ΗΠΑ Ταξίδι 10 ημερών στη Νέα Υόρκη

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Χαίρεται, χαίρεται...

Σε ένα μήνα περίπου θα ταξιδέψω στη Νέα Υόρκη :clap: για ένα ταξίδι 10 ημερών.

Θα ήθελα να μου προτείνετε ποιές Ταξιδιωτικές Ιστορίες και ποιούς Οδηγούς για τη Νέα Υόρκη να διαβάσω. Όλες οι συμβουλές είναι καλοδεχούμενες ;)

Στο ταξίδι μου στη Βαρκελώνη με είχε βοηθήσει πολύ η Ταξιδιωτική Ιστορία της chrikky και ο Οδηγός του Defkalionα :)

Επίσης μου έκαναν δώρο έναν οδηγό τσέπης της Eyewitness Travel για τη Νέα Υόρκη με τίτλο "Top 10 Νέα Υόρκη" και έχω αρχίσει να τον διαβάζω με αρκετή προσήλωση. Απλά είναι τόσα πολλά τα μέρη που θέλω να επισκεφτώ που δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω :roll:

Αυτά προς το παρόν...

Σας ευχαριστώ πολύ
Αποστόλης
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.499
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου Αποστόλη. Μη διαβάσεις κανέναν ταξιδιωτικό οδηγό. Η πόλη αξίζει να την ανακαλύψει κάποιος μόνος του. ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν έχεις υπομονή και όρεξη για μελέτη, πάρε το "Μεγάλο" Lonely planet (New York City Guide), και οπωσδήποτε κατέβασε και δες μια σειρά 6 - νομίζω - ντοκυμαντέρ με τίτλο "New York: A documentary".
Επίσης, διάβασε κι όλα αυτά που έχουν γραφεί εδώ...
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Ωραία, τον οδηγό τον διαβάζω για ιστορικά στοιχεία, για να γνωρίζω λίγα πράγματα για την πόλη πριν την επισκεφτώ και γιατί έχει και οδηγό επιβίωσης μέσα :bleh:

Όπως πχ στη Βαρκελώνη περπατούσα στη Ράμπλας και διάβαζα παράλληλα στον οδηγό "Τώρα είστε στην Ράμπλα με τα λουλούδια. Αρίστερα η Πλάθα Ρεϊάλ... Στη συνέχεια η Ράμπλας με τα βιβλία, μετά με τις καφετέριες και τέλος φτάνουμε στο άγαλμα του Κολόμβου. Νομίζω ο οδηγός σου ήταν Defkalionα. Σύντομος, περιεκτικός και καλογραμμένος :D

'Οσο για τις Ταξιδιωτικές Εμπειρίες, μου αρέσει ιδιαίτερα να τις διαβάζω, οπότε θα τις διαβάσω όλες :clap:

Βtw το Sagardi στη Βαρκελώνη ήταν αρκετά δύσκολο να το βρούμε. Ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε από την περιοχή και ξαφνικά κάποιος από μας γυρνάει το κεφάλι του και λέει "Όπα το Sagradi, να το..." :haha:
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
1ο μέρες στην Νέα Υόρκη.
Σούπερ !!!!!

Δεν είναι ανάγκη να είσαι με ένα ταξιδιωτικό οδηγό στο χέρι.
Ανακάλυψε την πόλη μόνος σου.
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Φεύγω την Κυριακή :clap:

Αρχίζω να διαβάζω την Εγκυκλοπαίδεια και τις Ιστορίες ;)

Επίσης όποιος έχει παέι στο Woodbury Premium Outlets Store και έχει τιποτα πληροφορίες που θέλει να μοιραστεί μαζί μας εδω θα έιμαι :)

Εαν γνωρίζετε επίσης και κάποιο μαγαζί με ηλεκτρονικά σαν το B&H που να είναι μεσα στην πόλη. Εαν αγοράσω κινητό από εκεί θα μπορέσω να το δουλεψω εδώ? Σκεφτόμουν για ένα ιphone τα οποία είναι αρκετά φτηνά εκεί. Με Ελλάδα πώς προτείνετε να επικοινωνώ? Με skype και messenger? Λογικά το ξενοδοχείο θα έχει wifi. Το roaming είναι πολύ ακριβό και σίγουρα δε συμφέρει. Αυτά! Εαν μου έρθουν και άλλες απορίες θα ξαναγραψω αλλά ελπίζω πως διαβάζοντας την Εγκυκλοπαίδεια και τις Ιστορίες να μου λυθούν οι περισσότερες!

:xalara:
 

anto0ine

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Φίλε rainbow καλησπέρα,

Ετοιμάζομαι να πάω με τη γυναίκα μου Νέα Υόρκη για Πρωτοχρονιά. Κοιτάζουμε για εισητήρια κ βλέπω ότι πάνε γύρω στο 700άρι πήγαινε-έλα. British, AirFrance, Lufthansa και Delta τουλάχιστον που κοίταξα. Να κλείσω από τώρα ή να περιμένω για Οκτώβρη-Νοέμβρη μήπως βγάλουν κάποια προσφορά με εισητήρια;; Γιατί ένας φίλος πήγε και ήρθε Νέα Υόρκη πέρυσι με Delta (ίδια εποχή) με 450 ευρώ!!!!

Τα περισσότερα, για αξιοθέατα τα έχω κοιτάξει, το μόνο που δεν έχω βρει είναι για τα premiumoutlets. Πήγες;;; Πως ήταν από ποικιλία και τιμές;;;; Αξίζει να πάω εκεί για ψώνια ή να γυρίσω μέσα στο Manhattan, σε μαγαζιά όπως το Century21, το DSW κ.λπ.

Αν ξέρει κάποιος άλλος κ μπορεί να βοηθήσει, ας μας πει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Γεια σου φιλε.Εγω πηγα μεσα Ιουνιου.Τα εισητηρια τα βρηκα 520 ευρω το ατομο με continental.Ψαξε καλα.Μερα με τη μερα παιζει να εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.Εχε υποψιν οτι εχει πολυ κρυο Πρωτοχρονια.Τα prenium outlets αξιζουν αλλα και το c21 επισης.Ασε που μαλλον θα πετυχεις και εκπτωσεις οποτε θα ειναι ακομη καλυτερα.Οπως και να εχει παντως παρε μαζι σου πολλα χρηματα γιατι οι τιμες ειναι απιστευτες και θα θελεις να αγορασεις τα παντα.
Ελπιζω να βοηθησα.καλα να περσεις ευχομαι.Προσωπικα για εμενα ηταν το καλυτερο ταξιδι της ζωης μου και αν θελεις να ζησεις μια eμπειρια που θα σου μεινει αξεχαστη πηγαινε στο GREAT ADVENTURE SIX FLAGS ΚΑΙ ανεβα στο ψηλοτερο και ταχυτερο roller coaster στο κοσμο στο Kingda Ka.Oταν γυρισεις θα με ευγνωμονεις να εισαι σιγουρος...
 

anto0ine

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ψάχνω εδώ και 3 μέρες καθημερινά, θα περιμένω μέχρι μέσα (προς τέλη) Σεπτέμβρη και θα κλείσω. Ως τώρα της Continental έχουν την τιμή περίπου που ανέφερες (500κάτι ευρώ με την τωρινή ισοτιμία) αλλά χωρίς τους φόρους.

Όσο για το six flags με έσκισες... Το διάβασε η γυναίκα μου και έχει φαγωθεί να πάμε, τρελή και παλαβή με roller coaster! Το είδα στο youtube... αγχώθηκα!! θα πάμε στάνταρ:)


Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Πηγαινε και δε θα το μετανιωσεις.Φαντασου οτι εμενα η γυναικα μου δεν ηθελε να μπει ουτε για αστειο αλλα την καταφερα και τωρα μου λεει οτι ηταν η καλυτερη εμπειρια της ζωης της...
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ...Οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε...
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Τα premium outlets άξιζαν αλλά χάσαμε μια μέρα εκεί! Εγώ θα πρότεινα να πάτε! Θα ξαναπήγαινα άνετα! ;) Στις αμερικάνικες μάρκες οι τιμές ήταν τόσο χαμηλές και οι προσφορές τόσες πολλές που ήθελες να τα πάρεις όλα! :D
Σίγουρα θα βρείς προσφορές και μέσα την πόλη, όπως στο century21. Tα μεγάλα εμπορικά είναι ακριβά. Πήγα στο Macy's αλλά δεν αγόρασα κάτι. Εμείς πετάξαμε με Swissair μέσω Ελβετίας. Πολύ άνετο το ταξίδι. Από τιμή δεν ξέρω ακριβώς πόσο βγήκε γιατί είχαμε και κάποια έκπτωση επειδή πήγαμε με τη σχολή. Επιλέξαμε αυτό το δρομολόγιο γιατί μπορούσαμε στο γυρισμό να έχουμε μαζί μας 2 βαλίτσες χωρίς επιπλέον επιβάρυνση και καταλαβαίνεις πως από τη Νέα Υόρκη γυρίζεις με γεμάτες βαλίτσες! :rolleyes:

Καλά να περάσεις και ό,τι άλλο θελήσεις ρώτησε με! Μπορείς να διαβάσεις και την Ταξιδιωτική μου ιστορία!

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%FC%EB%F5%F4%E7-%E5%EC%F0%E5%E9%F1%DF%E1.html
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα premium outlets άξιζαν αλλά χάσαμε μια μέρα εκεί! Εγώ θα πρότεινα να πάτε! Θα ξαναπήγαινα άνετα! ;) Στις αμερικάνικες μάρκες οι τιμές ήταν τόσο χαμηλές και οι προσφορές τόσες πολλές που ήθελες να τα πάρεις όλα! :D
Σίγουρα θα βρείς προσφορές και μέσα την πόλη, όπως στο century21. Tα μεγάλα εμπορικά είναι ακριβά. Πήγα στο Macy's αλλά δεν αγόρασα κάτι. Εμείς πετάξαμε με Swissair μέσω Ελβετίας. Πολύ άνετο το ταξίδι. Από τιμή δεν ξέρω ακριβώς πόσο βγήκε γιατί είχαμε και κάποια έκπτωση επειδή πήγαμε με τη σχολή. Επιλέξαμε αυτό το δρομολόγιο γιατί μπορούσαμε στο γυρισμό να έχουμε μαζί μας 2 βαλίτσες χωρίς επιπλέον επιβάρυνση και καταλαβαίνεις πως από τη Νέα Υόρκη γυρίζεις με γεμάτες βαλίτσες! :rolleyes:

Καλά να περάσεις και ό,τι άλλο θελήσεις ρώτησε με! Μπορείς να διαβάσεις και την Ταξιδιωτική μου ιστορία!

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%FC%EB%F5%F4%E7-%E5%EC%F0%E5%E9%F1%DF%E1.html
Δεν ψωνισες στο Macy's!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:και με τι γεμισες την δευτερη βαλιτσα???:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.124
Μέλη
39.271
Νεότερο μέλος
seva81

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom