Μουσικές από την Ευρώπη

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
(Από τη συνεργασία της Amalia Rodriguez με το συνθέτη Αλέν Ουλμάν)
Αφιερωμένο εξαιρετικά στην Pandora που λατρεύει τα φάδος και την Αμάλια.
Eίσαι πολύ γλυκιά φιλενάδα και σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ :kiss: Η αλήθεια είναι ότι με τα φάδος και ειδικότερα με την Amalia...παραδίνομαι και χάνομαι σε δικούς μου κόσμους...νοσταλγικούς, τρυφερούς, και αφάνταστα αισθαντικούς...

και για μένα το κορυφαίο της :
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
οι Golec είναι ένα συγκρότημα Πολωνών, από την νότια πολώνια, από την πόλη Milówka λίγο έξω από το Zywiec (δικά μας παιδιά).
Τα αδέρφια Golec, ξεκίνησαν την καριέρα πριν μερικά χρόνια, τραγουδώντας πολωνικά τραγούδια με μουσική οπώς των góralon της πολώνιας.

 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Όταν γύρισα από το πρώτο μου ταξίδι στην Πολωνία είχα στη βαλίτσα μου 4 CDs των Golec. Είναι πολύ καλοί. Ότι σκεφτόμουνα να ψάξω για βιντεοκλίπ τους.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επανέρχομαι στην Πορτογαλλία και στα fado.
Το συγκρότημα Madredeus το 1990 με την διεθνή του επιτυχία Existir ξανάφερε το fado στο διεθνές προσκήνιο. Η μουσική του όμως δεν μένει απλά στους ρυθμούς του παραδοσιακού fado. Ενσωματώνει ήχους από τη λαϊκή πορτογαλλική μουσική, την κλασσική μουσική ακόμα και την βραζιλιάνικη μουσική.

1. To τραγούδι O Pastor από τον δίσκο τους Existir (1990)


2. Το τραγούδι A Praia do Mar από τον δίσκο τους O Paraiso (1997)

 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επανέρχομαι στην Πορτογαλλία και στα fado.
Το συγκρότημα Madredeus το 1990 με την διεθνή του επιτυχία Existir ξανάφερε το fado στο διεθνές προσκήνιο. Η μουσική του όμως δεν μένει απλά στους ρυθμούς του παραδοσιακού fado. Ενσωματώνει ήχους από τη λαϊκή πορτογαλλική μουσική, την κλασσική μουσική ακόμα και την βραζιλιάνικη μουσική.

1. To τραγούδι O Pastor από τον δίσκο τους Existir (1990)


2. Το τραγούδι A Praia do Mar από τον δίσκο τους O Paraiso (1997)
Tι να πει ένα ευχαριστώ...ακουμπάς την ψυχή μου τώρα :hug:
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εκπληκτικά τραγούδια,ξεχωρίζω το πρώτο εννοείται που είναι και το πιό γνωστό..και τα βίντεο πολύ ωραία! galat μας ταξιδεύεις πάλι!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Tι να πει ένα ευχαριστώ...ακουμπάς την ψυχή μου τώρα :hug:
Αφού σου αρέσουν τόσο πολύ τα fado, άκου και δύο κλασσικούς τραγουδιστές του :

1. Alfrendo Merceneiro στο πολύ γνωστό A Casa de Mariquinhas


2. Carlos do Carmo στο Os Putos

 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εδώ κανονικά έπρεπε να ακουστεί μουσική από το Πράσινο Ακρωτήρι, που είναι τόσο επηρρεασμένη από τα fado. Όμως αλλάζουμε ήπειρο και θα μας φύγουμε θεματολογικά (χα, χα, χα...)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μιας και πιάσαμε τα υπέροχα Φάντος να πάμε λίγο παρακάτω. Ισπανία αλλά.......
Γκραν Κανάρια και Nestor Alamo. Ένας σπουδαίος συνθέτης του νησιού σε μια μουσική σχεδόν άγνωστη εδώ.
Ας ακούσουμε τον "Εθνικό Ύμνο" (τρόπος του λέγεις λόγω της δημοφιλίας του) του νησιού
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οι Sabandeños, ένα γκρουπ από την Τενερίφη, ξεκίνησαν τη μουσική τους πορεία το 1966. Έχουν ηχογραφήσει περισσότερους από 50 δίσκους και έχουν κάνει περιοδείες σε πολλές χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής. Στα τραγούδια τους αναμιγνύουν διαφορετικούς ρυθμούς της Λατινοαμερικάνικης Μουσικής με παραδοσιακές μουσικές της πατρίδας τους. Στις εμφανίσεις τους συχνά φοράνε την παραδοσιακή κάπα που φοράνε οι αγρότες της Τενερίφης (Manta esperancera).


 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Οι Sabandeños, ένα γκρουπ από την Τενερίφη, ξεκίνησαν τη μουσική τους πορεία το 1966. Έχουν ηχογραφήσει περισσότερους από 50 δίσκους και έχουν κάνει περιοδείες σε πολλές χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής. Στα τραγούδια τους αναμιγνύουν διαφορετικούς ρυθμούς της Λατινοαμερικάνικης Μουσικής με παραδοσιακές μουσικές της πατρίδας τους. Στις εμφανίσεις τους συχνά φοράνε την παραδοσιακή κάπα που φοράνε οι αγρότες της Τενερίφης (Manta esperancera).
Τον ήχο αυτόν τον λατρεύω. Πολύ συχνά ακούω τα CD που έφερα από τη LAS PALMAS το 1999. Ειδικά το 2 βίντεο με γύρισε 11 χρόνια πίσω. Ήταν Κυριακή πρωί που παρακολουθήσαμε στο αίθριο (Patio νομίζω πως το λένε οι Ισπανοί) ενός κέντρου λαϊκής τέχνης τη συναυλία ενός ντόπιου συγκροτήματος. Πολύ όμορφη ανάμνηση. Μπορείτε να δείτε μια φωτογραφία από εκείνη τη συναυλία εδώ

DIMOS FIOTAKIS


 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εσείς επιμένετε μεσογειακά και κεντροευρωπαϊκά, εγώ θα σας ταξιδεψω στο φινλανδικό βορρά.
Πολλά λέγονται για το πανηγυράκι της Γιουριβίζιον και ομολογουμένως θα ήτο ανοσιούργημα να αναρτηθούν εδώ τραγούδια του διαγωνισμού :shock::shock:, εντούτοις πολύ λίγα γνωρίζουμε για καλλιτέχνες που μετέχουν στον διαγωνισμό και οι οποίοι στις χώρες τους έχουν αξιόλογη καριέρα.
Το ντουέτο λοιπόν από την Φινλανδία Kuunkuiskaajat (Ψιθυριστές του φεγγαριού),που είναι η φετινή συμμετοχή της χώρας αν και νέο στο μουσικό στερέωμα της χώρας τους, δίνουν πολύ ενδιαφέροντα δείγματα, καθώς συνδυάζουν μουσικά ακούσματα της φολκ φινλανδικής μουσικής, ήχους των ρομά μέχρι και αργεντίνικο τάνγκο!! Ενδιαφέρουσα πρόταση και πολύ μελωδική. Το πρώτο τραγούδι είναι ύμνος του 1900.
Ο διαγωνισμός είναι ότι είναι, αλλά οι καλλιτέχνες ατομικά έχουν κάτι περισσότερο να μας πουν...



 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.201
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom