Κάνουμε Origami ?

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Φοβερό έτσι? Να κάνω μια ερώτηση? Θα βαπτίσω το "αβάπτιστο" τον Ιούνιο και λέω να φτιάξω μόνη μου τα προσκλητήρια.
Σκέφτηκα λοιπόν να βρώ ένα όμορφο σχέδιο και να το χρησημοποιήσω ως προσκλητήριο.Γίνεται?
Πιστεύω πως ναι, γίνεται... Επειδή μου αρέσουν υπερβολικά οι κατασκευές και έχω κάποια "πατρόν" για προσκλητήρια, αν σε ενδιαφέρει στείλε μου π.μ να σου πω τι ακριβώς έχω μήπως και σε ενδιαφέρει κάτι. :lol:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φοβερό έτσι? Να κάνω μια ερώτηση? Θα βαπτίσω το "αβάπτιστο" τον Ιούνιο και λέω να φτιάξω μόνη μου τα προσκλητήρια.
Σκέφτηκα λοιπόν να βρώ ένα όμορφο σχέδιο και να το χρησημοποιήσω ως προσκλητήριο.Γίνεται?
Νομίζω ναι...για δες εδώ#13 (permalink τι λέει η varsa...:)

Άντε με το καλό η βάφτιση και περιμένουμε φωτο, βεβαίως...;)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Για όλους τους φίλους του origami, έχω ένα όμορφο δώρο. Θυμάστε τον δράκο που σας είχα παρουσιάσει στο ... καλά δεν θυμάμαι σε ποιο post, κάπου εδώ μέσα είναι!! Λοιπόν σας επισυνάπτω το pdf με οδηγίες για να το φτιάξετε κι εσείς!

Υ.Γ. Για να δώσω το επόμενο origami pdf, θα πρέπει να μου αποσταλούν φωτογραφίες από τουλάχιστον δύο χρήστες με την πετυχημένη (πάντα) απόπειρά τους!!:bleh::bleh:
 

Attachments

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για όλους τους φίλους του origami, έχω ένα όμορφο δώρο. Θυμάστε τον δράκο που σας είχα παρουσιάσει στο ... καλά δεν θυμάμαι σε ποιο post, κάπου εδώ μέσα είναι!! Λοιπόν σας επισυνάπτω το pdf με οδηγίες για να το φτιάξετε κι εσείς!

Υ.Γ. Για να δώσω το επόμενο origami pdf, θα πρέπει να μου αποσταλούν φωτογραφίες από τουλάχιστον δύο χρήστες με την πετυχημένη (πάντα) απόπειρά τους!!:bleh::bleh:
Κατ΄αρχήν, ευχαριστούμε για το δωράκι :D

Αλλά δεν θα μου κολλήσεις και αυτό το χούι...:bleh: μου φτάνει η ιντερνετίαση...:haha: και η ιαπωνίαση...:bleh:...
το διαγώνισμα να το βάλεις στους άλλους, που ξέρουν...:bleh::haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
<Επίδειξη & εργαστήριο origami>

Η Πρεσβεία της Ιαπωνίας οργανώνει διήμερο αφιερωμένο στο origami (παραδοσιακή ιαπωνική τέχνη διπλώματος χαρτιού) με επίδειξη και εργαστήριο από την κ. Sonoko Fujii, origami master, τη Δευτέρα 31 Μαϊου και την Τετάρτη 2 Ιουνίου, στην Αίθουσα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων της Πρεσβείας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Δευτέρα 31 Μαϊου: 18.30 - 20.00 (απόγευμα)
Τετάρτη 2 Ιουνίου: 11.00 - 12.30 (πρωί) & 18.30 - 20.00 (απόγευμα).


Πληροφορίες-Κρατήσεις:
210 670 9919, 210 670 9902(καθημερινά 09.00-17.00)

πηγή : Embassy of Japan in Greece
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και βέβαια την αλώσαμε...την Πρεσβεία :D

Η πρώτη μας επαφή με το origami, είναι γεγονός !;) Επιδοθήκαμε με μεγάλη προσοχή στις σχετικές κατασκευές...τα πρώτα τρία τέταρτα, όλα ήταν κατανοητά και τα καταφέρναμε...:), μετά το πήγε γρήγορα η origami master και χάσαμε τη μπάλα...:bleh:
Το σεμινάριο εξελίχθηκε σε παιδική χαρά...:haha: και περάσαμε τόσο ωραία, ώστε να ξαναδηλώσουμε συμμετοχή, στο επόμενο...:clap:
Σχετικές φωτο, ανεβάσαμε στο γκρουπ, να πάρετε μια ιδέα...από τα καλλιτεχνήματά μας...:haha:

Θα συσκεφθούμε...:bleh: αν θα ανεβάσουμε και φωτο της ομάδας...:D
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Βρε τρελοκομεία,έφτασε η χάρη σας και στην Ιαπωνική πρεσβεία?
Δεν πιστεύω να σας απαγόρεψαν την είσοδο στη χώρα?:haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.828
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Και βέβαια την αλώσαμε...την Πρεσβεία :D
......
Θα συσκεφθούμε...:bleh: αν θα ανεβάσουμε και φωτο της ομάδας...:D
Περιμένοντας έξω από την Πρεσβεία,
τα συναισθήματα εναλλασόμενα : :D :( :shock: :D

Kατά την αναμονή μας τι έμαθα/είδα :

- Oι Γιαπωνέζοι δεν έχουν και δεν προφέρουν το "Λ"....
(δεν λέω πως έτυχε και το έμαθα....:roll: :haha:... )
- Η Ιαπωνόπληκτη Pandora μας τέτοιο σφύξιμο στο στομάχι δεν είχε , (νομίζω) ούτε όταν κυοφορούσε :haha: (θα μπούμε δεν θα μπουμε...)
Παιδιά την συγκρατήσαμε να μην φιλήσει το χώμα του γκαζόν, μπαίνοντας στη Πρεσβεία.....:lol:
- Ο άντρας της παρέας μας, είναι πολύ υπομονετικός και αισιόδοξος :lol:

Βουρ λοιπόν μέσα στη παρουσίαση :

Αγχολυτικό το origami, πολύ ενδιαφέρον και δημιουργικό :clap:.
Πολύ με άρεσε :clap:
..... αρκεί έναν υπνάκο να τον έχεις πάρει πριν στο σπιτάκι σου ....

Καλά ξεκίνησα με το καπελάκι το γιαπωνέζικο, μετά το ψαράκι και τέλος την εκκλησία.
Εκεί στο πουλί γερανός, άρχισα να παραδίδω το πνεύμα και τη διάθεση.....χασμουριόμουν σαν λιοντάρι ατελείωτα..... :haha:
(Δεν έφταιγε η παρουσίαση, αλλά η ώρα αυτής.... )
Ευτυχώς, δεν έπεσα από την καρέκλα .... (στο τσάκ ήμουν.:haha:)
Εβλεπα και κάποιον Ελληνογιαπωνεζούλη δικό μας παιδί, να βρίσκεται σε παρόμοια φάση και ήλθε και έδεσε το γλυκό ....

(το τι γέλιο ρίξαμε δεν περιγράφεται..... χωρίς να υπερβάλλουμε....) :D

Αποχωρήσαμε κατά τις 8.15.....

Εεεε τα άλλα δεν τα μαρτυράω...... :haha:

Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι αυτή η παρέα πολύ με κουράζει... (να πέφτεις για ύπνο 3.30 και να ξυπνάς για δουλειά στις 6, είναι πολύ βάρβαρο :haha:)

Αντε και στις επόμενες ταλαιπώριες....:clap:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλά ξεκίνησα με το καπελάκι το γιαπωνέζικο, μετά το ψαράκι και τέλος την εκκλησία.
Εκεί στο πουλί γερανός, άρχισα να παραδίδω το πνεύμα και τη διάθεση.....χασμουριόμουν σαν λιοντάρι ατελείωτα..... :haha:
(Δεν έφταιγε η παρουσίαση, αλλά η ώρα αυτής.... )
Ευτυχώς, δεν έπεσα από την καρέκλα .... (στο τσάκ ήμουν.:haha:)
Φτιάξαμε και μια "φωτογραφική μηχανή" :lol: Την πρόλαβες ή θα επαναλάβεις την τάξη;:bleh::haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.828
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Φτιάξαμε και μια "φωτογραφική μηχανή" :lol: Την πρόλαβες ή θα επαναλάβεις την τάξη;:bleh::haha:
Πότε έγινε αυτό ?... μάλλον ανάμεσα στο 23ο & 24ο χασμουρητό :haha:....
ξανά ντροπή μου....
μπα ματιασμένη θα μουν....:haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Πολύ ωφέλιμες οι πληροφορίες σας, να ξέρω, αν την επόμενη φορά που θα πάτε έρθω μαζί σας, θα φροντίσω να έχω κάνει μια ένεση καφεΐνης πριν, γιατί και εγώ μια τάση προς το γλάρωμα την έχω.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.201
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom