Αθηνα, ό,τι συμβαινει και μας ενδιαφερει!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αρκετοι,ισως,γνωριζετε την μεγαλη ποδηλατικη βολτα που γινεται καθε Παρασκευη βραδακι,με αρκετες εκατονταδες ποδηλατες....
Πολλοι,ισως την σκεφτεστε με θυμο,γιατι καπου μπορει να σας εκοψαν με το αυτοκινητο σας για κανενα δεκαλεπτο,μεχρι να περασουν...η και με χαρα γιατι εχετε παρει μερος...
Παντως,σιγουρα,ειναι κατι τελειως διαφορετικο...μπορεις και γυμναζεσαι και ταυτοχρονα γινεσαι πιο κοινωνικος,κανοντας παρεες...
Αν θελετε να λαβετε μερος.....
https://www.facebook.com/events/393357010773126/
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Last edited by a moderator:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Την Παρασκευή 28 Ιουνίου, ανοίγει τις πύλες του το 17ο αντιρατσιστικό φεστιβάλ στο ποδηλατοδρόμιο του Ο.Α.Κ.Α. Δείτε το πρόγραμμα εδώ.
Η είσοδος είναι 5 ευρώ για την κάλυψη των εξόδων του φεστιβάλ. Υπάρχει και τριήμερο εισιτήριο με 10 ευρώ.
Η είσοδος για μετανάστες και πρόσφυγες είναι δωρεάν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ ενδιαφέρουσα η επιλογή εκπροσώπου λεσβιακής ομάδας για να μιλήσει στους πρόσφυγες για το σεξισμό και την ομοφοβία. Ειδικά όταν η πλειονότητα των προσφύγων είναι μουσουλμάνοι και η θρησκεία τους απαγορεύει ανάλογες σχέσεις.

Καλά όσο για την επιλογή του αρνητή στράτευσης να μιλήσει στους πρόσφυγες για ένα θέμα που αφορά αποκλειστικά Έλληνες δείχνει πόσο λίγη σημασία δείχνουν τελικά για τα προβλήματα των προσφύγων οι υποτιθέμενοι προστάτες των δικαιωμάτων τους.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Nομιζω οτι τη συγκεκριμενη την εχουν για να μιλησει στους Ελληνες που ειναι επισης σε μεγαλο βαθμο ομοφοβικοι. Ο ρατσισμος επιρρεαζει τοσο προσφυγες και μεταναστες (φυλετικος ρατσισμος) οσο και ντοπιους (ομοφιλοφιλους, αλλοθρησκους, ατομα με ειδικες αναγκες κτλ)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μάλλον δεν έχεις πάει ποτέ σε αντιρατσιστικό φεστιβάλ ή θεωρείς οτι ο ρατσισμός είναι μόνο φυλετικός.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε συνηθίζω να πηγαίνω σε διοργανώσεις που πίσω από ένα συγκεκριμένο πιασάρικο τίτλο προσπαθούν να προωθήσουν μια συγκεκριμένη πολιτική ατζέντα. Ελπίζω και οι πρόσφυγες να καταλάβουν τα κίνητρα παρόμοιων εκδηλώσεων και να μην τις τιμήσουν με την παρουσία τους.


Μάλλον δεν έχεις πάει ποτέ σε αντιρατσιστικό φεστιβάλ ή θεωρείς οτι ο ρατσισμός είναι μόνο φυλετικός.
Όταν παρουσιάζεις μια ομιλήτρια για θέματα λεσβιακών σχέσεων μπροστά σε ένα κοινό μουσουλμάνων προσφύγων (μην ξεχνάμε ότι η είσοδος είναι δωρεάν για αυτούς άρα ένα έξτρα κίνητρο για να παραβρεθούν μαζικά), είναι να σα να κοροϊδεύεις τη θρησκεία και τα πιστεύω τους. Αυτό θα έλεγα ότι είναι ρατσισμός.
 
Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Και μπράβο σου...απλά δε μου απαντάς αν θεωρείς το ρατσισμό μόνο φυλετικό. Στα πλαίσια ενός αντιρατσιστικού φεστιβάλ θίγονται πολλά θέματα που αφορούν διακρίσεις κατά μειονοτήτων και δεν εξαντλούνται στο μεταναστευτικό και το φυλετικό ρατσισμό.
Μου κάνει πάντως εντύπωση που κάποιοι ενοχλούνται από ένα αντιρατσιστικό επειδή και καλά είναι πρόσχημα να προωθήσουν κάποιοι πολιτική ατζέντα και δε τους ενοχλεί όταν η Χρυσή Αβγή καπηλεύεται την Άλωση της Πόλης, τα Ίμια κ.α ώστε να προβεί σε ''ειρηνικότατες'' συγκεντρώσεις όπου μοιράζονται στους μετανάστες λουλούδια...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Ντάξει για να λέμε την αλήθεια στα αντιρατσιστικά φεστιβάλ και στις πορείες παίζει αρκετό καπέλωμα με πολιτική ατζέντα. Έχω πάει 3-4 φορές σε αντιρατσιστικές πορείες στη Θεσσαλονίκη για κάποια συγκεκριμένα θέματα στο παρελθόν (επιθέσεις σε μετανάστες κλπ) αλλά πάντα κατέληγα να περπατώ ανάμεσα σε πανώ ενάντια στον "βάρβαρο νεοφιλελευθέρισμο", τα "μνημόνια της ντροπής" κλπ. Και βέβαια δεν έχω πρόβλημα να προβάλει κάποιος σε μια πορεία όποιο αίτημα θέλει, σκεπτόμουν απλώς από μέσα μου ότι αν είχα ένα πανώ που να έλεγε "ναι στο μνημόνιο" ή κάτι αντίστοιχο δεν θα είχα και την καλύτερη αντιμετώπιση από αρκετά χουλιγκανάκια που γυρνούσαν με σάκους στην πλάτη έτοιμα για μανούρες με όποιους δεν γουστάρουν.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ούτε εμένα μου αρέσει που σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις βρίσκουν την ευκαιρία να περάσουν συγκεκριμένες πολιτικές ατζέντες και κυκλοφορούν με κομματικά σημαιάκια και στήνουν περιπτεράκια. Θεωρώ ότι το ιδανικό θα ήταν μια πεπαιδευμένη κοινωνία που δεν χρειάζεται ούτε αντιραστιστικά, ούτε αντιφασιστικά φεστιβάλ, ούτε gay parade. Δυστυχώς όμως στη περίπτωση μας δεν ισχύει κάτι τέτοιο...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Δεν διαφωνώ οτι προωθείται πολιτική ατζέντα αλλά αν μπούμε σε αυτή τη διαδικασία δε θα βγάλουμε άκρη. Με την ίδια λογική στην οποία πέφτω κι εγώ πολλές φορές δεν πρέπει να κατεβαίνουμε στις πορείες γιατί θα μας καπελώσουν τα συνδικάτα, το ΠΑΜΕ κτλ.
Εντάξει λογικό είναι από τη στιγμή που διοργανώνεται και από τον ευρύτερο αριστερό χώρο( που είναι ούτως ή άλλως είναι πιο ευαισθητοποιημένος σε θέματα διακρίσεων και ίσων δικαιωμάτων) να υπάρξουν και πολιτικές αναφορές, δεν παύει όμως να είναι ένα φεστιβάλ με διάφορες δράσεις, μουσικές, προβολές και δε σημαίνει απαραίτητα οτι όποιος πάει ψηφίζει και συγκεκριμένα κόμματα και ενστερνίζεται την ατζέντα τους οπώς στερεοτυπικά σκέφτονται κάποιοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.427
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom