πτήσεις μέσω Καΐρου

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Θα ήθελα να μάθω ποια είναι η γνώμη σας για τις αεροπορικές εταιρείες που περνάνε μέσω Καΐρου σε σχέση με τα τελευταία γεγονότα που συμβαίνουν στην Αίγυπτο.

Έχω κλείσει εισιτήρια για Ζανζιβάρη με ενδιάμεσο σταθμό στο Κάιρο και το Ναϊρόμπι στις 2 Σεπτεμβρίου και επιστροφή στις 9 Σεπτεμβρίου.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Δεν είμαι φοβισμένος. Αν ήμουν κ μόνος ούτε που θα το σκεφτόμουν απλά πρόκειται για γαμήλιο ταξίδι κ είμαι λίγο επιφυλακτικός.
Κάποια χρήσιμη συμβουλή αναζητώ.

Από την άλλη,αν πιστεύετε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, πείτε το κ ειλικρινά θα χαρώ πολύ να το ακούσω.

Για να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο,αυτό που με απασχολεί είναι μήπως υπάρχει πιθανότητα εκείνες τις μέρες είναι να έχει ακύρωση πτήσεων. Σε αυτή την περίπτωση από την εμπειρία σας υπάρχει κάτι που να κάνω σαν εναλλακτική για να μη χάσω το ταξίδι;
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προς το παρων δεν εχει ανακινωθει κατι περι ακυρωσεων.....και δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο...
Αν καποιος γνωριζει περισοτερα ας με διορθωσει παρακαλω..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δηλαδή γνωρίζεις τι ακριβώς θα γίνει στην Αίγυπτο μέχρι τον Σεπτέμβρη? Έχεις την ικανότητα να μαντεύεις ότι η πολιτική κατάσταση της Αιγύπτου θα ομαλοποιηθεί μέσα σε ένα μήνα και δεν θα γίνουν άλλες ταραχές, πραξικοπήματα και εντεπαναστάσεις? Αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι στην Αίγυπτο γίνεται του κουτρούλη ο γάμος και κάθε μέρα θρηνούν δεκάδες νεκρούς. Ε ένα τέτοιο μέρος δεν το λες και ιδανικό για διακοπές ούτε αβασάνιστα υποστηρίζεις ότι δεν θα υπάρχουν προβλήματα στο αεροδρόμιο της πρωτεύουσας του. Εύχομαι όντως να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα, η κατάσταση να πάει προς το καλύτερο και το αεροδρόμιο να μην κλείσει ποτέ, αλλά δε μπορεί κανένας υπεύθυνα να μας διαβεβαιώσει γιαυτό...

Τώρα για την Egypt τα έχουμε πει δεκάδες φορές και ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. Ειδικά τώρα που γίνεται χαμός στην χώρα όσο καλή διάθεση και να έχω δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι η ασφαλέστερη εταιρία στον κόσμο.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Πολυ φοβισμενο σε βλεπω...

Φαντάζομαι εσένα η κατάσταση που επικρατεί στην Αίγυπτο, δεν σε φοβίζει και θα πήγαινες αυτή τη περίοδο (έστω και για λίγες ώρες στο αεροδρόμιο).
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Επειδή η κατάσταση είναι απλά μια επανάλληψη, το μέλλον είναι περίπου σίγουρο.
Θα σκοτωθούν άλλοι 300-500, ο στρατός θα βγει και θα απαγορέψει την κυκλοφορία για Χ ώρες,Υ ημέρες.
Για αυτές τις ώρες, οι πτήσεις θα σταματήσουν και ή θα ακυρωθούν ή θα μετατεθούν σε άλλες ημ/νιες.
Μετά θα γίνει προκήρυξη εκλογών, θα χαρούνε όλοι, θα βγάλουν πάλι έναν μάπα, θα τους τα κάνει ρόιδο, θα γίνει η 3η επανάσταση, θα θα θα.
(και το πολιτικό σχόλιο) Η Δημοκρατία προϋποθέτει παιδευμένους πολίτες.

Απο την άλλη, στο αεροδρόμιο οι πιθανότητες να συμβεί κάτι θανατηφόρο είναι μηδαμινές γιατί φυλάσεται απο 2-3 ειδών αστυνομίες. Αν είχες σκοπό να κατέβεις μια βόλτα την πόλη, καλύτερα να το ξεχάσεις. Τα πράγματα δεν θα έχουν ηρεμήσει μέχρι τότε. Ακυρώσεις ναι, μπορεί να γίνουν αλλά θα γίνουν για 1-2 ημέρες. Δεν μιλάμε για κάποιο περιφερειακό αεροδρόμιο, είναι το νο1 (ή 2; ) της Αφρικής.
Λογικά, η απαγόρευση έρχεται πολύ σύντομα γιατί ο στρατός παίζει τα τελευταία του χαρτιά και δεν δουλεύουν. Οπότε θα ανακοινώσει ένα μικρούλι curfew για να σώσει την χώρα :)

Το μεγαλύτερό σου ρίσκο είναι η εταιρία κόσμημα της *Α αλλά αν αρχίσω να γράφω θα με κράξουν. Ψάξε τα παλιά ποστ του Traveller, τα έχει γράψει πάρα πολύ ωραία.
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Μάλιστα...
Άς ψάξω λοιπόν τις προηγούμενες δημοσιεύσεις να δουμε τι γίνεται...
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φαντάζομαι εσένα η κατάσταση που επικρατεί στην Αίγυπτο, δεν σε φοβίζει και θα πήγαινες αυτή τη περίοδο (έστω και για λίγες ώρες στο αεροδρόμιο).
Φαντάζομαι εσένα η κατάσταση που επικρατεί στην Αίγυπτο, δεν σε φοβίζει και θα πήγαινες αυτή τη περίοδο (έστω και για λίγες ώρες στο αεροδρόμιο).
Ανοικτά ομως.....!!!
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχεις την ικανότητα να μαντεύεις ότι η πολιτική κατάσταση της Αιγύπτου θα ομαλοποιηθεί μέσα σε ένα μήνα και δεν θα γίνουν άλλες ταραχές, πραξικοπήματα και εντεπαναστάσεις? Αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι στην Αίγυπτο γίνεται του κουτρούλη ο γάμος
Η πολυ TV κανει κακο...
... όσο καλή διάθεση και να έχω ...

Το ειδαμε..παντα για Αιγυπτο και για Egypt air ΠΑΝΤΑ μιλας με τα καλητερα λογια....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η αλήθεια είναι πως είμαι θύμα της τηλεόρασης και των δημοσιογράφων... όλα είναι φτιαχτά... καμιά πεντακοσαριά νεκροί, συνεχείς διαδηλώσεις εκατοντάδων χιλιάδων και ένα διαλυμένο κράτος που κυβερνάει ο στρατός, πως είναι δυνατόν να σταματήσουν ένα ταξίδι στην Αίγυπτο... υπερβολές του κιτρίνου τύπου... η χώρα είναι ασφαλέστατη και ιδανική για γαμήλιο ταξίδι...

Εσύ βέβαια είσαι πονηρός και δεν μασάς ούτε φοβάσαι μια και έχεις inside πληροφορίες από γνωστούς σου πως όλα στην Αίγυπτο πάνε καλά... όπως τότε στην Κούβα τον Δεκέμβρη του 58 που μετά λίγες μέρες τρέχανε να βρούνε ψαρόβαρκες να την κάνουν στο Μαϊάμι...

Όσο για την Egypt Air είμαι επίσης σίγουρος ότι πάλι έχεις inside πληροφορίες για το πόσο αξιόπιστη είναι... τόσο, που κάθε λίγο και λιγάκι, γίνονται δεκάδες έκτακτοι έλεγχοι στα αεροπλάνα της που φτάνουν στην Ε.Ε... αλλά ξέχασα, εκτός από τους ρουφιάνους τους δημοσιογράφους που παρουσιάζουν υπερβολική την κατάσταση στη χώρα, υπάρχουν και ρουφιάνοι αερολιμενικοί που με κάθε τρόπο προσπαθούν να σαμποτάρουν την εταιρία υπόδειγμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom