Γενικά Πτήση με μωρό

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Θα ξυπνήσει λογικά από την τόση φασαρία. Στην αγκαλιά σου δένεται. Εσύ στην κλασσική ζώνη και το παιδί με εξτρά ζώνη από εσένα αν θυμάμαι καλά. Μάρσιπος βολεύει πάρα πολύ αν έχεις. Επίσης στο αεροπλάνο μας είχαν δώσει καλαθουνα και κατά την διάρκεια της πτήσης το παιδί ήταν πιο πολύ εκεί
Ευτυχώς το μωρό μου κοιμάται καλύτερα με την φασαρία!!δυναμίτες να σκανε δίπλα του δεν ξυπνάει..
Αν είναι στον μάρσιπο θα δεθεί επάνω σε αυτόν;θα με βόλευε πολύ αυτή η περίπτωση
 

AERAS

Member
Μηνύματα
803
Likes
1.188
Ευτυχώς το μωρό μου κοιμάται καλύτερα με την φασαρία!!δυναμίτες να σκανε δίπλα του δεν ξυπνάει..
Αν είναι στον μάρσιπο θα δεθεί επάνω σε αυτόν;θα με βόλευε πολύ αυτή η περίπτωση
Με τον μάρσιπο στην αγκαλιά σου και από πάνω η ζώνη του αεροπλάνου . Μας βόλεψε έτσι εμάς. Και σε όλη την πτήση σημαντικό ρόλο έπαιξε ότι θήλαζε οπότε και χαλαρωνε και δεν είχαμε έννοια για φαγητό. Γενικά μη σε προβληματίζει,μια χαρά θα βολευτεί το παιδί.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
115
Likes
209
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Εμένα τον μάρσιπο με είχαν υποχρεώσει να τον βγάλω....Συμφωνώ με τον AERA, μην προβληματίζεσαι. Τι ηλικία έχει το μωρό; Στην προσγείωση και στην απογείωση καλό θα ήταν να είναι στο στήθος ή να έχει πιπίλα.
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Σκοπεύουμε να κάνουμε ένα ταξίδι την περίοδο των γιορτών, μάλλον Λονδίνο, κ θα έχουμε μαζί μας την τότε 6 μηνών μπέμπα μας. Θα είναι αγκαλιά με μάρσιπο, όχι σε θέση με καθισματάκι. Έχει κάνει κανείς τέτοιο ταξίδι με μωρό; Θα ήθελε να μοιραστεί την εμπειρία του; Επίσης οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή.
 

x7777

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σκοπεύουμε να κάνουμε ένα ταξίδι την περίοδο των γιορτών, μάλλον Λονδίνο, κ θα έχουμε μαζί μας την τότε 6 μηνών μπέμπα μας. Θα είναι αγκαλιά με μάρσιπο, όχι σε θέση με καθισματάκι. Έχει κάνει κανείς τέτοιο ταξίδι με μωρό; Θα ήθελε να μοιραστεί την εμπειρία του; Επίσης οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή.
Στο αεροπλάνο δε χρειάζεται μάρσιπος, βασικά δεν επιτρέπεται να εχεις το μωρό σε μάρσιπο αν θυμάμαι καλά. Παίρνει αγκαλιά το μωρό ένας από τους δύο και σου δίνουν μια ειδική ζώνη. Εμείς κάναμε το πρώτο μας ταξίδι πριν 1 μήνα (ηλικία 9 μηνών).
Αν εννοείτε ότι δε θα έχετε μαζί καρότσι γενικά στο ταξίδι, νομίζω είναι αδύνατο να βγει μόνο με μάρσιπο.
Εμάς μας βόλεψε πάρα πολύ καρότσι που κλείνει σαν χειραποσκευή. Το κλείνεις πριν την επιβίβαση και το παίρνεις πάνω ως χειραποσκευή.
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Στο αεροπλάνο δε χρειάζεται μάρσιπος, βασικά δεν επιτρέπεται να εχεις το μωρό σε μάρσιπο αν θυμάμαι καλά. Παίρνει αγκαλιά το μωρό ένας από τους δύο και σου δίνουν μια ειδική ζώνη. Εμείς κάναμε το πρώτο μας ταξίδι πριν 1 μήνα (ηλικία 9 μηνών).
Αν εννοείτε ότι δε θα έχετε μαζί καρότσι γενικά στο ταξίδι, νομίζω είναι αδύνατο να βγει μόνο με μάρσιπο.
Εμάς μας βόλεψε πάρα πολύ καρότσι που κλείνει σαν χειραποσκευή. Το κλείνεις πριν την επιβίβαση και το παίρνεις πάνω ως χειραποσκευή.
Καρότσι θα υπάρχει, εννοούσα ότι την ώρα του ταξιδιού δεν θα είναι σε ειδικό καθισματακι δίπλα πχ. Πώς ήταν η εμπειρία, καθόταν ήσυχο όλες τις ώρες; Υπήρξαν καθόλου παράπονα;
 

poised

Member
Μηνύματα
1.012
Likes
8.248
βασικά δεν επιτρέπεται να εχεις το μωρό σε μάρσιπο αν θυμάμαι καλά. Παίρνει αγκαλιά το μωρό ένας από τους δύο και σου δίνουν μια ειδική ζώνη.
Αυτό ισχύει μόνο όταν ανάβει το προσδεθείτε (πχ απογείωση, προσγείωση), εκτός αυτού κάνεις ότι θες. Αλλά και την ώρα του προσδεθείτε θα πρέπει να πέσεις σε περίεργο να σου πει να το βγάλεις το μωρό από το μάρσιπο αν θες να το κρατάς έτσι και εφ' όσον φαίνεται να το έχεις δέσει και με τη ζώνη που σου δίνουν. Όχι γιατί η ζώνη τους είναι πιο ασφαλείας αλλά γιατί έτσι λένε οι κανονισμοί.
 

x7777

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καρότσι θα υπάρχει, εννοούσα ότι την ώρα του ταξιδιού δεν θα είναι σε ειδικό καθισματακι δίπλα πχ. Πώς ήταν η εμπειρία, καθόταν ήσυχο όλες τις ώρες; Υπήρξαν καθόλου παράπονα;
Εμείς κάναμε 4 πτήσεις (2 διαδρομές με μετεπιβίβαση) και κοιμόταν την περίσσοτερη ώρα. Αλλά γενικά είναι ήσυχος και επιπλέον θηλάζει, που από όσο ξέρω βοηθάει κατά την πτήση.
Μια φορά έκλαψε για 2-3 λεπτά, την ώρα που αισθάνθηκα και εγώ ενόχληση στο αυτί, οπότε λογικά και αυτός πόνεσε. Επίσης, γι' αυτό μας ενημέρωσαν οι αεροσυνοδοί. Μας ρώτησαν αν πετάμε πρώτη φορά και μας είπαν πως κατά την απογείωση και την προσγείωση μπορεί να κλάψει, είναι φυσιολογικό (εμείς το ξέραμε, αλλά μας έκανε εντύπωση που ήρθαν να ρωτήσουν).
Γενικά, όμως δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
168
Likes
138
Ταξίδι-Όνειρο
-----
να θηλαζει ή πιπιλα την ωρα της προσγείωσης και της απογείωσης για να μην πονέσουν τα αυτάκια . Θεωρώ οτι θα κοιμαται τόσο μωρό .Τα δικα μου μεγαλυτερα κοιμηθηκαν του καλου καιρου και ο ένας είναι και ιδιαιτερα "δύσκολος" .Κανένα παιχνιδάκι μαζί για παρηγοριά .Ε τώρα παράπονα για κανει κάποιος πρέπει να είναι και ολίγον κάφρος .
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.985
Likes
10.318
Καρότσι θα υπάρχει, εννοούσα ότι την ώρα του ταξιδιού δεν θα είναι σε ειδικό καθισματακι δίπλα πχ. Πώς ήταν η εμπειρία, καθόταν ήσυχο όλες τις ώρες; Υπήρξαν καθόλου παράπονα;
Φροντιστε το μωρο να ειναι κουρασμενο και να μην εχει κοιμηθει πριν ωστε να το παρει ο υπνος. Κατα τα αλλα η πτηση ειναι συντομη, ολο και καπως θα το απασχολησετε -ειδικα αν κοιμηθει και κανα 2ωρακι-.
Κανενας σοβαρος ανθρωπος δεν θα εκανε παραπονα για ενα μωρο που εχει γκρινια, μην αγχεσαι.
Τα πιο μεγαλα παιδακια που σε κλωτσανε απο το πισω καθισμα ειναι το προβλημα :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.582
Μηνύματα
902.387
Μέλη
39.323
Νεότερο μέλος
Giwrgosfox7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom