Ιταλία Roadtrip στην Iταλία!!

den23

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Χαιρετώ όλο το forum. (ως νέο μέλος στην παρέα σας) Σκεφτόμαστε με την παρέα μου (σύνολο 5 άτομα) να κάνουμε ένα ταξίδι με το αυτοκίνητο σε διαφορες περιοχές της Ιταλίας τον επόμενο Ιούλιο. Ως αρχικό πλάνο έχουμε στο μυαλό μας να περάσουμε από την Πάτρα προς το Μπάρι και από εκεί με το αυτοκίνητο, προς ακτή amalfi και Νάπολη. Στη συνεχεια σκεφτόμαστε να κατευθυνθούμε προς Μιλάνο και Como περνώντας από Ρώμη, Siena, Φλωρεντία, Πίζα. Τέλος, κατά την επιστροφή μας προς το λιμάνι της Ανκόνα, θα περάσουμε από Βενετία και Σαν Μαρίνο. Θα θέλαμε συνολικά να μείνουμε 3 μέρες στη Ρώμη και από εκεί και πέρα να κάνουμε κάποιες διανυκτερεύσεις κατά τη διαδρομή. Το ταξίδι θέλουμε να διαρκέσει 12 μέρες (μαζί με τις 40 ώρες του ταξιδιού με το καράβι). Που θα προτείνατε να κάνουμε παραπάνω από μια διανυκτερεύσεις, (εκτος από τη Ρώμη) και σε ποίες παραπλήσιες πόλεις με τις βασικές θα μπορούσαμε να μείνουμε ώστε να εξοικονομήσουμε χρήματα για τη διαμονή. Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή εκτος αυτού θα ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτερων για την πολύτιμη βοήθεια σας!! :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Η συμβουλή μου είναι απλή... αγόρασε ένα χάρτη και δες τι διαδρομές σκοπεύεις να κάνεις... λογικά θα καταλάβεις ότι αυτά που σχεδιάζεις είναι ανέφικτα και θα αρχίσεις τις περικοπές... όταν λοιπόν φτάσεις εκεί και καταλήξεις που πραγματικά μπορείς να πας, φτιάξε ένα καινούργιο πρόγραμμα και τότε με χαρά θα σε βοηθήσουμε...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Περυσι τον Απριλιο καναμε κατι αντιστοιχο. Το πρόγραμμα ηταν:
Πάτρα-Βενετια με το πλοιο, 2 διανυκτερευσεις Βενετια (στο Μεστρε), 1 Μπέργκαμο, 2 Μπελατζιο, 3 Φλωρεντία, 2 Σιένα, 2 Ρώμη, 1 Πραϊανο και επιστροφη απο Μπαρι.

Απο τις πολεις αυτες διοργανωναμε κοντινες εκδρομες (μιλανο, βερονα, χωρια τοσκανης κτλ). Ηταν σχετικα ξεκούραστο, καθως η μεγαλύτερη απόσταση ηταν 300χιλ περιπου. Τωρα σιγουρα θα ηθελα πολλες περισοτερες μερες αλλα νομιζω με σωστη οργανωση, πολυ περπατημα κτλ προλαβαινεις να τα γυρισεις ευκολα. Σιγουρα θα επιστρεψεις σε πολλα απο αυτα που θα σ εχουν εντυπωσιασει και θα θες να τα χορτασεις.
Τωρα στο δυσκολο μιας και εχεις 12 μερες, αν επρεπε να αφαιρεσω απο καπου μια μερα.. δεν θα μπορουσα. Παντου αξιζε και παντου ηταν ομορφα. Καντο 13 :bleh:

Οτι αλλο θες μπορω να σε βοηθησω. Βενζινες, διοδια, Παρκινγκ αναλυτικοτερη διαδρομη κτλ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Mπα 15 πρέπει να το κάνει... είναι κι εκείνες οι ρουφιάνες οι δύο μέρες του πλοίου...

Άντε να το ξαναπώ για χιλιοστή φορά μπας και το καταλάβετε... δεν υπάρχει λογική ή σωστός προγραμματισμός σε ένα τέτοιο πρόγραμμα... ούτε καν σε αυτό που μας έγραψε ο φίλος παραπάνω... η σκέψη είναι λάθος όχι ο προγραμματισμος... το να προσπαθεις να γυρίσεις την Ιταλία σε 13 μέρες είναι ταξιδιωτικός ερασιτεχνισμός και αγώνας δρόμου όχι σοβαρό ταξίδι...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
839
Likes
916
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ακου Traveller και μόνο κερδισμένος θα βγεις....(Traveller εκεινο το 50ευρω που λέγαμε.......:bleh::bleh:)
Χωρίς πλάκα τώρα και εγώ σχεδιαζω ενα 9ημερο ταξιδακι στον αγαπημενο Ιταλικό Βορρά και πάλι δεν προλαβαινω να τον δω όλο πόσο μάλλον εσύ που θέλεις σε 12 ημέρες να δεις σχεδόν όλη τη χώρα...Πρόσθεσε μέρες και κόψε πόλεις, ακολουθησε και τις συμβουλές του Traveller και θα κάνεις ένα πολύ όμορφο ταξίδι.... Το δικό μου πρόγραμμα πάντως είναι φτιαγμένο από τα χεράκια του και αγγίζει την τελειότητα......:clap:
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Η αλήθεια είναι ότι οι μέρες είναι λίγες και οι πόλεις που θέλετε να επισκεφτείτε πολλές,δεδομένου ότι πολλές από αυτές απαιτούν μίνιμουμ 2 μέρες συνεχούς περπατήματος .Ωστόσο αφου θέλετε το ταξίδι σας να περιλαμβάνει αρκετές πόλεις και να πάρει το χαρακτήρα roadtrip απλά κόψτε μερικές..Εγώ θα πρότεινα να μην φτάσετε Μιλάνο και Κόμο.Για μένα προσωπικά το Μιλάνο δεν έχει να δείξει κάτι παραπάνω απτις υπόλοιπες πόλεις.
Πάντως όσον αφορά το αν είναι ένα ταξίδι σοβαρό ή όχι ,αφορά κυρίως αυτόν που το έκανε.Αν αυτός είναι ευχαριστημένος και πέρασε καλά ,που αυτός είναι άλλωστε ο κύριος σκοπός του ταξιδιού, δεν υπάρχει λόγος να κρίνουμε με βαρύγδουπες λέξεις,μόνο και μόνο για να αποδείξουμε ότι το ταξίδι του θα μπορούσε να είναι αλλιώς διαμορφωμένο.Ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικιές του προσδοκίες από το κάθε ταξίδι .Για αυτό λοιπόν χαλαρώστε λίγο , ας μην αφήνουμε το σάιτ να γίνεται χώρος κριτικής.:):)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Έλα... μα γιαυτό ακριβώς υπάρχει το φόρουμ... για να ρωτάει κάποιος που δεν ξέρει και να μαθαίνει από τυχόν τα λάθη που κάνουμε όλοι μας... συνεπώς η κριτική είναι εκ των ουκ άνευ στο φόρουμ... αλίμονο αν δεν υπάρχει κριτική... το φόρουμ ευτυχώς δεν είναι μόνο για να ρωτάει ο κάθε πικραμένος πως θα κάνει check in στο Λίγδη...

Το ότι ο καθένας μας έχει τις δικές του προσδοκίες από ένα ταξίδι είναι γεγονός, δεν μας λες κάτι καινούργιο... η ουσία όμως είναι ρωτώντας να μαθαίνεις πως να κάνεις το ταξίδι σου καλύτερο... το ότι κάποιος έκανε τον γύρο της Ιταλίας σε πέντε μέρες και πέρασε καλά εμένα δεν μου λέει τίποτε και ούτε με ενδιαφέρει... εγώ οφείλω να επισημάνω πως γύρος της Ιταλίας σε 5 ή σε 10 μέρες απλά δεν γίνεται, είναι μια μπούρδα... τους λόγους τους έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές και πίστεψέ με δεν βασίζονται στα δικά μου βίτσια... εσύ π.χ πήγες στο Μιλάνο μια φορά, κάθισες 2 μέρες και έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είναι και κάτι το σπουδαίο... χρειάζεται παραπάνω σχολιασμός? Έχω πάει στο Μιλάνο πάνω από 20 φορές και κάθε φορά που πάω ανακαλύπτω και κάτι καινούργιο... η πόλη είναι super, έχει μνημεία, μαγαζιά, εστιατόρια, ζωή, κρυμμένες γειτονιές, πράγματα που αν πας 2 φορές και κάνεις μια βόλτα γύρω από την Γκαλερία δεν θα δεις ποτέ... άσε λοιπόν τις δηλώσεις και τις προσδοκίες και διάβασε... υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που ξέρουν πραγματικά να ταξιδεύουν και προσφέρουν αυτές τους τις γνώσεις απλόχερα και δωρεάν...
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Κάθε πόλη και τόπος έχει μια κρυμμένη ζωή που σαν τουρίστας δεν μπορείς να ανακαλύψεις, συμφωνώ και επαυξάνω..Όσες περισσότερες μέρες κάτσεις κάπου τόσες πιο πολλές ομορφιές ανακαλύπτεις ,προσαρμόζεσαι στην τοπική κοινωνία στον τρόπο διασκέδασης τους και τα λοιπα..Δεν είπα ότι έζησα το Μιλάνο έτσι, επειδή κάθησα ελάχιστα δεν μπορούσα να δω τη διαφορετική του οπτική γωνία , όμως αν οι φίλοι μας κάνουν το roadtrip ούτε και αυτοί θα έχουν περισσότερες μέρες να διαθέσουν στο Μιλάνο για να ανακαλύψουν όλα αυτά που λες.
Επίσης ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και λαμβάνει διαφορετικά την ατμόσφαιρα μιας πόλης .Μπορεί μια πόλη να σε κερδίσει με την πρώτη ματιά και άλλη με μια βδομάδα παραμόνης.Εμένα προσωπικά το Μιλανο μου έβγαλε κάτι το αφιλόξενο και το μελαγχολικό σαν πρώτη ιδεά...
Φυσικά και καλά κάνεις και λες την αποψή σου αφού έχεις ζήσει τόσα πολλά στο εξωτερικό ,μπράβο και μακάρι να συνεχίσεις να μας βοηθάς..Το θέμα απλά είναι να μιλάς λίγο καλύτερα , η κριτική έχει πολλές όψεις .Μπορείς να κρίνεις χωρίς να χαρακτηρίζεις.Τα ταξίδια είναι χαρά και σε συνδυασμό με τις γνώσεις προσφέρουν άπλετη ευχαρίστηση και πνευματική εξέλιξη. Άλλωστε σε κάθε ταξίδι γίνονται λάθη και από αυτά θα μάθουμε.Εσύ πόσα ταξίδια έκανες για να μπορείς τώρα να αφηγήσε τόσο αναλυτικά τα μυστικά τόσων πόλεων?!
Φιλικά πάντα :)
 

den23

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Πρώτα απ όλα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει-κλείσει κάτι είμαστε στο ψάξιμο και γι αυτό συλλέγουμε πληροφορίες για να κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή! το άλλο scenario που σκεφτήκαμε είναι το εξής! πείτε μου την γνώμη σας αν είναι εφικτό! πάτρα--->μπάρι. από κει πομπηία με αμάξι, και 6 διανυκτερεύσεις εκεί πέρα! και έχοντας ως βάση τη πομπηία θα δούμε, κατά κύριο λόγο την napoli κάποιες μέρες, και κάποιες άλλες κοντινές πόλεις... για παράδειγμα, 3-4 μέρες στη εκδρομή στην πόλη της napoli, και ts υπόλοιπες 2-3 amalfi και κοντινά χωρια... αυτό σας φαίνεται εφικτό? ευχαριστώ και πάλι! :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Πρώτα απ όλα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει-κλείσει κάτι είμαστε στο ψάξιμο και γι αυτό συλλέγουμε πληροφορίες για να κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή! το άλλο scenario που σκεφτήκαμε είναι το εξής! πείτε μου την γνώμη σας αν είναι εφικτό! πάτρα--->μπάρι. από κει πομπηία με αμάξι, και 6 διανυκτερεύσεις εκεί πέρα! και έχοντας ως βάση τη πομπηία θα δούμε, κατά κύριο λόγο την napoli κάποιες μέρες, και κάποιες άλλες κοντινές πόλεις... για παράδειγμα, 3-4 μέρες στη εκδρομή στην πόλη της napoli, και ts υπόλοιπες 2-3 amalfi και κοντινά χωρια... αυτό σας φαίνεται εφικτό? ευχαριστώ και πάλι! :)
βρε συ τρολαρεις; θα μεινεις 6 μερες στην Πομπηια και θα πηγαινεις εκδρομες Ναπολη και Αμαλφι; και μετα σας φταιει οποιος σας την λεει χοντρα...

Λοιπον 2 νυχτες στην Ακτη και 3 στη Ναπολη θα το ευχαριστηθειτε....
Περνατε και απο Πομπηια και Ερκουλανουμ...
Στο τσακιρ κεφι και χρημα πατε και μια μονοημερη Καπρι.... Οτι θες εδω ρωτα...
 

den23

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
βρε συ τρολαρεις; θα μεινεις 6 μερες στην Πομπηια και θα πηγαινεις εκδρομες Ναπολη και Αμαλφι; και μετα σας φταιει οποιος σας την λεει χοντρα...

Λοιπον 2 νυχτες στην Ακτη και 3 στη Ναπολη θα το ευχαριστηθειτε....
Περνατε και απο Πομπηια και Ερκουλανουμ...
Στο τσακιρ κεφι και χρημα πατε και μια μονοημερη Καπρι.... Οτι θες εδω ρωτα...
όχι δεν "τρολλαρω"!! :/ την πομπηία ως βάση την είπα γιατί έχει πολύ φτηνά ξενοδοχεία g να μείνεις!! βρήκαμε ας πούμε με 15 ευρώ ανά βραδυά το άτομο... k εφόσον θα έχουμε το αμάξι μαζί μας θα μπορούμε να πηγαίνουμε κάθε μέρα από πρωί στην napoli έτσι k αλλιώς μιλάμε για 25 χιλιόμετρα... και από pompihia για amalfi είναι ακόμα λιγότερη απόσταση! γιατί σου φάνηκε τόσο κακή σκέψη??? :/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.479
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom