Πορτογαλία Στην χώρα του "ευχαριστώ"

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.679
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μπραβο Ιβάνα , ωραια ιστορία και ωραίες φωτογραφιες !!
Μου αρεσει πολυ η εμφαση που δινεις στην ευγένεια ....Εχω μπουχτίσει απο τους ανάγωγους , που στραμπουλάνε τη γλωσσα τους όταν ειναι να πούνε ενα απλο "ευχαριστώ " 'η "παρακαλώ" .
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.044
Likes
1.653
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εγώ νομίζω ότι άλλο η ευγένεια που εκφράζεται με λόγια και άλλο η καλή συμπεριφορά που εκφράζεται με πράξεις (το σαβουάρ βιβρ δηλαδή). Σαφή διαχωρισμό αυτών των δυο συνάντησα στα πάλαι ποτέ τρία ταξίδια που έκανα σε κράτη του τέως Ανατολικού Μπλοκ. Το σαβουάρ βιβρ υπήρχε λες και το είχαν διδαχθεί μάθημα στο σχολείο. Το να βάλεις τσιγάρο στο στόμα σου χωρίς να προσφέρεις πρώτα στις γυναίκες που συνόδευες, το να μην κρατήσεις ανοιχτή την πόρτα για τον επόμενο, το να μην βοηθήσεις την γυναίκα δίπλα σου να σηκωθεί από το τραπέζι τραβώντας το κάθισμά της ή να φορέσει το παλτό της ακόμη και νέα κοπέλα, ήταν παραλείψεις που σε κατέτασσαν στο γένος των γαϊδάρων. Και το είχα παρατηρήσει όχι μόνο στα ανώτερα στρώματα της κοινωνίας στις αίθουσες πολυτελών ξενοδοχείων της Σοβ. Ένωσης αλλά και στη μέση (και προς τα κάτω) τάξη των ανθρώπων που συγχρωτίσθηκα στη Βουλγαρία του ʽ76. Η ευγένεια όμως έλλειπε. Ποτέ δεν είδα πωλήτρια σε κατάστημα να χαμογελά σε πελάτη ή να μουρμουρίσει έστω μια καλημέρα στο «ντομπρουβέτσι» που λέγαμε. Ivana συνέχισε σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Το ταξίδι στην Πορτογαλία είναι μια από τις «ταξιδιωτικές εκκρεμότητές» μου.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ενώ βλέπουν ότι ειμαι ακριβώς πισω τους στη πόρτα δεν την κρατανε αλλά την κλεινουν στα μούτρα μου :mad:
άλλο και αυτό....
αυτό λέω...δεν νοιάζεται κανένας για κανέναν...λες και αν μπορούσανε εύκολα να σπρόξουν των άνρθωπο που προσπερνάνε στον δρόμο θα το καναν κιόλας..

...Εχω μπουχτίσει απο τους ανάγωγους , που στραμπουλάνε τη γλωσσα τους όταν ειναι να πούνε ενα απλο "ευχαριστώ " 'η "παρακαλώ" .
..λες και κοστίζει κάτι... και ως συνέχεια αυτής της ιστορίας, σήμερα έζησα μια γνωστή μου να μου λέει στην πόλη "χαλάρωσε τι τους λες όλους ευχαριστώ δεν τους το χρωστάς κιόλας..."

Εγώ νομίζω ότι άλλο η ευγένεια που εκφράζεται με λόγια και άλλο η καλή συμπεριφορά που εκφράζεται με πράξεις (το σαβουάρ βιβρ δηλαδή). Σαφή διαχωρισμό αυτών των δυο συνάντησα στα πάλαι ποτέ τρία ταξίδια που έκανα σε κράτη του τέως Ανατολικού Μπλοκ. Το σαβουάρ βιβρ υπήρχε λες και το είχαν διδαχθεί μάθημα στο σχολείο. Το να βάλεις τσιγάρο στο στόμα σου χωρίς να προσφέρεις πρώτα στις γυναίκες που συνόδευες, το να μην κρατήσεις ανοιχτή την πόρτα για τον επόμενο, το να μην βοηθήσεις την γυναίκα δίπλα σου να σηκωθεί από το τραπέζι τραβώντας το κάθισμά της ή να φορέσει το παλτό της ακόμη και νέα κοπέλα, ήταν παραλείψεις που σε κατέτασσαν στο γένος των γαϊδάρων. Και το είχα παρατηρήσει όχι μόνο στα ανώτερα στρώματα της κοινωνίας στις αίθουσες πολυτελών ξενοδοχείων της Σοβ. Ένωσης αλλά και στη μέση (και προς τα κάτω) τάξη των ανθρώπων που συγχρωτίσθηκα στη Βουλγαρία του ʽ76. Η ευγένεια όμως έλλειπε. Ποτέ δεν είδα πωλήτρια σε κατάστημα να χαμογελά σε πελάτη ή να μουρμουρίσει έστω μια καλημέρα στο «ντομπρουβέτσι» που λέγαμε. Ivana συνέχισε σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Το ταξίδι στην Πορτογαλία είναι μια από τις «ταξιδιωτικές εκκρεμότητές» μου.
ωραία όλα αυτά, αλλά εννοείται ότι η ειλικρηνής συμπεριφορά είναι αυτό που μετράει και εκείνο το οποίο είναι σημαντικό...(ειδικά τα χω με αυτές τις πωλήτριες..)
απλά κάποιες φορές και αυτά τα "σαβουάρ βιβρ" σε παραπέμπουν να υιοθετείς κάποιες καλές συνήθεις που δεν βλάπτουν, έτσι δεν είναι;
Ως παράδειγμα αναφέρω κάτι που έχω ζήσει πολλές φορές τελευταία - να είμαι σε μια παρέα όπου ξαφνηκά εμφανίζεται σε μένα άγνωστο πρόσωπο και ο/η της παρέας μου του/της μιλάει λες και είναι μόνοι τους, χωρις κάν την ιδέα ότι πρέπει να συστίσουν δύο άγνωστους ανθρώπους. Παρόλο που είναι τρόπος του bon ton και δεν είναι υποχρεωτικό ούτε χαρακτηρίζει έναν άνθρωπο, είναι εξαιρετικά αγενές.
 
Last edited by a moderator:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
afarm8.staticflickr.com_7184_6960194993_fb780f70f5.jpg


afarm8.staticflickr.com_7036_6960195399_3e2733a483.jpg

Σε περισσότερες από τις κάβες πέρα από την κεντρική οδό η είσοδος και η δοκιμή είναι δωρεάν . Στις «κάτω» δίπλα στον ποταμό, οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 4 ευρώ-ξενάγηση και δοκιμασία 2 κρασιών. Σε κάποιες από τις κάβες αν κάνεις αγορά μειώνουν την τιμή του κρασιού για ποσό του εισιτηρίου. Το ακριβότερο ήταν στο Sandeman όπου μόνοι μας αποφασίζαμε ποια κρασιά θα δοκιμάσουμε αφού δεν είχανε διαθέσημη ξενάγηση στα αγγλικά εκείνη την ώρα και εκεί ξεφύγαμε λίγο. Δηλαδή το φτηνότερο Ruby ήταν 3 ευρώ,όπως και το Twany (πιο ξηρό) ενώ τα 10 χρόνια παλιό και το Vintage ήταν από 6. Διαφορές μεταξύ τους ήταν σε δυνατότητα παλαιώσης, αλλά και στην ωρίμανσή τους.
Το πόρτο δεν είναι απλό κρασί. Το γεγονός ότι έχει περισσότερα ποσοστά του αλκοόλ - 20% και ότι είναι πιο γλυκό δεν είναι τυχαίο και οφείλεται στους Άγγλους οι οποίοι στα παλιά χρόνια για να τηρήσουν το κρασί κατά την μεταφορά του προσθέτονταν το μπράντι. Αργότερα, οι Πορτογάλοι δημιούργησαν το brand porto wine και συνέχισαν να «ενδυναμώνουν» την γεύση του κρασιού με ποτό. Σε μια από τις κάβες μας εξήγησαν τον όρο 10, 20, 30 χρόνια παλιό κρασί. Η χρονολόγηση τους αποτελεί τον μέσο όρο ηλικίας του μίξ των κρασιών από διάφορα έτη ( δηλαδή ανακατεύουν π.χ 50 χρόνων και 10 και βγάζουν το κρασί παλιό 30 χρόνων). Το σημαντικό είναι ότι πάντα ακολουθούν την ίδια συνταγή έτσι ώστε να διατηρείται και η ίδια γεύση. Σε μία απο τις κάβες μας προσέφεραν θεϊκες τρούφες σοκολάτας (με επιπλέον πληρωμή) ..φοβερρρός συνδυασμός.

afarm8.staticflickr.com_7058_6814077662_1a2090581d.jpg


afarm8.staticflickr.com_7052_6960192233_30d47571ea.jpg
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.044
Likes
1.653
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
... απλά κάποιες φορές και αυτά τα "σαβουάρ βιβρ" σε παραπέμπουν να υιοθετείς κάποιες καλές συνήθεις που δεν βλάπτουν, έτσι δεν είναι; ...
Σίγουρα δεν βλάπτουν γιατί είναι πρακτικοί κανόνες. Βεβαίως μερικοί (π.χ. αυτοί που παλαιότερα αντιμετώπιζαν την γυναίκα ως ασθενές φύλο) πρέπει να αναθεωρούνται γιατί θα είναι αναχρονιστικοί για την εκάστοτε εποχή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η επιτηδευμενη ευγενεια ειναι απο τις ενεργειες των ανθρωπων που μου προκαλουν τα πιο αηδιαστικα συναισθηματα.

Οι αληθινα προσχαροι και γελαστοι ανθρωποι ηταν παντα αυτοι που με κερδιζαν. Κι ας ηταν αναγωγοι ή αγενης στα λογια τους και καμμια φορα και στις πραξεις τους. Αλλωστε και το δικο μου λογο οπως πολλοι θα εχετε διαπιστωσει δεν τον λες ιδιαιτερα ευγενικο.

Και για να σας δωσω ενα παραδειγμα που θα καταλαβετε ολοι καλυτερα,προτιμω τον Traveller με τα "αγενη" σχολια του, απο τα καθως πρεπει μελη του φορουμ που ενοχλουνται, φοβουνται ή ντρεπονται να τα διαβασουν ή τελοσπαντων η καλη τους αγωγη δεν τους επιτρεπει παρα να τα κατακρινουν.

Σαφως και αν μου κλεισουν την πορτα στα μουτρα, δεν μου μιλησουν στον πληθυντικο ακομα κι αν με βρισουν δεν με ενοχλει. Με πειραζει ομως να αθετησουν συμφωνια, να αδιαφορησουν ή να προσπαθησουν να με κοροιδεψουν κι ας ειναι οι πιο ευγενικοι που εχω συναντησει στη ζωη μου.

ΥΓ Great job Ivana!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα είχε ενδιαφέρον να μεταφερθεί η κουβέντα από ένα σημείο και μετά (ή να γίνει duplicate) σε ένα social θέμα γιατί ξαφνικά προέκυψε μια συζήτηση που είμαι βέβαιος πως πολλά ακόμα μπορούν να ειπωθούν αλλά δεν πρέπει να ειπωθούν εδώ.


Ivana,φαντάζομαι δεν ανηφόρισες μέχρι τα κελάρια της Taylor's.Είναι πιο πάνω στον λόφο,το ξέρω παρότι δεν έχω πάει,και ίσως να σου έδιναν μια κάπως καλύτερη εμπειρία και σαφώς καλύτερη ποιότητα.Το Sandeman είναι λιγάκι μαλαματίνα των port.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
όχι δυστυχώς, ούτε στο Croft!!!! Είμασταν 4 άτομα και δεν συννενοηθήκαμε καλά. Χάσαμε τον δρόμο εξαιτίας μού και ανηφορίσαμε αρκετά λίγο αριστερά από την οδό που έπρεπε να πάμε, οπότε μέχρι να κατεβούμε και να ξαναανεβούμε..κατάλαβες. Πήγαμε στο Offley και μετά κατεβήκαμε από μια στενή σκάλα από την άλλη πλευρά που βγαίνει στην εκλλησία.

για τον τελευταίο...ακριβώς έτσι όπως τα λες...το γράφω και παραπάνω, δε....
μπες, πιες, ασε τα λεφτα σου και φύγε όσο πιο γρήγορα μπορείς...με υφακι κιόλας (και οτάν οι άλλοι δεν το χουν γύρω γύρω, αυτό κανει μπαμ)..
απλά είναι σε καλή θέση και το κτήριο είναι σημείο αναφοράς κατα κάποιο τρόπο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Μαλτάκια δεν ξέρω αν είναι ευγένεια ή συμβατικοί καλοί τρόποι να αφήσεις (επιτέλους) την Ιβάνα να μας πει για το Πόρτο!
Εμένα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου μα καθόλου τα κρασιά του Πόρτο, αξίζει να πάω αν δεν τα συμπεριλάβω? (σαφώς και αξίζει, γιατί βλέπω εξαιρετική αρχιτεκτονική, αλλά προσπαθώ να καταλάβω και άλλα πράγματα για την πόλη, που βλέπω να παραγκωνίζονται από τη διαδεδομένη μπεκρολατρεία).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είμαι κάπου off-topic και δεν το κατάλαβα;
Από πότε πάψαμε να σχολιάζουμε τις ιστορίες κατά τη συγγραφή;

Η κοπέλα έγραψε για τις κάβες και τη ρώτησα κάτι.Το ότι δεν ενδιαφέρει εσένα ή όποιον δεν πίνει port,ποσώς με ενδιαφέρει αρκεί που ενδιαφέρει τη συγγραφέα.

Επίσης δεν βλέπω που ακριβώς την εμποδίζω να συνεχίσει την συγγραφή.
Αν κάπου είμαι φάουλ υπάρχει πάντα το κουμπάκι.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
παιδιά.... θα χει λίγο από όλα... και μάλιστα ευπροσδεκτες και ερωτήσεις και σχόλια, έτσι θα θυμηθώ και παραπάνω πράγματα, αλλά θα συγκρίνω και απόψεις και εντυπώσεις!

Borealis...αξίζει πως δεν αξίζει...η πόλη έχει ένα απίστευτο κλίμα, θα λεγα μοναδικο σε σχέση με άλλα μέρη που έχω πάει (όσα και να είναι). Πολλά κόντραστ, από μια σκοτηνή από την άλλη λαμπρή...ιδιαίτερες μυρωδιες...χρώματα...πολλά με λίγα λόγια και μάλιστα το κρασί δεν είναι το βασικό του στοιχείο.

αναμένετε συνέχεια απόψε ή αύριο
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Πολύ όμορφη, ανθρώπινη και ζεστή η περιγραφή σου. Θέλουμε κι άλλο!!! (Στο ζητάμε ευγενικά :clap:)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.898
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom