Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Γιατί μπορείς να ζεις ήρεμα χωρίς να χρειαστεί να βρίσεις με το καλημέρα σας βγαίνοντας από το σπίτι σου, όπως συμβαίνει εδώ συνήθως!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
γιατι ειναι η πραγματικη Ευρωπη
γιατι ειναι πανεμορφη
γιατι οσοι ασχολουνται με τουρισμο ειναι επαγγελματιες
γιατι ειναι ευγενικοι κ φιλοξενοι, αντιθετα με οτι νομιζουμε κ λεμε για αυτους
γιατι ειναι ευγενικοι κ φιλοξενοι, αντιθετα με καποιους δικους μας που σε κοιτανε με στραβο ματι
γιατι απο τα Γερμανικα αεροδρομια βρισκεις καλες προσφορες για ταξιδια σε ολα τα μερη του κοσμου
γιατι απο το Μοναχο πεταγεσαι στις μαγευτικες Αλπεις
γιατι οταν λενε 1.000 η εκδρομη για Μεξικο ειναι ΟΛΑ ΜΕΣΑ, κ δεν ειναι ναι μεν 1000, αλλα ειναι κ οι φοροι αεροδρομιου, κ οι φοροι καυσιμων, η εκδοση βιζας, κ η πτηση Θεσνικη-Αθηνα αρα, αλλα 500 ευρω παραπανω
γιατι η Paulaner ειναι η πιο ωραια μπυρα στον κοσμο
γιατι εχουν ωραιο φαγητο
γιατι εχουν ωραιο πρωταθλημα ποδοσφαιρου
που να αγιάσει το στόμα σου:D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
2.892
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γιατι ειναι φιλικη προς ολους τους ανθρωπους με προβληματα...ορασης, ακοης, κινησης...
οπως πρεπει να ειναι καθε συγχρονη πολη...
γιατι μπορεις να πιεις καφε με 2-3 ευρω κ μπυρα με αλλα τοσα...οχι με 15 ευρω κ για τα δυο...
γιατι το γαλα στα σουπερμαρκετ εχει 0.80
γιατι ο βασικος μισθος ειναι κοντα στα 1.600 ευρω
 

turms

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
2.892
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γιατι αφησα το GPS πρωτη μουρη στο αμαξι στο παρκινγκ κ δεν βρηκα κανενα σπασμενο τζαμι
γιατι ξεχασα την φωτογραφικη μου στην βαση του λιφτ, ανεβηκα πανω, το θυμηθηκα κ κατεβηκα κατω, κ ηρθε ενας υπαλληλος κ μου την εδωσε, καθως του την παρεδωσε ενας αλλος χιονοδρομος
 

turms

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
2.892
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γιατι οταν παω Μοναχο, αισθανομαι λες κ ειμαι στην πατριδα μου (!!!)...(δεν ειμαι Ανθελληνας)

κ γιατι η μελλουσα γυναικα μου γεννηθηκε κ εζησε 18 χρονια εκει...(Γερμανια φυσικα)
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
γιατι αφησα το GPS πρωτη μουρη στο αμαξι στο παρκινγκ κ δεν βρηκα κανενα σπασμενο τζαμι
γιατι ξεχασα την φωτογραφικη μου στην βαση του λιφτ, ανεβηκα πανω, το θυμηθηκα κ κατεβηκα κατω, κ ηρθε ενας υπαλληλος κ μου την εδωσε, καθως του την παρεδωσε ενας αλλος χιονοδρομος
οταν ξέχασε η φίλη μου την πιστωτική της κάρτα σε κάποιο τμήμα πολυκαταστήματος στο Μόναχο την βρήκε ξανά στα γραφεία της διοίκησης στο υπόγειο. Οταν ο άντρας μου για δευτερόλεπτα συνειδητοποίησε οτι άφησε την κάρτα του σε ταμείο της ΔΟΥ (σε κάποια ΔΟΥ πλήρωσε με κάρτα κάποιο φόρο) ο ταμίας ισχυρίστηκε οτι δεν υπάρχει κάρτα. Ευτυχώς ο επόμενος πελάτης τον είδε να την βάζει κάτω από τα χαρτιά του και υποχρεώθηκε ο "εντιμότατος" ταμίας να την παραδώσει.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καποια στιγμη ξεχασα τα γαντια μου (ευτελους αξιας) σε αστικο. Πηρα τηλεφωνο στο γραφειο απολεσθεντων και οχι μονο τα ειχαν παραδωσει, αλλα μου τα εφερε ο οδηγος στη σταση που με βολευε!!!!!!! :clap:
Οι σημαντικες ανακοινωσεις ερχονταν στο πανεπιστημιο στο γραμματοκιβωτιο του καθενα μας στην εστια! Δεν χρειαζοταν να ψαχνουμε σε τρια κτιρια και πεντε γραμματειες καθε μερα (οπως εδω) μηπως και χασουμε καμια σημαντικη πληροφορια!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
  • γιατι έχουμε φίλους εκεί έλληνες και γερμανούς που όταν πάμε να μας φιλοξενήσουν αισθανόμαστε λες και μας χρωστούσαν κάποια μεγάλη χάρη.
  • γιατί όταν διψάμε πίνουμε τις καλύτερες μπύρες του κόσμου και μετά τρωμέ τα καλύτερα λουκάνικα για να μη μας ''πειράξουν'' οι μπύρες :)
  • γιατί στα μάρκετ βρίσκουμε τα ίδια προιόντα φθηνότερα παρότι έχουν διπλάσιο βασικό μισθό
  • γιατί έχει μακράν τις περισσότερες απ' ευθείας πτήσεις από ελλάδα από ότι για οποιαδήποτε άλλη χώρα(από ελλάδα)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γιατι ειχα περασσει δυο εξαιρετικους μηνες ως υποτροφος της μικρης DAAD πριν απο απειρα χρονια στη Βαυαρια, οπου βρηκα εξαιρετικα ευγενικους, προθυμους και εξυπηρετικους ανθρωπους, οι οποιοι σκιζοντουσαν να με εξυπηρητησουν και οταν ακουγαν οτι ειμαι ελληνιδα οι περισσοτεροι προσπαθουσαν να μου απαγγειλλουν το προοιμιο της Οδυσσειας με ερασμιακη προφορα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.945
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
γιατί διαθέτει δημοτικές κολυμβητικές εγκαταστάσεις και κολυμβητικά πάρκα σε καθε μεγαλούπολη, πόλη και κωμόπολη που λειτουργούν ολο το χρόνο, ολες τις μέρες, όλες τις ώρες και ειναι σκέτη απολαυση να κολυμπας σε πισίνες αρίστης ποιότητας.
Κάθε φορά που την επισκέπτομαι ρίχνω κ ενα μαγιό στην βαλίτσα μου!
:cool:

γιατί σε κάθε γειτονιά αλλά και στο κέντρο των πόλεων υπάρχουν τα παγωτατζίδικα τα λεγόμενα Eisdiele συνήθως ιταλικών συμφερόντων αφού τα εχουν Ιταλοί μετανάστες. Μου αρεσει να τα επισκέπτομαι κ να απολαμβάνω καιρού επιτρέποντος το παγωτό μου σε διάφορες γεύσεις πχ στατσιατέλα και λεμόνι!!!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πω πω...Θάνο, καλά, αυτό με τα κολυμβητήρια είναι κάτι που με πονάει εδώ στην Ελλάδα!

Εδώ στην Ελλάδα, δεν φτάνει που δεν έχουμε πολλά κολυμβητήρια, οι διαδικασίες για να γραφτείς και οι διαθέσιμες ώρες να τα επισκεφτείς είναι τόσο περιορισμένα και περίπλοκα που το βαριέσαι και μόνο που το σκέφτεσαι!

Θα συμπληρώσω ότι στην Γερμανία, η μία από τις δύο σχολικές ώρες της γυμναστικής κάθε εβδομάδα, ήταν κολύμβηση! (στο σχολείο μας τουλάχιστον).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.953
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom