Σάμος Βοήθεια για Σάμο

James

Member
Μηνύματα
1.008
Likes
5.381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
και να φάτε στον Όρμο, στην Τράτα.
ναι σαφώς, πάω συχνά και εγώ, μου διέφυγε.

Στα ΝΔ είναι η παραλία Καλαδάκια,
επίσης ναι και για την ινσταγκραμική σπηλιά

Για ψαρικά, έχουμε αναφέρει πάλι τους Ψαράδες στην παραλία Κοντακεΐκων
όχι. πήγα αρκετά πρόσφατα και δεν μου άρεσε σχεδόν τίποτα αν και πήρα τον μισό κατάλογο. Μιλάμε για ιστορικό μαγαζί στο οποίο ήμουν θαμώνας αλλά η ιδιοκτησία δεν είναι πλέον η ίδια. Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά ήταν απογοητευτική επίσκεψη.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.019
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ω, κρίμα το μαγαζί!
😆 Μόνο γι' αυτό ζήτησα επιβεβαίωση, βέβαια... Ευχαριστώ @James
 

taniakar

Member
Μηνύματα
259
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
@James Πες μου λίγο κοστολογιο για ξαπλώστρα στα beach bar του νησιού.
 

James

Member
Μηνύματα
1.008
Likes
5.381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@James Πες μου λίγο κοστολογιο για ξαπλώστρα στα beach bar του νησιού.
Έχει από όλες τις επιλογές. Στο Ποτάμι είναι δωρεάν πχ (μέχρι πέρσι τουλάχιστον, φέτος δεν έχω πάει ακόμα). Στην Τσαμπού υπάρχει δωρεάν, με κάποια χρέωση (οι πιο καλές) και στρώμα με 10 ευρώ.
Στο hippy's Και πέρσι δωρεάν ήταν.

Στα Βοτσαλάκια σε δυο τρία διαφορετικά μαγαζιά ήταν δωρεάν.

Γενικά ή δωρεάν θα βρεις (αφού πάρεις κάτι προφανώς) ή με κάποια μικρή χρέωση.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
259
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Έχει από όλες τις επιλογές. Στο Ποτάμι είναι δωρεάν πχ (μέχρι πέρσι τουλάχιστον, φέτος δεν έχω πάει ακόμα). Στην Τσαμπού υπάρχει δωρεάν, με κάποια χρέωση (οι πιο καλές) και στρώμα με 10 ευρώ.
Στο hippy's Και πέρσι δωρεάν ήταν.

Στα Βοτσαλάκια σε δυο τρία διαφορετικά μαγαζιά ήταν δωρεάν.

Γενικά ή δωρεάν θα βρεις (αφού πάρεις κάτι προφανώς) ή με κάποια μικρή χρέωση.
Α τέλεια, ευχαριστώ πολύ!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.276
Ξαναπάω Σάμο αλλά λέω να μείνω Καρλόβασι αυτή τη φορά αντι Βαθύ.

Μπορεί κανείς π.χ. @James να μου δώσει πληροφ.για διαμονή, εξόδους το βράδυ,ταβέρνες κλπ;;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.107
Likes
45.487
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ξαναπάω Σάμο αλλά λέω να μείνω Καρλόβασι αυτή τη φορά αντι Βαθύ.
Αρκετά πιο συμπαθητική και πιο όμορφη πόλη από τις άλλες της Σάμου, με μια φοβερή παραδοσιακή καφενεδάρα στο κέντρο με ωραίο μεζέ. Ευκαιρία να πας και Φούρνους/Θύμαινα, από κει ξεκινάει το δρομολόγιο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.276
Αρκετά πιο συμπαθητική και πιο όμορφη πόλη από τις άλλες της Σάμου, με μια φοβερή παραδοσιακή καφενεδάρα στο κέντρο με ωραίο μεζέ. Ευκαιρία να πας και Φούρνους/Θύμαινα, από κει ξεκινάει το δρομολόγιο.
Μωρε 2 φορές έχω πάει Φούρνους κ μάλιστα την τελευταια έμεινα 2 βράδυα.

Τώρα θέλω να επικεντρωθώ λίγο σε ό,τι δεν είχα δει στη Σάμο.Στο Καρλόβασι είχα πάει για λίγες ώρες,από Βαθυ οπου εμενα
 

James

Member
Μηνύματα
1.008
Likes
5.381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξαναπάω Σάμο αλλά λέω να μείνω Καρλόβασι αυτή τη φορά αντι Βαθύ.

Μπορεί κανείς π.χ. @James να μου δώσει πληροφ.για διαμονή, εξόδους το βράδυ,ταβέρνες κλπ;;;
Μόλις το είδα. Στέλνω σε λιγάκι update!
 

James

Member
Μηνύματα
1.008
Likes
5.381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξαναπάω Σάμο αλλά λέω να μείνω Καρλόβασι αυτή τη φορά αντι Βαθύ.

Μπορεί κανείς π.χ. @James να μου δώσει πληροφ.για διαμονή, εξόδους το βράδυ,ταβέρνες κλπ;;;
Διαμονή δεν ξέρω τι να προτείνω. Υπάρχουν και ξενοδοχεία εντός πόλης, το Αιγαίο, το Μερόπη, το Αμάντα που απλά είναι οκ ξενοδοχεία. Παραλιακά προς το λιμάνι υπάρχουν κάποια καλύτερα, αλλά και ακριβότερα, όπως το Samian Mare ή το Samaina Inn. Τετράστερα τα δύο τελευταία.

Έξοδοι για ποτό - κοκτέιλ προφανώς σε Del Mundo στο Ποτάμι, στο Charisma στο λιμάνι, ωραία είναι και στο Cinema στο κέντρο αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχεις κόσμο όσο καλοκαιριάζει περισσότερο. Αλλιώς στην κεντρική πλατεία σε ένα από τα καφέ πχ College, όπου συνήθως θα βρεις κόσμο.

Φαγητό. Θα σου πω πού πάω εγώ. Έχω επισκεφτεί αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια το Κρίταμο στο λιμάνι, τα Ξύδια στην πλατεία (μεζεδοπωλείο αυτό), ενώ και το Ψηστήρι, επίσης λιμάνι και σχετικά καινούριο, μια χαρά είναι.
Επιλογή όχι ευρέως γνωστή είναι ο Βούδας στην πλατεία του Μεσαίου (δεν θυμάμαι ποτέ το όνομα του μαγαζιού Σερκίζης πάντως είναι το όνομα του ιδιοκτήτη, ίσως το δείτε στην πινακίδα). Καφενείο με τίμιο φαγητό και πιο οικονομικό, δύσκολο να βρείτε τουρίστες εκεί.
Φοβερές τηγανίτες έχει ένα καφέ στο λιμάνι, το New port. Επίσης καλές κάνει και το Join στην πλατεία.
Για πιο πρόχειρο φαγητό (μπεργκερς και τέτοια) στην μικρή πλατεία (δίπλα από την κεντρική) στο Jim's Burger.
Το καφενείο που λέει ο @psilos3 είναι και αυτό στην μικρή πλατεία "ο σκόρμπος" στο οποίο εγώ δεν πάω ποτέ βέβαια, αλλά είναι σίγουρο ότι θα συναντήσεις ντόπιους κάποιας ηλικίας αλλά και cult φυσιογνωμίες.... :haha:

Τώρα για τα γύρω χωριά, έχω φάει 2-3 φορές σχετικά πρόσφατα στην Λέκκα στη "φωλιά της γεύσης", ενώ στον Πλάτανο είναι ο "Ορίζοντας" που είναι γκουρμεδοφάση, δεν έχω αποφασίσει αν το προτείνω. Φοβερή θέα πάντως.

Στο Καρλόβασι βέβαια έχει μέχρι και Escape Room, το Samos Escape. Τι άλλο πια να προσφέρει μια πόλη???

Aξιοθέατα είναι τα αρχοντικά στο Νέο, η Πορφυριάδα (η οποία ακόμα είναι με σκαλωσιές από τον σεισμό...), το μουσείο βυρσοδεψίας στο δρόμο για το λιμάνι, οι καταρράκτες στο Ποτάμι ενώ το κομμάτι των παλιών βυρσοδεψείων στον Όρμο παρουσιάζει τρομερό ενδιαφέρον αλλά έχουν υποστεί πολύ μεγάλες ζημιές και αυτά από τον σεισμό. Χάιλαιτ βέβαια και ο Άγιος Νικόλαος από όπου είναι και η φώτο στο άβατάρ μου.

Αυτά τα λίγα μου ήρθαν!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
259
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
@James ή όποιος άλλος έχει πάει στα Σειτανια, ας μου πει πόση ώρα περπάτημα είναι για το καθένα και από που ξεκινάει η διαδρομή?
 

taniakar

Member
Μηνύματα
259
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.967
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom