Ισπανία είδα φως και μπήκα..καλησπέρ

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
Καλησπέρες σε όλους!!Είμαι ο Θάνασης 28 χρόνον από αθηνα. βρήκα το forum σας τυχαία σε αναζήτηση που έκανα στο google ψάχνοντας κάπειες πληροφορίες που θέλω να μαζέψω για ένα ταξιδι που ετοιμάζω με τρεις φίλους μου σε δυο περίπου μήνες.
Μπαίνω με την μια στο θέμα θα πάμε αεροπορικώς μιλάνο και από εκεί θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για βαρκελώνη ,και να το αφήσουμε εκεί!!υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αυτό το "ταξιδι" ,η που έχει κάνει κάποιο παρόμοιο, και να ξερει κάποια φθίνει εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων,που να δέχεται να γίνει κάτι τέτοιο???
ευχαριστώ "εκτονπροτερων"
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
καλώς ήλθες...
φθηνή εταιρεία δεν γνωρίζω...ούτε εχω κάνει παρόμοιο ταξίδι..αλλα το κόστος ενοικίασης ενός αυτοκινήτου απο μια πόλη και παράδοση σε άλλη, και μάλιστα σε άλλη χώρα ειναι πολύ υψηλό...δεν νομιζω οτι σε συμφερει να κανεις κατι τέτοιο...με μια αναζητηση σε καποια εταιρεια π.χ avis,autoeurope...θα δεις τι τιμες παιζουν....
 

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
Σε ευχαριστώ!!τις εταιρίες αυτές τις έχω kηταξεi!!!Οι τιμές είναι περίπου στα 1000 ευρώ πιο πάνω,αν το αφήσω σε αλλη xορα!!!Ειπα μήπως ξερει κανεις κάτι πιο φθηνό και μου διαφεύγει,η δεν το ψάχνω καλά στο internet.
 

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
Σε ευχαριστώ!!ενδιαφέρον αλλα είναι πολλές η μέρες!!θέλουμε 10- 12 μέρες και αυτός μιλάει για 21 μέρες το λιγότερο!!!!Αν νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο από ιταλία,θα μπορείς να το πας σε άλλη χωρα και να το επιστρέψεις πάλι ιταλία ?
Είναι η πρώτη φορα που θα νοικιάσω αυτοκίνητο από έξω...
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
λογικά μπορείς, δεν το έχω κάνει ποτέ. Ωστόσο σε συμβουλεύω να απευθυνθείς σε μια εταιρία ενοικιάσεων αυτοκινήτων στην Ελλάδα για να σου δώσουν πληροφορίες και παράλληλα κάνεις και το ψάξιμο στο νετ! τσέκαρε και αυτό (αν δεν τοχεις βρει ήδη!): Car Rentals in Italy, Germany, Portugal, Australia, Greece, France, Spain, U.K. Frankfurt.. Και περιμένω ακόμη μια απάντηση..:rolleyes::rolleyes::haha:
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Την ίδια απάντηση με τον finikass θα σου έδινα κι εγώ. Έχω κάνει αρκετές κρατήσεις στο παρελθόν από το economycarrentals και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Τα αυτοκίνητα είναι πάντα σε άριστη κατάσταση και ανήκουν στις μεγαλύτερες εταιρείες ενοικιάσεως. Και οι τιμές τους είναι πολύ ανταγωνιστικές.
Δεν έχει νόημα να επιστρέψεις το αυτοκίνητο στην Ιταλία, αφού αυτό που διαφοροποιεί την τιμή είναι ότι θα περάσεις τα σύνορα (Ιταλία προς Γαλλία και μετά προς Ισπανία). Γιατί λοιπόν να αναγκαστείς να ξανακάνεις όλα αυτά τα χιλιόμετρα προς τα πίσω;
Και όσον αφορά το ταξίδι αυτό καθαυτό, εξετάστε σοβαρά το ενδεχόμενο να επισκεφθείτε την Προβηγκία, το νότιο κομμάτι της Γαλλικής Επαρχίας που βρίσκεται πάνω από την Κυανή Ακτή. Avignon, Gordes, Grasse, Rousillion, Ex En Provence...και αμέτρητα άλλα πανέμορφα μεσαιωνικά χωριουδάκια που σε ταξιδεύουν στο χρόνο. Δεν ξέρω βέβαια αν θα έχουν κόσμο την εποχή που περιγράφεις, αλλά αξίζει να το ψάξεις λίγο.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Έκανα αναζήτηση για δοκιμή, για το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου, για ένα αυτοκίνητο μικρό ή μεσαίο (για το economycarrentals μιλάω πάντα). Η αλήθεια είναι ότι δε σου δίνει την επιλογή να αφήσεις το αυτοκίνητο σε άλλη χώρα, παρά μόνο σε άλλον σταθμό της ίδιας χώρας. Έβγαλε αποτελέσματα από 21€ την ημέρα και το σημαντικότερο, χωρίς να χρεώνει τίποτε για την αλλαγή 2 συνόρων! Οπότε ίσως πρέπει να δεις και το ενδεχόμενο να επιστρέψεις Ιταλία. Βέβαια έτσι πληρώνεις διπλή βενζίνη... Για στειλτους ένα mail. Μπορεί να σου δώσουν εναλλακτική, ώστε να αφήσεις το αυτοκίνητο στη Βαρκελώνη. Πολύ θα σε βοηθήσει στον υπολογισμό του κόστους για βενζίνη και διόδια το ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides.
Όταν έχεις αποτελέσματα από την αναζήτησή σου πες μας τι αποφάσισες! Θα ήθελα να ξέρω ποια είναι η συμφερότερη περίπτωση τελικά ;)
 

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
σε ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σου ηλέκτρα!!!
όλα όσα μου έδωσες ήταν χρήσιμα!στο ταξιδι μας μας κάναμε κάποιες αλλαγές!!!ακόμα δεν έχουμε καταληξει!!έχουμε τα εισιτήρια του αεροπλάνου να πάμε και να γυρίσουμε στα χερια μας!τα αλλα είναι "υποσυζητηση" ακόμα!!σύντομα όμως θα katalixsoume και θα σου πω νεότερα!!σε ευχαριστώ και πάλι.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Για σου Θανάση, καλώς ήρθες στην πιο ταξιδίαρικη και τρελή παρέα!
 

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
Για σας και πάλι!!!Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και τις πληροφορίες που μου δώσατε!!Το ταξιδι μου έχει αλαξει κατά 50 τις εκατό!!!Θα γίνει στις 17 απριλίου μέχρι 30 απριλίου.φτάνουμε αεροπορικώς μιλάνο στις 17 και επιστρέφουμε από ρώμη στις 30!!Εχουμε κλίση αυτοκίνητο από την herz στα 450 ευρώ για δέκα μέρες!!Τις πρώτες δυο και την τελευταία δεν θα έχουμε αυτοκίνητο!!!Η διαδρομή μας θα είναι:μιλάνο-κομο-ζυρίχη-βέρνη-λωζάννη-γενεύη-ληον-μονακό-κάννες-σαν τροπε-νίκαια-φλωρεντία-ρώμη!!!
Οι πόλις που θα διανυχτερεύσουμε θα είναι μιλάνο-ζυρίχη-lyon-μονακό(νίκαια-κάννες-σαν τροπε,μια από αυτές)-φλωρεντία-ρώμη.Η διαδρομή θα γίνη με ένα ford .είμαστε τέσσερα άτομα!!!Τώρα θα ήθελα αν κάποιος έχει ταξηδεψει σε αυτές τις πόλις αν έχει να προτείνει κάτι για φαγητό-ξεναδοχειο-αξιωθεατο!!!Δεν θέλω να ψαξετε να βρείτε,και να σας παιδέψω,αυτό το κάνω και εγώ!!μονο αν έχει πάει και ξερει κάτι και έχει προσωπική εμπειρία να το αναφέρει για να το κηταξω,να το κάνω-να το κλείσω-να το έχω στης σημειώσεις μου.!!!
 

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
Σύντομα θα σας γράψω για το πως πέρασα και λεπτομέρειες του ταξιδιού και ίσως βοηθήσω και κάποιους σε τυχόν απορίες που θα έχουν αν διαλέξουν τον ίδιο προορισμό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.237
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom