«Ό,τι καπνίσατε, καπνίσατε»

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Περιμενετε οτι θα εφαρμοστει ο νομος;:haha::haha::haha::haha::haha:
Aν δε χρεωκοπισουμε σαν χωρα θα εφαρμοστη ο νομος!!
Σε 2 χρονακια το πολυ θα δεις πως θα ειναι,δεν θατο πιστευεις!!

(σου εστειλα π.μ,για αλλο λογο βεβαια)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Περιμενετε οτι θα εφαρμοστει ο νομος;:haha::haha::haha::haha::haha:
Πάντως σε μαγαζί που την προηγούμενη φόρα στην αρχή το είχε εφαρμόσει και μετά όσο περνούσε ο καιρός χαλάρωνε σήμερα πάλι ούτε για αστείο δεν έπαιζε τσιγάρο μέσα.

Μακάρι να μην ξαναγυρίσουμε στα παλιά σε καμία βδομάδα πάλι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι λές βρε renata; Μη-καπνίστρια δεν ήσουν ποτέ;
Το θέμα εκτόοοοος την υγεία των καπριστών κλπ κλπ είναι το πόσο επηρεάζει την υγεία τρίτων. Επίσης, προσωπικά, δε μπορώ να βγαίνω μετά απο ντούζ και να γυρίσω σπίτι λες και ήμουν μεσα σε τζάκι, δέ μπορώ. Και να γυρνάω σπίτι και να κάνω καπάκι 2ο ντουζ. Είπαμε, καθαρός είμαι, αλλά όχι κι έτσι!!! :D Αν εφαρμοστεί ποτέ -λέμε τώρα- το μέτρο, καλό θα είναι. Αλλιώς θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα πάω να μείνω ΝΥ που δεν αφήνουν ούτε στο πεζοδρόμιο να καπνίζουν καλά καλά! :haha:
Μια χαρα καπνιζα στα πεζοδρομια της Νεας Υορκης.Απλα ,οπως ειπε μια κοπελα παρακατω επειδη τα πακετα ηταν φωτια και λαυρα ,δεν καπνιζε πολυ κοσμος.Σε ορισμενες πολιτειες εκαναν ακομη και 20-30 δολλαρια.Γιαυτο και ερχονταν χυμα αρκετα παιδια στο δρομο και μου ζητουσαν τρακα.
Αλλα βρε παιδια τι τα λεμε και τα ξαναλεμε συνεχεια.
Εδω και μηνες που παρακολουθω το γκρουπ αυτο συνεχεια ποσταρουμε ειδησεις για απαγορευση του καπνισματος και μετα ξαναποσταρουμε αλλες ειδησεις που αναφερουν οτι οι νομοι δεν εφαρμοζονται ...οτι οι μαγαζατορες κανουν αυτο και λενε εκεινο ...για το τσιγαροσημο που ζηταται να πληρωνουν...
εγω δεν πιστευω τιποτα πια!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μια χαρα καπνιζα στα πεζοδρομια της Νεας Υορκης.
Φυσικά μπορείς να καπνίσεις, αλλά αν ενοχλείς ακόμα και στο πεχοδρόμιο τον διπλανό με τον καπνό και κάνει παρατήρηση, το σβήνεις και δε μιλάς...Τουλάχιστον έτσι έκανε η καπνίστρια της παρέας πρίν 1 μήνα στη Ν.Υ. (η ίδια έμενε εκεί για 3 χρόνια).

Εισαι ο δευτερος που μου το λεει σημερα... η πρωτη ηταν η mariamagdalini (ή καπως ετσι τελοσπαντων).
Κρίμα, ήθελα να μαι ο πρώτος... :haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο Αντωνη δεν μας ετυχε στην ΝΥ ,αλλα μας ετυχε πριν 10 μερες στην Μπρατισλαβα.
Καπνιζαμε μεσα σε μια σταση λεωφορειου για να προστατευτουμε απο το κρυο και το βορια.Ηταν σαν ενα Π απο γυαλι και ηταν αλλα 2 ατομα μονο..εμεις στο ανοιγμα του Π μισο εξω -μισο μεσα.Ερχεται λοιπον ενας γερος εκεινη την ωρα και μας εβγαλε εξω απο τη σταση.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αυτο Αντωνη δεν μας ετυχε στην ΝΥ ,αλλα μας ετυχε πριν 10 μερες στην Μπρατισλαβα.
Καπνιζαμε μεσα σε μια σταση λεωφορειου για να προστατευτουμε απο το κρυο και το βορια.Ηταν σαν ενα Π απο γυαλι και ηταν αλλα 2 ατομα μονο..εμεις στο ανοιγμα του Π μισο εξω -μισο μεσα.Ερχεται λοιπον ενας γερος εκεινη την ωρα και μας εβγαλε εξω απο τη σταση.
Α ευτυχώς που το είπες! Όταν πήγαμε Buffalo, χιόνιζε και η καπνίστρια βγήκε έξω απο την στάση του λεωφορείου για να μην ενοχλήσει και δε της είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για να ξαναμπεί (ανοιχτή στάση σα τις δικές μας). Είπαμε, αυτό είναι κάπως ακραίο...Και αυτή βέβαια θα μπορούσε να μην καπνίσει για να βγει μη στο χιόνι. 50-50 τους δίνω...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα πάω να μείνω ΝΥ που δεν αφήνουν ούτε στο πεζοδρόμιο να καπνίζουν καλά καλά! :haha:
Να πας, να πας, θα προκόψεις εκεί, σίγουρα καλύτερα απ' το νησί σου είναι! :shock:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ρε παιδιά βοηθήστε με να καταλάβω...
ολοι οι νόμοι και τα πρόστιμα τι σκοπό έχουν τελικά??
το θέμα ποιο είναι?? να λιγοστέψουν οι καπνιστές?
αφού οποιος καπνίζει δεν πρόκειται να το κόψει.καθεται σπίτι του και καπνίζει..
καιρό που βρήκανε και αυτοί τώρα...αφού έτσι και αλλιως οι έξοδοι έχουν περιοριστεί ποιος βγαίνει τώρα ...να πληρώνει για ψυχαγωγία.λίγοι και μια στο τόσο!! έ και να μην καπνίσουν δεν χάλασε και ο κόσμος..θα βγούν έξω και το κανουν.
τέλος παντων καλά το κάνουν γενικοτερα..
ας βρούν ομως λύσεις για την υγεία γενικότερα..
οπως νοιάζονται για τους καπνιστές μην παθουν καρκίνο,ας νοιαστούν και για τον κακομοίρη τον λαό που κλείνει ραντεβού στο ικα και τον βλεπουν μετά που έχει πεθάνει!!!!
Τελειώνοντας, γνωρίζουν μόνο πως να τα παίρνουν και ουχί να εκπληρώνουν τις πραγματικές υποχρεώσεις που έχει το κράτος προς την πολιτεία!!
eviva ελλαδα!
Απλό είναι. Η προσπάθεια γίνεται επειδή το κόστος περίθαλψης των καρκινοπαθών έχει γίνει δυσβάσταχτο για το κράτος. Μόνο για αυτό και τίποτε άλλο. Το ότι η προσπάθεια δέιχνει να γίνεται για το καλό σου και το καλό μου είναι απλά το όμορφο περιτύλιγμα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι προσωπικά δε συμφωνώ απόλυτα με την προσπάθεια αυτή
 

skatoulis

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
never schedule a trip :)
το καλύτερο το είπε ο Λυριτζής σήμερα στον υφυπουργο υγειας(νομίζω):
"Πότε θα ξαναανακοινώσεται την απαγόρευση του καπνίσματος;"

δυστυχώς τα λέει ολα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.181
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom