Διαβατήριο και στρατός

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Τέλη Δεκέμβρη ληγει το διαβατήριο καθώς και η αναβολή του στρατου.. και σκέφτομαι τώρα ..

1. αν θέλω να κάνω κάποιο ταξιδι μεσα στους τελευταίους 6 μήνες, πρέπει να βγάλω οπωσδήποτε καινούργιο διαβατήριο;
2. εάν βγάλω νέο διαβατήριο μέσα στο καλοκαίρι, το καινούργιο θα ισχύει μέχρι την λήξη της αναβολής ή θα ισχύει για 5 χρόνια..;

με τις διάφορες προσφορές έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω...:roll:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.768
Likes
7.348
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
περίμενε να βγει ο Yorgos

το κατέχει το θέμα !!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.908
Likes
52.060
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταρχήν παίζει ρόλο το πού θες να πας. Σε πολλές χώρες απαιτείται το διαβατήριό σου να έχει συγκεκριμένη ισχύ (π.χ. 6 μήνες), σε άλλες όμως όχι, οπότε πηγαίνεις με το διαβατήριο που έχεις. Αυτό σε ό,τι αφορά την απαίτηση της ξένης χώρας προς εσένα.

Τώρα, σε ό,τι αφορά το θέμα του πότε μπορείς να βγάλεις διαβατήριο:
Το ότι εκκρεμούν στρατιωτικές υποχρεώσεις πλέον δεν παίζει κανένα ρόλο, ειδικά από την ώρα που εκκρεμούν νόμιμα (δεν είσαι ανυπότακτος, αναβολή έχεις ο άνθρωπος). Δεν ισχύει δηλαδή πλέον αυτό που ίσχυε μέχρι πρόσφατα ότι το διαβατήριό σου λήγει με την ημερομηνία υποχρέωσης κατάταξης. Κοινώς, μέσα στο τελευταίο οκτάμηνο της ισχύος του διαβατηρίου σου (στο οποίο ήδη βρίσκεσαι), μπορείς να πας να εκδώσεις νέο διαβατήριο και θα είναι πενταετίας, εκτός κι αν εσύ ζητήσεις να είναι λιγότερο.

Να πας να βγάλεις διαβατήριο. Θα σε βάλουν να υπογράψεις μια δήλωση που λέει ότι δεν εκκρεμεί εις βάρος σου απαγόρευση εξόδου από τη χώρα, που δεν εκκρεμεί, αφού έχεις αναβολή ακόμη. Δεν υπάρχει δηλαδή εκείνος ο νόμος που σε έβαζε να απαντήσεις αν "έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις". Το αν τις εκπλήρωσες είναι αδιάφορο, αυτό που τους ενδιαφέρει είναι αν έχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα.

Σε ζάλισα. Με δυο λέξεις: μπορείς να πας να το βγάλεις από τώρα, θα είναι πενταετούς διάρκειας, αλλά τίποτε από αυτά δεν είναι απαραίτητο αν η χώρα στην οποία θα πας δε ζητά το διαβατήριό σου να έχει συγκεκριμένη διάρκεια ισχύος. Πήγαινε να το βγάλεις να ησυχάσεις, γιατί για να βγάλεις διαβατήριο ενόσω υπηρετείς είναι μια μικρή μανούρα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.994
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
άσε ρε Γιώργο; κι εσύ που τα ξέρεις όλ' αυτά;;
......................
(οργή Κυρίου :haha::haha::haha:)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ωραία, θα πάω να βγάλω πριν λήξει η αναβολή για να μαι σίγουρος...;)
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Εγώ πάντως όταν έκανα αίτηση για διαβατήριο, όταν με ρώτησαν πότε λήγει η αναβολή μου είπα ψεύτικη ημερομηνία και έτσι είχα διαβατήριο. Αποτέλεσμα; Εφυγα 2 φορές σκαστός στο εξωτερικό, τη μία φορά εξωδούχος και την άλλη με άδεια.

Να σημειώσω ότι με είδαν και στην tv, 3 χρόνια φυλάκιση έπρεπε να φάω ως λοιποτάκτης αλλά δεν με ρουφιανέψανε οι σειρές μου και τη γλύτωσα..

Το καινούριο διαβατήριο το έβγαλα 2 εβδομάδες πριν απολυθώ...
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τώρα με τρομάξατε....

Το διαβατήριο μου λήγει τον Απρίλιο, και Νοέμβριο λέω για Τοσκάνη.
Πειράζει που σε λιγότερο απο 6 μήνες απο τότε θα λήγει?? Πρώτη φορά ακούω οτι πρέπει να λήγει αργότερα απο 6 μήνες σε κάποιες περιπτώσεις. Η Ιταλία είναι μέσα σε αυτές???

(Δεν έχω καινούργια ταυτότητα...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.749
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εντος Schengen δεν έχεις πρόβλημα. Εφόσον έχεις και ταυτότητα μαζί, πας και με ληγμένο διαβατήριο.
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ηράκλειο
καλύτερα να το ανανεώσεις πριν φύγεις που θα έχεις ακόμα την αστυνομική σου ταυτότητα. όσο είσαι στρατιώτης χρειάζεσαι ειδική άδειά για να ταξιδεψεις εξωτερικό. που πως και γιατί δεν γνωρίζει κανείς ακριβώς. εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις απλά ένα διάλειμμα από τα ταξίδια και να αφοσιωθεις στο καθήκον σου. ο στρατός σε χρειάζεται. ο εχθρός πλησιάζει. η απειλή είναι παντού.

πάρε παράδειγμα εμένα...
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Αν έχεις σκοπό να ταξιδέψεις στο εξωτερικό μην κάνεις το λάθος να τους το πεις. Μπορεί να στην κόψουν, σε αναγκάζουν να είναι τουλάχιστον 5 μέρες, ακόμα και για 2 ώρες να θες να πας, και πολλά άλλα που θα μετανοιώνεις την ώρα και τη στιγμή που τους το πες.
 

Aris2706

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καταρχήν παίζει ρόλο το πού θες να πας. Σε πολλές χώρες απαιτείται το διαβατήριό σου να έχει συγκεκριμένη ισχύ (π.χ. 6 μήνες), σε άλλες όμως όχι, οπότε πηγαίνεις με το διαβατήριο που έχεις. Αυτό σε ό,τι αφορά την απαίτηση της ξένης χώρας προς εσένα.

Τώρα, σε ό,τι αφορά το θέμα του πότε μπορείς να βγάλεις διαβατήριο:
Το ότι εκκρεμούν στρατιωτικές υποχρεώσεις πλέον δεν παίζει κανένα ρόλο, ειδικά από την ώρα που εκκρεμούν νόμιμα (δεν είσαι ανυπότακτος, αναβολή έχεις ο άνθρωπος). Δεν ισχύει δηλαδή πλέον αυτό που ίσχυε μέχρι πρόσφατα ότι το διαβατήριό σου λήγει με την ημερομηνία υποχρέωσης κατάταξης. Κοινώς, μέσα στο τελευταίο οκτάμηνο της ισχύος του διαβατηρίου σου (στο οποίο ήδη βρίσκεσαι), μπορείς να πας να εκδώσεις νέο διαβατήριο και θα είναι πενταετίας, εκτός κι αν εσύ ζητήσεις να είναι λιγότερο.

Να πας να βγάλεις διαβατήριο. Θα σε βάλουν να υπογράψεις μια δήλωση που λέει ότι δεν εκκρεμεί εις βάρος σου απαγόρευση εξόδου από τη χώρα, που δεν εκκρεμεί, αφού έχεις αναβολή ακόμη. Δεν υπάρχει δηλαδή εκείνος ο νόμος που σε έβαζε να απαντήσεις αν "έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις". Το αν τις εκπλήρωσες είναι αδιάφορο, αυτό που τους ενδιαφέρει είναι αν έχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα.

Σε ζάλισα. Με δυο λέξεις: μπορείς να πας να το βγάλεις από τώρα, θα είναι πενταετούς διάρκειας, αλλά τίποτε από αυτά δεν είναι απαραίτητο αν η χώρα στην οποία θα πας δε ζητά το διαβατήριό σου να έχει συγκεκριμένη διάρκεια ισχύος. Πήγαινε να το βγάλεις να ησυχάσεις, γιατί για να βγάλεις διαβατήριο ενόσω υπηρετείς είναι μια μικρή μανούρα.
Δεν έχω απάντηση,
ερώτηση θέλω να κάνω.
Είμαι νέος στο φόρουμ.
Στο σημείο που υπογράφεις την δήλωση που λέει ότι δεν εκκρεμεί εις βάρος σου απαγόρευση εξόδου από τη χώρα. Αν είσαι ανυπότακτος και δεν έχει εκδικαστεί ακόμα. και ως εκ τούτου δεν έχεις απαγόρευση εξόδου. Μπορείς να βγάλεις Διαβατήριο?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.908
Likes
52.060
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο σημείο που υπογράφεις την δήλωση που λέει ότι δεν εκκρεμεί εις βάρος σου απαγόρευση εξόδου από τη χώρα. Αν είσαι ανυπότακτος και δεν έχει εκδικαστεί ακόμα. και ως εκ τούτου δεν έχεις απαγόρευση εξόδου. Μπορείς να βγάλεις Διαβατήριο?
E ναι.

Κι ακόμη μια σημείωση. Οι ανυπότακτοι εξωτερικού δικαιούνται διαβατήριο. Προσοχή, ανυπότακτος εξωτερικού δεν είναι μόνο ο μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, αλλά οι ανυπότακτοι που βρίσκονται στο εξωτερικό. Για να κηρυχθείς τέτοιος, πρέπει να ζήσεις ένα "εύλογο" διάστημα εκτός Ελλάδος, ας πούμε 6 μήνες. Πηγαίνεις στην τοπική ελληνική πρεσβεία, σου δίνουν μια βεβαίωση ότι κατοικείς εκεί (όχι μόνιμος κάτοικος ξαναλέω, απλά κατοικείς) και με αυτή τη βεβαίωση έχεις το δικαίωμα:
α) να αποκτήσεις διαβατήριο (ελληνικό εννοείται)
β) να μπαίνεις στην Ελλάδα για 30 μέρες το χρόνο

Η είσοδός σου στην Ελλάδα δεν απαγορεύεται ως ανυπότακτος. Η έξοδος απαγορεύεται, οι ανυπότακτοι έχουν απαγόρευση εξόδου. Φυσικά όταν ο ενδιάμεσος ή τελικός σταθμός είναι χώρα Σένγκεν, οι έλεγχοι πάνε περίπατο, δεν υπάρχει έλεγχος διαβατηρίων.

Για ΟΛΑ τα παραπάνω, καλό είναι να συμβουλευτείς κάποιο δικηγόρο πάντως. Δε γίνεται να πάρεις σοβαρές αποφάσεις για το μέλλον σου από κάτι που έγραψε ένας ανώνυμα στο ίντερνετ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.516
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom