Κίνα Yangshuo, Κίνα

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Η κουβέντα ξεκίνησε στο θέμα Βόλτες με αερόστατο στο εξωτερικό και το μεταφέρω εδώ για να το βρίσκει κανείς πιο εύκολα.

Επίσης το καλοκαίρι θα ανέβω σε αερόστατο στο Yangshuo στην περιοχή Guanxi της Κίνας.
Αυτά είναι!! Η περιοχή είναι φανταστική, οπότε φαντάζομαι από το αερόστατο θα είναι ακόμη πιο εντυπωσιακή!! Στο Yangshuo μην παραλείψεις να πας στο "Impression Liu Sanjie", ένα show απίστευτων διαστάσεων που λαμβάνει χώρα μέσα στο ποτάμι. Δημιουργός του είναι ο Zhang Yimou, που ήταν υπεύθυνος για την τελετή έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων στο Πεκίνο. Μιλάμε για ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ!!

Για το show, έχω γράψει στο blog μου αν θες να διαβάσεις παραπάνω.

[...]Το τι μεσολάβησε μέχρι το τέλος της παράστασης είναι πολύ δύσκολο να περιγραφεί με λόγια. Ένα συνεχές show με φώτα, μουσική, φωτιές, παραδοσιακές ενδυμασίες και χορό, ακροβατικά και τραγούδι. Ένα show στο οποίο τα τεχνικά μέσα δεν είναι ο πρωταγωνιστής αλλά βοηθούν στον να αναδείξουν την παράδοση και την φυσική ομορφιά μέσα από την ιστορία αγάπης, μεταξύ μιας κοπέλας και ενός ψαρά. Και μπορεί από την ιστορία να μην καταλαβαίνεις τίποτα αλλά η παράσταση δεν σε αφήνει να βαρεθείς ούτε για μια στιγμή.[...]


toumpiotis said:
Σευχαριστώ mpiftex ίδη έχω διαβάσει απο το blog σου την εμπειρία σου και να είσαι σίγουρος ότι ανυπομονώ να βρεθώ εκεί.Έχω κλείσει μια τοπική ξεναγό (μου την συστησε ενας Αυστραλος)και μου έβγαλε πρόγραμμα:Moon Hill,Xing ping,Fulli town ,εκδρομή με ποδήλατα στην γύρω περιοχή,Αερόστατο και φυσικά Κρουαζιέρα στον ποταμό Lee και το ωυχτερινό Σοου.Αν έχεις καμιά άλλη καλή ιδέα ευπρόσδεκτη.
Εμείς νοικιάσαμε ποδήλατα δυο μέρες. Τη μια πήγαμε στο Moon Hill (με διάφορες στάσεις και παρακάμψεις) και την άλλη πήραμε τους χωματόδρομους στην τύχη και βρεθήκαμε σε αγρούς και χωριουδάκια! Ήταν τρομερά και τις δυο μέρες.
ai278.photobucket.com_albums_kk102_traveler_gr_China_Yangshuo_2267622948d33110c83c8ac4f51876a4.jpg

Η θέα από το Moon hill

Ο ποταμός Li είναι πανέμορφος το τοπίο μοναδικό, να προτιμήσεις να το κάνεις με μικρή βαρκούλα (είναι σαν σχεδία με 4 καρέκλες) και όχι με μεγάλο σκάφος! Το χωριό Xing Ping είναι το χωριό που ξεκινάς τη βαρκάδα και είναι πολύ γραφικό! Εμείς πήγαμε ως εκεί με το τοπικό λεωφορείο (έχει πολύ συχνά).
ai278.photobucket.com_albums_kk102_traveler_gr_China_Yangshuo_ddc1211a40fb0868ef233cd36518bf36.jpg

Το χωριό Xing Ping​

Όπως σου είπα, με το νυχτερινό σόου ενθουσιάστηκε όλη η παρέα, μη το χάσεις! Η βόλτα με το αερόστατο πρέπει να είναι φανταστική αλλά δεν το έκανα, ενώ το Fulli town δεν το ξέρω και με μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι.

Όσον αφορά μέσα στο Yanghuo, αν και πολύ τουριστικό (κυρίως Κινέζοι τουρίστες) είναι πολύ όμορφο, με λιθόστρωτους δρόμους, μικρές γέφυρες κτλ. Κάνε τις βόλτες σου εκεί (για ότι αγοράσεις κάνε πολύ παζάρι και μόνο να κάνεις ότι φεύγεις η τιμή πέφτει στο μισό), πιάσε κουβέντα με κανένα ντόπιο που μιλάει αγγλικά (θα έρθει να σου μιλήσει αυτός) και πήγαινε στο Yangshuo Park να δεις τα πιτσιρίκια να παίζουν, τους γέρους να παίζουν χαρτιά και κάτι σαν ντόμινο και να ανέβεις στους λόφους εκεί για υπέροχη θέα της πόλης!!

ai278.photobucket.com_albums_kk102_traveler_gr_China_Yangshuo_2007_se_aaia1195339740bike_ride.jpg

Στο δρόμο προς το Moon hill​
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
mpiftex, δε σε πιστεύω!!! Αυτό είναι σημάδι εκ θεού!!!!!!!!! Εδώ και μια ώρα περίπου το ψάχνω πιο επισταμένα για καλοκαιρινό προορισμό!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock:

Σπεύδω να εντρυφήσω στην ιστορία σου!!!!!!!!

(και να επιστρέψω αύριο δριμύτερη και με απορίες!!!!)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Εμεις που λές (εγώ η γυναίκα μου και τα δυο μας παιδιά ) παμε yangshuo από Kuala Lumpur 10/8 και θα μείνουμε 4 νύχτες .Έκλεισα διαμονή στο Hotel Magnolia μεσα στο κέντρο(σε δρόμο παράλληλο της West street) και κά θε πώί θα έρχεται η Λίλη η ξεναγός μας και θα μας γυρνάει σε διάφορους προορισμούς.Το χωριό Φούλι είναι ανατολικά του Yangshuo και είναι φημισμένο για τις ζωγραφιστές βεντάλιες και ομπρέλες που δημιουργούν οι ντόπιοι.Εκτός του Moon Hill θα πάμε και στην Dragon Cave και στο Buterfly Museum (με τα ποδήλατα).Σκεφτόμαστε να πάμε και στα Rice Terrace στο Longshen αλλά σεν είμαστε σίγουροι ακόμα γιαυτο διότι ο Αυγουστος είναι εποχή θερισμού και το τοπίο είναι κάπως "ξερό".
Ότι αφορά την βαρκάδα στον ποταμό Λι σίγουρα δεν θα κάανω με τα μεγάλα πλοία (όπως πολύ σωστά αναφέρεις) αλλά με τα μικρότερα πλοιαράκια από Μπαμπου.Θα κάνω και μία επιπλέον βαρκάδα στον ποταμό Lilliang καθώς και νυχτερινό ψάρεμα με κορμοράνους.
Σιγουρα θα πάω και στο νυχτερινό Show της Shangri La καθώς και θα κάνω την πτήση με το αερόστατο.
Rosa αν θα βρίσκεσαι εκείνες τις μέρες εκεί (10-14 Αυγούστου )ευκαιρία να βρεθούμε.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Rosa αποφάσισες να "κοκκινίσεις" την Κίνα και'συ; Πολύ καλή επιλογή είναι!! Κάνε τη μελέτη σου και εδώ είμαι.

toumpiotis δεν ξέρω τι ηλικία έχουν τα παιδιά σου αλλά νομίζω θα το χαρούν πολύ το ταξίδι εκεί. Ίσως να κουραστούν με το ανέβασμα στους λόφους αλλά κατά τα άλλα θα είναι super γι'αυτά. Επίσης μπορείτε να νοικιάσετε διπλά ποδήλατα μιας και η ποδηλατάδα προς το Moon Hill γίνεται πάνω στο δρόμο, που ναι μεν δεν έχει πολύ κίνηση, αλλά είναι όσο να'ναι μεγάλος δρόμος.

Ότι άλλο θέλετε για την περιοχή ρωτάτε. :)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Rosa αποφάσισες να "κοκκινίσεις" την Κίνα και'συ; Πολύ καλή επιλογή είναι!! Κάνε τη μελέτη σου και εδώ είμαι.

toumpiotis δεν ξέρω τι ηλικία έχουν τα παιδιά σου αλλά νομίζω θα το χαρούν πολύ το ταξίδι εκεί. Ίσως να κουραστούν με το ανέβασμα στους λόφους αλλά κατά τα άλλα θα είναι super γι'αυτά. Επίσης μπορείτε να νοικιάσετε διπλά ποδήλατα μιας και η ποδηλατάδα προς το Moon Hill γίνεται πάνω στο δρόμο, που ναι μεν δεν έχει πολύ κίνηση, αλλά είναι όσο να'ναι μεγάλος δρόμος.

Ότι άλλο θέλετε για την περιοχή ρωτάτε. :)
Τα παιδιά είναι σε σχετικά καλή ηλικία(16 & 14)οπότε πιστεύω δεν θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα .
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω
α)Πόση ώρα διαρκεί το σοου;
β)Το κοστος του εισιτηρίου και αν θα πρεπει να το εχω κλείσει απο πριν;
γ)Πηγαινει ο καθένας μονος του, είναι μακριά απο το yangshuο;
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom