Κίνα Visa Κινα

whoknows

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.239
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης

zade

Member
Μηνύματα
165
Likes
710
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Πήγα σήμερα από εκεί και ρώτησα.

Δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται.

Κατά αρχας η αλλαγή ανακοινώθηκε μόλις στις 10 Ιουλίου οπότε ούτε καν οι ίδιοι οι υπάλληλοι είχαν πλήρη γνώση του θέματος.

Κατά δεύτερον μου είπαν ότι για να χορηγηθεί θα πρέπει σίγουρα να έχεις δύο προηγούμενες βίζες απλής εισόδου που να έχουν χρησιμοποιηθεί.

Δηλαδή δεν πας και ζητας κάτ ευθείαν την πενταετή και στην δίνουν.

Μου είπε επίσης υπάλληλος στο γκισέ ότι είναι πιθανόν και με μολις μια προηγούμενη βίζα απλής εισόδου να μπορέσεις να βγάλεις την πενταετή αλλά δεν ξέρει κανείς ακόμα.

Πολύ απλά ακόμα και αυτοί που πληρούν τις προϋποθέσεις δεν το έχουν δοκιμάσει γιατί είναι πάρα πολύ πρόσφατο.

Επειδή πετάω σε λίγες μέρες για εκεί, μου είπαν με το που επιστρέψω να περάσω από εκεί για να δοκιμάσουμε να την βγάλω, οπότε θα ξέρουμε τότε.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.239
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Εγω γνωριζω ανθρωπο - που ηταν και ο ανθρωπος που με ενημερωσε γι αυτο - που εβγαλε απευθειας τη νεου τυπου βιζα, διχως να εχει προηγουμενες.
Προσωπικα δεν εχω εικονα ο ιδιος ακομα, απλα θεωρησα χρησιμο να ενημερωσω
 

zade

Member
Μηνύματα
165
Likes
710
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Δεν αντιλέγω, μπορεί και να είναι έτσι όπως τα λες. Μπορεί ο άνθρωπος σου να είχε και κάποια άκρη ή letter of invitation από εταιρία ή μπορεί ακόμα και η υπάλληλος που μίλησα σήμερα να μου τα είπε ανακριβώς.

Κι εγώ απλά έγραψα τι έμαθα
 

whoknows

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.239
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
προσωπικα κραταω και τα 2, μεχρι να εχω προσωπικη εμπειρια ο ιδιος, αλλα κραταω και το οτι αφου αποφασιστηκε αργα ή γρηγορα θα μας λυσει λιγο τα χερια απο τη προηγουμενη τραγικη πολιτικη τους
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Πιστεύω ότι σύντομα θα δοθεί και στους κάτοχους ελληνικών διαβατηρίων το δικαίωμα (βλέπε Ιταλία) επίσκεψης στη χωρά χωρίς βίζα για 15 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom