Σαντορίνη Τι ψάχνεις?

8anstavrop

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Διαφορετικοί άνθρωποι από όλο τον κόσμο επισκέπτονται όλο το χρόνο πλέον τη Σαντορίνη.
Η προσέγγιση που θα κάνω αφορά ένα ζευγάρι από Ελλάδα με μέτριες δυνατότητες τσέπης..
δηλ που αφιερώνει 350 ευρώ για εισιτήρια και 800 τουλάχιστον για 4 τουλάχιστο βράδια (καλό 5) σύνολο με λοιπά... πάνω από 1200.

7 φορές σύνολο... πρώτη το 2003 και τελευταία το 2021... 3 φορές Ημεροβίγλι και 4 Φηροστεφάνι
Στη Σαντορίνη πιστεύω δεν πας για να φας (δεν θα βρεις ότι βρίσκεις στην Ηπειρωτική Ελλάδα), δεν πας για να πιεις, δεν πας για κλάμπινγκ, δεν πας για κάμπινγκ..

Αν αξίζει κάπου να μείνει κανείς για να καταλάβει τι σημαίνει Σαντορίνη νομίζω μόνο το Ημεροβίγλι και το Φηροστεφάνι αξίζουν. Το Ημεροβίγλι βλέπει φάτσα καλδέρα και είναι πιο ψηλά εντελώς απόκοσμο και απόλυτο. Από την άλλη το Φηροστεφάνι είναι αμφιθεατρικό πιο κοινωνικό όχι τόσο απόλυτο πιο χαμηλό πιο γήινο. Πέραν από αυτό από το Φηροστεφάνι μπορεί κάποιος έυκολα να απολαύσει το καλύτερο πράμα (το βράδυ) που υπράχει κατά την άποψή μου σε όλη τη Σαντορίνη και δεν είναι άλλο από το μονοπάτι που συνδέει αυτό με τα Φηρά. Αυτή η νυχτερινή βεγγέρα είναι μέσα από όνειρο κάθε φορά που το περνάς. Πριν έχεις απολαύσει με το κρασάκι σου το ηλιοβασίλεμα στο μπαλκόνι σου και με το που σκοτεινιάσει φεύγεις για Φηρά χαλαρός και ωραίος. Το ιδανικό στο γυρισμό μια μπύρα να ξεδιψάσεις στο Βολκαν.. Ένα ποτό στο Τάνγκο ποτέ δεν είναι άσχημο. Η αξία το Φράνκο πήρε τέλος και τη θέση από τις ξαπλώστρες πήραν τραπέζια για μάσα.... κρίμα....

Από φαγητό μνήμες έχω ακόμα από το Σκάρο στο Ημεροβίγλι 2004... (πένες σολομο), το Νυχτέρι 2009... στο Καμάρι (απίθανο Χουνκιάρ) και τη σταθερή αξία που πάω κάθε φορά .... Σανσετ Αμμούδι (Αστακό - Θαλασίτη) τίποτε άλλο.....

Κατά τα άλλα Τζοτζο Περίβολο λιώσιμο καφέ κλαμπ.....

Δεν θα έμενα ποτέ Οία... βρώμικη και αφιλόξενη ! Το παρκάρισμα έχει τελειώσει πλέον μέρες και ώρες αιχμής στο Αμμούδι ... Παρκάρισμα στο μεγάλο πάρκιν και μετά πόδια από το σκαλιά ως το Αμμούδι .. απλά να είσαι 6 στο πάρκιν... να το πας χαλαρά. Στην επιστροφή μπορείς να πάρεις ταξί να σε ανεβάσει πάνω.. στο πάρκιν η να ανέβεις από τα τάρταρα με τα πόδια... έχεις χωνέψει κιόλας...

Οπότε ... Σαντορίνη μόνο για να περπατήσεις στο όνειρο για ρομαντικούς και φίλους της θέας του Σκάρου. Αξίζουν 1200 για να περπατήσεις στην κορυφή του Αιγαίου υπό συνθήκες αν σκεφτείς ότι θέλουν εποχή αιχμής στο όμορφο Γύθειο 120 τη βραδιά. .
Πλέον μόνο με αυτοκίνητο φορτωμένο για να περάσω καλά και να μην κουβαλάω για να μην μου χαλάσουν τις λαμαρίνες.
Καλό καλοκαίρι σε όλους.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.320
Μηνύματα
887.930
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom