Ολλανδία Φαγητό στο Άμστερνταμ

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.628
Likes
9.125
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν βρήκα σχετικό θέμα.

Αρχίζω με κάποιες προτάσεις και ένα μαγαζί προς αποφυγή.

Miri Mary: Πολύ καλό ινδικό. Βρίσκεται στην περιοχή De Pijp που κατα τη γνώμη μου είναι από τις ωραιότερες περιοχές της πόλης για βόλτα/έξοδο. Δεν μου αρέσει η Ινδική κουζίνα, μάλλον το συγκεκριμένο μου άρεσε επειδή είναι fusion και όχι καθαρά ινδική. Ξεχώρισα το πιάτο με τις τηγανιτές μπάμιες και τη σαμόσα με γέμιση γλυκοπατάτας. Οι μερίδες στα πιάτα είναι της φιλοσοφίας ότι τα μοιράζεσαι. Οι τιμές κυμαίνονται 10-15ε το πιάτο. Μοναδικό φάουλ ότι αυτοδιαφημίζονται ως το καλύτερο ινδικό του Άμστερνταμ. Όριακα τους συγχωρώ. Οριακά. Θα έλεγα ότι η κράτηση είναι απαραίτητη. Best Indian Restaurant in Amsterdam | Miri Mary

Burgermeester: Πολύ καλά μπέργκερς. Οι τιμές είναι τσιμπημένες 14-16ε το μπέργκερ αλλά είναι πραγματικά νόστιμα. Θα ξαναπήγαινα εύκολα. Έχει σε 3 σημεία. Πήγα σε αυτό στην περιοχή Jordaan. Burgermeester

A-fusion: Πολύ καλό μαγαζί με Ασιατική κουζίνα, κυρίως Γιαπωνέζικη αλλά και αυτό είναι fusion. Βρίσκεται στην Ασιατική συνοικία, ένα βήμα από τη nieuwmarkt. Το μαγαζί είνια της λογικής ότι κάθεσαι για συγκεκριμένη ώρα, νομίζω μία. Ότι έφαγα σε αυτό μου άρεσε πολύ. Η κουζίνα είναι ανοιχτή, τους βλέπεις να τα ετοιμάζουν. Θα ξαναπήγαινα χθες κιόλας. Οι τιμές είναι τσιμπημένες. Πιάνεις το 40αρι για πλάκα. Υπάρχουν a-fusion και σε μερικές ακόμα τοποθεσίες στην Ολλανδία. Home - A-Fusion

Bird Thai: Ταϋλανδέζικο εστιατόριο στην Ασιατική συνοικία. Ένα από τα μαγαζιά που σχεδόν πάντα έχει ουρά. Το γεγονός ότι έχει ουρά και βαθμολογία 4.2 στη google είναι απόδειξη ότι δεν μας αξίζουν ωραία πράγματα. Εδώ έφαγα ένα εμετικό pad thai. Δεν το γράφω από υπερβολή, πραγματικά μου ήρθε αναγούλα από τη νεκρουλίλα/ψοφιμίλα που έβγαζε το κοτόπουλο σε μυρωδιά και γέυση. Θα ξαναπήγαινα μόνο αν με πλήρωναν με ένα σεβαστό ποσό. Οι τιμές στα κυρίως είναι γύρω στα 20ε. Bird Thai Restaurant
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.949
Amigo Rοsengracht. Αργεντινικο πολυ κοντα στο σπιτι της Αννας Φρανκ. Φαγαμε κρεατικα, νομιζω πολυ καλο φαγητο, αλλα το βασικο κριτηριο που το επιλεξαμε ηταν για να φαμε καλα εξαργυρωνοντας 20 ευρω απο το THEFORK. Αν πληρωναμε κανονικη τιμη, θα διναμε 60 για δυο μεγαλες μεριδες φαγητου, μια μπυρα κι ενα αναψυκτικο

Οποτε κραταμε τα προνομια του Thefork για εξαργυρωση στις ακριβες χωρες, ενω μαζευουμε τους ποντους απο τις φθηνες.
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
85
Likes
561
Δεν βρήκα σχετικό θέμα.

Αρχίζω με κάποιες προτάσεις και ένα μαγαζί προς αποφυγή.

Miri Mary: Πολύ καλό ινδικό. Βρίσκεται στην περιοχή De Pijp που κατα τη γνώμη μου είναι από τις ωραιότερες περιοχές της πόλης για βόλτα/έξοδο. Δεν μου αρέσει η Ινδική κουζίνα, μάλλον το συγκεκριμένο μου άρεσε επειδή είναι fusion και όχι καθαρά ινδική. Ξεχώρισα το πιάτο με τις τηγανιτές μπάμιες και τη σαμόσα με γέμιση γλυκοπατάτας. Οι μερίδες στα πιάτα είναι της φιλοσοφίας ότι τα μοιράζεσαι. Οι τιμές κυμαίνονται 10-15ε το πιάτο. Μοναδικό φάουλ ότι αυτοδιαφημίζονται ως το καλύτερο ινδικό του Άμστερνταμ. Όριακα τους συγχωρώ. Οριακά. Θα έλεγα ότι η κράτηση είναι απαραίτητη. Best Indian Restaurant in Amsterdam | Miri Mary

Burgermeester: Πολύ καλά μπέργκερς. Οι τιμές είναι τσιμπημένες 14-16ε το μπέργκερ αλλά είναι πραγματικά νόστιμα. Θα ξαναπήγαινα εύκολα. Έχει σε 3 σημεία. Πήγα σε αυτό στην περιοχή Jordaan. Burgermeester

A-fusion: Πολύ καλό μαγαζί με Ασιατική κουζίνα, κυρίως Γιαπωνέζικη αλλά και αυτό είναι fusion. Βρίσκεται στην Ασιατική συνοικία, ένα βήμα από τη nieuwmarkt. Το μαγαζί είνια της λογικής ότι κάθεσαι για συγκεκριμένη ώρα, νομίζω μία. Ότι έφαγα σε αυτό μου άρεσε πολύ. Η κουζίνα είναι ανοιχτή, τους βλέπεις να τα ετοιμάζουν. Θα ξαναπήγαινα χθες κιόλας. Οι τιμές είναι τσιμπημένες. Πιάνεις το 40αρι για πλάκα. Υπάρχουν a-fusion και σε μερικές ακόμα τοποθεσίες στην Ολλανδία. Home - A-Fusion

Bird Thai: Ταϋλανδέζικο εστιατόριο στην Ασιατική συνοικία. Ένα από τα μαγαζιά που σχεδόν πάντα έχει ουρά. Το γεγονός ότι έχει ουρά και βαθμολογία 4.2 στη google είναι απόδειξη ότι δεν μας αξίζουν ωραία πράγματα. Εδώ έφαγα ένα εμετικό pad thai. Δεν το γράφω από υπερβολή, πραγματικά μου ήρθε αναγούλα από τη νεκρουλίλα/ψοφιμίλα που έβγαζε το κοτόπουλο σε μυρωδιά και γέυση. Θα ξαναπήγαινα μόνο αν με πλήρωναν με ένα σεβαστό ποσό. Οι τιμές στα κυρίως είναι γύρω στα 20ε. Bird Thai Restaurant

Ουφ, θα διαφωνήσω πολύ με το 1ο. Πήγαμε παρέα 8 ατόμων και κανένας μας δεν έμεινε ικανοποιημένος. Το 1ο φάουλ είναι ότι σε παρέες σε αναγκάζει να πάρεις από το μενου τους (κάπου στα 50 ευρώ το άτομο αν θυμάμαι καλά) και δεν έχεις ουσιαστικά επιλογή στο τι θα φας, είναι στάνταρ τα πιάτα. Τα πιάτα είναι πολύ ευπαρουσίαστα, και κάποια από αυτά ήταν νόστιμα ναι. Μας άρεσαν τα ορεκτικά που μας φέραν, τα κυρίως δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, και τα γλυκά ήταν χάλια. Και οι ποσότητες πολύ μικρές, δεν την έβγαζες με ένα πιάτο. Δώσαμε 60+ ευρώ και ήμασταν έτοιμοι να πάμε και για καμιά πίτσα μετά. Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό το είδος dining (μικρά πιάτα που τα μοιράζεσαι, με μεγαλύτερη έμφαση στην εμφάνιση του πιάτου).

Θα προσθέσω μερικά μαγαζιά που μου αρέσουν.

Για πίτσα, La Zoccola del Pacioccone, La Perla Pizzeria.
Vlaams Friteshuis Vleminckx
για πατάτες
Sherpa, Mandras Diaries, Tulsi Indian, Anjappar Amsterdam - Chettinad Indian restaurant για Ινδικό
Massimo Gelato για παγωτό
Zero Zero για σάντουιτς
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.628
Likes
9.125
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ουφ, θα διαφωνήσω πολύ με το 1ο. Πήγαμε παρέα 8 ατόμων και κανένας μας δεν έμεινε ικανοποιημένος. Το 1ο φάουλ είναι ότι σε παρέες σε αναγκάζει να πάρεις από το μενου τους (κάπου στα 50 ευρώ το άτομο αν θυμάμαι καλά) και δεν έχεις ουσιαστικά επιλογή στο τι θα φας, είναι στάνταρ τα πιάτα.
Τρία άτομα πήγαμε, δεν μας ανέφεραν ποτέ το μενού. Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Τώρα το βλέπω στο site τους. 40ε/άτομο για τρία πιάτα λέει. Δεν βλέπω τον λόγο να το επιλέξεις. Πως μπορεί να σας ανάγκασαν να πάρετε το μενού; Σας είπαν ή μενού ή τίποτα;
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
85
Likes
561
Τρία άτομα πήγαμε, δεν μας ανέφεραν ποτέ το μενού. Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Τώρα το βλέπω στο site τους. 40ε/άτομο για τρία πιάτα λέει. Δεν βλέπω τον λόγο να το επιλέξεις. Πως μπορεί να σας ανάγκασαν να πάρετε το μενού; Σας είπαν ή μενού ή τίποτα;
ναι ακριβώς, ή μενού ή τίποτα,
1718642775255.png
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.628
Likes
9.125
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
ναι ακριβώς, ή μενού ή τίποτα,
View attachment 466327
Νταξει τραγικό! Ευτυχώς που το έγραψες εννοείται ότι δεν ξαναπατάω με τέτοιες πρακτικές. Αν απλά επιλέξεις τα πιάτα και πιο φθηνά θα σου ρθει και περισσότερο θα φας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.912
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom