ΗΠΑ Road trip NY-Miami

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.975
Likes
10.270
Εψαξα στο φορουμ αλλα οι περισσοτεροι που συνδυασαν την Νεα Υορκη με Μαιαμι στο ιδιο ταξιδι το εκαναν αεροπορικως.
Ηθελα να ρωτησω οποιον το εχει κανει οδικως
1. σε ποιες πολεις αξιζει να κανεις στασεις;
2. το 18ωρο-21ωρο καθαρης οδηγησης σε ποσες μερες μπορεις να το σπασεις;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.459
Likes
21.728
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
2. το 18ωρο-21ωρο καθαρης οδηγησης σε ποσες μερες μπορεις να το σπασεις;
Αυτό εξαρτάται από τις αντοχές, τη διάθεση για οδήγηση και τι θα επιλέξετε να δείτε ενδιάμεσα. Ένα καλό νούμερο (πολύ γενικά το αναφέρω) είναι το πολύ 5 ώρες οδήγησης την ημέρα με 2-3 σημεία ενδιαφέροντος, όταν υπάρχει τουλάχιστον 10 ωρες με φως. Αλλά αυτό είναι πολύ υποκειμενικό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.459
Likes
21.728
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καταρχάς να διευκρινίσω οτι δεν έχω ταξιδέψει στις ΗΠΑ ακόμα. Παρόλα αυτά σίγουρα θα πήγαινα Ουάσιγκτον και θα έβαζα και διανυκτέρευση κιόλας. Κατα τ'αλλα δεν είμαι και τόσο φαν της νοτιο-ανατολικής ακτής. Προτιμώ τη δυτική ακτή περισσότερο.
Στο θέμα των σημείων ενδιαφέροντος θα σε βοηθήσουν άλλοι μόλις δούνε το μήνυμα σου.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
4.724
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πρόκειται για μια ακτογραμμή κοντά 2000km, με πάρα πολλές στάσεις.

Νέα Υόρκη - Ουάσινγκτον (DC όπως την λένε οι ντόπιοι) ~ 400km. Επιλέγεις αν θα το κάνεις μονοκοπανιά ή αν θα σταματήσεις και Φιλαδέλφεια, ανάλογα με τις μέρες που έχεις. Στην Ουάσινγκτον έχω πάει, οπότε αν σου περισσεύουν μέρες θα μπορούσα να σε βοηθήσω εκτενώς για εκεί. Σχεδόν όλα τα αξιοθέατα είναι δωρεάν, οπότε τα έξοδά σου θα είναι μόνο το φαγητό. Θα αφιέρωνα τουλάχιστον 1 μέρα για το Mall, απλά για να περάσω έξω από τα πάμπολλα μνημεία. Αν θέλεις και κάποιο από τα εξαιρετικά Smithsonians, τα δωρεάν μουσεία αυτά είναι τεράστια και πολύ δύσκολα στριμώχνεις 2 σε 1 μέρα.

Από την Ουάσινγκτον και κάτω αρχίζουν τα ωραία. Για να διασχίσεις τη Virginia, έχεις 2 επιλογές.
  • Να διασχίσεις το Εθνικό Πάρκο Shenandoah. Πρόκειται για γραφική διαδρομή μέσα από το δάσος με πάρα πολλές στάσεις που μπορείς να κάνεις (και με πολλές στροφές). Υπολόγισε να αφιερώσεις 1 μέρα έως τα σύνορα Virginia - North Carolina. Αν θες μπορείς να το σπάσεις στη μέση, όπως κάναμε και εμείς.
  • Αντί για το Εθνικό Πάρκο, να κατέβεις με τον I-95 έως το Ρίτσμοντ (δυστυχώς δεν το έχω επισκεφθεί) και από εκεί με τον I-64 έως το Norfolk, επιλέγοντας να κάνεις στάση σε κάποια γωνία του Historic Triangle (δεν ξέρω αν προλάβεις να συνδυάσεις 2 μαζί): Williamsburg / Yorktown / Jamestown. Εμείς είχαμε επισκεφθεί το τελευταίο. Χωρίς καμία στάση, το Ουάσινγκτον - Νόρφολκ είναι 3 ώρες. Και ο Ι-95 και ο Ι-64 είναι εθνική 2 λωρίδων ανά κατεύθυνση με διαχωριστικό και πας άνετα. Το ίδιο το Νόρφολκ δεν λέει πολλά, απλά βολεύει για διανυκτέρευση.
Για την Ουάσινγκτον, το Σεναντόα και το Τζέιμστάουν είχα γράψει εδώ. Μέχρι εκεί έχω φτάσει. Αλλά από εκεί και κάτω, εγώ σε ένα τέτοιο road trip δεν θα παρέλειπτα (δεν μπορώ να συνηθίσω να γράφω και τις πολιτείες στο τέλος, αλλά τα ίδια τοπωνύμια υπάρχουν παντού :haha:):

  • Outer Banks (OBX), North Carolina (νησάκια που συνδέονται με τον Highway 12 και στα οποία οι αδερφοί Wright πραγματοποίησαν την πρώτη τους πτήση :airplane:)
  • Wilmington, North Carolina (γνωστό και ως Wilmywood καθώς εδώ έχουν την έδρα τους πάμπολλα κινηματογραφικά στούντιος, εδώ έχουν γυριστεί πολλές ταινίες και σειρές - για εμένα αρκεί και μόνο ότι πρόκειται για το One Tree Hill :cool:)
Non-stop το Norfolk - Wilmington είναι 500km. Ίσως στο Outer Banks να έκανα διανυκτέρευση για να γλίτωνα τα 100 από αυτά και να έβλεπα και τα νησιά αυτά.

  • Charelston, South Carolina
  • Savannah, Georgia
Οι δύο παραπάνω φημολογούνται πως είναι οι δύο ομορφότερες κωμοπόλεις των ΗΠΑ. Τα μερη αυτά τα είχε επισκεφθεί και η @Maria L. που δυστυχώς έχει σταματήσει να ποστάρει. Δες εδώ για την πολύ ωραία ιστορία της. Υπολόγιζε Wilmington - Charleston ~250km και Charleston - Savvanah ~150km.

  • St Augustin, Florida (μια από τις παλαιότερες πόλεις των ΗΠΑ - υπολόγιζε περίπου 250km από Savannah)
  • Daytona, Florida ή και Cape Canaveral, Florida (χωρίς σχόλια εδώ :innocent:)
  • Fort Lauderdale, Florida (το φαντάζομαι σαν ένα πιο upscale Μαϊάμι)
Το Κανάβεραλ σπάει στη μέση περίπου τα 450km του St. Augustin - Miami.

Το Ορλάντο είναι ένας προορισμός από μόνος του, δεν θα πήγαινα τώρα, παρά μόνο αν είχα παιδιά μαζί. Αν και τότε, με το δίκιο τους, θα σε ρωτήσουν "και γιατί δεν ήρθαμε αποκλειστικά εδώ???". :haha:

Για την ανατολική ακτή της Florida είχα φτιάξει κάποτε ένα εκτενές πρόγραμμα (χωρίς να έχω συμπεριλάβει το Ορλάντο για τον λόγο που ανέφερα αλλά για κάποιο λόγο δεν είχα ούτε το Κανάβεραλ). Το διαβάζεις από δεξιά προς αριστερά o_O
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.975
Likes
10.270
Εισαι καταπληκτικος! Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο και τον κοπο!
Αυτα που ειχα στο μυαλο μου για σιγουρακια ειναι Charelston και Savannah, για τα υπολοιπα προβληματιζομαι αλλα θα διαβασω ολες αυτες τις πληροφοριες που εδωσες και θα επανελθω
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
4.724
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ήρθαν οι "άλλοι" με τα δώρα!!! Σαρωτικός όπως πάντα :haha:
:haha: :haha: :haha:

Εισαι καταπληκτικος! Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο και τον κοπο!
Αυτα που ειχα στο μυαλο μου για σιγουρακια ειναι Charelston και Savannah, για τα υπολοιπα προβληματιζομαι αλλα θα διαβασω ολες αυτες τις πληροφοριες που εδωσες και θα επανελθω
Charleston και Savannah, μαζί με το St Augustin είναι τα καλύτερα πιστεύω, αλλά οι αποστάσεις είναι τέτοιες που δεν αρκούν για στάσεις μόνο αυτά (το ταξίδι θα γίνει πολύ κουραστικό).

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε στάση (στάσεις καλύτερα) στο Νέα Υόρκη - Charleston, ενώ και στο απευθείας St Augustin - Miami θα χάσεις πολλά κατά μήκος της ανατολικής ακτής αν το κάνεις μονοκόμματο.

Το καλό με το road trip στις ΗΠΑ είναι ότι δίνουν με λίγα χρήματα αυτοκινητάρες (δεν θα χρειαστείς τα τεράστια SUV, πάρε καλύτερα Mustang / Camaro / Challenger ;)) και η βενζίνη είναι φθηνή.
 

Dimitraveler

Member
Μηνύματα
14
Likes
83
Οι δύο παραπάνω φημολογούνται πως είναι οι δύο ομορφότερες κωμοπόλεις των ΗΠΑ. Τα μερη αυτά τα είχε επισκεφθεί και η @Maria L. που δυστυχώς έχει σταματήσει να ποστάρει. Δες εδώ για την πολύ ωραία ιστορία της. Υπολόγιζε Wilmington - Charleston ~250km και Charleston - Savvanah ~150km.
@Nikos1986 Καλά να έιμαστε η @Maria L. θα κάνει επανεμφανιση σύντομα με ταξιδάκι που έρχεται τον Αυγουστο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
4.724
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
@Nikos1986 Καλά να έιμαστε η @Maria L. θα κάνει επανεμφανιση σύντομα με ταξιδάκι που έρχεται τον Αυγουστο.
Είναι πολύ ωραίο νέο αυτό, οι ΗΠΑ είναι ανεξάντλητες και οι ιστορίες της Maria L ήταν πολύ ωραίες και καλογραμμένες και για μέρη εκτός της πεπατημένης!

Χαιρετίσματα από τον Θανάση και εμένα!!!

:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.576
Μηνύματα
901.970
Μέλη
39.314
Νεότερο μέλος
SACHRYSA12HRY

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom