Alpha bank bonus

Maryd14

Member
Μηνύματα
34
Likes
66
Παρόλο που έχω εδώ και χρόνια ως βασική τράπεζα την Alpha λόγω μισθοδοσίας (και έχω και μια πιστωτική bonus), δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία συλλογής πόντων.
Τις τελευταίες μέρες έκατσα και διάβασα όλο το θέμα για να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κλείσιμο εισιτηριών με bonus αλλά κυρίως με μίλια της Aegean θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια, περισσότερο προς επιβεβαιώση πριν προχωρήσω στην αίτηση για κάποια κάρτα Aegan Bonus:
  1. Η απλή πιστωτική έχει συνδρομή 40€ και η Premium 80€. Επειδή σκοπεύω να τη χρησιμοποιώ σαν βασική κάρτα και να κάνω όλες τις πληρωμές από εκεί σκέφτομαι να βγάλω την Premium (και λόγω της καλύτερης αναλογίας μετατροπής bonus πόντων σε μίλια). Έχει καταφέρει κάποιος σε νέα έκδοση κάρτας να αποφύγει ή να μειώσει τη συνδρομή; Η πιστωτική που έχω τώρα δεν έχει συνδρομή απλά χρεώνομαι 1€ τον μήνα για τα Alpha Alerts, οπότε σκέφτομαι να κρατήσω και αυτή.
  2. Στη συλλογή πόντων μετράνε και οι συναλλαγές εκτός Ελλάδας, π.χ. σε κάποιο ταξίδι; Επίσης από ηλεκτρονική καταστήματα που έχουν έδρα στο εξωτερικό (π.χ. Amazon);
  3. Για τις online αγορές αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να γίνονται οι πληρωμές απευθείας μέσω κάρτας και όχι μέσω κάποιου άλλου τρόπου (π.χ. PayPal, GPay) για να γίνεται σωστά η απόδοση των πόντων;
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει.
Στα θετικά της Premium πρέπει να συνυπολογιστεί το 1+1 εισιτήριο κάθε χρόνο συν τα 25 ευρώ εκπτωτικό κουπόνι πέρα από τα άλλα κουπόνια. Με αυτά τα δύο γίνεται απόσβεση σίγουρα της ετήσιας συνδρομής.
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
67
Likes
13
καλησπέρα σας, μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα κουπόνια της visa premium σε άλλον επιβάτη?
θέλω να αναβαθμίσω θέση από στάνταρ σε μπροστινή!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
καλησπέρα σας, μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα κουπόνια της visa premium σε άλλον επιβάτη?
θέλω να αναβαθμίσω θέση από στάνταρ σε μπροστινή!
Καλησπέρα. Εάν έχεις κλείσει κοινό εισιτήριο για εσας τους δύο, ναι. Αν το άλλο άτομο έχει ξεχωριστό εισιτήριο, όχι.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.856
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
< @croce και εγω αυτο γνωριζω αλλα ρωτησα γιατι ο φιλος croce ειπε οτι ¨Άλλωστε το rate των πόντων στους μακρινούς προορισμούς είναι καλύτερο από τα μίλια¨ ... για αυτο ρωραω που συμφερουν καλυτερα οι ποντοι και οχι τα μιλια αν μπορει να μας δωσει καποιο παραδειγμα? >

π.χ ATH-RAK (μπίζνες)
Εάν τα μίλια (25.000) ,προέρχονται από μεταφορά με την premium Αlfa Aegean, χρειάζονται 20000 πόντοι.
Εάν οι πόντοι συγκεντρώνονται με τις κάρτες της Alpha που διπλασιάζουν τους πόντους , τότε χρειάζονται ΄35000/2= 18750 .
Αντίστοιχα και η οικονομική
Μπορείς να μας εξηγήσεις τον συλλογισμό σου;
Ποια κάρτα της Alpha διπλασιάζει τους πόντους; Έχω 3 και δεν γίνεται σε καμία.
Οι bonus πόντοι μαζεύονται με τον ίδιο τρόπο στις κάρτες bonus της Alpha. Η μόνη διαφορά είναι ότι με την κάρτα Aegean μετατρέπονται σε μίλια και με την premium σε καλύτερη αναλογία μετατροπής.
Για ένα business Ευρώπης θέλεις 32.000 -35.000 πόντους.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.784
Likes
15.556
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μπορείς να μας εξηγήσεις τον συλλογισμό σου;
Ποια κάρτα της Alpha διπλασιάζει τους πόντους; Έχω 3 και δεν γίνεται σε καμία.
Οι bonus πόντοι μαζεύονται με τον ίδιο τρόπο στις κάρτες bonus της Alpha. Η μόνη διαφορά είναι ότι με την κάρτα Aegean μετατρέπονται σε μίλια και με την premium σε καλύτερη αναλογία μετατροπής.
Για ένα business Ευρώπης θέλεις 32.000 -35.000 πόντους.

Η δική μου χρυσή MasterCard τους διπλασιάζει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.856
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Παρόλο που έχω εδώ και χρόνια ως βασική τράπεζα την Alpha λόγω μισθοδοσίας (και έχω και μια πιστωτική bonus), δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία συλλογής πόντων.
Τις τελευταίες μέρες έκατσα και διάβασα όλο το θέμα για να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κλείσιμο εισιτηριών με bonus αλλά κυρίως με μίλια της Aegean θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια, περισσότερο προς επιβεβαιώση πριν προχωρήσω στην αίτηση για κάποια κάρτα Aegan Bonus:
  1. Η απλή πιστωτική έχει συνδρομή 40€ και η Premium 80€. Επειδή σκοπεύω να τη χρησιμοποιώ σαν βασική κάρτα και να κάνω όλες τις πληρωμές από εκεί σκέφτομαι να βγάλω την Premium (και λόγω της καλύτερης αναλογίας μετατροπής bonus πόντων σε μίλια). Έχει καταφέρει κάποιος σε νέα έκδοση κάρτας να αποφύγει ή να μειώσει τη συνδρομή; Η πιστωτική που έχω τώρα δεν έχει συνδρομή απλά χρεώνομαι 1€ τον μήνα για τα Alpha Alerts, οπότε σκέφτομαι να κρατήσω και αυτή.
  2. Στη συλλογή πόντων μετράνε και οι συναλλαγές εκτός Ελλάδας, π.χ. σε κάποιο ταξίδι; Επίσης από ηλεκτρονική καταστήματα που έχουν έδρα στο εξωτερικό (π.χ. Amazon);
  3. Για τις online αγορές αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να γίνονται οι πληρωμές απευθείας μέσω κάρτας και όχι μέσω κάποιου άλλου τρόπου (π.χ. PayPal, GPay) για να γίνεται σωστά η απόδοση των πόντων;
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει.
Έβγαλα και εγώ πρόσφατα Aegean premium ενώ είχα δωρεάν bonus και δεν κατάφερα να πετύχω μειωμένη συνδρομή.
Κρατάς οπωσδήποτε και την δωρεάν κάρτα που είχες.
Πρόσεξε γιατί το μηνιαίο πιστωτικό όριο στην Aegean bonus μπορεί να είναι πολύ χαμηλότερο από αυτήν που είχες ήδη δωρεάν και συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μισθοδοσίας σου.
Θα πρέπει να στείλεις email για να το αυξήσεις γιατί δεν γίνεται από το τηλεφωνικό κέντρο.

Η συλλογή πόντων γίνεται ακριβώς όπως γινόταν και με την απλή πιστωτική bonus. Για αγορες στο εξωτερικό ισχύει 1€ >1 πόντος.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.123
Likes
3.856
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Βγαζεις και με πολυ λιγοτερους σε πιο κοντινο προορισμο.
Το ξέρω. Ανέφερα έναν μακρινό προορισμό (π.χ. Μαδρίτη) γιατί ο φίλος έκανε μια σύγκριση για την απόκτηση ενός business εισιτηρίου με 35.000 πόντους σε σχέση με την απόκτηση ίδιου εισιτηρίου με εξαργύρωση μιλίων.
Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοεί και τελικά τι είναι ποιο συμφέρον να εξαργυρώνεις για προορισμό Ευρώπης. Μίλια ή bonus πόντους;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.784
Likes
15.556
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ώπα! Κοιμάμαι τόσα χρόνια!!
Έχει συνδρομή αυτή;
Δηλαδή στους μεγάλους συνεργάτες δίνει Χ8 τους πόντους;
Ναι δίνει ×8. Έχει συνδρομή αλλά νομίζω ότι με 4000 ευρώ το χρόνο έχεις απαλλαγή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.167
Likes
41.552
τελικά τι είναι ποιο συμφέρον να εξαργυρώνεις για προορισμό Ευρώπης. Μίλια ή bonus πόντους;
Ειναι πολυ σχετικο. Αλλους ορους εχει το εισιτηριο με bonus. Ακομη κι αν συμφερει με bonus, οι οροι απευθυνονται σε αλλο ειδος ταξιδιου.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.784
Likes
15.556
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πηρα 20.000 bonus απο το ανοιγμα λογαριασμου μισθοδοσιας τα Χριστουγεννα.

Σήμερα έβαλαν και σε μένα τους 20.000 πόντους από τον συνταξιοδοτικό λογαριασμό που άνοιξα. Άργησαν λέει γιατί το σύστημα μπερδεύτηκε επειδή ήμουν συνδικαιούχος στον συνταξιοδοτικό λογαριασμό της συζύγου.o_O
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.195
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom