Ισπανία H Iσπανία αναστέλλει τη συνθήκη του Σένγκεν 28/4 - 4/5

nikosgreek

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα,
διάβασα πως θα γίνει στη Βαρκελώνη στις 3 Μαιου συνεδρίαση της ΕΚΤ και γιαυτο η Ισπανία αναστέλλει απο 28 Απριλίου έως 4 Μαιου τη συνθήκη Σένγκεν. Ξέρει κάποιος αν σημαίνει αυτο πως είναι απαραίτητο να έχουμε διαβατήριο; Επειδή δεν έχω διαβατήριο και έχω κλεισει να ταξιδέψω Βαρκελώνη αυτες τις μέρες πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα μόνο με την ταυτότητα;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aναστολή σημαίνει έλεγχος της ταυτότητάς/διαβατηρίου στα σημεία εισόδου της χώρας, όχι απαίτηση διαβατηρίου.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
επειδή όμως ο έλεγχος της ταυτότητας των επιβατών στις χώρες που δεν εφαρμόζουν τη συνθήκη Schengen γίνεται μέσω διαβατηρίων,νομίζω πως καλό θα ήταν να μιλήσεις με την αεροπορική με την οποία θα ταξιδέψεις,για να είσαι σίγουρος.
επίσης επειδή η τάση είναι όλο και περισσότερες χώρες ν αμφισβητούν και να αναστέλλουν τη συνθήκη,καλύτερα να υπάρχει διαβατήριο για παν ενδεχόμενο.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
908
ANEL δεν ισχύει αυτό, η ταυτότητα είναι ταξιδιωτικό έγγραφο και για χώρες που δεν εφαρμόζουν τη συνθήκη Schengen, όπως το Ηνωμένο Βασίλειο, η Κύπρος κλπ. Ακόμη κι αν ανασταλεί η ισχύς της συνθήκης προσωρινά από κράτη μέλη της Schengen και επιβάλλεται ο έλεγχος των ταξιδιωτικών εγγράφων αρκεί 100% η αστυνομική ταυτότητα για κράτη μέλη της ΕΕ.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ANEL δεν ισχύει αυτό, η ταυτότητα είναι ταξιδιωτικό έγγραφο και για χώρες που δεν εφαρμόζουν τη συνθήκη Schengen, όπως το Ηνωμένο Βασίλειο, η Κύπρος κλπ. Ακόμη κι αν ανασταλεί η ισχύς της συνθήκης προσωρινά από κράτη μέλη της Schengen και επιβάλλεται ο έλεγχος των ταξιδιωτικών εγγράφων αρκεί 100% η αστυνομική ταυτότητα για κράτη μέλη της ΕΕ.
ναι,έχεις δίκιο γι αυτές τις χώρες,επειδή συμμετέχουν στη συνθήκη μέσω ειδικών συμφωνιών.Όταν έγραφα το μνμ δεν τις είχα στο μου μου και αυτό ήταν λάθος.
¨Όμως σε περίπτωση αναστολής,το κράτος που αναστέλει τη συμμετοχή του στη συνθήκη, δεν είναι ελεύθερο να ορίσει τα ταξιδιωτικά έγγραφα που το καλύπτουν?είναι υποχρεωμένο να δεχτεί τους ταξιδιώτες της ΕΕ μόνο με ταυτότητα??
 

nikosgreek

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
στην Aegean που ρώτησα μου είπαν πως μόνο την ταυτότητα είναι οκ. Κι αφου έχω και εισιτήριο με επιστροφή. Σίγουρα πάντως δεν είχε προηγούμενη ενημέρωση για το θέμα γιατί άργησε λίγο να μου απαντήσει. Πάντως το λογικό είναι αφού την αναστέλλει για λίγες μέρες να δέχεται είσοδο και με ταυτότητα απλώς να κάνει έλεγχο. Ελπίζω τουλ. γιατί δεν προλαβαίνω να βγάλω διαβατήριο τώρα...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή δεν έχω διαβατήριο και έχω κλεισει να ταξιδέψω Βαρκελώνη αυτες τις μέρες πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα μόνο με την ταυτότητα;
Με την ταυτότητα δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.
Με το τι θα γίνει στην πόλη δεν σου το εγγυόμαστε πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
900.240
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom