Εκστρατεία «Άρνησης» στον αντικαπνιστικό νόμο ξεκινούν επιχειρηματίες

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Την άρνησή του να συμμορφωθούν με τον νέο νόμο περί απαγόρευσης του καπνίσματος εξέφρασε το συντονιστικό επαγγελματιών μπαρ, καφέ και εστιατορίων.

Παράλληλα με το ενδιαφέρον του κόσμου, υπάρχουν και οι αντιδράσεις των επαγγελματιών. Το συντονιστικό επαγγελματιών μπαρ, καφέ και εστιατορίων ζητά τη συμεμτοχή των ιδιοκτητών καταστημάτων στην εκστρατεία «"άρνηση" για να καταστεί ο νόμος ανενεργός». Η εκστρατεία υποστηρίζει ότι οι περισσότεροι πελάτες στα καφέ και μπαρ είναι καπνιστές, σε ποσοστό μάλιστα που φτάνει το 95% και προβλέπει ότι η κίνηση θα μειωθεί ακόμη και κατά 90%.

Τα στοιχεία αυτά παραθέτει ο εκπρόσωπος του συντονιστικού, Δημήτρης Αρβανίτης στο πρακτορείο ΑΠΕ-ΜΠΕ, επικαλούμενος την εμπειρία των καταστημάτων από την περσινή εφαρμογή του νόμου. Ο ίδιος επεσήμανε ότι σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα της MRB, που έγινε για λογαριασμό της Ένωσης Επαγγελματιών Καπνοπωλών Περιπτερούχων τέως Διοικήσεως Πρωτευούσης, ένας στους τρεις καπνιστές απαντά ότι, αν απαγορευθεί πλήρως το κάπνισμα στα εστιατόρια και τους υπόλοιπους χώρους διασκέδασης, θα βγαίνει λιγότερο.

Από τους ερωτηθέντες, το 75 % δήλωσαν ότι συμφωνούν με το να διατηρηθούν ξεχωριστοί και ειδικά διαμορφωμένοι χώροι για καπνιστές σε καφέ, εστιατόρια.

Η εκστρατεία προτείνει στα καταστήματα να αναρτίσουν αφίσα, με την οποία θα δηλώνουν την «άρνησή» τους να συμμορφωθούν στον νόμο, δεν θα μαζέψουν τα τασάκια από τα τραπέζια και θα συνεχίσουν να επιτρέπουν στους πελάτες τους να καπνίζουν, ο καθένας, με δική του ευθύνη.

ολόκληρο το άρθρο : Εκστρατεία "Άρνησης" στον αντικαπνιστικό νόμο ξεκινούν επιχειρηματίες | Eλλάδα | Ελευθεροτυπία
.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Φανταστητε καφετερια χωρις καπνισμα.
Ποιος θα παει?
Θα πεσει πολυ λουκετο λεμε.

Καλα κανουν και αντιδρουν.:clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φανταστητε καφετερια χωρις καπνισμα.
Ποιος θα παει?
Θα πεσει πολυ λουκετο λεμε.
όπως έγινε στην Τουρκία?

Στο Ταξίμ και στο Νισάντασι, στο κέντρο της Πόλης, η πλειοψηφία των μαγαζιών εφαρμόζει τον νόμο. Σύμφωνα με την ΠΟΥ το 90% εφαρμόζει τον νόμο...
σύμφωνα με στοιχεία της Επαρχιακής Διεύθυνσης Υγείας Κωνσταντινούπολης σε όλη τη χώρα έκλεισαν τρεις χιλιάδες καφενεία αλλά άνοιξαν επτά χιλιάδες καινούργια. Επομένως ο κλάδος δεν έχει πάθει ζημιά.
TA NEA On-line - Εσβησαν οι ναργιλέδες  
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.953
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η εκστρατεία υποστηρίζει ότι οι περισσότεροι πελάτες στα καφέ και μπαρ είναι καπνιστές, σε ποσοστό μάλιστα που φτάνει το 95% και προβλέπει ότι η κίνηση θα μειωθεί ακόμη και κατά 90%.

Εξωπραγματικά τα βρίσκω τα νούμερα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
υποστηρίζει ότι οι περισσότεροι πελάτες στα καφέ και μπαρ είναι καπνιστές, σε ποσοστό μάλιστα που φτάνει το 95% και προβλέπει ότι η κίνηση θα μειωθεί ακόμη και κατά 90%. Τα στοιχεία αυτά παραθέτει ο εκπρόσωπος του συντονιστικού, Δημήτρης Αρβανίτης στο πρακτορείο ΑΠΕ-ΜΠΕ, επικαλούμενος την εμπειρία των καταστημάτων από την περσινή εφαρμογή του νόμου.
Ευχαριστούμε Pandora για την παράθεση αλλά ο κυρ Δημήτρης δεν μας τα λέει καλά... Λες και δεν κυκλοφορούσαμε ως τώρα σε καφετέριες, θέλει να μας πείσει ότι μόλις ένας στου είκοσι δεν καπνίζανε στα μπαρ! Καλά μάτια δεν έχουμε? Δεν βλέπουμε ότι αυτό το ποσοστό είναι μια πρόχειροπεταμένη μπαρούφα? Θα μειωθεί κατά 90%?? Θα σου μιλήσω για μια δύσκολη χώρα, την Ουκρανία στην οποία στα μπαρ της γίνεται το έλα να δεις και όλοι οι καπνιστές καπνίζουν στο μπαλκόνι. Θα σου πω για τα club στην Κύπρο τα οποία παραμένουν γεμάτα με όλους τους καπνιστές έξω (ξέρεις τι όμορφα είναι για εμένα που δεν καπνίζω να μπαίνω σε club και να μην βγαίνω βραχνιασμένος και δακρυσμένος απ' το τσιγάρο και στην ουσία να μην αναγκάζομαι να κάνω εκπτώσεις στην διασκέδασή μου?) (αναφέρομαι σε εσένα μόνο και μόνο επείδη μας ενημέρωσες;))

Ο ίδιος επεσήμανε ότι σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα της MRB, που έγινε για λογαριασμό της Ένωσης Επαγγελματιών Καπνοπωλών Περιπτερούχων τέως Διοικήσεως Πρωτευούσης, ένας στους τρεις καπνιστές απαντά ότι, αν απαγορευθεί πλήρως το κάπνισμα στα εστιατόρια και τους υπόλοιπους χώρους διασκέδασης, θα βγαίνει λιγότερο.

Από τους ερωτηθέντες, το 75 % δήλωσαν ότι συμφωνούν με το να διατηρηθούν ξεχωριστοί και ειδικά διαμορφωμένοι χώροι για καπνιστές σε καφέ, εστιατόρια.
Αυτό μου θυμίζει τα εξής αποφθέγματα: "Μπορεί τα γκάλοπ να φτιάχνονται από επαγγελματίες, αλλά δυστυχώς όσοι συμμετέχουν σε αυτά είναι συνήθως ερασιτέχνες" και " Το κάπνισμα είναι ένας από τους κυριότερους λόγους στατιστικής"
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Αν σταματούσαν να σερβίρουν και "μπόμπες" στα μπάρ ..θα έδινα και λίγο δικιο στους καταστηματάρχες αλλα τα θέλουν όλα δικά τους...
θέλουν και τους καπνιστές, θέλουν και να τους ξεκάνουν ολοσχερώς με τα καμμένα λάδια που σερβίρουν..:cool:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστούμε Pandora για την παράθεση αλλά ο κυρ Δημήτρης δεν μας τα λέει καλά... Λες και δεν κυκλοφορούσαμε ως τώρα σε καφετέριες, θέλει να μας πείσει ότι μόλις ένας στου είκοσι δεν καπνίζανε στα μπαρ! Καλά μάτια δεν έχουμε? Δεν βλέπουμε ότι αυτό το ποσοστό είναι μια πρόχειροπεταμένη μπαρούφα? Θα μειωθεί κατά 90%?? Θα σου μιλήσω για μια δύσκολη χώρα, την Ουκρανία στην οποία στα μπαρ της γίνεται το έλα να δεις και όλοι οι καπνιστές καπνίζουν στο μπαλκόνι. Θα σου πω για τα club στην Κύπρο τα οποία παραμένουν γεμάτα με όλους τους καπνιστές έξω (ξέρεις τι όμορφα είναι για εμένα που δεν καπνίζω να μπαίνω σε club και να μην βγαίνω βραχνιασμένος και δακρυσμένος απ' το τσιγάρο και στην ουσία να μην αναγκάζομαι να κάνω εκπτώσεις στην διασκέδασή μου?) (αναφέρομαι σε εσένα μόνο και μόνο επείδη μας ενημέρωσες;))
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου ούτε όσον αφορά τα φουσκωμένα ποσοστά ούτε στην ανάγκη σου να διασκεδάσεις σε καθαρό περιβάλλον !
Συμφωνώ απόλυτα και στην ανάγκη σου να εργάζεσαι σε καθαρό περιβάλλον...
Διαφωνώ όμως με το νομοθέτη, που ενώ υπήρχε "καθαρή" λύση (στο θέμα της εστίασης και της διασκέδασης, αναφέρομαι) προτίμησε την άλλη άκρη...
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη δίνεται η δυνατότητα στον κάθε καταστηματάρχη καφέ, εστιατορίου ή μπαρ, να χαρακτηρίζει το χώρο του για καπνιστές ή μη...Κάτι που εφαρμόζεται με απόλυτη επιτυχία αλλού π.χ. στην Καταλωνία και μου φάνηκε εντελώς "δημοκρατικό" και με σεβασμό απέναντι στον καθένα μας...
Ούτε καν στο ευρωκοινοβούλιο δεν μπόρεσε να περάσει η απόλυτη κατάργηση του καπνίσματος, στους κλειστούς χώρους...
Αλλά εδώ, όπως πάντα, είμαστε των άκρων...:mad:
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Αν και δεν καπνίζω, συμφωνώ κι εγώ ότι η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος στους χώρους διασκέδασης είναι φασιστική και ηλίθια. Και δε με ενδιαφέρει σε ποιές άλλες χώρες εφαρμόζεται, είναι ΠΑΝΤΟΥ φασιστική και ηλίθια. Φυσικά και θα έπρεπε ο κάθε καταστηματάρχης να επιλέγει αν το μαγαζί του θα είναι καπνιστών ή όχι.

Φυσικά αυτό δεν απαλλάσσει των κατηγοριών ηλιθιότητας και τους καταστηματάρχες, οι οποίοι τόσα χρόνια τώρα δε φρόντισαν να έχουν φτιάξει μαγαζιά μη καπνιζόντων και έτσι χάνουν ένα τεράστιο αριθμό πελατών.Εγώ προσωπικά έκοψα το Half Note επειδή δεν αντεχόταν η κάπνα, και δεν πρόκειται να ξαναπάω χειμώνα για φαγητό σε εστιατόριο που καπνίζουν. Όταν έκανα tango είχα κόψει τις μιλόνγκες για τον ίδιο λόγο, η καπνίλα δεν παιζόταν. Στο εξωτερικό υπάρχουν τεράστιοι χώροι για χορό στους οποίους απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα. Εδώ πας σε ένα ballroom και όταν γυρνάς μυρίζει καπνίλα όλο το σπίτι για τρεις μέρες. Τουλάχιστον τώρα θα ξανασκεφτώ τη λέξη "jazz bar" χωρίς να μου έρχεται στο μυαλό αυτομάτως και η λέξη "aerolin".
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν και δεν καπνίζω, συμφωνώ κι εγώ ότι η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος στους χώρους διασκέδασης είναι φασιστική και ηλίθια. Και δε με ενδιαφέρει σε ποιές άλλες χώρες εφαρμόζεται, είναι ΠΑΝΤΟΥ φασιστική και ηλίθια. Φυσικά και θα έπρεπε ο κάθε καταστηματάρχης να επιλέγει αν το μαγαζί του θα είναι καπνιστών ή όχι.
Μια χαρά είναι η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος...Δεν άκουσα τόσα χρόνια που καπνίζαν όλοι παντού να μιλάει κανείς για φασισμό και ηλιθιότητα, ποιος ο λόγος τώρα;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μια χαρά είναι η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος...Δεν άκουσα τόσα χρόνια που καπνίζαν όλοι παντού να μιλάει κανείς για φασισμό και ηλιθιότητα, ποιος ο λόγος τώρα;
Ακριβώς. Όχι άλλο ντουμάνιασμα.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Μια χαρά είναι η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος...Δεν άκουσα τόσα χρόνια που καπνίζαν όλοι παντού να μιλάει κανείς για φασισμό και ηλιθιότητα, ποιος ο λόγος τώρα;

Το ότι δεν μιλούσε κανείς πριν είναι εξίσου ηλίθιο και φασιστικό με αυτό που γίνεται τώρα. Δεν μιλάμε για μέρη που κάποιος δεν έχει επιλογή αν θα τα επισκεφτεί ή όχι (σχολεία, νοσοκομεία, δημόσιες υπηρεσίες, σταθμούς κτλ). Εκεί φυσικά και πρέπει να απαγορεύεται πλήρως το κάπνισμα. Αλλά το να απαγορεύεις σε ομάδες ενηλίκων καπνιστών να συγκεντρωθούν σε ένα μαγαζί όπου να μπορούν να καπνίσουν ένα προϊόν που νόμιμα πωλείται από το κράτος, αυτό είναι και ηλίθιο και φασιστικό. Αν π.χ. εγώ είμαι καπνιστής και επιλέγω να ανεχτώ τον καπνό των άλλων μαζί με τον δικό μου στον χώρο διασκέδασής μου, το να μου το απαγορεύει το κράτος είναι εξίσου ηλίθιο με το να απαγορέψει π.χ. την κατανάλωση αλκοόλ στους δημόσιους χώρους.

Απλη λογική έλειπε πριν, απλή λογική λείπει και τώρα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Αλλά το να απαγορεύεις σε ομάδες ενηλίκων καπνιστών να συγκεντρωθούν σε ένα μαγαζί όπου να μπορούν να καπνίσουν ένα προϊόν που νόμιμα πωλείται από το κράτος, αυτό είναι και ηλίθιο και φασιστικό. Αν π.χ. εγώ είμαι καπνιστής και επιλέγω να ανεχτώ τον καπνό των άλλων μαζί με τον δικό μου στον χώρο διασκέδασής μου, το να μου το απαγορεύει το κράτος είναι εξίσου ηλίθιο με το να απαγορέψει π.χ. την κατανάλωση αλκοόλ στους δημόσιους χώρους.

Απλη λογική έλειπε πριν, απλή λογική λείπει και τώρα...
A ρε mic τοχω καταλάβει οτι εισαι wide minded!!
αυτο λέμε χρόνια τώρα..ας πανε οι νερόβραστοι (πλάκα) χωρις το aerolin τους να απολαύσουν την σουμάδα τους οπου γουστάρουνε και τα χαμένα κορμιά ας έχουνε το χώρο τους να φυσούνε στην μούρη του άλλου...
Πάντως μεταξύ μας τα καλύτερα πάρτυ ,μουράτες μουσικές και πραγματική διασκέδαση έχουν γίνει σε σκοτεινά καταγώγια και με καπνό να μην βλέπεις μπροστά σου .. :D..εκεί δεν κοιτάς την φράτζα να μη χαλάσει και την φίρμα στα ρούχα..ουτε σκεφτεσαι τα πνευμονια σου..
καλά εντάξει...
για να τελειώσω.. άν δεν κάνουν χώρους για τα ρεμάλια δεν ξαναβγαίνω απο το σπίτι μου..έχω πλούσια και ψαγμένη δισκογραφία και καλώ οποιον θέλει να έρθει τα...σπάσομε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.949
Μέλη
38.986
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom