Αγορά μικρού σπιτιού στη Γερμανία

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Τα έχουμε ξαναπεί: Παιδεία-Μόρφωση-Καλλιέργεια, Οργάνωση, Νοικοκυριό, Καθαριότητα, Οικολογική Συνείδηση,Σεβασμός στο Περιβάλλον, Οικονομία, Τεχνολογία, Έρευνα, Καλές Τέχνες, Δημιουργικότητα, Εργατικότητα, Ασφάλεια, Νόμοι (που εφαρμόζονται), Σταθεροί Κανόνες "Παιχνιδιού", Φορολογική Συνείδηση, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΌΣ, Ευσυνειδησία Δημοσίων λειτουργών, Προστασία του Καταναλωτή, κλπ... Μα μήπως μιλάμε για τον Παράδεισο? Μήπως όλα αυτά ισχύουν 100%? Όχι βέβαια, απλά η Γερμανία πετυχαίνει τα υψηλότερα ποσοστά (και συνδυασμούς αυτών) στην Ευρώπη, όλων εκείνων των παραμέτρων επιλογής μιας χώρας για μόνιμη κατοικία. Έχω βρεί πολύ καλές προσφορές (ειδικά αν συγκρίνεις με Ελλάδα...) στο
Βερολίνο. Θα με ενδιέφερε και το Μόναχο. Μιλάμε για 50 τμ. στη πρωτεύουσα της Ευρώπης,
όσο ένα καλό αυτοκίνητο και αστο να υπάρχει, να πηγαίνεις όταν θες να πάρεις ανάσα πολιτισμού, να ζεις (φτηνότερα) σαν συνταξιούχος, να έχουν τα παιδιά σου αν θελήσουν να σπουδάσουν σε αληθινό Πανεπιστήμιο. Τι λέτε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.435
Likes
14.428
Επειδή ενδιαφέρει καί εμένα σάν προοπτική σέ 2 χρόνια περίπου(λόγω σπουδών τών παιδιών),άν θέλεις δώσε περισσότερα στοιχεία γιά τίς τιμές,άν έχεις κάποιες σελίδες πού έχεις τσεκάρει κτλ.Ευχαριστώ.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Επειδή ενδιαφέρει καί εμένα σάν προοπτική σέ 2 χρόνια περίπου(λόγω σπουδών τών παιδιών),άν θέλεις δώσε περισσότερα στοιχεία γιά τίς τιμές,άν έχεις κάποιες σελίδες πού έχεις τσεκάρει κτλ.Ευχαριστώ.
Πολύ απλό, βάλε immobilien berlin στο google και όρεξη να έχεις (και χρόνο)
πχ.
Adhoc immobilien Berlin property, German property, search for Berlin real estate, Berlin properties, International real estate database
 
Last edited by a moderator:

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Το ακίνητο είναι επένδυση, οπότε ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Μόναχο κατα προτιμηση...η Στουτγάρδη
αλλα κ ενα Ινσμπρουκ μια χαρα μου φαινεται
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ειδα λιγο τις τιμες και κοντευω να τρελαθω. Ειναι πιο φθηνα απο Θεσσαλονικη! Οπως λεει και η διαφημιση "Θελω να πεταξω τωρα"!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ειδα λιγο τις τιμες και κοντευω να τρελαθω. Ειναι πιο φθηνα απο Θεσσαλονικη! Οπως λεει και η διαφημιση "Θελω να πεταξω τωρα"!
....μα τι να λέμε τώρα...φυσικά και είναι έτσι. Το περίπτερο είναι πάντα ακριβότερο από
το σ/μάρκετ. Ειδικά μάλιστα αν το διαχειρίζεται κανένας "πονηρο-κακομοίρης φτωχοδιάβολος" και απευθύνεται σε "κοσμάκη"
.....κατακαημένη Αράχωβα....Μου είπε φίλος οτι στη περιοχή που ήταν το τείχος του Βερολίνου (δεν ξέρω, δεν έχω πάει και να με συγχωρούν όσοι ξέρουν) απελευθερώθηκαν μεγάλες εκτάσεις υπέρ οικιστικής χρήσης. Εκεί οικοδόμησε, μεταξύ άλλων κολοσσών και η γνωστή ΧΟΚΤΙΦ (γράψτετο εσείς όπως πρέπει). Ε λοιπόν πουλούσε προ 2ετίας "κουκλάκια" με 40χιλ.!! Τώρα είναι ακριβότερα. Δυστυχώς πρέπει να "χάσεις" μια βδομαδίτσα στο ψάξε
και που τέτοιος χρόνος....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
φυσικά και λέμε ναι!!!
Εμένα θα με ενδιέφερε αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει περί φορολογίας σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ξέρω την τύφλα μου. Εάν πχ έχει κπ εργαζόμενος στην Ελλάδα σπίτι στο Βερολίνο, τι γίνεται με τη φορολογία; πληρώνει το φόρο της Ελλάδος, της Γερμανίας, κάτι άλλο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ΠΡΕΠΕΙ να ρωτήσεις ειδικούς, γιατί από χώρα σε χώρα (ίσως κι από κρατίδιο σε κρατίδιο της Γερμανίας) τα πράγματα διαφέρουν ως προς τα φορολογικά.

Ο κανόνας γενικά στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι ότι κάθε εισόδημα φορολογείται στη χώρα στην οποία αποκτάται, αλλά υπάρχουν και πολλά "εκτός" στον κανόνα, άλλα για να απλοποιούν τα πράγματα και άλλα για να προστατεύουν τις εθνικές οικονομίες... (π.χ. στην Ελλάδα υπάρχει νόμος βάση του οποίου εταιρίες που εδρεύουν στο εξωτερικό και κατέχουν ακίνητα στην Ελλάδα χωρίς να έχουν άλλη δραστηριότητα, φορολογούνται βαρύτατα. Εξίσου "περίεργες" διατάξεις μπορεί να υπάρχουν κι εκεί).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.177
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom