Ηνωμένο Βασίλειο Xρειάζεται βίζα στο Λονδίνο????

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
Βοήθεια όποιος γνωρίζει....!!! θέλουμε με τον αρραβωνιαστικό μου να πάμε για δουλειά στο Λονδίνο..το θέμα είναι ότι εκείνος έχει γεωργιανική υπηκοότητα αν και έχει άδεια παραμονής στην Ελλάδα για τα επόμενα 10 χρόνια, το πρόβλημα απ ότι μάθαμε είναι ότι δεν δέχονται χωρίς βίζα άτομα στο Λονδίνο από χώρες όπως η Γεωργία λόγω της συνθήκης του Σέγκεν...γενικά απ αυτά που μας είπαν στο γεωργιανικό προξενείο δύσκολα βγάζουν βίζα απ την Αγγλία σε γεωργιανούς, γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω???να σημειώσω ότι η δική μου υπηκοότητα είναι ελληνική και σκοπεύουμε άμεσα να κάνουμε πολιτικό γάμο κάτι που ήταν έτσι και αλλιώς στα σχέδια μας. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
908
Αν παντρευτείτε και μπορείτε να αποδείξετε στις αρχές του Ηνωμένου Βασιλείου ότι ο γάμος είναι πραγματικός και όχι εικονικός, μπορεί ο άντρας σου να μεταναστεύσει μαζί σου στο Λονδίνο. Η συνθήκη Schengen δεν έχει σχέση με το Η.Β., καθ' ότι δεν ανήκει εκεί. Η Ελλάδα ανήκει όπως και πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Το Η.Β. έχει δική του πολιτική στα θέματα βίζας και μετανάστευσης αλλά λόγω του ότι είναι χώρα μέλος της Ε.Ε. είναι υποχρεωμένο να δέχεται για εγκατάσταση πολίτες από χώρες μέλη της Ε.Ε. καθώς και τους συγγενείς τους πρώτου βαθμού.
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είσαι όμως σίγουρος γι αυτό? μην πάμε και μας σταματήσουν στο αεροδρόμιο του Λονδίνου, όσο για τον γάμο θα κάνουμε πολιτικό και το μόνο αποδεικτικό θα είναι το χαρτί που θα μας δώσουν από το δημαρχείο, δηλαδή μια υπογεγραμμένη ληξιαρχική πράξη γάμου την οποία θα την ζητήσουμε και μεταφρασμένη για να είναι έγκυρη και εκεί, γνωρίζεις καμιά παρόμοια περίπτωση???
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
908
Μα δεν θα πάτε φυσικά μόνο με τη ληξιαρχική πράξη του γάμου. Αφού παντρευτείτε πρέπει ο άντρας σου να απευθυνθεί στην βρετανική πρεσβεία ώστε να αποκτήσει το EU family permit, δηλαδή ειδική βίζα που επιτρέπει σε πολίτη χώρας που δεν είναι στην ΕΕ και είναι παντρεμένος με πολίτη χώρας μέλους της ΕΕ να ταξιδέψει στο ΗΒ. (ακόμη και για τουριστικούς λόγους). Σε περίπτωση μετανάστευσης τα πράγματα είναι αρκετά πιο περίπλοκα, αν έχετε υπομονή θα βρείτε όμως άκρη.

Το αν θα κάνεις θρησκευτικό ή πολιτικό γάμο είναι αδιάφορο και για την Ελλάδα και για τη Βρετανία, έχουν την ίδια ισχύ νομικά.

Δες εδώ UK Border Agency | EEA family permits
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
σ ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες, θέλω να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο, επειδή γνωρίζεις τα σχετικά, ξέρεις μήπως πόσος καιρός χρειάζεται για να εκδοθεί μια τέτοια βίζα??
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δες εδω για πληροφοριες. Ελπιζω να βοηθησει.

Με προλαβε ο thessaris.
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
Παιδιά SOS πάλι!!!!! Μπήκα στην σελίδα που μου δώσατε και είδα ότι όντως δεν χρειάζεται να βγάλουμε βίζα μόνο την Family Permit, το θέμα είναι ότι δεν μπόρεσα να βρω από που την βγάζεις η ποια είναι η φόρμα αίτησης της γιατί στην σελίδα αυτήν σου δίνει μόνο επιλογές για βίζα αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ας μου πει!!!!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το link που παρέθεσε ο thessaris περιλαμβάνει όλες τις πληροφορίες και τις φόρμες που χρειάζεσαι.

Διάβασε προσεκτικά και θα τα βρεις όλα.
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
Ρε παιδιά έχω βγάλει τα μάτια που πραγματικά, μόνο αιτήσεις για βίζα δίνουν όχι για Family Permit και στο Προξενείο που παίρνω να μου δώσουν διευκρινήσεις δεν το σηκώνουν εδώ και 5 μέρες...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
To link που έχουν βάλει και τα δύο μέλη, σε βγάζει κατευθείαν στην επιλογή family permit, όπου αναλύονται όλες οι πιθανές περιπτώσεις.
Πώς γίνεται και εσύ δεν το βλέπεις? :rolleyes:
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
Tην βρήκαα!!!!!!!!!!!!!!Την αίτηση έψαχνα τα σχετικά τα διάβασα, έχεις κάνει μήπως ανάλογη αίτηση?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.978
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom