ερωτηματικά αντί χαρακτηρων σε αρχειο word

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.254
Εχουμε κάναν/καμία μπάνικο/η λογισμικάριο/α;

Ειμαι σε ενα αρχειο word (πάμπολλες σελίδες με διάφορα) και ξαφνικα διαπιστώνω ότι νεότερες εγγραφες, ειναι σε χαρακτηρες οχι times new roman π.χ. αλλά ερωτηματικά!

εκανα τα δέοντα με το πινελο μορφοποιησης, επελεξα γραμματοσειρά ui αλλά τίποτε.

καμιά ιδεα ;;


:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide:
Νέα εικόνα bitmap.jpg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.448
Εχουμε κάναν/καμία μπάνικο/η λογισμικάριο/α;

Ειμαι σε ενα αρχειο word (πάμπολλες σελίδες με διάφορα) και ξαφνικα διαπιστώνω ότι νεότερες εγγραφες, ειναι σε χαρακτηρες οχι times new roman π.χ. αλλά ερωτηματικά!

εκανα τα δέοντα με το πινελο μορφοποιησης, επελεξα γραμματοσειρά ui αλλά τίποτε.

καμιά ιδεα ;;


:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide: View attachment 432602
Αν και απέχω πια πολλά χρόνια από το εν λόγω λειτουργικό (ούτε να το δω μπροστά μου δεν θέλω) αντιμετώπισα πολλές φορές παρόμοια πρόβλημα με τα κείμενα προερχόμενα από τα γουιντοους.

Κατά 99,9% έχει σχέση με την κωδικοποίηση.
Δες λίγο το άρθρο που παραθέτω και θα βρεις λύση πιστεύω.
Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο.
Σίγουρα κάποιοι που χρησιμοποιούν γουορντ ξέρουν.
Επιλογή κωδικοποίησης κειμένου κατά το άνοιγμα και την αποθήκευση αρχείων - Υποστήριξη της Microsoft
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.254

Nikos1986

Member
Μηνύματα
923
Likes
4.127
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Οπως λέει και ο tatooine, είναι πρόβλημα της κωδικοποίησης. Γενικά, και εμένα με έχει παιδέψει κατά καιρούς το Word και όποτε τα βρίσκω σκούρα με αυτό, καταφεύγω στο Notepad++.

Δοκίμασε να κατεβάσεις το Notepad++ από εδώ. Μπορείς είτε να το εγκαταστήσεις είτε να το τρέξεις απευθείας.

Από το κεντρικό μενού πάνω-πάνω, πάτα στο "Encoding" και κάνε δοκιμές. Πολύ πιθανό κάποιο encoding θα δουλέψει...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.254
Γιά να δούμε ρέ Νίκο... Μερσί, θα το κάνω. Πάντως, από το μενού του ms word, Κανω encoding σε όλα τα ειδη greek και τρώω πούλον, παραμένουν τα κωδικοκοποιημένα, yamω το κερατιλίκι μου.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.254
Πρωτίστως δοκίμασε unicode αλλά και κυριλλικά στο γουορντ.
τα εκανα χθες αυτά και χάλια, τιποτε. Παρέμεναν αυτοι οι χαρακτήρες... Αλλά θα δω παλι σε κυριλλικό.

Εν τω μεταξύ νομιζω οτι στο αρχειο, αυτο γινόταν επεξεργασία και σε ms office και σε οpen.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.254
λοιπόν, μαστόρια, αναφέρω τήν λύση μήπως τη μπατήσετε κι εσεις (ο μη γένοιτο)

για καποιες αράδες ήμουν σίγουρος για το ποιες λέξεις περιέχοντο.

π.χ.:
! @&%!# &=*^$%

ηξερα σίγουρα οτι το παραπάνω ήταν π.χ. το :

ο ηλιος λαμπει

και δια του replace (all) βρήκα την ακρη.

Νοιώθω τα μάτια μου βέβαια τώρα οπως τα ενοιωθα νεανίας όταν βολτάριζα εις τας υπωρείας του Λυκαβηττού για να λαμβάνω οφθαλμόν ζεύγη καθως τσούγκριζαν σε μιαν αφατη weltlust.

Aλλά ήξιζεν τον κόπον - οχι το μάτι, η ταλαιπωρία του replace.

Σας μερσώ όλους πολύ πολύ.


YΓ: Ντάξει, και το μάτι ήξιζεν.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.448
Όταν μου έρχονται τέτοια, τους λέω να μου τα ξανά στείλουν σε PDF και ξεμπερδεύω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.452
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom