Γιαπωνέζικα σπίτια

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τα δωμάτια κάψουλες που έχουν ένα μέτρο ύψος, ένα πλάτος και 1.99 μήκος διαθέτουν κλιματισμό και τηλεόραση. Διαθέτουν επίσης κοινόχρηστους χώρους, σάουνα, αίθουσες για μασάζ και εστιατόρια.
 

Attachments

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Σήμερα αυτά τα δωμάτια έχουν μετατραπεί σε μόνιμη κατοικία για πολλούς Γιαπωνέζους που δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια να νοικιάσουν ένα διαμέρισμα. Η τιμή τους είναι περίπου 25 με 30 ευρώ τη βραδιά. Το πιο μεγάλο ξενοδοχείο «κάψουλα» είναι το Green Plaza Shinjuki στο Τόκιο:

Ένα "δωμάτιο" του Green Plaza
:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Λένε ότι όποιος επισκέπτεται την Ιαπωνία θα πρέπει, αν θέλει να γνωρίσει τον τρόπο ζωής των σύγχρονων Γιαπωνέζων, να μείνει τουλάχιστον για ένα βράδυ σε ένα τέτοιο ξενοδοχείο... αλλά ποιός στ' αλήθεια θα μπορούσε να αντέξει κάτι τέτοιο;;; Εμένα πάντως αυτές οι "κάψουλες" μου θυμίζουν θαλάμους αερίων και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να μείνω σε κάτι τέτοιο όχι για ένα βράδυ, αλλά ούτε για μια ώρα :(

Υ.Γ Pandora, δε νομίζω να θες να το δοκιμάσεις;;; :roll:
Ο κανονισμός και οι παροχές που προσφέρει το ξενοδοχείο:
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ενταξει μην το βλεπεις τοσο αρνητικα: δες το σαν καμπινα μικρου ιστιοπλοικου!:haha::clap:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ενταξει μην το βλεπεις τοσο αρνητικα: δες το σαν καμπινα μικρου ιστιοπλοικου!:haha::clap:
Θα μπορούσα να το δω κι έτσι :lol: αν δεν υπήρχε εκείνη η πρώτη φωτογραφία, με τις "κάψουλες" τη μία δίπλα στην άλλη... και αν δεν ήξερα ότι το ξενοδοχείο Green Plaza έχει 600 τόσες κάψουλες τη μία δίπλα ή πάνω στην άλλη... και ότι στις 7 το πρωί σημαίνουν εγερτήριο από τα μεγάφωνα... και ότι φιλοξενούν και τους εργασιομανείς Γιαπωνέζους που από την πολύ δουλειά δεν προλαβαίνουν να πάνε στα σπίτια τους... Μπλιαχ... Τώρα που το λες μου θυμίζει και το στρατόπεδο συγκέντρωσης στην ταινία Η ζωή είναι ωραία με τον Roberto Benigni. Όλα τα καλά, ωραία και αισιόδοξα, απ' ό,τι βλέπεις :D
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.772
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εγώ πάντως θα έμενα ένα βράδυ, έτσι για την εμπειρία. Αρκεί να μην παίζει στην τηλεόραση το "Η ζωή είναι ωραία" και θυμηθώ την Bahari και φύγω τρέχοντας :haha:
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Λένε ότι όποιος επισκέπτεται την Ιαπωνία θα πρέπει, αν θέλει να γνωρίσει τον τρόπο ζωής των σύγχρονων Γιαπωνέζων, να μείνει τουλάχιστον για ένα βράδυ σε ένα τέτοιο ξενοδοχείο... αλλά ποιός στ' αλήθεια θα μπορούσε να αντέξει κάτι τέτοιο;;; Εμένα πάντως αυτές οι "κάψουλες" μου θυμίζουν θαλάμους αερίων και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να μείνω σε κάτι τέτοιο όχι για ένα βράδυ, αλλά ούτε για μια ώρα :(

Υ.Γ Pandora, δε νομίζω να θες να το δοκιμάσεις;;; :roll:
Ο κανονισμός και οι παροχές που προσφέρει το ξενοδοχείο:
Bahari και εγώ μαζί σου...για μένα σπίτια κάψουλες και τα σχετικά ισούνται με το θάνατο της ψυχικής υγείας..Καλά αν είσαι τουρίστας, γι αυτούς όμως που μένουν σε αυτά δεν νομίζω αν φαντάζει και τόσο ουάο. Φιλοξενούσα πέρυσι ένα φίλο μου Ιάπωνα από το Τόκυο, και μετά το πρώτο σοκ που έπαθε όταν έμαθε ότι μένω μόνη σε ένα σπίτι 50 τετραγωνικών, όταν βγήκαμε μαζί στη ταράτσα για αν απλώσω ρούχα έμεινε άναυδος από τη θέα..του εξωτικού και μαγευτικού Περιστερίου Αττικής:shock:! Και εγώ βέβαια έμεινα άναυδη, το πως ένας άνθρωπος 25 χρονών δεν έχει ανέβει ποτέ στη ζωή του σε ταράτσα..! Θαυμάζω τη μινιμαλιστική παραδοσιακή ιαπωνική αρχιτεκτονική, αλλά η σύγχρονη με τρομάζει κάπως για τις επιπτώσεις που μπορεί αν έχει στην ανθρώπινη ιδιοσυγκρασία..
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Φιλοξενούσα πέρυσι ένα φίλο μου Ιάπωνα από το Τόκυο, και μετά το πρώτο σοκ που έπαθε όταν έμαθε ότι μένω μόνη σε ένα σπίτι 50 τετραγωνικών, όταν βγήκαμε μαζί στη ταράτσα για αν απλώσω ρούχα έμεινε άναυδος από τη θέα..του εξωτικού και μαγευτικού Περιστερίου Αττικής:shock:!
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το παρακάτω δε θα λέγαμε ότι είναι ένα γιαπωνέζικο σπίτι, αλλά είναι ένα "μεταφερόμενο" σπίτι, τροχόσπιτο πάλι δε θα το λέγαμε. Το κατασκεύασε μια ομάδα Γιαπωνέζων φοιτητών και το αστείο είναι ότι το πάνω μέρος αυτού του σπιτιού ανοίγει και με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται μια παραδοσιακή γιαπωνέζικη κρεβατοκάμαρα.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom