Περού Ταξιδι στο Περου

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.188
Likes
20.568
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η διαδρομή στο Trujillo είναι που με ξέκανε. Είχα μείνει στο σταθμό τουλάχιστον για μισή ώρα για να συνέλθω και για 2 μέρες απλά έσερνα το κουφάρι μου.
Τι να σου πω, συμβαίνουν αυτά. Και εγώ έκανα το Ουαράζ -> Τρουχίγιο με λεωφορείο και δεν κατάλαβα τίποτα. Μάλιστα στη διαδρομή αυτή τελείωσα και το βιβλιαράκι που είχα μαζί μου για να περνάω την ώρα μου ευχάριστα.
 

sabas

Member
Μηνύματα
14
Likes
59
Lake Humantay και Rainbow mountain πόσο εύκολα προσβάσιμα είναι; Λόγω υψομέτρου εννοώ... Με κάποιες μέρες προσαρμογή στο Κούσκο θα είναι βατό;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.188
Likes
20.568
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Lake Humantay και Rainbow mountain πόσο εύκολα προσβάσιμα είναι; Λόγω υψομέτρου εννοώ... Με κάποιες μέρες προσαρμογή στο Κούσκο θα είναι βατό;
Σε αυτήν την ερώτηση κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει. Οι περισσότεροι καταφέρνουν να ανέβουν σε υψόμετρα των 4000μ-5000μ με κάποια προσαρμογή σε υψόμετρα των 3000μ-4000μ. Αλλά αν δεν το κάνεις δεν θα μάθεις ποτέ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.444
Lake Humantay και Rainbow mountain πόσο εύκολα προσβάσιμα είναι; Λόγω υψομέτρου εννοώ... Με κάποιες μέρες προσαρμογή στο Κούσκο θα είναι βατό;
Την πρώτη φορά με λίγο ζόρι τα κατάφερα να ανέβω στο βουνό, (με αρκετά χρόνια διαφορά και λίγο κρύωμα) τη δεύτερη όχι.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.478
Likes
5.444
Η Αβιάνκα άνοιξε ξανά την απευθείας σύνδεση με Κούσκο για όσους θέλουν να εκμεταλλευτούν τα μίλια τους άλλα το κυριότερο για μια πιο ομαλή μετάβαση σε τέτοια υψόμετρα, μιας και η Μπογκοτά βρίσκετε ήδη στα 2600 μετρά. Άλλο να πας από το 0 στα 3400 και άλλο από τα 2600. Μερικές μέρες προσαρμογή στην Μπογκοτά συνίστανται και έχει πολλά να κάνεις.
Απευθείας πτήση για Κούσκο πάλι με άβιανκα υπάρχει και από Λαπάζ.
Για όσους θέλουν να επισκεφτούν πρώτα τη Χιλή έχει και από Σαντιάγκο με Λαταμ.
Απευθείας πτήσεις από την πόλη του Κουσκο έχε και για Αγιακούτσο, Πουέρτο Μαλντονάδο, και φυσικά Λίμα.
 

sabas

Member
Μηνύματα
14
Likes
59
Έχει δοκιμάσει κανείς να σηκωσει drone σε οποιοδήποτε μέρος στο Περού; Και αν ναι, τι χρειάστηκε να συμπληρώσει/δηλώσει;
 

Jimanko

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπέρα,

Με τη σειρά μας και εμείς έχουμε κλείσει για Περού - Βολιβία μέσα Σεπτεμβρίου.

Λοιπόν το πρόγραμμα είναι το παρακάτω και εκεί είναι που χρειάζομαι βοήθεια καθώς δεν μου βγαίνει μια μέρα στη Λιμα που θέλουμε και δεν ξέρω από που να κόψω. Τα αεροπορικά είναι από Αθήνα -> Μποκοτά, Μποκοτά -> Κούσκο, Λίμα -> Αθήνα ενώ για τις υπόλοιπες μετακινήσεις θα χρησιμοποιήσουμε μάλλον λεωφορείο.

Σάββατο - Άφιξη Μποκοτά στις 15:00
Κυριακή - Μποκοτά
Δευτέρα - Μποκοτά
Τρίτη - Άφιξη Κούσκο στις 11:30
Τετάρτη - Κούσκο
Πέμπτη - Κούσκο
Παρασκευή - Κούσκο
Σάββατο - Κουσκο με Αναχώρηση για Πούνο
Κυριακή - Τιτικάκα
Δευτέρα - Τιτικάκα αναχώρηση για Λα Παζ
Τρίτη - Λα Παζ αναχώρηση για Ουγιούνι
Τετάρτη - Ουγιούνι
Πέμπτη - Ουγιούνι αναχώρηση για Λα Παζ
Παρασκευή - Λα Παζ
Σαββάτο - Αναχώρηση από Λα Παζ με το παρακάτω peruhop για 6 ημέρες La Paz to Canyon to Lima - Peru Hop
Πέμπτη - Άφιξη στις 22:30 στη Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00

Και εδώ είναι το πρόβλημα ότι δεν υπάρχει μια μέρα στη Λίμα. Από που να κόψουμε μια μέρα ώστε να μπει η Λίμα;

Αξίζει το peruhop για 6 μέρες;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Πολύ τρέξιμο και δε θα δεις απολύτως τίποτα από Βολιβία. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα όλες τις ημέρες μόνο σε μία από τις δύο, όποια να ναι, είναι καταπληκτικές χώρες, ιδίως η Βολιβία. 3μ Κούσκο π.χ. δε φτάνει ούτε για ζήτω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα,

Με τη σειρά μας και εμείς έχουμε κλείσει για Περού - Βολιβία μέσα Σεπτεμβρίου.

Λοιπόν το πρόγραμμα είναι το παρακάτω και εκεί είναι που χρειάζομαι βοήθεια καθώς δεν μου βγαίνει μια μέρα στη Λιμα που θέλουμε και δεν ξέρω από που να κόψω. Τα αεροπορικά είναι από Αθήνα -> Μποκοτά, Μποκοτά -> Κούσκο, Λίμα -> Αθήνα ενώ για τις υπόλοιπες μετακινήσεις θα χρησιμοποιήσουμε μάλλον λεωφορείο.

Σάββατο - Άφιξη Μποκοτά στις 15:00
Κυριακή - Μποκοτά
Δευτέρα - Μποκοτά
Τρίτη - Άφιξη Κούσκο στις 11:30
Τετάρτη - Κούσκο
Πέμπτη - Κούσκο
Παρασκευή - Κούσκο
Σάββατο - Κουσκο με Αναχώρηση για Πούνο
Κυριακή - Τιτικάκα
Δευτέρα - Τιτικάκα αναχώρηση για Λα Παζ
Τρίτη - Λα Παζ αναχώρηση για Ουγιούνι
Τετάρτη - Ουγιούνι
Πέμπτη - Ουγιούνι αναχώρηση για Λα Παζ
Παρασκευή - Λα Παζ
Σαββάτο - Αναχώρηση από Λα Παζ με το παρακάτω peruhop για 6 ημέρες La Paz to Canyon to Lima - Peru Hop
Πέμπτη - Άφιξη στις 22:30 στη Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00

Και εδώ είναι το πρόβλημα ότι δεν υπάρχει μια μέρα στη Λίμα. Από που να κόψουμε μια μέρα ώστε να μπει η Λίμα;

Αξίζει το peruhop για 6 μέρες;
Υποψιάζομαι ότι δε γίνεται αλλαγή στα αεροπορικά γιατί αν γινόταν ξεκάθαρα θα έκοβα από τη Μπογοτά (η Μποκοτα ήταν παρουσιάστρια της Eurovision;)), που είναι για μένα η πιο αδιάφορη από τις πόλεις που θα πάτε.

Με την υπόλοιπη κατανομή ημερών μέχρι τη Λα Παζ εγώ είμαι ΟΚ, έχει τρέξιμο αλλά είναι όλα υπέροχα. Τώρα το Peruhop δεν το κατάλαβα καλά: θα ξαναπάτε Πούνο δηλαδή; Αν θες βάλε αναλυτικά τι θα κάνετε αυτές τις 6 μέρες γιατί από τα προηγούμενα δε γίνεται να κοπεί ούτε μισή ώρα, είναι όλα οριακά.
 

Jimanko

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Υποψιάζομαι ότι δε γίνεται αλλαγή στα αεροπορικά γιατί αν γινόταν ξεκάθαρα θα έκοβα από τη Μπογοτά (η Μποκοτα ήταν παρουσιάστρια της Eurovision;)), που είναι για μένα η πιο αδιάφορη από τις πόλεις που θα πάτε.

Με την υπόλοιπη κατανομή ημερών μέχρι τη Λα Παζ εγώ είμαι ΟΚ, έχει τρέξιμο αλλά είναι όλα υπέροχα. Τώρα το Peruhop δεν το κατάλαβα καλά: θα ξαναπάτε Πούνο δηλαδή; Αν θες βάλε αναλυτικά τι θα κάνετε αυτές τις 6 μέρες γιατί από τα προηγούμενα δε γίνεται να κοπεί ούτε μισή ώρα, είναι όλα οριακά.
Σε ευχαριστώ αρχικά για τη διόρθωση. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε αν και θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και αλλάξουν.

Τώρα όσον αφορά το peruhop ίσως δεν αξίζει των 6 ημερών πηγαίνοντας ξανά από τη λίμνη. Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να πάμε κατευθείαν στη Αρεκουίπα από Λα Παζ. Να κάτσουμε μια μέρα εκεί και την επόμενη ίσως με το παρακάτω peruhop να πάμε σε 3 μέρες μέχρι τη Λίμα. Οπότε να γίνει κάπως έτσι.

Σάββατο - Αναχώρηση από Λα Παζ για Αρεκουίπα
Κυριακή - Αρεκουιπα είτε μονοήμερη στο Colca Canyon
Δευτέρα - Αναχώρηση με peruhop για Λίμα Canyon To Lima - Peru Hop
Τετάρτη - Άφιξη στη Λίμα στις 22:30
Πέμπτη - Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστώ αρχικά για τη διόρθωση. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε αν και θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και αλλάξουν.

Τώρα όσον αφορά το peruhop ίσως δεν αξίζει των 6 ημερών πηγαίνοντας ξανά από τη λίμνη. Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να πάμε κατευθείαν στη Αρεκουίπα από Λα Παζ. Να κάτσουμε μια μέρα εκεί και την επόμενη ίσως με το παρακάτω peruhop να πάμε σε 3 μέρες μέχρι τη Λίμα. Οπότε να γίνει κάπως έτσι.

Σάββατο - Αναχώρηση από Λα Παζ για Αρεκουίπα
Κυριακή - Αρεκουιπα είτε μονοήμερη στο Colca Canyon
Δευτέρα - Αναχώρηση με peruhop για Λίμα Canyon To Lima - Peru Hop
Τετάρτη - Άφιξη στη Λίμα στις 22:30
Πέμπτη - Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00
Εγω θα αφηνα απεξω την Αρεκιπα και το Κολκα, θα πετουσα απο Λα Πας για Λιμα και θα εκανα Λιμα, Ικα, Μπαγεστας και Νασκα (με πτηση απο Ικα για να προλαβετε).
 

Jimanko

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Εγω θα αφηνα απεξω την Αρεκιπα και το Κολκα, θα πετουσα απο Λα Πας για Λιμα και θα εκανα Λιμα, Ικα, Μπαγεστας και Νασκα (με πτηση απο Ικα για να προλαβετε).
Θα κοιτάξω και αυτή την εναλλακτική.
Όσον αφορά τη Τιτικάκα και το Κούσκο γενικά εκεί γύρω σε ποιες περιοχές θα προτείνατε να ψάξουμε για καταλύματα ;

Αξίζει να κοιμηθούμε κάποιο βράδυ εκτός Κουσκο;

Στη Τιτικάκα που προτείνετε να μείνουμε. Δυο βράδια δεν είναι και πολλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.406
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom