Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

nick07

Member
Μηνύματα
310
Likes
579
Καλημέρα! Αποφασίσαμε να πάμε στην Πράγα επειδή γύρω στον Οκτώβριο είχαμε βρει κάποια εισιτήρια σε καλούτσικες τιμές! Έχω ακούσει τα καλύτερα και είχαμε κάπως ξεσηκωθεί! Βέβαια.... Ποτέ δεν υπολόγισα κάτι πολύ βασικό! Όσοι γνωρίζω να έχουν πάει στην Πράγα, έχουν πάει Χριστούγεννα! Αναρωτιέμαι λοιπόν αν κάναμε μεγάλη πατάτα που θα πάμε Ιούνιο! Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για αξιοθέατα, φαγητό, που θα ήταν καλύτερο μέρος να επιλέξουμε για διαμονή και αν θα άξιζε μια εκδρομή στο Καρλοβι Βαρι με δεδομένο ότι πάμε για 3 διανυκτερεύσεις! Γενικά οποία πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη!
Κι εμεις Ιουνιο θα παμε. Μια χαρα μηνας ειναι νομιζω. Κι εμεις σκεφτομασταν μονοημερη Καρλοβι Βαρι ή Δρεσδη αλλα το πιθανοτερο ειναι να μεινουμε μονο Πραγα. Προσωπικα, δεν νομιζω πως αξιζει 6-7 ωρες πηγαινε ελα με τρενο για μονοημερη. Με διανυκτερευση θα ηταν διαφορετικα και σιγουρα θα αξιζε αλλα με 4 μερες στην Πραγα δεν θελουμε να βαλουμε διανυκτερευση και καπου αλλου.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
7.026
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχω πάει μια φορά Γενάρη (μετά την πρωτοχρονιά) και μια Ιούνιο. Δεν υπάρχει σύγκριση! Τον Γενάρη, με πολύ τύχη βέβαια όσον αφορά τον καιρό, ήταν πολύ καλύτερα. Τον Ιούνιο έπρεπε να αντιμετωπιστούμε τον κίτρινο πυρετό, χιλιάδες Ασιάτες να καταλαμβάνουν κάθε τετραγωνικό χιλιοστό της πόλης.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οποιαδήποτε εποχή και να πας στη Πράγα τους Κινέζους δεν τους γλυτώνεις! Πέρα απο το συνηθισμένο κέντρο και την μανία να δούμε ένα μεσαιωνικό ρολόι σαν μην υπάρχει κάτι άλλο σε αυτή τη πόλη, υπάρχουν μέρη που οι περισσότεροι τα υποτιμούν... Η περιοχή Zizkov έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον, το ίδιο και η περιοχή που βρίσκεται το Vysehrad! Αν κάποιος "ξεκολλήσει" απο τα τετριμμένα (πλατεία στη παλιά πόλη, γέφυρα και κάστρο) που μαζεύονται όλοι (με κάτι "μουσεία" για πέταμα), μπορεί κάποιος να απολαύσει βόλτες σε μία πολύ όμορφη πόλη και να δει ενδιαφέροντα πράγματα.

Στο φαγητό χάνει πολύ, τουλάχιστον οτι δοκίμασα εγώ. Εδώ έχω γράψει τα δικά μου. Άχαστα αξιοθέατα είναι το μοναστήρι Strahov με την υπέροχη βιβλιοθήκη του, το φρούριο στο Vysehrad, η περιοχή Zizkov (εκεί βρίσκεται το Νέο Εβραϊκό Κοιμητήριο Olsany και ο τάφος του Φραντς Κάφκα), η περιοχή Mala strana και πιο νότια η Andel, όπου βρίσκεται η Staropramen Brewery και φυσικά το κάστρο της Πράγα. Επίσης το Νησί Kampa, ο λόφος Petrin, η πλατεία Velkoprevorske, το μοναστήρι Loreta, η Εθνική Βιβλιοθήκη Klementinum (πολύ κόσμο έχει), η μονή της Αγίας Αγνής που στεγάζει την εθνική πινακοθήκη (γοτθική και αναγεννησιακή τέχνη) και φυσικά το παλάτι Sternbersky που φιλοξενεί μία πολύ ενδιαφέρουσα πινακοθήκη με έργα απο Ρέμπρατ, El greco, Ιερώνυμο, έργα από Αίγυπτο και άλλα πολλά καλούδια, και όταν είχα πάει την ανακαίνιζαν και δεν μπόρεσα να τη δω...σιχτίρ!!!
 

dammys

Member
Μηνύματα
394
Likes
734
Κι εμεις Ιουνιο θα παμε. Μια χαρα μηνας ειναι νομιζω. Κι εμεις σκεφτομασταν μονοημερη Καρλοβι Βαρι ή Δρεσδη αλλα το πιθανοτερο ειναι να μεινουμε μονο Πραγα. Προσωπικα, δεν νομιζω πως αξιζει 6-7 ωρες πηγαινε ελα με τρενο για μονοημερη. Με διανυκτερευση θα ηταν διαφορετικα και σιγουρα θα αξιζε αλλα με 4 μερες στην Πραγα δεν θελουμε να βαλουμε διανυκτερευση και καπου αλλου.
Καρλοβι Βαρι να πας μονοήμερη να δεις τα λουτρά απ έξω και να μην κάνεις και λουτρά δεν αξίζει. Ο.κ αν έχεις μέρες και θες να δεις και λίγα τοπία παρά έξω...Όμορφο το Καρλοβι Βαρι αλλά και η ΠΡΑΓΑ υπέροχη...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καρλοβι Βαρι να πας μονοήμερη να δεις τα λουτρά απ έξω και να μην κάνεις και λουτρά δεν αξίζει. Ο.κ αν έχεις μέρες και θες να δεις και λίγα τοπία παρά έξω...Όμορφο το Καρλοβι Βαρι αλλά και η ΠΡΑΓΑ υπέροχη...
Έκανες λουτρά στο Καρλόβι Βάρι; Τώρα που σε τσάκωσα, πες μου εντυπώσεις απο το εσωτερικό τους, αν έχεις μπει μέσα φυσικά σε κάποιο και ποιο ήταν αυτό.
 

dammys

Member
Μηνύματα
394
Likes
734
Όχι θα σε απογοητεύσω δεν έκανα γι αυτό λέω ότι για μένα δεν αξίζει να πας μονοήμερη.Θυμάμαι ότι ένα φιλικό μου ζευγάρι είχε κάνει αλλά δεν είμαι και σίγουρος,,,
Με λίγο ψάξιμο που έκανα αυτό θα το εκτιμούσε και ο psilos ..(πού έχει χαθεί αυτή η ψυχή;)
Beer Spa Beerland - Carlsbad
 

coftaras1974

Member
Μηνύματα
36
Likes
77
Καρλοβι Βαρι δεν αξιζει να χασεις μια μερα για αυτο ...Περα απο κατι πηγες με ζεστο νερο δεν εχει κατι το φοβερο.
Καλυτερα να αξιοποιησεις τις μερες σου στην Πολη της Πραγας..
επειδη εχω πολλα χρονια που ειχα παει ενα μου ειχε μεινει ..Ολα με το τραμ Νο 17..Περνανε απο ολα τα τουριστικα μερη
Θα ρωτησω και την γυναικα που σιγουρα θυμάται περισσοτερα και θα επανελθω
 
Μηνύματα
26
Likes
7
Έχω πάει μια φορά Γενάρη (μετά την πρωτοχρονιά) και μια Ιούνιο. Δεν υπάρχει σύγκριση! Τον Γενάρη, με πολύ τύχη βέβαια όσον αφορά τον καιρό, ήταν πολύ καλύτερα. Τον Ιούνιο έπρεπε να αντιμετωπιστούμε τον κίτρινο πυρετό, χιλιάδες Ασιάτες να καταλαμβάνουν κάθε τετραγωνικό χιλιοστό της πόλης.
Eιναι πραγματικά ο, τι πιο αστείο έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό!!! 🤣🤣🤣

Καρλοβι Βαρι δεν αξιζει να χασεις μια μερα για αυτο ...Περα απο κατι πηγες με ζεστο νερο δεν εχει κατι το φοβερο.
Καλυτερα να αξιοποιησεις τις μερες σου στην Πολη της Πραγας..
επειδη εχω πολλα χρονια που ειχα παει ενα μου ειχε μεινει ..Ολα με το τραμ Νο 17..Περνανε απο ολα τα τουριστικα μερη
Θα ρωτησω και την γυναικα που σιγουρα θυμάται περισσοτερα και θα επανελθω
Αχ! Πολύ ευχαριστω!!! Εξαιρετικά βοηθητικό!
 

coftaras1974

Member
Μηνύματα
36
Likes
77
Αχ! Πολύ ευχαριστω!!! Εξαιρετικά βοηθητικό!
Μια διορθωση ..Το τραμ ειναι το 22
Ειχαμε παει σε ενα εστιατοριο που ειχε ενα τρομερο σοου με ανθρωπους που εκαναν τους Νεαρτενταλ..
Μιλαμε για τρελο γελιο. Επειδη πηγαμε το 2009 ανεβαζω φωτο απο σοου..αν το βρειτε να πατε
eac1c226-bcc8-4336-bb57-5fc61212167a.jpg
dacbbd0f-7cb0-44b0-b912-9a75c3ab794c.jpg



Κρυσταλλα σε μαμά και πεθερα αν υπάρχει
η γεφυρα και το καστρο του Καρόλου
Το ρολοι στη κενρική πλατεια
και αν σας αρεσουν τα γλυκά , ΙΟΝ αμυγδαλου από το αεροδρόμιο γιατί τα δικά τους ειναι χαλια
θα επανελθω με οτι θυμηθώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.201
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom