Οι καπνιστές στην ανεργία

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Moυ αρέσει πολύ η αντικειμενικότατη προσέγγιση της Ερσης στο θέμα!
Ξέρω οτι δεν καπνίζει αλλα η θέση της ειναι ανοικτή..
Ερση ειναι καπνίστρια αλλα στην δουλεια μου πετάω σε σχέση με μια υπέρβαρη που κάνει ένα δρασκελισμό ανά ώρα!!:D
Τώρα άν στις ΗΠΑ δεν με προσλαμβάνουν αυτοι θα χάσουν!!
ας πάρουν μια μπουλντόζα με το στομάχι τίγκα στα χάμπουργκερ και τα hot dogs..:cool:
σκασίλα μου!
κακιστρο:bleh::bleh:

σημερα ανεβηκα αθηνα, οποτε σε μια καφετερια στη μεταμορφωση...τασακια μεν δεν υπηρχαν, η γκαρσονα δε, μας εφερε ποτηρακι του εσπρεσσο:clap:.....κατα ταλλα ντουμανι μεσα!!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.044
Likes
1.654
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Λίγο off topic αλλά μιας και τοʼφερε η κουβέντα… Προχθές είχαμε εκλογές σε ένα σύλλογο που είμαι μέλος παρουσία δικαστικού αντιπροσώπου (ειρηνοδίκη). Μετά την διαδικασία πάμε όλοι μαζί (καλέσαμε και την ειρηνοδίκη) σε ταβέρνα για φαγητό. Κάποια στιγμή ένας νεαρός από την παρέα άναψε τσιγάρο. Ο πρόεδρός του συλλόγου μας πάει αμέσως και του κάνει παρατήρηση (δεν είναι σωστό … έχουμε και δικαστικό …) και ο νεαρός το σβήνει πάραυτα. Δεν πέρασαν 5 λεπτά κάνω έτσι και τι να δω. Η ειρηνοδίκης είχε ανάψει την τσιγαρούκλα της και κάπνιζε αρειμανίως. Μέχρι να φύγουμε είχε γεμίσει ένα κρασοπότηρο γόπες.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το γιατί δεν θα τον προσλαμβάνουν αν καπνίζει σπίτι του, είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω.
Πολύ απλά, ο καπνιστής θα βγαίνει κάθε λίγο έξω για να καπνίσει, (γιατί αυτό επιβάλλει ο νόμος), περιορίζοντας την ώρα απασχόλησης του.

Στην εταιρεία που εργάζομαι, μια συνάδελφος καπνίστρια, κάνει περίπου 3 τσιγάρα την ώρα. Βγαίνει στο μπαλκόνι και καπνίζει, αλλά αυτό σημαίνει 15 λεπτά λούφας ανά ώρα. Δηλαδή, καθημερινά ενώ πληρώνεται για 8 ώρες εργασίας, δουλεύει μόνο 6.
Κάνε το λογαριασμό και δες πόσες ημέρες συνολικά η τύπισσα δεν εργάζεται, αλλά πληρώνεται, σε αντίθεση με μένα που δεν καπνίζω.
Αποτέλεσμα είναι τη δουλειά της να την φεσωνόμαστε οι υπόλοιποι, γιατί αυτή ποτέ δεν προλαβαίνει. Και σε μια ουβέντα που είχαμε μαζί της, μας είπε: τι λέτε? δηλαδή δεν έχω το δικαίωμα να καπνίσω? αφού καπνίζω έξω!!!!
Στην Αμερική, που οι εταιρείες στεγάζονται σε τεράστια μεγαθήρια και οι εργαζόμενοι είναι αναγκασμένοι να βγάινουν στο δρόμο για να καπνίσουν, πάιρνει πολύ χρόνο να παίρνεις το παλτό σου, να περιμένεις στο ασανσέρ, να κατέβεις 20 πατώματα, να διασχίσεις ένα λόμπι 5 στρεμμάτων, για να βγεις στο πεζοδρόμιο να καπνίσεις.
Φαντάσου αυτό να γίνεται τουλάχιστον κάθε ώρα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Στην Αμερική, που οι εταιρείες στεγάζονται σε τεράστια μεγαθήρια και οι εργαζόμενοι είναι αναγκασμένοι να βγάινουν στο δρόμο για να καπνίσουν, πάιρνει πολύ χρόνο να παίρνεις το παλτό σου, να περιμένεις στο ασανσέρ, να κατέβεις 20 πατώματα, να διασχίσεις ένα λόμπι 5 στρεμμάτων, για να βγεις στο πεζοδρόμιο να καπνίσεις.
Φαντάσου αυτό να γίνεται τουλάχιστον κάθε ώρα...
Aκριβώς έτσι ειναι τα πράγματα..
έχω τύχει σε πολυόρωφο κτίριο που για να καπνίσω έπρεπε να πάρω τρία ασανσέρ με οτι αυτο συνεπάγεται (καθυστέρηση)κλπ..οπότε προτίμησα να μην καπνίσω.ολη η φάση θα μου έπαιρνε ένα τέταρτο το λιγότερο..
Το άλλο που σκέφτηκαν ισως ειναι η ευπάθεια των καπνιστών σε λοιμώξεις κρυολογήματα κλπ που αυτό ισως να σημαίνει και αναρρωτικές...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μη συγχεεις το ελληνικο μπουρδελλο με την (υποκριτικη σε πολλα θεματα) Αμερικη. Καμια σχεση.
Προφανως στην Αμερικη, ειτε κανεις ολικη αποχη απο το καπνισμα, ειτε δουλευεις παραπανω αναπληρωνοντας την ωρα που βγαινεις για να καπνισεις. Εδω σου μετρανε με καμερες ποσες φορες πηγε κανεις για κατουρημα, στο τσιγαρο θα κολωσουν;
Με εκεινη την ρημαδα εξεταση ουρων εχω ζητημα. ΟΚ ειμαι καπνιστης και ειτε δε καπνιζω στην δουλεια μου, ειτε δουλευω εξτρα περαν του ωραριου για να μπορω να κατεβαινω κατω να κανω το τσιγαρο μου, μια η δυο φορες μεσα στην ημερα. Που ειναι το προβλημα;
Την ρημαδα εξεταση ουρων τι τι θελουν; Αυτο και αν δεν ειναι φασισμος.
Μετα θα αρχισουν να ζητουν και εξεταση αιματος, γιατι ουτε οι αναιμικοι ειναι πολυ παραγωγικοι-ζαλιζονται ευκολα. Ουτε και εγω που εχω χαμηλη πιεση και ορθοστατικη υποταση και ορισμενες φορες με μαζευουν απο τα πατωματα τους κανω. Ουστ και εγω. Και μετα θα ανακαλυψουν οτι ουτε οι διαβητικοι τους κανουν -θυμωνουν ευκολα και χαλαν το καλο εργασιακο κλιμα, ασε που μπορει να διωξουν και κανεναν πελατη πανω στα νευρα τους. Και μπορει να παθουν και ποδαγρα και να ζητουν ειδικα παπουτσια! Εξω και ολες οι γυναικες στην εμμηνοπαυση-και αυτες εχουν νευρα. Υποχρεωτικη αδεια ανευ αποδοχων τις πεντε δυσκολες ημερες του μηνα για τις γυναικες -και αυτες εχουν νευρα και τους πεφτει και η παραγωγικοτητα.
Και παει λεγοντας. Αν γινει η αρχη για ενα, μετα θα εχουμε ολο το πακετο. Πως το λενε αυτο;
Α ναι! Σαλαμοποιηση! Πρωτα το ενα μετα το αλλο και πριν προλαβει κανεις να πει κυμινο παει ολο το πακετο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Αλήθεια ειναι οτι ολοι οι εργοδότες ανα τον κόσμο θέλουν ρομποτάκια να βγαζουν την δουλεια τους..
ολοι το ίδιο είναι..εστιάζουν στις υποχρεώσεις των εργαζομένων ενώ τα δικαιώματα τους τα έχουν χεσμένα...
στην κίνα κάνουν απεργίες φορώντας έναν επίδεσμο στο κούτελο που γράφει on strike και συνεχίζουν να δουλεύουν...
οι έγκυες αποκλείεται να βρούν δουλειά ούτε και οι νιόπαντρες γιατί σύντομα θα κυοφορήσουν...
ειναι πολλα τα θέματα...το τσιγάρο ισως ειναι το πιο ελαφρύ αρνητικό.
τι να κάνομε όμως ..ας κατασκευάσουν σιδερένια ανθρωπάκια να κάνουν την δουλειά τους!!
αμαν και αυτοί οι βλαχοαμερικάνοι!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλα Ρενατα μου αστεια λες! Εγγυες και wanna be εγγυες να θελουν να βρουν δουλεια! Ωρες ωρες σε βρισκω ακραια!:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Καλα Ρενατα μου αστεια λες! Εγγυες και wanna be εγγυες να θελουν να βρουν δουλεια! Ωρες ωρες σε βρισκω ακραια!:D
το status για να βρείς δουλειά ειναι.
Ακαπνη
Γεροντοκόρη
ορφανή
sexy
ξανθιά
γαλανομάτα
ανεραστη
πιστοποιητικό υγείας-αφροδισίων.
να μη φοράς ρολόι
να γνέφεις καταφατικά χωρίς να μιλάς.
συμπληρώστε παρακαλώ αν ξέχασα κάτι :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εκεινο το sexy/ανεραστη με μπερδευει λιγακι.... :rolleyes::rolleyes:
Αν και ουτως η αλλως εχω χασει γιατι αυτο το γεροντοκορη δεν το εχω....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
το status για να βρείς δουλειά ειναι.
Ακαπνη
Γεροντοκόρη
ορφανή
sexy
ξανθιά
γαλανομάτα
ανεραστη
πιστοποιητικό υγείας-αφροδισίων.
να μη φοράς ρολόι
να γνέφεις καταφατικά χωρίς να μιλάς.
συμπληρώστε παρακαλώ αν ξέχασα κάτι :D

Γεροντοκόρη και ανέραστη, δεν συνάδουν με το sexy, ξανθιά, γαλανομάτα
πιστοποιητικό υγείας-αφροδισίων (σημαντικό!!!!) και να γνέφεις καταφατικά χωρίς να μιλάς (ακόμα πιο σημαντικό!!!).:haha:

Έρση, το σχόλιο μου αναφέρεται στην Αμερική, γιατί και το τόπικ αναφέρεται στην Αμερική.
Κατά τ'άλλα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο, εξετάσεις ούρων και τα παρεμφερή, είναι πρακτικές που δεν εγκρίνω.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αφού κάθονται και τα ανέχονται ως εργαζόμενοι.....τι να πω.

Εμείς πάντως όταν κάποτε αλλάξαμε κτίριο αρνηθήκαμε να μπούμε στο νέο αν δεν αφαιρούντο οι κάμερες από όλους τους χώρους εργασίας.Όπως και έγινε τελικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.966
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom