Go2sky airlines

vaaaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Θα ταξιδέψω για Πράγα με την εταιρία go2sky. Ήταν να παμε με την Aegean αλλα τελευταια στιγμή και αφού ήδη είχαμε δώσει ολα τα χρήματα μας την άλλαξαν. Και εννοείται ακύρωση δε κάνανε μετα και ας είχαμε θέσει σαν όρο να παμε μονο με Aegean, χάναμε ολα μας τα χρήματα. Αν κάποιος εχει ταξιδέψει με αυτή μπορει να μου πει την εμπειρία του, ειναι αξιόπιστη εταιρία;
Σας ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
2.003
Likes
6.348
Καλημέρα,
Πρώτη φορά είδα τέτοιο όνομα εταιρείας, όπως διαβάζω έχει μόνο 4 boeing που τα νοικιάζει για πτήσεις charter. Εγώ γενικά δεν κολλάv σε αεροπορικές, πετάω σε οτιδήποτε έχει κινητήρα και φτερά. Αν και στην περίπτωσή σας, αν είχατε υπογράψει και φαίνεται στα χαρτιά ότι θα πάτε με Aegean, μπορείτε να το κυνηγήσετε.
 

vaaaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Στον κατάλογο γράφανε οτι πετάμε με Aegean, το ρώτησα όταν πήγα στην αρχή, το ειπα ξανά όταν έδωσα την προκαταβολή γτ γενικά επειδη παμε παρέα οι μισοί απο εμας εχουν θέμα με αυτο. Και μόλις έδωσα ολα τα χρήματα μου ειπαν τωρα θα σας πουμε τις λεπτομέρειες του ταξιδιού και τοτε μας ειπαν οτι άλλαξε εταιρία. Τους ειπα οτι απο την αρχή μας είχαν βεβαιώσει οτι θα παμε με Aegean για αυτο το λόγο κλείσαμε και το ταξιδι και μου είπανε διάφορες δικαιολογίες του τύπου πριν 2 μερες το μάθαμε και δε πιστεύαμε οτι θα είχατε πρόβλημα και μετα ζήτησα τον υπεύθυνο και αυτος μου ειπε οτι το ήξεραν απο την αρχή απλα έκανε λάθος το τυπογραφείο στον κατάλογο και γενικά μας είπανε διαφορά και οτι οντως αυτοι φταίνε αλλα δε μπορούμε να πάρουμε πισω καθολου απο τα χρήματα μας. Όποτε για να μη χάσουμε τα χρήματα μας αναγκαστικά πρεπει να παμε, και ήθελα λίγες λεπτομέρειες για την εταιρία αυτή. Στην απόδειξη που μας δώσανε απλα γράφανε το ταξιδι Πράγα-Βιέννη, τπτ άλλο.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.003
Likes
6.348
Αν ο κατάλογος γράφει Aegean, νομίζω έχετε κάθε δικαίωμα να απαιτήσετε αποζημίωση. Επικοινώνησε αν θες και με το συνήγορο του καταναλωτή, ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν παραπάνω. Προσωπικά δεν έχω ταξιδέψει με πρακτορείο ακόμη, οπότε ίσως να μη γνωρίζω λεπτομέρειες. Αλλά αν έχετε εντύπως το πρόγραμμα που αναφέρει Aegean, είναι στο χέρι σας τι θα κάνετε.
 
Last edited by a moderator:

vaaaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κατι, στο έντυπο οπου ειναι ολα τα προγράμματα στο τέλος εχει τους γενικούς όρους συμμετοχής και αναφέρει οτι ο διοργανωτής μπορει να αλλάξει μεταφορική εταιρία απο την αναγραφόμενη στο προγράμμα χωρίς ο συμμετέχοντας να εχει κάποια αξίωση. Απλα δεν ήταν τίμιο αυτο που κάνανε.
 
Μηνύματα
2.003
Likes
6.348
Χμμ...τότε σε χιλιοευχαριστώ που μας το είπες, να μαθαίνουμε και καμιά λαμογιά, να ξέρουμε και τι να προτιμάμε ;). Αν και νομίζω πως για Ευρώπη δε θα πάω ποτέ με πρακτορείο εδώ που τα λέμε.
Τέλος πάντων, μην ανησυχείς για θέμα ασφάλειας κτλ με τη συγκεκριμένη αεροπορική, όλα μια χαρά θα είναι και θα περάσετε όμορφα!
Τώρα για τιμιότητα σε συνδυασμό με τέτοιου βεληνεκούς πρακτορεία, ψάξε βρες...με το σταυρό στο χέρι κανένας δεν έγινε εκατομμυριούχος.
 

vaaaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σε ευχαριστώ παρα πολυ που μου απάντησες, όταν γυρίσω με το καλό θα σας πω και την εμπειρία μου απο την συγκεκριμένη αεροπορική εταιρία. Αν κάποιος άλλος εχει ταξιδέψει βεβαια με αυτή ανυπομωνω να μου πει τη δίκη του εμπειρία...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα ταξιδέψω για Πράγα με την εταιρία go2sky. Ήταν να παμε με την Aegean αλλα τελευταια στιγμή και αφού ήδη είχαμε δώσει ολα τα χρήματα μας την άλλαξαν. Και εννοείται ακύρωση δε κάνανε μετα και ας είχαμε θέσει σαν όρο να παμε μονο με Aegean, χάναμε ολα μας τα χρήματα. Αν κάποιος εχει ταξιδέψει με αυτή μπορει να μου πει την εμπειρία του, ειναι αξιόπιστη εταιρία;
Σας ευχαριστώ.
Συγγνωμη αλλα στη συμβαση που υπογραψατε δεν αναγραφεται η αεροπορικη εταιρια που πετατε; Πληρωσατε πριν υπογραψετε συμβαση;
 

vaaaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Δεν αναγραφόταν η αεροπορική εταιρία, έγραφε όλα τα άλλα εκτός αυτό. Εκτός αν ήταν με μικρά γράμματα και δε το προσέξαμε αλλά τους το είπαμε και εκείνη την ώρα για την Aegean και δε μας είπαν τίποτα διαφορετικό, αυτό ήταν όταν δώσαμε την προκαταβολή πριν 2 εβδομάδες. Χτες πήγαμε για εξόφληση, αφού δώσαμε τα χρήματα μετά μας το είπαν. Βέβαια στο γυρισμό είναι με Aegean, μόνο όταν πηγαίνουμε είναι με go2sky.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το προεδρικο διαταγμα 339/96 για τα οργανωμενα ταξιδια αναφερει πως η συμβαση μεταξυ αλλων πρεπει να περιλαμβανει: "Τα μεσα μεταφορας, τα χαρακτηριστικα και τις κατηγοριες των χρησιμοποιουμενων μεταφορικων μεσων, τις ημερομηνιες, ωρες και τοπους αναχωρησης και επιστροφης, ως και διανυομενα χιλιομετρα ημερησιως".

Επικοινωνησε με την Περιφερειακη Υπηρεσια Τουρισμου Κεντρικης Μακεδονιας και ρωτα αν μπορεις να κανεις καταγγελια. Τα τους ρωτησα μου ειπαν και μετα τους ειπα κτλ δεν περνουν πουθενα. Αν θεωρεις τη διαφημιση παραπλανητικη ισχυρισου αυτα που λεν οι παραγραφοι 1 και 2 του αρθρου 3 του ΠΔ 339/96 το οποιο μπορεις να κατεβασεις απο http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=16 .
Αν δεν θεωρεις τη διαφημιση παραπλανητικη και πως οι οροι ηταν ευαναγνωστοι, σαφεις και επακριβεις τοτε μην κανεις τιποτα και την επομενη φορα προσπαθησε να εισαι λιγοτερο αφελης.

Σε καθε περιπτωση απολαυσε το ταξιδι σου. Δεν θα παθεις κατι πετωντας με μια αλλη αεροπορικη απλα πληρωνεις ακριβοτερα ενα φθνηνοτερο προιον. Γενικα ομως τα ταξιδια μεσω γραφειων κοστιζουν σχεδον παντα ακριβοτερα απο το να εκανε καποιος μονος του τις κρατησεις. Ειναι και λογικο αλλωστε αφου πρεπει να πληρωσεις και για την παροχη υπηρησιων που σου προσφερουν.
 
Last edited by a moderator:

vaaaaa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ για τις λεπτομέρειες τις νομοθεσίας που μου έδωσες, ομολογώ πως δε τις ήξερα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σας παρακαλώ σταματήστε να κάνετε αναφορές σε ονόματα πρακτορείων, ο σχετικός κανονισμός είναι σαφής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.940
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom