Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Εδώ ρε μαλακά η άλλη γέννησε παιδί με κρίνο και σ' ενοχλεί που ο γέρος πήδηξε τη δούλα για να κάνει παιδί;
Ο καθένας έχει δικαίωμα στη ζωή του να κάνει ότι θέλει και να πιστεύει όπου θέλει όμως έχει υποχρέωση να σέβεται και να μην υβρίζει τα θεία ούτε να προκαλεί και να προσβάλει το θρησκευτικό συναίσθημα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
Ο καθένας έχει δικαίωμα στη ζωή του να κάνει ότι θέλει και να πιστεύει όπου θέλει όμως έχει υποχρέωση να σέβεται και να μην υβρίζει τα θεία ούτε να προκαλεί και να προσβάλει το θρησκευτικό συναίσθημα.
Από πού προκύπτει αυτή η υποχρέωση;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από πού προκύπτει αυτή η υποχρέωση;
Από τον ποινικό κώδικα (έως και 2 χρόνια φυλάκιση)
Επανέρχονται η κακόβουλη βλασφημία και η καθύβριση των θρησκευμάτων (άρθρο 198 του ΠΚ). Προβλέπεται φυλάκιση έως 2 έτη για όποιον κακόβουλα καθυβρίζει τον Θεό και όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει την ορθόδοξη εκκλησία ή θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα.


αλλά κυρίως από τους καλούς τρόπους. Δεν είναι ανάγκη να βρίζεις τη θρησκεία κάποιου άλλου για να επιχειρηματολογήσεις.

Edit: τελικώς, διαβάζω, δυο μέρες μετά την ανακοίνωση περί "επαναφοράς" της καθύβρισης των θρησκευμάτων ανακοινώθηκε από τον ίδιο τον Τσιάρα πως δε θα συμπεριληφθεί τελικά. Το είχα χάσει αυτό το επεισόδιο, ενδιαφέρον. Οπότε επαφυόμαστε απλά στον πολιτισμό και το σαβουάρ βιβρ υποθέτω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι εννοείς; Πως είναι πιο ελκυστικό να πίνεις και να τζογάρεις από το να κάνεις σεξ με άτομο του ίδιου φύλου; Πρώτον δεν φταίει για αυτό ο αλκοολικός ή ο τζογαδόρος. Μην παρασυρθείς. Δεύτερον μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι αλλά θα σε αποκηρύξει ο πολιτικός ορθολογισμός που του οποίου είσαι ένθερμος οπαδός με αυτά που λες! 😀

Στα σοβαρά πάντως όπως έχεις εσύ τις προκαταλήψεις σου απέναντι σε αλκοολικούς και τζογαδόρους εκφέροντας φοβικες απόψεις αφήστε και τους άλλους να εκφέρουν φοβικές απόψεις για τους ομοφυλόφιλους. Μην υποβαθμιζετε ένα θέμα δημοκρατίας σε θέμα προκαταλήψεων . Το ότι δεν μπορούσαν να έχουν οικογένεια οι ομοφυλόφιλοι ήταν αντιδημοκρατικό, αυτό είναι το μείζον όχι αν είναι ομοφοβικό ή όχι. Η ομοφοβία θα υπάρχει και αύριο όπως θα υπάρχει προκατάληψη για άλλες τόσες κοινωνικές ομάδες. Το θέμα είναι να υπάρχουν ίσα δικαιώματα. Αν εσύ θεωρείς πως έχεις δικαίωμα να μην θες γείτονα έναν τζογαδόρο γιατί να μην έχει κι ο άλλος δικαίωμα να μην θέλει γείτονα έναν ομοφυλόφιλο; Ίσα δικαιώματα για όλους. Όλα τα άλλα περί απαγόρευσης της αντίθετης άποψης σε δημόσιο λόγο είναι άκρως αυταρχικά και επικίνδυνα. Και δεν ξέρουμε που θα φτάσει όλο αυτό. Αν είναι να θεωρείται ρητορική μίσους οι λανθασμένες κατά τη γνώμη μου ενστάσεις περί του αν οι ομοφυλόφιλοι θα έπρεπε να έχουν οικογένεια, τότε να θεωρείται ρητορική μίσους και όταν κλαίει μια μάνα που έχασε το παιδί της και λέει έφυγε το παιδί μου κι ήταν 2 μέτρα παλικάρι. Ειναι μίσος απέναντι στους κοντούς που η ζωή τους δεν αξίζει και τόσο. Σαχλαμάρες είναι αυτά για μένα. Ίσα δικαιώματα για όλους μόνο αυτό. Όλα τα άλλα σαχλαμάρες του πολιτικού εξορθολογισμού.
Συγγνώμη δεν είπα ποτέ πως δεν θέλω γείτονα τζογαδόρο και δεν μου πέφτει και λόγος τι θα είναι. Ειπα πως προτιμώ ο γείτονας μου να είναι ομοφυλόφιλος παρά τζογαδόρος. Φυσικά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μπορεί ένας ομοφυλόφιλος να είναι χειρότερος από έναν τζογαδόρο αλλά κάποια πράγματα τα θεωρώ αυτονόητα και τα παραλείπω στο γραπτό λόγο.
Ούτε έχω θέληση να στερήσω από τζογαδόρους και αλκοολικούς κάποιο δικαίωμα. Ούτε καν από απατεώνα. Για την ακρίβεια είμαι υπέρ της κατάργησης των φυλακών, τουλάχιστον στην υφιστάμενη τους μορφή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο καθένας έχει δικαίωμα στη ζωή του να κάνει ότι θέλει και να πιστεύει όπου θέλει όμως έχει υποχρέωση να σέβεται και να μην υβρίζει τα θεία ούτε να προκαλεί και να προσβάλει το θρησκευτικό συναίσθημα.
Που βλέπεις ύβρι στο ποστ μου;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Συγγνώμη δεν είπα ποτέ πως δεν θέλω γείτονα τζογαδόρο και δεν μου πέφτει και λόγος τι θα είναι. Ειπα πως προτιμώ ο γείτονας μου να είναι ομοφυλόφιλος παρά τζογαδόρος. Φυσικά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μπορεί ένας ομοφυλόφιλος να είναι χειρότερος από έναν τζογαδόρο αλλά κάποια πράγματα τα θεωρώ αυτονόητα και τα παραλείπω στο γραπτό λόγο.
Ούτε έχω θέληση να στερήσω από τζογαδόρους και αλκοολικούς κάποιο δικαίωμα. Ούτε καν από απατεώνα. Για την ακρίβεια είμαι υπέρ της κατάργησης των φυλακών, τουλάχιστον στην υφιστάμενη τους μορφή.
Δεν σου είπα πως προσπαθείς να στερήσεις δικαίωμα από κανέναν ούτε υπαινίχθηκα πως είσαι φασίστας.

Όπως εσύ προτιμάς έναν ομοφυλόφιλο από έναν τζογαδόρο για γείτονα έτσι και ένας άλλος μπορεί να προτιμά έναν ετεροφυλόφιλο γείτονα από έναν ομοφυλόφιλο. Γιατί εκείνος είναι ομοφοβικός και φασίστας ενώ εσύ κομπλέ και όχι τζογαδόροφοβικός ? Όλοι έχουμε προκαταλήψεις. Όλοι π.χ. αποκτούμε γνώμη για κάποιον αρχικά μόνο από το παρουσιαστικό του ή γενικότερα για ανθρώπους και πράγματα χωρίς να έχουμε την απαραίτητη γνώση . Αυτό λέγεται προκατάληψη. Και υπάρχει σε μια κοινωνία. Όταν αντιμετωπίζεις τον ρατσισμό ως θέμα προκαταλήψεων μεταξύ κοινωνικων ομάδων και όχι ως κρατική διάκριση απέναντι σε συγκεκριμένα άτομα τον υποβαθμίζεις έστω και άθελά σου.

Οπως δεν θεωρώ ρητορική μίσους την δική σου προκατάληψη απέναντι στους τζογαδόρους δεν θεωρώ ρητορική μίσους και την προκατάληψη κάποιων απέναντι στους ομοφυλόφιλους.

Τεσπά κουβέντα να γίνεται. Σημασία έχει πως συμφωνούμε στο πως έπρεπε να περαστεί αυτό το νομοσχέδιο οπωσδήποτε.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Είναι τυχαίο που το νομοσχέδιο ήρθε την ώρα που το νετφλιξ έπαιζε τον Μεγαλέξανδρο και τον έδειχνε να φιλάει, και όχι μόνο, τον Ηφαιστίωνα; Τι μας κρύβουν;

Το αφήνω εδώ να γίνει λίγο χαμούλης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι τυχαίο που το νομοσχέδιο ήρθε την ώρα που το νετφλιξ έπαιζε τον Μεγαλέξανδρο και τον έδειχνε να φιλάει, και όχι μόνο, τον Ηφαιστίωνα; Τι μας κρύβουν;

Το αφήνω εδώ να γίνει λίγο χαμούλης.
Tην ίδια ώρα δηλητηριαζόταν ο Ναβάλνι κι έπαιρνε πέτσινο πέναλτι η Κρίσταλ Πάλλας. Για να μην είστε γατάκια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Tην ίδια ώρα δηλητηριαζόταν ο Ναβάλνι κι έπαιρνε πέτσινο πέναλτι η Κρίσταλ Πάλλας. Για να μην είστε γατάκια.
Αποκλείεται η palace να πήρε πετσινο πέναλτι.
Και τον Ναβαλνι όλοι ξέρουμε ποιος τον σκότωσε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Είναι τυχαίο που το νομοσχέδιο ήρθε την ώρα που το νετφλιξ έπαιζε τον Μεγαλέξανδρο και τον έδειχνε να φιλάει, και όχι μόνο, τον Ηφαιστίωνα; Τι μας κρύβουν;

Το αφήνω εδώ να γίνει λίγο χαμούλης.
Τίποτα δε μας κρύβουν, αυτά είναι γνωστά πράγματα, τα παιδιά αγαπιόντουσαν και καλά έκαναν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αποκλείεται η palace να πήρε πετσινο πέναλτι.
Και τον Ναβαλνι όλοι ξέρουμε ποιος τον σκότωσε.
Δεν μπορεί να τον σκοτωσε ο Ηφαιστίωνας, έζησε σε άλλη εποχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.444
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom