Διακοπες στο νομο Λασιθιου?

ΣταύροςΚ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Στο Google maps πάντως που τσέκαρα την παραλία Αμουδάρα που έχω δίπλα φαίνεται πολύ καλή.Γενικά διάβασα και άλλα threads και μπορώ να πω ότι δεν είμαι ο κλασικός τουρίστας που θα μπει σε καράβια για να πάει κάπου, ή θα περπατήσει χιλιόμετρα.Χιλιόμετρα κάνω πολλά περπατώντας κάθε μέρα αλλά εκεί θέλω να πάω για ξεκούραση, καλό φαγητό και πολλά μπάνια.
Επίσης δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα αρχαία.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα αλλά ωραίες παραλίες θα έχεις πολλές εκεί τριγύρω. Όπως προαναφέρθηκε το Βούλισμα είναι μια από αυτές, επίσης η Κολοκύθα εξαιρετική αλλά θέλει και περπάτημα οπότε δεν συμβαδίζει με τα θέλω σου. Τώρα για παραλίες ξενοδοχείων αγαπημένη μου αυτή του ξενοδοχείου kakos bay στην Ιεράπετρα. 20 λεπτά από εκεί που θα μένεις. Με πολύ καλό φαγητό από πάνω στην ταβέρνα επίσης. Τέλος οι καλύτερες παραλίες του Λασιθίου, ίσως και της Κρήτης είναι στη Σητεία και δεν εννοώ το Βάι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.697
Likes
12.582
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα!
Θέλω να οργανώσω διακοπές στο Λασίθι. Η άφιξη και η επιστροφή θα είναι από αεροδρόμιο Σητείας και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Οι μέρες είναι 12 περίπου.
Το θέμα που με καίει αυτή τη στιγμή είναι που να κλείσω και πως να σπάσω τις διαμονές. Χοντρικά σκέφτομαι τις μισές ανατολικά και τις μισές νότια, κρατώντας τις 2 τελευταίες για Σητεία. Το σκέφτομαι σωστά;
α) Από ανατολικά έχω κοιτάξει για Κάτω Ζάκρο και Ξερόκαμπο. Που θα προτείνατε εσείς; Έχω βρει ένα ωραίο κατάλυμα στη Κάτω Ζάκρο, αλλά διαβάζω στο φόρουμ ότι οι παραλίες στον Ξερόκαμπο είναι καλύτερες.
β) Για νότια θέλω βοήθεια. Κοιτάω από Ιεράπετρα μέχρι Μακρύγυαλο. Αλλά που;
Περιμένω τις συμβουλές σας.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
125
Likes
472
Καλημέρα!
Θέλω να οργανώσω διακοπές στο Λασίθι. Η άφιξη και η επιστροφή θα είναι από αεροδρόμιο Σητείας και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Οι μέρες είναι 12 περίπου.
Το θέμα που με καίει αυτή τη στιγμή είναι που να κλείσω και πως να σπάσω τις διαμονές. Χοντρικά σκέφτομαι τις μισές ανατολικά και τις μισές νότια, κρατώντας τις 2 τελευταίες για Σητεία. Το σκέφτομαι σωστά;
α) Από ανατολικά έχω κοιτάξει για Κάτω Ζάκρο και Ξερόκαμπο. Που θα προτείνατε εσείς; Έχω βρει ένα ωραίο κατάλυμα στη Κάτω Ζάκρο, αλλά διαβάζω στο φόρουμ ότι οι παραλίες στον Ξερόκαμπο είναι καλύτερες.
β) Για νότια θέλω βοήθεια. Κοιτάω από Ιεράπετρα μέχρι Μακρύγυαλο. Αλλά που;
Περιμένω τις συμβουλές σας.
Σου απαντάω για το β) :
Έχω μείνει στο Coriva Beach Hotel το οποίο είναι πολύ καλό με πολύ καλή παραλία και πάρα πολύ καλό εστιατόριο (Pelagos)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
6.359
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μείνε Κάτω Ζάκρο, οικ. περιβάλλον καλό φαγητό, Μινωικό παλάτι , φαράγγια, καλή θάλασσα.
Ο Ξηρόκαμπος δεν είναι μακριά να πας για μπάνιο μόνο. Δες πληροφορίες μου για Λασίθι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.697
Likes
12.582
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σου απαντάω για το β) :
Έχω μείνει στο Coriva Beach Hotel το οποίο είναι πολύ καλό με πολύ καλή παραλία και πάρα πολύ καλό εστιατόριο (Pelagos)
Ευχαριστώ. Θα το δω εννοείται.
Μείνε Κάτω Ζάκρο, οικ. περιβάλλον καλό φαγητό, Μινωικό παλάτι , φαράγγια, καλή θάλασσα.
Ο Ξηρόκαμπος δεν είναι μακριά να πας για μπάνιο μόνο. Δες πληροφορίες μου για Λασίθι.
Ευχαριστώ! Τις έχω κάνει bookmark και τις διαβάζω.
 

dammys

Member
Μηνύματα
396
Likes
740
Να πω την άποψη μου...

η Ζάκρος και η κάτω Ζάκρος δεν με ενθουσίασαν...το βράδυ θα έχει ερημιά...
Η παραλία της κάτω Ζάκρου μου θύμισε Χαλκιδική 1990...
Προτιμώ Ξηρόκαμπο σαν θάλασσα αλλά κι εκεί θα έχει νέκρα...Επίσης σαν παραλία είναι μια συνηθισμένη καλή παραλία της Χαλκιδικής με ωραία άμμο και φυσικά δεν ανεβαίνεις ένα ρανταρ και περνάς και 3 έρημα χωριά και κατεβαίνεις κι ένα δρόμο σαν να πηγαίνεις στα Σφακιά για να φτάσεις..Αν πας να γυρίσεις από τη ΔΕΗ από μονή Καψά μετά...
Για μένα δεν χάνεται η Σητεία , Βάι , Μονή Τοπλού, Φαράγγι του Ρίχτη ..Χρυσή ναι και γαιδουρονήσι (δεν έχω πάει έχω δει φωτο) ,οροπέδιο Λασιθίου ,δικταίο άνδρο, παραλία βούλισμα , Σπιναλόγκα,Ελούντα , πλάκα ,Φαράγγι του Χα , Φαράγγι των Νεκρών...
Είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό της Aegean για δάσος Σελακάνου και κάτι τρομερές ταβέρνες σε χωριά εκεί γύρω...θέλει ψάξιμο...
Να πω ότι ανέβηκα από Ρούσα εκκλησιά προς Καρύδι οροπέδιο με ανεμογεννήτριες και εγκαταλελειμμένα χωριά ...Μαγεία...έχει διαμαντάκια να δεις αλλά θέλει ψάξιμο...Νομίζω ότι είναι η πιο άγρια πιο κρητική γη όπως είπα άλλη Κρήτη μέσα στην Κρήτη ...
Για μένα νότια η διαμονή είναι καλά προς κουτσουνάρι και αγία φωτιά πολύ καθαρές θάλασσες με βότσαλο όμως..
Και το αγαπημένο μου χωριό; (3-4 κάτοικοι) οι κουτσουλόπετρες...
Σε πανηγύρι να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...

Ιεράπετρα 1 μέρα , Σητεία 2-3 , Άγιος μέχρι 2 και περιμένω να μας αποκαλύψεις διαμαντάκια....
 
Last edited:

dammys

Member
Μηνύματα
396
Likes
740
Βρήκα το άρθρο ...Είναι το περιοδικό Blue της Aegean https://el.aegeanair.com/travel-info/travelling-with-aegean/en-ptisei/periodiko-blue/ Τεύχος 89 πίσω πίσω...

Μπορώ να βάλω και κάποιες φωτο(βασικά pscreen των σελίδων του άρθρου...) ή θα έχουμε κάποιο πρόβλημα;
Βάζω μόνο την αρχική ...για τις άλλες περιμένω έγκριση...
 

Attachments

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.697
Likes
12.582
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ!
Θα πέσει μελέτη.
Αρκεί το τεύχος από το σάιτ της aegean.
Υγ. Χαλκιδική δεν είναι έχω πάει :innocent:
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.641
Καλημέρα!
Θέλω να οργανώσω διακοπές στο Λασίθι. Η άφιξη και η επιστροφή θα είναι από αεροδρόμιο Σητείας και θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Οι μέρες είναι 12 περίπου.
Το θέμα που με καίει αυτή τη στιγμή είναι που να κλείσω και πως να σπάσω τις διαμονές. Χοντρικά σκέφτομαι τις μισές ανατολικά και τις μισές νότια, κρατώντας τις 2 τελευταίες για Σητεία. Το σκέφτομαι σωστά;
α) Από ανατολικά έχω κοιτάξει για Κάτω Ζάκρο και Ξερόκαμπο. Που θα προτείνατε εσείς; Έχω βρει ένα ωραίο κατάλυμα στη Κάτω Ζάκρο, αλλά διαβάζω στο φόρουμ ότι οι παραλίες στον Ξερόκαμπο είναι καλύτερες.
Τι να σου πω, δεν ξέρω το στιλ των διακοπών σου, ο Ξηρόκαμπος έχει ωραίες παραλίες, αλλά μιλάμε για ερημιά. Και Κάτω Ζάκρος ΟΚ για μια μέρα, με το ζόρι δύο. Εγώ θα είχα βάση τη Σητεία και θα έκανα χιλιόμετρα με το αμάξι, δεν μου αρέσει η ερημιά το βράδυ, η Σητεία έχει περατζάδα, ωραία ρακάδικα, καφέ, beach bars (αν και όχι την καλύτερη θάλασσα) και το Black Hole για κοκτέιλ και μουσικούλα. Στο Βάι δυο φορές, Αύγουστο κιόλας, δεν είχα θέμα με πολυκοσμία, όπως έχουν γράψει άλλοι. Επίσης αν σου αρέσει το περπάτημα, δημοφιλές είναι το φαράγγι του Ρίχτη. Προς Ζάκρο έχει επίσης διαδρομές για τρέκερς, πιθανόν πιο δύσκολες. Αξίζει να κάνεις μια στάση στον οικισμό Διόνυσο, για να δεις ιδίοις όμμασι ένα μεγαλόπνοο σχέδιο που κατέληξε σε φιάσκο.
β) Για νότια θέλω βοήθεια. Κοιτάω από Ιεράπετρα μέχρι Μακρύγυαλο. Αλλά που;
Περιμένω τις συμβουλές σας.
Θα έμενα Ιεράπετρα, που έχει κόσμο, κίνηση και ωραία μαγαζάκια. Εκτός αν προτιμάς πολύ ήσυχες καταστάσεις. Από τις παραλίες στα νότια θυμάμαι την Αχλιά. Πέριξ Ιεράπτερας δεν πήγα και δεν έχω γνώμη. Εκτός από την Χρυσή αξίζει και το Κουφονήσι (με πλοίο από Μακρύ Γιαλό), αλλά έπεσα σε αέρηδες και δεν πήγα. Ο Μακρύ-Γιαλός είχε λίγη κίνηση και τουρισμό, αλλά δεν με ενθουσίασε.
Η τρίτη επιλογή διαμονής, αν έπρεπε να μοιράσω αποστάσεις, θα ήταν Άγιος Νικόλαος, για να δω Ελούντα, Σπιναλόγκα και Βούλισμα. Υπάρχει πάντα και το οροπέδιο Λασιθίου, αν είσαι πρόθυμη να πάρεις τα βουνά και όχι μόνο τις θάλασσες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.697
Likes
12.582
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τι να σου πω, δεν ξέρω το στιλ των διακοπών σου, ο Ξηρόκαμπος έχει ωραίες παραλίες, αλλά μιλάμε για ερημιά. Και Κάτω Ζάκρος ΟΚ για μια μέρα, με το ζόρι δύο. Εγώ θα είχα βάση τη Σητεία και θα έκανα χιλιόμετρα με το αμάξι, δεν μου αρέσει η ερημιά το βράδυ, η Σητεία έχει περατζάδα, ωραία ρακάδικα, καφέ, beach bars (αν και όχι την καλύτερη θάλασσα) και το Black Hole για κοκτέιλ και μουσικούλα. Στο Βάι δυο φορές, Αύγουστο κιόλας, δεν είχα θέμα με πολυκοσμία, όπως έχουν γράψει άλλοι. Επίσης αν σου αρέσει το περπάτημα, δημοφιλές είναι το φαράγγι του Ρίχτη. Προς Ζάκρο έχει επίσης διαδρομές για τρέκερς, πιθανόν πιο δύσκολες. Αξίζει να κάνεις μια στάση στον οικισμό Διόνυσο, για να δεις ιδίοις όμμασι ένα μεγαλόπνοο σχέδιο που κατέληξε σε φιάσκο.

Θα έμενα Ιεράπετρα, που έχει κόσμο, κίνηση και ωραία μαγαζάκια. Εκτός αν προτιμάς πολύ ήσυχες καταστάσεις. Από τις παραλίες στα νότια θυμάμαι την Αχλιά. Πέριξ Ιεράπτερας δεν πήγα και δεν έχω γνώμη. Εκτός από την Χρυσή αξίζει και το Κουφονήσι (με πλοίο από Μακρύ Γιαλό), αλλά έπεσα σε αέρηδες και δεν πήγα. Ο Μακρύ-Γιαλός είχε λίγη κίνηση και τουρισμό, αλλά δεν με ενθουσίασε.
Η τρίτη επιλογή διαμονής, αν έπρεπε να μοιράσω αποστάσεις, θα ήταν Άγιος Νικόλαος, για να δω Ελούντα, Σπιναλόγκα και Βούλισμα. Υπάρχει πάντα και το οροπέδιο Λασιθίου, αν είσαι πρόθυμη να πάρεις τα βουνά και όχι μόνο τις θάλασσες.
Ευχαριστώ πολύ! Και για τις συμβουλές για διασκέδαση. Δεν θα κάνουμε καμιά πεζοπορία, αυτό είναι σίγουρο. Μόνο ρακές :haha: .
Κάπως έχουμε καταλήξει σε κάτω Ζακρο 5 μέρες, άλλες τόσες κάπου κοντά σε Αχλια, Μας βλέπω να μοναζουμε. Και 2-3 σε Σητεία στον γυρισμό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.451
Likes
14.457
Τι να σου πω, δεν ξέρω το στιλ των διακοπών σου, ο Ξηρόκαμπος έχει ωραίες παραλίες, αλλά μιλάμε για ερημιά. Και Κάτω Ζάκρος ΟΚ για μια μέρα, με το ζόρι δύο. Εγώ θα είχα βάση τη Σητεία και θα έκανα χιλιόμετρα με το αμάξι, δεν μου αρέσει η ερημιά το βράδυ, η Σητεία έχει περατζάδα, ωραία ρακάδικα, καφέ, beach bars (αν και όχι την καλύτερη θάλασσα) και το Black Hole για κοκτέιλ και μουσικούλα. Στο Βάι δυο φορές, Αύγουστο κιόλας, δεν είχα θέμα με πολυκοσμία, όπως έχουν γράψει άλλοι. Επίσης αν σου αρέσει το περπάτημα, δημοφιλές είναι το φαράγγι του Ρίχτη. Προς Ζάκρο έχει επίσης διαδρομές για τρέκερς, πιθανόν πιο δύσκολες. Αξίζει να κάνεις μια στάση στον οικισμό Διόνυσο, για να δεις ιδίοις όμμασι ένα μεγαλόπνοο σχέδιο που κατέληξε σε φιάσκο.

Θα έμενα Ιεράπετρα, που έχει κόσμο, κίνηση και ωραία μαγαζάκια. Εκτός αν προτιμάς πολύ ήσυχες καταστάσεις. Από τις παραλίες στα νότια θυμάμαι την Αχλιά. Πέριξ Ιεράπτερας δεν πήγα και δεν έχω γνώμη. Εκτός από την Χρυσή αξίζει και το Κουφονήσι (με πλοίο από Μακρύ Γιαλό), αλλά έπεσα σε αέρηδες και δεν πήγα. Ο Μακρύ-Γιαλός είχε λίγη κίνηση και τουρισμό, αλλά δεν με ενθουσίασε.
Η τρίτη επιλογή διαμονής, αν έπρεπε να μοιράσω αποστάσεις, θα ήταν Άγιος Νικόλαος, για να δω Ελούντα, Σπιναλόγκα και Βούλισμα. Υπάρχει πάντα και το οροπέδιο Λασιθίου, αν είσαι πρόθυμη να πάρεις τα βουνά και όχι μόνο τις θάλασσες.
Αυτό είναι το SOE;Η πυραμίδα του Τροχανά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.943
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom