Ιαπωνία 1 μήνας solo καριέρα ;

L33T

Member
Μηνύματα
84
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Έχω μιλήσει με κάποιους από εσάς, οπότε κάποιοι θα το γνωρίζετε ήδη (Μικρή είσοδος)

Θα είναι το πρώτο μου ταξίδι solo , και μάλιστα εκτός Ευρώπης . Αυτό , γιατί έχω μεγάλη τρέλα με Ιαπωνία οπότε ξέρω ότι παρότι μόνος , η ψυχολογία και το Hype είναι σε άλλο level επίσης (δεν μπορεί να ακολουθήσει κανείς ,οπότε ζήτησα από την δουλειά να δουλέψω από εκεί , και πήραμε το ΟΚ για τον μήνα Σεπτέμβριο με δυνατότητα επέκτασης).

Από όσο διάβασα κυρίως το πρώτο και κυριότερο είναι ότι δεν χρειάζομαι να ετοιμάσω τυχόν χαρτιά από εδώ πέρα του διαβατηριου μου , και πηγαίνω κανονικά , ούτε βίζα ούτε κάτι εξτρά (για έως και 90 ημέρες από ημέρα εισόδου ) . Διορθώστε με αν κάνω λάθος;

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να φτιάξω ένα "πρόγραμμα" ώστε να αρχίσω να κλείνω πράγματα, και να παίρνω ιδέες. Το μόνο σίγουρο , λόγω ότι θα δουλεύω το αντίστοιχο απόγευμα εκεί (θα είναι πρωί εντός Ευρώπης) και άρα θα πρέπει να καλύψω τις ώρες ( 5 η ώρα εκεί , 10 η ώρα το πρωί ~ ευρώπης ).
Άρα ότι κάνω θα είναι με βάση τα πρωινά κυρίως και τα Σ/Κ εξόρμησεις ,η σκέψη μου είναι ενοικίαση μιας βάσης 1 μήνα Airbnb στο Τόκυο και έπειτα από εκεί να φεύγω και να πηγαίνω εξορμήσεις σε άλλα μέρη χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου βαλίτσες κτλ. μόνο το backpack μου και ίσως μια μικρή βαλιτσούλα και να ενοικιάζω σε άλλες πόλεις.
Ναι ,ξέρω ότι είναι "τσάμπα" το να πληρώσεις ένα άδειο σπίτι ,αλλά προτιμώ να το έχω σαν βάση και (ψυχολογικά) παρά να έχω στο μυαλό μου, πάνε 5 μέρες Osaka κουβάλα ξανά 2 βαλίτσες κτλ κτλ .

Οπότε , φυσικά για όσο κόσμο έχει πάει ,δέχομαι ιδέες φυσικά ορμάτε βαράτε κτλ. ή όπως το λεν και στα αγγλικά itinireary ? αίντε να δούμε.
Φυσικά όσοι έχετε πάει , ειδικά θα βασιστώ πολύ στο ότι πείτε, καθότι άλλο να το ζείς και άλλο απλά να λες ότι "άκουσες"

Η πτήση θα γίνει λογικά ή από Θεσσαλονίκη ή από Βαρσοβία, ανάλογα που θα είμαι τότε.
 

depo

Member
Μηνύματα
71
Likes
164
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Καλησπέρα, δύο ερωτήσεις έχω για να βοηθήσω για το itineary. Ποια είναι τα ενδιαφέροντα σας και θα θέλατε να πάτε και σε άλλο νησί εκτός από το Honshu;
 

L33T

Member
Μηνύματα
84
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Καλησπέρα, δύο ερωτήσεις έχω για να βοηθήσω για το itineary. Ποια είναι τα ενδιαφέροντα σας και θα θέλατε να πάτε και σε άλλο νησί εκτός από το Honshu;
Τα ενδιαφέροντα; Κυρίως ναοί ,θα έλεγα και φαγητό 🤣
Πέρα από την πλάκα, θα πάω πραγματικά όπου μπορώ με βάση τα μέσα συγκοινωνίας. Όπως είπα, σκέφτομαι να "πετάξω" χρήματα σε μια βάση και μετά ,να ξεκλέβω ημέρες και να πετάγομαι αλλού ,όπως είπα το συν είναι ότι θα είμαι remote από εκεί . Τα πρωινά και τα ΣΚ θα είναι άδεια...
 

poised

Member
Μηνύματα
915
Likes
7.210
Τα παρακάτω με βάση τη δική μου εμπειρία και ότι έχω ακούσει από άλλους και φυσικά εξαρτώνται από τη φύση της δουλειάς, την ηλικία και τα ενδιαφέροντα. Άλλος θέλει να περνάει το ΣΚ πίνοντας και καπνίζοντας περίεργα και άλλος κάνοντας τρέκινγκ δύο μέρες στα βουνά. Επίσης δεν έχουν όλες οι δουλειές την ίδια πίεση ή απαιτήσεις. Οπότε με αυτό στην άκρη:

Αν τελειώνεις δουλειά στις 5+8=1 (ή 2 ανάλογα αν μετράει το lunch break στο 8ωρο), θα κοιμάσαι στις 2-3 ή και χειρότερα, εκτός αν βρεις τρόπο να κάνεις shutdown εν ώρα εργασίας προς την λήξη του ωραρίου ώστε στη μισή ωρίτσα μετά να κοιμάσαι ήδη. Εγώ σπάνια μπορώ να κοιμηθώ νωρίτερα από 1 ώρα μετά και αυτό όταν έχω πολλές μέρες με κακό ύπνο και είμαι εξαντλημένος.

Τις πρώτες μέρες θα μπορείς να κάνεις πολλά γιατί θα έχεις ενέργεια, όμως αν κοιμάσαι αργά και ξεκινάς την μέρα σου νωρίς, θα καείς. Μία λύση είναι να σπας τον ύπνο και να κοιμάσαι μεσημέρι 1-2 ώρες πριν την δουλειά.

Αν και ένας μήνας δεν είναι πολύ, συνήθως στο τέλος ή δε μπορείς να δουλέψεις αποδοτικά ή μένεις μέσα πολύ περισσότερο απ' όσο πίστευες αρχικά. Βέβαια και μόνο το ότι θα τρως ένα γεύμα ή θα πίνεις ένα καφέ σε άλλο μέρος θα σε γεμίζει αλλά ίσως δεν θα είναι αυτό που νόμιζες.

Δεδομένου του μεγέθους της χώρας, εγώ θα έβαζα τουλάχιστον διαμονές 2 εβδομάδων σε δύο μέρη με μεγάλη απόσταση μεταξύ τους ώστε να έχω συντομότερους χρόνους μεταφοράς στα πέριξ τους. Αν μπορείς να κανονίζεις να ταξιδεύεις πρωί εκεί για να είσαι στο νέο μέρος πριν την έναρξη της βάρδιας και μεσοβδόμαδα ώστε να έχεις χρόνο να το συνηθίσεις και να είσαι έτοιμος να εκμεταλλευτείς το ΣΚ θα είναι το ιδανικό. Βάλε και καμία άδεια μίας μέρας εδώ και εκεί όταν χρειάζεται ή δούλεψε κάποιο πρωί για να έχεις το βράδυ. Θεωρώ πως και από την δουλειά σου αν δουν ότι δεν επηρεάστηκε η ποιότητα δεν θα έχουν πρόβλημα. Εδώ ανάλογα με το ποιους έχεις να κάνεις ίσως συμφέρει στην αρχή να το πας χαλαρά για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη ότι δεν άλλαξε τίποτα.

Κάνε το και μη το σκέφτεσαι, ότι και να γίνει θα σου αρέσει.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.611
Εγώ θα σου πρότεινα να μην αναφέρεις ότι είσαι στο εξωτερικό ( αν γίνεται φυσικά) μιας και αυτόματα δημιουργούνται σκέψεις τύπου, αν θα μπορείς να είσαι παραγωγικός όντας σε μέρος ( και mood ) διακοπών. Όπως και να έχει αυτό το έχεις αναφέρει και εσύ ξέρεις πως να το χειριστείς καλύτερα.

Από και και πέρα μιας και έχω εργαστεί έτσι, με τις ίδιες διάφορες ώρας για 14 μήνες, σου συνιστώ να ελέγξεις πριν πας οπωσδήποτε ότι η σύνδεση που θα έχεις θα είναι καλή, το vpn ( αν χρειαστείς) θα είναι οκ και ο χώρος που θα εργάζεσαι θα έχει ησυχία ( μην είναι δίπλα από καμιά παγόδα ή ρολόι που βαράει κάθε ώρα :) ). Επίσης κάνε μια προεργασία για τη διατροφή σου τις ώρες που θα εργάζεσαι γιατί θα πρέπει να περνάς πολλές ώρες σπίτι και καλό θα είναι να έχεις αυτό το θέμα λυμένο.

Θα είναι πολύ ωραίο ότι θα έχεις τα πρωινά ελεύθερα και θα ζήσεις την καθημερινότητα των Γιαπωνέζων. Σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεις τέλεια !
 

L33T

Member
Μηνύματα
84
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Τα παρακάτω με βάση τη δική μου εμπειρία και ότι έχω ακούσει από άλλους και φυσικά εξαρτώνται από τη φύση της δουλειάς, την ηλικία και τα ενδιαφέροντα. Άλλος θέλει να περνάει το ΣΚ πίνοντας και καπνίζοντας περίεργα και άλλος κάνοντας τρέκινγκ δύο μέρες στα βουνά. Επίσης δεν έχουν όλες οι δουλειές την ίδια πίεση ή απαιτήσεις. Οπότε με αυτό στην άκρη:

Αν τελειώνεις δουλειά στις 5+8=1 (ή 2 ανάλογα αν μετράει το lunch break στο 8ωρο), θα κοιμάσαι στις 2-3 ή και χειρότερα, εκτός αν βρεις τρόπο να κάνεις shutdown εν ώρα εργασίας προς την λήξη του ωραρίου ώστε στη μισή ωρίτσα μετά να κοιμάσαι ήδη. Εγώ σπάνια μπορώ να κοιμηθώ νωρίτερα από 1 ώρα μετά και αυτό όταν έχω πολλές μέρες με κακό ύπνο και είμαι εξαντλημένος.

Τις πρώτες μέρες θα μπορείς να κάνεις πολλά γιατί θα έχεις ενέργεια, όμως αν κοιμάσαι αργά και ξεκινάς την μέρα σου νωρίς, θα καείς. Μία λύση είναι να σπας τον ύπνο και να κοιμάσαι μεσημέρι 1-2 ώρες πριν την δουλειά.

Αν και ένας μήνας δεν είναι πολύ, συνήθως στο τέλος ή δε μπορείς να δουλέψεις αποδοτικά ή μένεις μέσα πολύ περισσότερο απ' όσο πίστευες αρχικά. Βέβαια και μόνο το ότι θα τρως ένα γεύμα ή θα πίνεις ένα καφέ σε άλλο μέρος θα σε γεμίζει αλλά ίσως δεν θα είναι αυτό που νόμιζες.

Δεδομένου του μεγέθους της χώρας, εγώ θα έβαζα τουλάχιστον διαμονές 2 εβδομάδων σε δύο μέρη με μεγάλη απόσταση μεταξύ τους ώστε να έχω συντομότερους χρόνους μεταφοράς στα πέριξ τους. Αν μπορείς να κανονίζεις να ταξιδεύεις πρωί εκεί για να είσαι στο νέο μέρος πριν την έναρξη της βάρδιας και μεσοβδόμαδα ώστε να έχεις χρόνο να το συνηθίσεις και να είσαι έτοιμος να εκμεταλλευτείς το ΣΚ θα είναι το ιδανικό. Βάλε και καμία άδεια μίας μέρας εδώ και εκεί όταν χρειάζεται ή δούλεψε κάποιο πρωί για να έχεις το βράδυ. Θεωρώ πως και από την δουλειά σου αν δουν ότι δεν επηρεάστηκε η ποιότητα δεν θα έχουν πρόβλημα. Εδώ ανάλογα με το ποιους έχεις να κάνεις ίσως συμφέρει στην αρχή να το πας χαλαρά για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη ότι δεν άλλαξε τίποτα.

Κάνε το και μη το σκέφτεσαι, ότι και να γίνει θα σου αρέσει.
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ήδη είμαι remote και δεν αλλάζει κάτι . Απλά έπρεπε να πάρω κάποια ΟΚ γιατί είναι τελείως διαφορετική χώρα εκτός Ε.Ε κτλ. από εκεί και πέρα το ωράριο μου είναι ευέλικτο. Κατά προτιμήση πρέπει να καλύψω το 07:00 με 18:00 το πρωί-απόγευμα Πολωνίας. Οπότε , για εμένα είτε ξεκινήσω 4 είτε 5 είτε 3 είναι το ίδιο πρέπει να είμαι τουλάχιστον Online κάποιες ώρες από αυτές που προ-είπα.
Όπως και να έχει σίγουρα, θέλει σκέψη και ανάλυηση.

Από μέρη έχεις να προτείνεις κάτι;

Επίσης ,χρειάζεται κανά εμβόλιο γνωρίζεις μήωπς;
 

L33T

Member
Μηνύματα
84
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Εγώ θα σου πρότεινα να μην αναφέρεις ότι είσαι στο εξωτερικό ( αν γίνεται φυσικά) μιας και αυτόματα δημιουργούνται σκέψεις τύπου, αν θα μπορείς να είσαι παραγωγικός όντας σε μέρος ( και mood ) διακοπών. Όπως και να έχει αυτό το έχεις αναφέρει και εσύ ξέρεις πως να το χειριστείς καλύτερα.

Από και και πέρα μιας και έχω εργαστεί έτσι, με τις ίδιες διάφορες ώρας για 14 μήνες, σου συνιστώ να ελέγξεις πριν πας οπωσδήποτε ότι η σύνδεση που θα έχεις θα είναι καλή, το vpn ( αν χρειαστείς) θα είναι οκ και ο χώρος που θα εργάζεσαι θα έχει ησυχία ( μην είναι δίπλα από καμιά παγόδα ή ρολόι που βαράει κάθε ώρα :) ). Επίσης κάνε μια προεργασία για τη διατροφή σου τις ώρες που θα εργάζεσαι γιατί θα πρέπει να περνάς πολλές ώρες σπίτι και καλό θα είναι να έχεις αυτό το θέμα λυμένο.

Θα είναι πολύ ωραίο ότι θα έχεις τα πρωινά ελεύθερα και θα ζήσεις την καθημερινότητα των Γιαπωνέζων. Σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεις τέλεια !
Δεν υπάρχει θέμα ,όπως έγραψα και επάνω, είμαι ήδη remote και δεν τίθεται θέμα καθόλου με αυτό.

Το θέμα ίντερνετ περίμενα ότι θα το λύσω με eSIM ή Pocket Wifi να πάρω unlimited data κτλ. παρότι έχουν περιορισμό σε ταχύτητα με καλύπτουν .
Όσο για VPN επίσης και σε αυτό είμαι καλυμμένος για safety κτλ.

Μπορείς να δώσεις και εσύ τα φώτα σου για μέρη κτλ ; ίσως κάτι που σου άρεσε;
 

L33T

Member
Μηνύματα
84
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω. Η διαφορα ωρας ηταν Ευρωπη Αμερικη , οχι Ευρωπη Ασια.
δεν πειράζει και μόνο που κάναμε συζήτηση σε υπέρ-ευχαριστώ και η έκφραση " Θα είναι πολύ ωραίο ότι θα έχεις τα πρωινά ελεύθερα και θα ζήσεις την καθημερινότητα των Γιαπωνέζων. Σου εύχομαι ολόψυχα να περάσεις τέλεια ! " πίστεψε με , μέτρησε περίσσοτερο από όσο νομίζεις.
 
Μηνύματα
124
Likes
664
Δεν είναι και εύκολο αν η εργασία είναι απαιτητική και οφείλεις να δουλεύεις τα ωράρια Πολωνίας στην Ιαπωνία.
Υπάρχουν κάποια εξειδικευμένα σάιτ αναφορικά με τους ψηφιακούς νομάδες που μπορούν να σε βοηθήσουν. Δεν τα έχω κρατήσει αλλά άμα ψάξεις θα βρείς και πιθανόν θα σε βοηθήσουν σε όποιες απορίες έχεις .Είχα κάνει έρευνα για μένα αλλά σε πρώτη φάση δεν...... περπάτησε/προχώρησε.

Το Τόκυο είναι μεγάλη πόλη με πάρα πολλά ενδιαφέροντα/δραστηριότητες και δεν υπάρχει περίπτωση να πλήξεις.
Εκδρομές ημερήσιες ή ΣΚ μπορείς να κάνεις δτο Νίκκο, Χακόνε και Κυότο.
Να κάνεις μπάνιο σε Onsen είτε στη Χακόνε είτε στο Νίκκο. Ελπίζω να μην έχεις τατουάζ. Τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε αλλά παλαιότερα δεν δεχόντουσαν άτομα με ζωγραφιές στο σώμα.Μπορείς να κάνεις μόνο σου αν έχεις τατουάζ αλλά λογικά θα είναι πιο αλμυρές οι τιμές.
Για ΣΚ αν θέλεις να εξοικονομήσεις λεφτά μείνε σε Capsules.

Αν μπορείς δοκίμασε το. Και αν πετύχει ή δεις οτι σου αρέσει ίσως με το καλό να γυρίσεις σαν ψηφιακός νομάς μεγαλο μέρος του πλανήτη.
 

L33T

Member
Μηνύματα
84
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Δεν είναι και εύκολο αν η εργασία είναι απαιτητική και οφείλεις να δουλεύεις τα ωράρια Πολωνίας στην Ιαπωνία.
Υπάρχουν κάποια εξειδικευμένα σάιτ αναφορικά με τους ψηφιακούς νομάδες που μπορούν να σε βοηθήσουν. Δεν τα έχω κρατήσει αλλά άμα ψάξεις θα βρείς και πιθανόν θα σε βοηθήσουν σε όποιες απορίες έχεις .Είχα κάνει έρευνα για μένα αλλά σε πρώτη φάση δεν...... περπάτησε/προχώρησε.

Το Τόκυο είναι μεγάλη πόλη με πάρα πολλά ενδιαφέροντα/δραστηριότητες και δεν υπάρχει περίπτωση να πλήξεις.
Εκδρομές ημερήσιες ή ΣΚ μπορείς να κάνεις δτο Νίκκο, Χακόνε και Κυότο.
Να κάνεις μπάνιο σε Onsen είτε στη Χακόνε είτε στο Νίκκο. Ελπίζω να μην έχεις τατουάζ. Τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε αλλά παλαιότερα δεν δεχόντουσαν άτομα με ζωγραφιές στο σώμα.Μπορείς να κάνεις μόνο σου αν έχεις τατουάζ αλλά λογικά θα είναι πιο αλμυρές οι τιμές.
Για ΣΚ αν θέλεις να εξοικονομήσεις λεφτά μείνε σε Capsules.

Αν μπορείς δοκίμασε το. Και αν πετύχει ή δεις οτι σου αρέσει ίσως με το καλό να γυρίσεις σαν ψηφιακός νομάς μεγαλο μέρος του πλανήτη.
είμαι ήδη από φέτος, τώρα ανοίγω τα φτέρα μου ήδη έχω δουλέψει από άλλες χώρες αλλά με παρέα κτλ. τώρα κατά πολλές πιθανότητες θα πάω μόνος για αυτό γράφω περί σόλο (παίζει να έρθει κολλητός αλλά δεν θα μπορέσει σίγουρα για 1 μήνα οπότε θέλω λίγο να το κοιτάξω το θέμα αυτό).

Όχι ,δεν έχω ούτε τατού ούτε σκουλαρίκια τίποτα ,είμαι τυχερός (χαχα!)

Προσπαθώ να βρώ μέρος / σπίτι μέσω booking + airbnb να έχει ένα ανθρώπινο γραφείο για να μπορέσω να κάτσω αλλά για την ώρα γιόκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.775
Μέλη
39.031
Νεότερο μέλος
Ζωή Μ

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom