Οι καπνιστές στην ανεργία

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Εδώ στην Ελλαδίτσα και οι ιδιωτικές ζητάνε από τις γυναίκες υποψήφιες υπαλλήλους να υπογράψουν συμφωνητικό ότι δεν θα μείνουν έγκυες για 3-4 χρόνια από την πρόσληψη, σιγά μην κολλούσε η Αμερική στο κάπνισμα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ δεν ειμαι καθολου βεβαιη οτι κατι τετοιο θα ειχε την οποιαδηποτε ισχυ πουθενα (βλ Επιθεωρηση εργασιας- Εργατικα δικαστηρια).
Πιο πολυ για να τρομοκρατησουν και να δεσμευσουν το κανουν.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Χμμμ δεν ειμαι καθολου βεβαιη οτι κατι τετοιο θα ειχε την οποιαδηποτε ισχυ πουθενα (βλ Επιθεωρηση εργασιας- Εργατικα δικαστηρια).
Πιο πολυ για να τρομοκρατησουν και να δεσμευσουν το κανουν.
Δεν ξέρω. Ιδιωτικό συμφωνητικό είναι. Αλλά ναι, τι σημασία έχει εάν πιάνει ή όχι στα δικαστήρια εάν το ρεζουμέ είναι το ίδιο (απόλυση); φαντάζομαι ότι και στην Αμερική θα υπάρχει κάποιος νόμος περί διακρισεων που θα αντιτίθεται στην μη πρόσληψη καπνιστών, αλλά απ' ότι φαίνεται τον γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τι ψάχνετε να βρείτε... Εκεί υπάρχει νόμος που απαγορεύει την πώληση ναρκωτικών έξω απ' τα σχολεία!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.679
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
[;
Την ρημαδα εξεταση ουρων τι τι θελουν; Αυτο και αν δεν ειναι φασισμος.
Μετα θα αρχισουν να ζητουν και εξεταση αιματος, γιατι ουτε οι αναιμικοι ειναι πολυ παραγωγικοι-ζαλιζονται ευκολα. Ουτε και εγω που εχω χαμηλη πιεση και ορθοστατικη υποταση και ορισμενες φορες με μαζευουν απο τα πατωματα τους κανω. Ουστ και εγω. Και μετα θα ανακαλυψουν οτι ουτε οι διαβητικοι τους κανουν -θυμωνουν ευκολα και χαλαν το καλο εργασιακο κλιμα, ασε που μπορει να διωξουν και κανεναν πελατη πανω στα νευρα τους. Και μπορει να παθουν και ποδαγρα και να ζητουν ειδικα παπουτσια! Εξω και ολες οι γυναικες στην εμμηνοπαυση-και αυτες εχουν νευρα. Υποχρεωτικη αδεια ανευ αποδοχων τις πεντε δυσκολες ημερες του μηνα για τις γυναικες -και αυτες εχουν νευρα και τους πεφτει και η παραγωγικοτητα.
Και παει λεγοντας. Αν γινει η αρχη για ενα, μετα θα εχουμε ολο το πακετο. Πως το λενε αυτο;
Α ναι! Σαλαμοποιηση! Πρωτα το ενα μετα το αλλο και πριν προλαβει κανεις να πει κυμινο παει ολο το πακετο.[/quote]

αμαν , Ερση φωτια που μου αναψες .
Ειμαι καπνιστρια , εχω αναιμια , χαμηλη πίεση και ορθοστατικη υποταση.
Αν μου ζητησουν αναλυση ουρων , θα ειμαι ανεργη εσαει.

Δεν κανω πλακα , οντως εχω απο όλα τα παραπανω !!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ειμαι καπνιστρια , εχω αναιμια , χαμηλη πίεση και ορθοστατικη υποταση.
Δεν κανω πλακα , οντως εχω απο όλα τα παραπανω !!

Τουλάχιστον πρόλαβε να σε παντρέψει η μαμά σου?:haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.679
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τουλάχιστον πρόλαβε να σε παντρέψει η μαμά σου?:haha:
πολυ καλο :haha:
η μαμά εχει προλαβει δυο φορες ως τωρα :lol:
Να ειναι γερή να προλαβει και τη τρίτη :haha::haha:
Κοιτα , οι γαμπροι βλεπουν μόνο το καπνισμα στην αρχη,
τα άλλα τα κρυβω :bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ξέρω. Ιδιωτικό συμφωνητικό είναι. Αλλά ναι, τι σημασία έχει εάν πιάνει ή όχι στα δικαστήρια εάν το ρεζουμέ είναι το ίδιο (απόλυση); φαντάζομαι ότι και στην Αμερική θα υπάρχει κάποιος νόμος περί διακρισεων που θα αντιτίθεται στην μη πρόσληψη καπνιστών, αλλά απ' ότι φαίνεται τον γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων.
Ιδιωτικο συμφωνητικο μπορει να ειναι, αλλα δε σημαινει οτι και καθε ιδιωτικο συμφωνητικο ειναι ισχυρο. Στην εν λογω περιπτωση ειναι καραμπινατο ακυρο. Κατι σε καταχρηση δικαιωματος με τη μια και σε παραβιαση πολλων αλλων αρθρων μου κανει που δεν ειναι της παρουσης να αναφερθουν. Παντως αν απολυθει εξαιτιας του συμφωνητικου αυτου, τοτε προσφευγοντας στα δικαστηρια και στην Επιθεωρηση Εργασιας μπορει κυριολεκτικα να καψει τον εργοδοτη της.
Αν η ΓΣΕΕ λειτουργουσε σωστα (καλα μετα ξυπνησα) και δεν το ειχε κανει παραμαγαζο, θα ενημερωνε ολους τους εργαζομενους (και τις εργαζομενες) για το κατα ποσον ολα αυτα που τους ζητουν οι εργοδοτες ειναι νομιμα και θα τους κατευθυνε στο τι θα επρεπε να κανουν για να αντιμετωπισουν την κατασταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.943
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom