδαριές , κλασικό χαιλαιτ πολλών χωρών πλέον ενώ δέσποζε όμορφα η σχεδόν παγωμένη λίμνη .
IMG-24caf9a919c9702e7365b2b9a8aa407d-V.jpg

IMG-4f27eab0712acf98ac74e1e54c6b1801-V.jpg
Είδα αρκετό κόσμο να τρέχει . Παρά το κρύο ο κόσμος είναι μαθημενος. Βγαίνουν τρέχουν γυμνάζονται . Ίσως είναι μια εκτόνωση που κάνει καλό στη σχεδόν παντοτινή χειμερινή ρουτίνα . Δεν φάγαμε επίτηδες τίποτα. Είχαμε κάτι πίτσες και άλλα διάφορα και θέλαμε να τα φάμε στο ξενοδοχείο. Η επιστροφή έγινε με το μέτρο λόγο κούρασης. Αύριο ήταν η τελευταία μέρα. Είχαμε σήμερα αφήσει πράγματα εσκεμμένα για να γεμίσουμε με πιο συγκεκριμένους στόχους το πρόγραμμα της τελευταίας μέρας. Το νησάκι πήγε περίπατο. Ξυπνήσαμε και όλως παραδόξως χιόνιζε ξανά ενώ σχεδόν το είχε λιώσει. Πήραμε το μέτρο και κατεβήκαμε σε μια στάση . Είχε ένα εμπορικό κέντρο. Πήραμε πρωινό από το σούπερ μάρκετ . Κάτι τοπικά εδέσματα φούρνου. Σαν πιροσκί ενα πράγμα αλλά αντί για τυρί είχε κρέας. Δεν τρελάθηκα . Εδώ λοιπόν γίνεται το εξής παράδοξο. Ως Θεσσαλονικιος όταν και άμα χιονίζει κάθεσαι κοιτάς με τις ώρες το χιόνι και λες άντε ακόμα δεν το έστρωσε ? Και δεν το στρώνει σχεδόν ποτέ. Εκεί λοιπόν μπήκαμε στο εμπορικό με χαλαρό χιόνι και βγήκαμε έτσι...
IMG-9c8915d678e9e8934beea9432fc6aa69-V.jpg

Απίστευτο ότι σε αυτή τη χώρα ρίχνει κουβέρτες !! Χιονίζει και στρώνει άμεσα . Βέβαια δεν έχει ελαφρυντικά. Κλειστά σχολεία και λοιπά , η αποκλεισμός στο δρόμο με το αμάξι. Όλα τα αμάξια έχουν ειδικά λάστιχα και η κυκλοφορία γίνεται κανονικά . Όπως και τα τραμ και το μέτρο. ( Αν και όταν γύρισα άκουσα ότι χιόνισε και πάγωσε τα πάντα σε σημείο να έχουν και αυτά πρόβλημα με τις ράγες ) . Έτσι λοιπόν η παρασκευή θα ήταν η πιο όμορφη μέρα. Δεν συγκρίνεται τίποτα με το να βλέπεις να χιονίζει ασταμάτητα , να το στρώνει και να έχει απαλό καιρό και όχι εντελώς κρύο. Ήταν το καλύτερο κομμάτι του ταξιδιού μας . Δε συγκρίνω τίποτα με το να κάτσω να πίνω κάτι ζεστό και να έχω μπροστά μου τζαμαρία και χιονισμένο τοπίο. Έτσι ακριβώς και κάναμε.
Κάτσαμε απέναντι από το σιδηροδρομικό σταθμό που το έβλεπες και νόμιζες ότι είσαι στη Σοβιετική Ένωση τη δεκαετία του 80. Ζεστή σοκολάτα , ζεστός καφές και ασταμάτητη χιονόπτωση.
IMG-a6b2128796ba5997d7d3f2fea33fae6b-V.jpg

IMG-a70f955c3c7ec061efa7c94dfa467fac-V.jpg

( Όλες τις φωτογραφίες που είναι χιονισμένος ο σταθμός τις έχει η Σοφία όποτε ανέβασα αυτή από άλλη μέρα 🥴) Είχε ξεκινήσει στις 10 το πρωί και θα συνέχιζε μέχρι το βράδυ !! Μαγεία !! Είχε έρθει η ώρα όμως να επισκεφτούμε το γήπεδο όπως κάνω σε κάθε χώρα. Το γήπεδο της Ελσίνκι που είχε πριν λίγους μήνες κερδίσει ο αγαπητός συμπολίτης της άνω Τούμπας , ήταν ο επόμενος προορισμός μας. Δίπλα του ακριβώς ήταν το γήπεδο της εθνικής Φινλανδίας. Εκεί σκόραρε ο Πουκι και ο Πογιανπαλο!! Ακριβώς μπροστά από το καφέ είχε μια στάση και είδαμε ότι το τραμ θα μας άφηνε σχεδόν ακριβώς μπροστά στο γήπεδο . Διασχίσαμε το χιονισμένο Ελσίνκι για μια ακόμα φορά . Μας πήρε 7-8 στάσεις να φτάσουμε . Το γήπεδο χαμένο μέσα στη χιονοθύελλα. Είχε ανοιχτή πόρτα και μπήκα μέσα. Δεν έβλεπες προφανώς καθόλου χόρτο , ήταν όλο σκεπασμένο από χιόνι. Κακό σαν γήπεδο και δεν είχε καν μπουτίκ για τους οπαδούς ώστε να αγοράσω ένα αναμνηστικό κασκόλ. Θα μου πεις αυτοί ακόμα χόκεϊ βλέπουν δεν έχουν ανάπτυξη στο ποδόσφαιρο ως τοπικό πρωτάθλημα. Κάτι πήγε να κάνει η εθνική τους πρόσφατα αλλά πάλι αρκέστηκε στη μετριότητα. Και έναν που ρώτησα με είπε ότι κασκόλ μόνο με παραγγελία online κάνεις. Τελοσπαντων εγώ τη δόση μου την πήρα και από τα δύο χιονισμένα γήπεδα. Εντωμεταξυ εκεί το χειμώνα δεν έχει πρωτάθλημα. Όπως εμάς έχει διακοπή το καλοκαίρι σε αυτές τις χώρες έχει το χειμώνα λόγο έντονου χειμώνα. Τώρα μόλις άρχιζε η πρώτη αγωνιστική έτσι ανοιξιάτικα, αλλά ο καιρός είχε αλλά πλάνα 🥶🙄
IMG_20240405_151837.jpg

IMG_20240405_151720.jpg

IMG_20240405_154158.jpg

IMG_20240405_152032.jpg
αφού χόρτασα από το δικό μου μικρόβιο ξανά πήραμε το τραμ για να παμε για φαγητό . Ήρθε η ώρα να δοκιμάσω τάρανδο !! Το είχα απορία . Στη Σουηδία δεν έφαγα δυστυχώς όποτε εδω ήταν η ευκαιρία . Πήγαμε στη παλιά αγορά , ένα από τα μέρη που φημίζεται για τους τουρίστες. Είναι ένας παραδοσιακός χώρος του 19ου αιώνα με καταστήματα και πάγκους που προσφέρουν μοναδικές φινλανδικές σπεσιαλιτέ. Κάτι σαν την αγορά Μοδιάνο η το Foodhallen του Άμστερνταμ για όσους έχουν πάει . Φανταστείτε το πόσο πιο γραφικό ήταν με τόσο χιόνι. Δίπλα στο λιμάνι ακριβώς. Εκεί φάγαμε καλό κρύο και πολύ χιόνι στα μούτρα . Εκεί λοιπόν είχα δύο επιλογές. Τάρανδο η αρκούδα !! Ας ξεκαθαρίσω ότι θα προτιμούσα τα ζωάκια να ζούνε και να μην τα τρώμε αλλά δυστυχώς το πάθος για φαγητό δεν με αφήνει να σταματήσω τις γαστρονομικές απολαύσεις . Έφαγα τάρανδο λοιπόν συ συνοδία πατάτες και σαλάτα σε ένα μάλλον τουρκικό μαγαζί. 16-17 ευρώ το πακέτο. Αρκετά νόστιμο. Κάτι μεταξύ κεμπαμ και κεφτεδάκια ΙΚΕΑ !! Ωραία γεύση ωραία περιπλάνηση στην αγορά που είχε κάθε λογής επιλογές για όλα τα γούστα.
IMG-6e580bfa39215ae3cb1401d76a56eb6d-V.jpg

IMG-8388f992cf15e12597b14e73595c0c96-V.jpg
Φυσικά η λάτρης των εμπορικών κέντρων ανακάλυψε ακόμα ένα πολύ καλό εμπορικό που ήταν λίγο πιο πάνω από το γήπεδο ,όποτε ξανά τραμ και ξανά πίσω για την ίδια και λίγο μεγαλύτερη διαδρομή . Πράγματι ήταν πολύ ωραίο το μέρος , γεμάτο κόσμο καταστήματα και αρκετούς φαντάρους. Δεν ξέρω τι φάση . Αν είχε εκεί κάποιο σταθμό λεωφορείων η κάνα στρατόπεδο 😛 . Εντωμεταξυ είχε ενα μαγαζί που λέγεται νορμάλ. Έχει μέσα τα πάντα και όλα φτηνά εντελώς. Δεν ξέρω πως και γιατί πραγματικά με εντυπωσίασε με τις επιλογές που έβρισκες στις τιμές που έβρισκες . Αφού φάγαμε ώρες και εκεί μέσα κατεβήκαμε για τελευταία φορά στο κέντρο να βγάλουμε κάποιες τελευταίες φωτογραφίες. Το ταξίδι μας είχε ολοκληρωθεί γεμάτα με πολύ ωραίες εικόνες και αναμφισβήτητα ότι μας χιόνισε Απρίλιο μήνα ήταν κάτι που δεν περίμενα και έβαλε πολύ όμορφη πινελιά στο ταξίδι μας. Το επόμενο πρωί χάσαμε το αστικό για δευτερόλεπτα και πιστέψαμε ότι κινδυνεύουμε άμεσα να χάσουμε το αεροπλάνο. ( Το έχω πάθει φυσικά στο Βερολίνο ) . Ευτυχώς το επόμενο αστικό αν και πέρασε μέσα από κάτι γειτονιές εκτός πόλης με λίγα σπίτια και ήταν φυσικά χαμένες στο χιόνι , τελικά έφτασε στο αεροδρόμιο. Λίγες μέρες πριν εντωμεταξυ , είχε γίνει η τραγωδία στην πόλη Βααντα με ένα παιδί ένοπλο να σκοτώνει αλλά παιδιά μέσα σε σχολείο , κάτι που είναι ασυνήθιστο για την Φινλανδία . Το είδαμε σε πολλά πρωτοσέλιδα εφημερίδων σε πολλά μαγαζιά. Πήραμε τη γεμάτη μας πτήση και γυρίσαμε στην ηλιόλουστη και ζεστή Θεσσαλονίκη..


IMG-1fc05ef69d0a36f97185863a0a0c9c93-V.jpg

IMG-c1baf6b65b010772409e731122972ff0-V.jpg
IMG_20240406_095843.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom