ΗΠΑ Θωμά είσαι σπίτι???....

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αμερικανοποιημενα και καταληψη απο τουριστεs και ολα αυτα 10 χρονια πριν? Τι να γινεται σημερα αραγε..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
επειδη η φιλη που με φιλοξενησε μενει μονιμα εκει και μιλαμε τακτικα στο τηλεφωνο ξερω οτι το ιδιο γινεται και τωρα.Το καλο ειναι οτι οι Αμερικανοι ενδιαφερονται μονο για τα παραλια και η ενδοχωρα μενει
σχετικα αθικτη.Η δε φυση ευτυχως παραμενει τελεια γιατι οσο και να κουρευουν τα γκαζον !!! μετα μια εβδομαδα τα τροπικα φυτα λογω βροχων μεγαλωνουν τοσο γρηγορα και παιρνουν .... την εκδικηση τους.
Ειχα την τυχη λογω φιλοξενιας να παω σε παραλιες παρθενες που οι τουριστες ουτε ξερουν που βρισκονται.Για κολυμπι κλασσικο ουτε λογος.Ο Ειρηνικος δεν παιζει!!! Πλατσουρισμα ακρη-ακρη...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί όχι κολύμπι στον ειρηνικό;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλο μηνα και συγχαρητηρια για ολη τη δουλεια που εχεις κανει για αυτο το forum.Να εισαι καλα και σου ευχομαι πολλα ταξιδια. Οσο για το κολυμπι στη Χαβαη, ειναι τοση η δυναμη του Ειρηνικου που ενω ειναι ιδανικη για σερφερς οταν μπεις στη θαλασσα σε ριχνει κατω!!!! και μιλαμε για μερες χωρις κυμα!!!Σε ορισμενα σημεια οπως στη Κονα εχουν φτειαξει τσιμεντενιους μωλους να κοβει τη δυναμη του νερου
αλλα εκει δεν λεει για μπανιο . Ο δικος μας Αλιμος !!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο που λεει η KIKI αφορα πολυ συγκεκριμενεs παραλιεs. Δουλευω με καποιον που εζησε 20 χρονια στιs ΗΠΑ και επισκεφτηκε τη Χαβαη μερικεs φορεs. Μου διηγηθηκε λοιπον μια ιστορια οπου ειχε επισκεφτει μια παραλια με ναυαγοσωστη στην ακτη , νομιζω στο Oahu island. Οταν μπηκε στη θαλασσα , ξανοιχτηκε λιγο στα βαθια αφου το κυμα ηταν πολυ μικρο και με εκπληξη ειδε τον ναυαγoσωστη με τη σανιδα να τον πλησιαζει και να τον ρωταει αν εχει προβλημα. Ο συναδελφοs παραξενευτηκε και του ειπε οχι φυσικα. Οταν μετα απο ωρα προσπαθησε να βγει , ηταν αδυνατο απο το δυνατο ρευμα, μεχρι που φωναξε τον ναυαγοσωστη σε βοηθεια να τον τραβηξει εξω.:lol:
Γενικα η Χαβαη εχει απο τιs ωραιοτερεs παραλιεs για κολυμπι και σνορκελινγκ, καποιεs εχουν δυνατα ρευματα βεβαια , αλλα οχι και να παs στη Χαβαη και να μεινειs απ'εξω να κοιταs μονο.
Εγω εδω δε θα εμενα εξω με τιποτα..
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χμ..να πω για τιs δυο φωτο οτι η πρωτη ειναι η Hapuna beach απο το Big island και η 2η ειναι για πολλουs η καλυτερη παραλια των νησιων η Lanikai beach του Oahu , η οποια εχει πολυ ηρεμα νερα αφου προστατευεται απο υφαλο στα ανοιχτα. Lanikai beach σημαινει παραδεισενια νερα
Φυσικα και ρευματα υπαρχουν σε καποιεs παραλιεs, και κυματα τρομερα υπαρχουν και φυσαει ανα περιοχεs..γι'αυτο και το μεροs ειναι ο παραδεισοs των σερφερs , αλλα επισηs πολλεs παραλιεs στη Χαβαη εχουν υφαλο που κανει το κολυμπι απολαυση.

KIKI ησουν τυχερη που ειχεs καποιον που μενει εκει να σε ξεναγησει σε μερη που δεν πανε οι τουριστεs :). Θα μπορουσεs αραγε να μαs γραψειs ενα aloha travelstory?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ειμαι ψιλοασχετη απο κομπιουτερ. Πως μπαινεις για να γραψεις ιστορια¨? Αν καποιος μου γραψει αναλυτικα τι κουμπια να πατησω ισως τα καταφερω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες, και με εικόνες, ΕΔΩ.

Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα σε κάποιο βήμα, επικοινώνησε με κάποιον από τους συντονιστές να σε βοηθήσουν. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ΚΙΚΙ κι εγω δεν ειμαι expert στα πισι , αλλα ειλικρινα δεν ειναι δυσκολο να γραψειs μια ιστορια που θα θελαμε πολλοι να τη διαβασουμε και να ταξιδεψουμε σε μακρινα νησια :).
Αν τα βρειs δυσκολα , μην αποθαρρυνθειs..ζητα βοηθεια :) , περιμενω με αγωνια!
Αληθεια σου κρεμασαν leis στο λαιμο οταν εφτασεs?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εννοειται οτι η φιλη μου με περιμενε με leis !! Φανταστικα λουλουδια με φοβερο αρωμα. Εσενα που σου αρεσουν οι τροπικοι μυρισε το αρωμα paradise - Estee Lauder . Με τρελλαινει ,νομιζω οτι βρισκομαι σε αυτα τα μερη οταν το μυριζω.....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα το δοκιμασω το αρωμα Κiki.
Μια που ειπαμε για leis , σε εναμιση μηνα περιπου στο νησι Λαναι , γινεται το ετησιο φεστιβαλ ανανα στο παρκο Dole , εδω που φυτεφτηκε πριν χρονια ο πρωτοs αναναs απο τον James Dole.Ειμαστε καλεσμενοι ολοι :D να δοκιμασουμε ντοπιεs Χαβανεζικεs νοστιμιεs και να μυηθουμε στην κατασκευη των leis.Αχ και να'χα ενα εισιτηριο :lol:
 

MARI

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Montenegro-Kroatia
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΤΟΥΜΠΑΙ-ΚΙΝΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ
Πληροφορίες για Χαβάη Γαμήλιο Ταξίδι τον Αύγουστο ?

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι Χαβάη είναι σύμπλεγμα νησιών και όχι ένα νησί.
Πρωτεύουσα είναι η Χονολουλού που βρίσκεται ηστο νησί Οάχου το οποίο είναι μετριότατο.
Η καλύτερη μάλλον περίπτωση είναι το Μάουι που έχει πρωτεύουσα το Καχουλούι και την φημισμένη makena beach...Καλύτερη εποχή για επίσκεψη είναι Φλεβάρης - Μάρτης και Οκτώβρης- Νοέμβρης...
Να σημειώσω εδώ ότι Χαβάη δεν έχω πάει και οι πληροφορίες που ανέφερα είναι από κάποιον που πρόσφατα επισκέφτηκε τα νησιά της Χαβάης...

Τα αεροπορικά εισιτήρια από ΑΤΗ για LAX παίζουν από 650 έως 850 ευρώ. Σε αυτά πρέπει να προσθέσεις κανένα 200αρι από LAX σε Χονολουλού. Καλύτερη περίπτωση είναι να κλείσεις μέσω internet από expedia μια εκδρομή από LAX για Χαβάη...
Μηπως έχετε κατα νού κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο που να διοργανώνει γαμήλια ταξίδια για μεμονωμένους για Χαβάη ? Έχω δει Cosmorama αλλά κάνει κρουαζιέρες με επίσκεψη στα νησιά κι όχι διαμονή εκεί ..... Αυτό το LAX τι είναι? :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.187
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom