Τσιγαροαπαγόρευσης...συνέχεια

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
...τίγκα το τασάκι, βρε παιδιά...τς τς τς....:bleh::haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κομμένο το κάπνισμα από το φθινόπωρο

Καθολική απαγόρευση σε όλους τους κλειστούς δημόσιου χώρους

Την πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους από την 1η Σεπτεμβρίου αποφάσισε το υπουργείο Υγείας.

Μετά από συνεδρίαση της αρμόδιας Επιτροπής του υπουργείου, αξιολογήθηκαν τα αποτελέσματα από την εφαρμογή του νόμου Αβραμόπουλου και προκρίθηκε η λύση της καθολικής απαγόρευσης.

Παρατηρήθηκαν σημαντικές ελλείψεις στον ελεγκτικό μηχανισμό ενώ υπήρχαν αρκετές εξαιρέσεις από την απαγόρευση (καζίνο, νυχτερινά κέντρα κτλ). Παρ' όλα αυτά προβλέπεται και νέα εξαίρεση από την απαγόρευση για αυτές τις κατηγορίες καταστημάτων, διάρκειας οκτώ μηνών.

πηγή : Πλήρης απαγόρευση καπνίσματος στους κλειστούς δημόσιους χώρους από 1η Σεπτεμβρίου
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Καθολική απαγόρευση σε όλους τους κλειστούς δημόσιου χώρους
Δεν ξέρω που θα ισχύσει αυτό,αλλα με κρίση,με εκπτωση εξόδων και έλλειψη πελατών...εγώ σου λέω οτι θα φέρνουν τρία τρία τα τασάκια..:D
μετά την συνάντηση μας προ ημερών στα χανιά,πήγαμε λίγοι σε γνωστο μεζεδοπωλειο στην παλιά πόλη.ειχα τις επιφυλάξεις μου για το τσιγάρο...
σε πληροφορώ ειχαν βάλει turbo εξαερισμό,και το περιβάλλον κάθε άλλο απο καπνό είχε...για αυτο σου λέω ..χλωμο το βλέπω!!:shock:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν ξέρω που θα ισχύσει αυτό,αλλα με κρίση,με εκπτωση εξόδων και έλλειψη πελατών...εγώ σου λέω οτι θα φέρνουν τρία τρία τα τασάκια..:D
μετά την συνάντηση μας προ ημερών στα χανιά,πήγαμε λίγοι σε γνωστο μεζεδοπωλειο στην παλιά πόλη.ειχα τις επιφυλάξεις μου για το τσιγάρο...
σε πληροφορώ ειχαν βάλει turbo εξαερισμό,και το περιβάλλον κάθε άλλο απο καπνό είχε...για αυτο σου λέω ..χλωμο το βλέπω!!:shock:
Κι εγώ μέχρι τώρα έβλεπα ότι είχαν χαλαρώσει τα πράγματα...και για το καλοκαίρι ok, θα περάσει...αλλά για το φθινόπωρο, ξέρω κι εγώ τι πρόστιμα θα βάλουν :roll: για να δούμε τι θα λέει η ανακοίνωση...:cool:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειμαι περιεργη να δω τα νυχτερινα μαγαζια αλλα και γενικοτερα μπαρακια-καφετεριες και ταβερνες πως θα την παλεψουν απο Σεπτεμβριο και μετα....γιατι ειναι χωροι που δεν μπορει ενας καπνιστης να μεινει χωρις τσιγαρο.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Ειμαι περιεργη να δω τα νυχτερινα μαγαζια αλλα και γενικοτερα μπαρακια-καφετεριες και ταβερνες πως θα την παλεψουν απο Σεπτεμβριο και μετα....γιατι ειναι χωροι που δεν μπορει ενας καπνιστης να μεινει χωρις τσιγαρο.
ηδη ο νομος εχει παραθυρακι για να εξερεθουν καποιες κατηγοριες μαγαζιων οπως τα μπουζουκια και τα μπαρακια.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυστηρά τα πρόστιμα για τους καπνιστές

Απαγορεύεται από 1ης Σεπτεμβρίου το κάπνισμα σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους, ενώ τα πρόστιμα στους παραβάτες καπνιστές θα ανέρχονται από 50 έως 500 ευρώ ανάλογα με τον αριθμό των υποτροπών.

Εξαιρούνται τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος έκτασης άνω των 300 τ.μ.με ζωντανή μουσική που παίρνουν παράταση μέχρι 31/5/2011.
Η απαγόρευση είναι "ολική" όπως αναφέρεται στο πολυνομοσχέδιο του ΕΣΥ και την Πρόνοια που έδωσε χθες στη δημοσιότητα η υπουργός Υγείας Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου.

Για όσους ιδιοκτήτες καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος διαπιστώνεται ότι δεν συμμορφώνονται με τη νομοθεσία, το πρόστιμο θα κυμαίνεται από 1.000 - 10.000 ευρώ ανάλογα με τις υποτροπές.

Σε περίπτωση που οι επιχειρηματίες εξακολουθούν να υποτροπιάζουν προβλέπεται και οριστικό κλείσιμο των καταστημάτων τους.

Επίσης χρηματικές ποινές προβλέπονται και σε όσους παραβιάζουν τις διατάξεις σχετικά με τη διαφήμιση προϊόντων καπνού και πώλησης αυτού σε ανηλίκους.

πηγή : Αυστηρά τα πρόστιμα για τους καπνιστές | Eλλάδα | Ελευθεροτυπία
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
pandora
εχω φροντίσει!! γέμισα φυτά την βεράντα...
κερνάω!!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εγώ έκοψα το κάπνισμα εδώ και 1,5 χρόνο, οπότε δεν "ανήκω" στο γκρουπ σας. Όσο σκέφτομαι όμως ότι από 1η Σεπτέμβρη ο άντρας μου, καθότι ακόμα καπνιστής, δε θα με πηγαίνει πουθενά... όλο σπίτι και σε φίλους θα τη βγάζουμε... :harakiri:
Παθούσα κι εγώ λοιπόν...:shock:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτό το τσιγάρο που φταίει...

Του ΣΤΕΛΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΑΔΗ
Οι σκηνές που διαδραματίζονται σε νυχτερινά κέντρα στον ελληνικό κινηματογράφο είναι «σικέ». Λείπουν τα τασάκια και τα ντουμάνια από τα τσιγάρα που καπνίζουν οι θαμώνες των μαγαζιών. Οι «λουλουδούδες» περιφέρονται ανάμεσα στα τραπέζια κρατώντας μόνο μπαλόνια και όχι πακέτα τσιγάρων που αγοράζουν οι καπνιστές που ξεμένουν. Και οι μπουζουξήδες δεν έχουν τσιγάρα περασμένα ανάμεσα στα δάχτυλά τους.
as.enet.gr_resources_2010_09_aadz001142_thumb_medium.jpg
Στην Αγγλία ένας ιδιοκτήτης χαρακτήρισε την παμπ του ερευνητικό κέντρο κι ένας άλλος «προξενείο». Πάντα υπάρχουν τρόποι διαφυγής. Και οι κοπέλες της φωτογραφίας τούς έχουν ανάγκη.

Οι ταινίες είναι οικογενειακές και το τσιγάρο θεωρείται δείγμα κακού χαρακτήρα. Οι καθωσπρέπει πολίτες ακόμα κι όταν τσιλημπουρδίζουν με τις φιλενάδες τους στις ελληνικές ταινίες, πίνουν κρασί και ουίσκι, σπάνε πιάτα, αλλά δεν καπνίζουν. Μόνο οι πολύ δυστυχισμένοι, οι παραστρατημένες και τα καθάρματα καπνίζουν στο σινεμά.

Στην πραγματικότητα, η ατμόσφαιρα στις ταβέρνες, τα καφενεία και τα κοσμικά κέντρα ήταν πάντα αποπνικτική, αλλά κανείς δεν φαινόταν να σκοτίζεται. Το τσιγάρο ήταν μέρος μιας κουλτούρας, έστω κι αν ήταν αρχικά μόνο ανδρικό κουσούρι. Κι όχι μόνο στα μπουζούκια. Στις ντισκοτέκ και τα ροκ κλαμπ, τα τασάκια ήταν αναπόσπαστο μέρος του «υπάρχειν». Στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

ΑΠ' ΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΣΤΟ ΜΠΕΛΦΑΣΤ...

η συνέχεια του άρθρου Αυτό το τσιγάρο που φταίει... | Τέχνες | Ελευθεροτυπία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.967
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom