36 ώρες στην Αθηνα - SOS

coco_

Member
Μηνύματα
1.336
Likes
1.822
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Α} Μπούκα στα Εξάρχεια. Μαγειρίο είναι. Μεσημέρι πήγαινα παλαιότερα πολύ συχνά.
Στην Μπούκα πηγαίνω πολύ συχνά. Καλό και τίμιο μαγειρίο, αλλά δεν πιστεύω ότι έχει αυτή την μαμαδίστικη γευση που θα πρότεινα να γευτεί ένας τουρίστας. Θα πρότεινα κ εγώ τον Φιλιππου
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.965
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν το γράφω πιο πολύ για δική μου μελλοντική χρήση αλλά δούλεψε πολύ καλά ως εξής:
1ο βράδυ:
Άφιξη, τσεκιν στο ξενοδοχείο στις 10μμ και κάναμε βόλτα από Λυκαβηττό (όπου έμενε) προς Βουλή-Ζάππειο- Παναθηναϊκό Στάδιο-Στήλες Ολυμπίου Διός-Πύλη Αδριανού-Πλάκα-Διονυσίου Αρειοοπαγίτου-Αναφιώτικα- μεταμεσονύχτιος σούβλακος - επιστροφή στο Λυκαβηττό, γυρίσαμε 2.30 το πρωί (11 χιλιόμετρα περπάτημα)

2η (ολόκληρη) μέρα:
Ξανά Βουλή- Αγορά Μοναστηράκι - Βαρβάκειος - Ομόνοια και πέριξ - Εξάρχεια - Τελεφερίκ Λυκαβηττού κατεβήκαμε με τα πόδια - μεσημεριανό στα Καραμανλίδικα - Ακρόπολη έκλεισα εισιτήρια για τις 18.00 ΑΨΟΓΗ ΩΡΑ - ξανά Πλάκα (αυτή τη φορά με κόσμο) - Ψυρρή - κλείσιμο με ποτάκι και θέα Ερμού 18 - επιστροφή μέσω Κολωνακίου (35 χιλιομετράκια γράψαμε)

Θα έχουμε κι ένα πρωινό ελεύθερο όταν επιστρέψει από τα νησιά, τον ρώτησα αν προτιμάει παραλιακό μέτωπο ή Κάτω Πατήσια- Νέα Ιωνία- Κηφισιά-Εκάλη, προτίμησε το δεύτερο:shock:

Τοπ-3 μέχρι στιγμής είπε Η Ακρόπολη (δεν υπήρχε το φως, ελάχιστος κόσμος εκείνη την ώρα), μετά του Ψυρρή το βράδυ και τέλος το Ισλαμαμπάντ κομμάτι της Ομόνοιας με τα μαγαζάκια κλπ. Εθισμός στο Σαγανάκι, άρεσε πολύ η Βαρβάκειος, λύσσαξε να μπούμε σε κάποια από τις σπιταρώνες της Διον.Αρ. ΟΚ το καταφέραμε κι αυτό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.965
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.965
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορεί κάποιος να προτείνει συγκεκριμένα στην Εκάλη/Κηφισιά τι διαδρομή να κάνω για να δει ο άνθρωπος πολυτελείς κατοικίες;
 
Μηνύματα
120
Likes
657
Μπορεί κάποιος να προτείνει συγκεκριμένα στην Εκάλη/Κηφισιά τι διαδρομή να κάνω για να δει ο άνθρωπος πολυτελείς κατοικίες;
Οδός Ρόδων στην Εκάλη !
Η Κηφισιά πολλές παλιές κατοικίες και παλιά και διατηρητέα ,αρχοντικά.Αλλα δεν έχω χρόνο τωρα για να γράψω!
Την ετήσια έκθεση λουλουδιών αυτή τη στιγμή στο άλσος!
Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.
Πιείτε έναν καφέ μέσα στο κήπο κοντά στον σταθμό!
Πήγαινε εν θέλετε στο Βαρσο για γλυκό!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.392
Likes
3.508
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
περάστε από Βάρσο και από εκεί περπατήστε εως Κεφαλάρι.
Συμφωνώ απόλυτα, και εννοείται να περάσετε από πλατεία Κεφαλαρίου με το γεφυράκι στο ρέμα (αμέτρητες ελληνικές ταινίες έχουν γυριστεί εκεί0.. Πέριξ πλατείας Κεφαλαρίου, και ειδικά προς κατεύθυνση για Πολιτεία, θα δείτε αρκετές παλιές αρχοντικές μονοκατοικίες, που νομίζω ότι μάλλον κάτι τέτοιο Yorgos θα ήθελε να δει ο φίλος σου (και όχι σομόν "επαύλεις" των τελευταίων 30 χρόνων). Το Κεφαλάρι έχει πολλές ωραίες επιλογές και για καφέ/φαγητό
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.965
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ολα υπεροχα, ευχαριστώ πολυ.
 
Μηνύματα
120
Likes
657
Ο Γιώργος δεν θα προλάβει τώρα αλλά οι υπόλοιποι μπορείτε να έχετε υπόψη σας να πάτε και στη Μόνη του Παντελεημωνα στο λόφο Κηφισιας! Εξαιρετική η θέα και καλούτσικα μονοπάτια πεζοπορίας!


Η αλήθεια είναι όλα τα μεγάλα μυαλά της Ελλάδας περασανε και ζήσανε εδω!
Η Πενέλοπη Δελτα (οικία Μπενάκης) ο Παύλος Μέλας ( πανεμορφη οίκια του νομίζω είναι μουσείο στη Τατοΐου ) Φώτης/ταξιδιωτης και άλλοι γίγαντες της χώρας!!!

Άμα βρω και ένα βιβλίο που είχε επιμεληθεί και εκδώσει ένας θείος μου με αρχοντικά και σπίτια της Κηφισιας θα γράψω σε ενα ξεχωριστό νήμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.326
Μηνύματα
888.013
Μέλη
38.988
Νεότερο μέλος
ABDALKHALEQ BARBA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom