Ισπανία Aragon circuit

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Ερώτηση για τους "Ισπανούς" του forum μας.
Σκέφτομαι, αν τα καταφέρω, να πάω στον αγώνα MotoGP της Aragon τον Σεπτέμβριο. Απ' ότι είδα, το κοντινότερο αεροδρόμιο είναι αυτό της Zaragoza ή κάνω λάθος?
Σε ποια περιοχή να κοιτάξω για ξενοδοχείο? Η Alcaniz είναι κοντά στην πίστα? Κι αν ναι, υπάρχει λεωφορείο που πάει εκεί (στην πίστα εννοώ)?
Καμιά βοήθεια κανείς? :D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Θα κοιταξω αυτα που λες για διαμονη, αν και η muya θα ξερει καλυτερα, αλλα για αεροδρομιο, θα διαλεξεις μαδριτη καλυτερα και μετα με τρενο θα πας μεχρι θαραγοθα.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Thanks getxo μου, θα περιμένω.
Μία ερώτηση όμως. Zaragoza γιατί να πάω από Μαδρίτη? Αν επιλέξω το αεροδρόμιο της Μαδρίτης, δεν μπορώ να πάω κατευθείαν Μαδρίτη - Alcaniz? (γιατί απ' ότι έχω καταλάβει η πίστα είναι εκεί κοντά)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Thanks getxo μου, θα περιμένω.
Μία ερώτηση όμως. Zaragoza γιατί να πάω από Μαδρίτη? Αν επιλέξω το αεροδρόμιο της Μαδρίτης, δεν μπορώ να πάω κατευθείαν Μαδρίτη - Alcaniz? (γιατί απ' ότι έχω καταλάβει η πίστα είναι εκεί κοντά)
Γιατι να ταλαιπωρηθεις με 2ο αεροπλανο; Ουτως ή αλλως θα πας μαδριτη και μετα θα παρεις το επομενο αεροπλανο. Τωρα αν εχει μαδριτη alcaniz τρενο θα κοιταξω, εντος της ημερας θα σου πω. Αλλα και η muya απο οτι εχω καταλαβει απο μαδριτη φευγει και οχι απο το αεροδρομιο της θαραγοθας. Πολυ θθθθ ρε παιδι μου! :haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Λοιπον το εψαξα το θεμα:

α. αεροπλανο με iberia απο αθηνα μεχρι θαραγοθα, σου βγαινει 476,13 ευρω , κανεις το λιγοτερο 8,55 ωρες να πας, υπολογιζοντας το stopover και 8,10 ωρες η επιστροφη.

β. πας με αεροπλανο μεχρι τη μαδριτη και εχεις επιλογη και την aegean, πλην της iberia και μετα με AVE, το γρηγορο τρενο, το βρισκεις εδω: www.renfe.es πας θαραγοθα, εχει δρομολογιο καθε ωρα και η διαδρομη ειναι 1 ωρα 18 λεπτα εως 1 ωρα 24 λεπτα. Και απο εκει για να πας alcaniz θα παρεις λεωφορειο, οπου η διαδρομη ειναι 1 ωρα και 40 λεπτα. Βεβαια τα δρομολογια ειναι λιγα απο οτι ειδα στο νετ. Aρα σε αυτη την περιπτωση θα κοιμηθεις στη θαραγοθα, αν δε προλαβεις το λεωφορειο για alcaniz.

γ. πας μεχρι μαδριτη και νοικιαζεις αυτοκινητο και εισαι μια χαρα! Ανετα βρισκεις να νοικιασεις φτηνο αυτοκινητο.

δ. κανεις το β μεχρι θαραγοθα και απο εκει νοικιαζεις αυτοκινητο για πηγαινε ελα στο alcaniz.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πω πω τι να πω τώρα.. είσαι καταπληκτική!!! :D
Χίλια ευχαριστώ!!! :hug:
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Να λοιπον που μπορω να φανω κι εγω χρησιμη εδω μεσα!!! :D
Αν και η getxowoman σου ειπε αρκετα να προσθεσω μιας και εχω ζησει στην περιοχη οτι ειναι λιγο δυσκολες οι συνδεσεις της. Δυστυχως δεν υπαρχει τρενο και ξεχασε την πιθανοτητα να πας κατευθειαν απο Μαδριτη! Ομως η Βαρκελωνη ειναι πιο βολικη γι' αυτη τη περιπτωση, δε σκεφτεσαι την πιθανοτητα να πεταξεις προς Βαρκελωνη; Απο εκει υπαρχουν κατευθειαν δρομολογια λεωφορειου αν και πολυ λιγα (κοιτα στη σελιδα www.hife.es) Καλυτερη θα ηταν η λυση να νοικιασεις αυτοκινητο! Πρεπει να πω -off the record- οτι ακομα και οι ιδιοι οι κατοικοι του Αλκανιθ (μια κωμοπολη 16 χιλιαδων κατοικων) εχουν τρομοκρατηθει με το πως θα φιλοξενησουν ενα τοσο μεγαλο πρωταθλημα, μιας και η περιοχη εχει ελλειψη τουριστικων υποδομων, γι' αυτο το πιο πιθανο ειναι να στειλουν πολυ κοσμο στα ξενοδοχεια της Zaragoza κι αυτο σημαινει οτι ο δρομος που πηγαινει εκει θα ειναι μποτιλιαρισμενος γιατι εχει μονο μια λωριδα!!!
Το καλυτερο ειναι οτι κρατηση κανεις να την κανεις συντομα (γιατι νομιζω οτι εκει κοντα δυσκολα θα βρεις κατι) και ισως να νοικιασεις αυτοκινητο ειδικα αν βρεις να μεινεις σε καποιο κοντινο χωριο!
Αν μεινεις τελικα Zaragoza ακουγεται και η λυση να βαλουν λεωφορεια που θα πηγαινουν εκει για οσους ενδιφερονται!
Ακριβως διπλα στην πιστα υπαρχει και ενα καμπινγκ αν σε ενδιαφερει.
Επισης στο αεροδρομιο της Zaragoza πεταει η Ryanair απο Bergamo ας πουμε σε περιπτωση που σε βολευει να το κανεις ετσι!
Οτι αλλο θελεις εδω θα ειμαστε!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Κορίτσια είστε εκπληκτικές, δεν έχω λόγια!!
Muya μου, πολύ θα ήθελα να μπορούσα να κάνω την κράτηση από τώρα, αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι εφικτό :(
Μετά απ' όσα μου είπατε, αν τα καταφέρω και πάω τελικά, μάλλον με βλέπω να νοικιάζω κανένα αυτοκινητάκι. Νομίζω ότι είναι η πιο βολική λύση (εκτός κι αν παίξει το σενάριο του να βάλουν λεωφορεία που να πηγαίνουν στην πίστα..τότε αλλάζει το πράγμα).
Όπως και να 'χει, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!! :D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Κορίτσια είστε εκπληκτικές, δεν έχω λόγια!!
Muya μου, πολύ θα ήθελα να μπορούσα να κάνω την κράτηση από τώρα, αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι εφικτό :(
Μετά απ' όσα μου είπατε, αν τα καταφέρω και πάω τελικά, μάλλον με βλέπω να νοικιάζω κανένα αυτοκινητάκι. Νομίζω ότι είναι η πιο βολική λύση (εκτός κι αν παίξει το σενάριο του να βάλουν λεωφορεία που να πηγαίνουν στην πίστα..τότε αλλάζει το πράγμα).
Όπως και να 'χει, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!! :D
Μονο ενα πραγμα, βαλε στο viamichellin, τις αποστασεις Μαδριτη-Αλκανιθ και Βαρκελωνη-Αλκανιθ, να δεις ποιο σε συμφερει απο αποψην χιλιομετρων αλλα και διοδιων καλυτερα! Στην Καταλωνια τα διοδια ειναι τσουχτερα! Αν και απο χλμ οπως ειπε η muya το αεροδρομιο της Βαρκελωνης ειναι πιο κοντα.

Τεσπα, καλα να περασεις αν πας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.219
Μέλη
39.273
Νεότερο μέλος
777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom