Ολλανδία να νοικιασω αυτοκινητο στο αμστερνταμ?

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
sorry ρε παιδια που σας ζαλιζω συνεχεια με ερωτησεις για πολλα και συνεχεια διαφορετικα πραγματα αλλα...!:(:(:(:(:(:(:(
αν νοικιασω αυτοκινητο στο αμστερνταμ θα ειναι ευκολο να βρω να παρκαρω γιατι εχω διαβασει οτι εχουν ενα θεματακι με τα παρκινγκ ή καλυτερα να χρησιμοποιησω τα μεσα μαζικης μετ.?(βεβαια εγω προτιμω το αυτοκινητο,να πηγαινω οπου θελω οποτε θελω.)ευχαριστω εκ των προτερων:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Στο Αμστερνταμ το καλυτερο που μπορεις να νοικιασεις ειναι ενα ποδηλατο! Πας σε μια πολη που εχουν κατι τριωροφα παρκινκ μονο για ποδηλατα και εσυ θες να νοικιασεις αυτοκινητο; Για να το εχεις μεσα σε ενα παρκινκ; Και να πληρωνεις και το παρκινκ του αυτοκινητου,κινηση κτλ;;;

Ποδηλατο! Κανεις και γυμναστικη!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Στο Αμστερνταμ το καλυτερο που μπορεις να νοικιασεις ειναι ενα ποδηλατο! Πας σε μια πολη που εχουν κατι τριωροφα παρκινκ μονο για ποδηλατα και εσυ θες να νοικιασεις αυτοκινητο; Για να το εχεις μεσα σε ενα παρκινκ; Και να πληρωνεις και το παρκινκ του αυτοκινητου,κινηση κτλ;;;

Ποδηλατο! Κανεις και γυμναστικη!

ναι αλλα ξερεις τι γινεται,θα παω τελη νοεμβριου και να κανω ποδηλατο χειμωνιατικα με τιποτα βροχες μου φαινεται μαζοχιστικο,εχω βρει ξενοδοχειο με δωρεαν παρκινγκ.και επειδη θα μεινω 8 μερες θελω να παω στις πολεις τριγυρω και μπορει να πεταχτω και μονοημερο βελγιο και τα βαριεμαι τα τραινα.ειναι δυσκολο να βρεις παρκαρεις μες τη πολη για να μη χρειαστει σε ιδιωτικο παρκινγκ?
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Όπως έχω γράψει και εδω , το αυτοκίνητο μέσα στο Amsterdam, εκτός από άχρηστο είναι και πρόβλημα, διότι θα πρέπει να πληρώνεις 25? τη μέρα για Parking.

Αν θέλετε πάντως να κάνετε κάποιες κοντινές εκδρομές, μπορείτε να νοικιάσετε ένα για μια - δυο μέρες, με την προϋπόθεση να διανυκτερεύσετε εκτός της πόλης του Amsterdam.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Αυτοκινητο+Αμστερνταμ ειναι αντιθετες εννοιες (ευτυχως)
Στην πολη ειναι απλα αδυνατον να παρκαρεις γιατι υπαρχουν απειροελαχιστες θεσεις.
Καλο ειναι να αφησεις την ελληνικη νοοτροπια (δηλ. ερωτας με το αυτοκινητο) στην ελλαδα για οσο διαστημα θα λειψεις. Εκτος του οτι θα εισαι εκτος κλιματος, θα ταλαιπωρηθεις κιολας!
Εξαλλου οπως λεει ο Μανος, αν θελεις να πας στις γυρω περιοχες η στο Βελγιο νοικιασε αμαξι μονο για οσο χρονο διαρκεσει η εκδρομη αυτη.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
170
Οι υποδομές είναι τόσο καλές που κ με χιόνι να κάνεις μια χαρά θα είσαι. Οι κάτοικοι το επιχειρούν.. Ειδάλλως μπορείς να είσαι με τις συγκοινωνίες στα περίχωρα του Αμστερνταμ που είναι πολύ καλές κ συνεπείς. Για εκδρομές τριγύρω τα τρένα είναι επίσης εξαιρετικά αλλά με τσιμπημένες τιμές (όχι όμως πιο τσιμπημένες από το κόστος του αυτοκινήτου). Υπάρχει μια κάρτα ημέρας κ μια τριημέρου για τρένα που δίνεις ένα φιξ ποσό κ κάνεις όσες διαδρομές θέλεις εντός χώρας. Βολεύει πολύ κ είναι πολυ άνετα. Κατά συνέπεια εγώ θα πρότεινα τρένα εκτός κ τραμ κ ποδήλατο εντός.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά που λένε ότι το αυτοκίνητο αποτελεί μπελά μέσα στο Άμστερνταμ! Οι αποστάσεις είναι κοντινές και αν επιχειρήσεις να σταθμεύσεις κάπου το αυτοκίνητό σου θα έχεις κάποια χρέωση της τάξης των 5-7 Ευρώ την ώρα (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Εάν θέλεις να ταξιδέψεις σε διπλανές πόλεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αυτοκίνητο, αλλά κατά εμένα είναι κι αυτό μπελάς. Θα πρέπει να βρεις και πάλι να σταθμεύσεις το αυτοκίνητο και συνήθως υπάρχουν και πάλι χρεώσεις, ακόμη και στον δρόμο! (παρκόμετρα) Αν κι εδώ υπάρχουν και περιπτώσεις όπου υπάρχει χρέωση μόνο σε κάποιες ώρες...ας τις πούμε αιχμής!

Για μένα, είναι προτιμότερο το τρένο...να απολαύσεις τα τοπία που θα διανύει ο συρμός...και να απολαύσεις την χώρα χωρίς άγχος! Άλλωστε, μπορείς να εκμεταλλευτείς και το εισιτήριο που ανέφερε και ο alexstef2. Απλά θεωρώ ότι οι τιμές είναι νορμάλ, όχι τόσο τσουχτερές με τα σημερινά δεδομένα του δικού μας ΟΣΕ. Α...επίσης να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχει μια κάρτα που μπορείς να αγοράσεις, η οποία σου προσφέρει έκπτωση σε όλες ή σχεδόν όλες τις συγκοινωνίες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ναι αλλα ξερεις τι γινεται,θα παω τελη νοεμβριου και να κανω ποδηλατο χειμωνιατικα με τιποτα βροχες μου φαινεται μαζοχιστικο,εχω βρει ξενοδοχειο με δωρεαν παρκινγκ.και επειδη θα μεινω 8 μερες θελω να παω στις πολεις τριγυρω και μπορει να πεταχτω και μονοημερο βελγιο και τα βαριεμαι τα τραινα.ειναι δυσκολο να βρεις παρκαρεις μες τη πολη για να μη χρειαστει σε ιδιωτικο παρκινγκ?
Ξενοδοχείο με δωρεάν πάρκιγκ στο Αμστερνταμ? Σίγουρα είναι μέσα στο Άμστερνταμ? Μου μυρίζει απίστευτη ταλαιπωρία...

Προφανώς και δεν πρέπει να έχεις το βάρος ενός αυτοκινήτου στο Amsterdam. Εκτός από το απίστευτα προβληματικό παρκάρισμα, έχεις και το θέμα με την κίνηση. Στις ώρες του πρωινού και απογευματινού commute για τις δουλειές, όλες οι εθνικές οδοί της χώρας μποτιλιάρουν - και η χώρα είναι ένα τεράστιο μποτιλιάρισμα. Θα θες να πας daytrip σε άλλη πόλη, και θα περνάς το ταξίδι μέσα στο αυτοκίνητο ακινητοποιημένη σε μια εθνική...

Πάρε το τράμ και το τρένο όπως όλος ο κόσμος, και προς θεού βρες ένα ξενοδοχείο ΜΕΣΑ στο κέντρο της πόλης!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Γιώτα με παραξενεύει και μένα λιγάκι το γεγονός ότι βρήκες ξενοδοχειο με δωρεάν πάρκιγκ στο Αμστερνταμ.Το λέω γιατί εγώ όταν πήγα εκει ταξιδεύοντας οδικώς το είχα ψάξει πολύ και δεν κατάφερα να βρω όχι καν δωρεάν αλλά ούτε καν σε "προσιτή" τιμή. Διπλοτσεκάρισέ το για να είσαι σίγουρη αν τελικά αποφασίσεις να νοικιάσεις αμάξι.Πάντως θα συμφωνήσω ότι με τους προηγούμενους ότι το αυτοκίνητο καλό θα είναι να το αποφύγεις στη συγκεκριμένη πόλη .Με τα πόδια ή το ποδήλατο (αυτοι δηλαδή πως το κάνουν ακόμα και στο καταχείμωνο?)μπορείς να δεις άνετα την πολη και αν έχεις σκοπό να κάνεις εκδρομές βρες τι συνδέσεις υπάρχουν με μέσα μαζικής μεταφοράς.Το παρκάρισμα στην πόλη είναι πανάκριβο κάτι λιγότερο από 4 ευρώ την ώρα ήταν πέρσι το καλοκαίρι
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
373
αυτοκινητο μονο σε μια πολη για να κυκλοφορεις, αθηνα. οπουδηποτε αλλου κεντρικο ξενοδοχειο και μεσα μαζικης μεταφορας, οπου δε βρεις ποδηλατο, τι πιο ομορφο να χιονιζει και συ μαζι με μερικους τρελους ακομα να κοβετε βολτες .
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Για μέσα στην πόλη το ξεχνάς!!
Άλλωστε αυτοκίνητο και ποδήλατο είναι άκρα αντίθετα όπως είπαν παραπάνω.

Το να το πάρεις εφόσον έχεις δωρεάν αλλά και σίγουρη θέση στο ξενοδοχείο, μόνο και μόνο για εκτός κέντρου μετακινήσεις, ίσως αλλά δεν το έχω κάνει για να πω με σιγουριά αν αξίζει.
Αλλά μάλλον δεν αξίζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.369
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom